Έκοψα τα φάρμακα από μόνος μου (μπορεί να σχετίζεται με στυτική δυσλειτουργεία;)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    9

    Exclamation Έκοψα τα φάρμακα από μόνος μου (μπορεί να σχετίζεται με στυτική δυσλειτουργεία;)

    Γεια χαρά.
    Εδώ και περίπου 9 μήνες έπαιρνα Seropram και xanax 0,5.

    Μετά την τελευταία μου επίσκεψη στην ψυχίατρο έπαιρνα μισό xanax το πρωί, μισό το μεσημέρι και μισό seropram το βράδυ.

    Δε μου άρεσε αυτό που συνέβαινε με τα χάπια, τα σιχάθηκα, και εφ' όσον ένιωθα καλά, τόλμησα να τα κόψω με δική μου πρωτοβουλία. Σταμάτησα λοιπόν το Seropram, έπειτα ελάττωσα το xanax στο μισό, μέχρι να το σταματήσω πριν 4-5 μέρες.

    Ως υποκατάστατο του Xanax σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω χάπια και τσάι Βαλεριάνας, που φαίνεται να λειτουργούν (ίσως και ως placibo).

    Αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής:
    Γενικότερα διαπιστώνω διαφορά σε ότι αφορά την στύση μου.
    Όταν ξεκίνησα τα xanax αρχικά είχα μαλακή στύση, το οποίο έπειτα από λίγο καιρό σταμάτησε να συμβαίνει.

    Μόλις άρχισα να ελαττώνω τα xanax μέχρι να τα διακόψω είχα φοβερά σκληρή στύση...

    Όπως συνηθίζω ως νέος άνθρωπος στα ντουζένια του, κάνω σεξ 2-3 φορές την ημέρα, όταν είμαι με την κοπέλα μου.
    Σήμερα κατά την διάρκεια της δεύτερης όπως και της τρίτης επαφής, ανεξήγητα μαλάκωσε η στύση μου με αποτέλεσμα να σταματήσω καθώς πονούσα κατά την διείσδυση.

    Γνωρίζω πως είναι νωρίς να βγάλω συμπεράσματα και να το θεωρήσω πρόβλημα (αν και φοβάμαι πως θα επιρεάσει αρνητικά τις επόμενες φορές). Μήπως όμως υπάρχει περίπτωση να σχετίζεται η διακοπή των φαρμάκων;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Αυτα τα φαρμακα επηρεαζουν πολυ τη λιμπιντο, για αυτο και ειναι γνωστα ως "αντι-κουκου". Γιατι τα εκοψες μονος σου;πολυ πιθανο να εχουν αμεση σχεση με στυτικη δυσλειτουργια.οπωσδηποτε ρωτα το γιατρο σου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    9
    Θα δω πως θα κυλήσει και αν χρειαστεί θα μιλήσω με ουρολόγο..
    Δε θέλω να ξαναφάω χημικά

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    εχεις δικιο,σε καταλαβαινω.ολοι οι αντρες που γνωριζω,ειχαν διαφορα θεματα και οσο επαιρναν φαρμακα και κατα τη διακοπη. ειμαι σιγουρη οτι θα περασει, αλλα και ο ουρολογος θα σε κατατοπισει.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    9
    Υποθέτω πως αναφέρεσαι σε προσωρινή δυσλειτουργία κατά τη διακοπή;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    ναι ακριβως.γενικα μου εχουν πει τρεις φιλοι μου για δυσλειτουργιες ειτε για προβλημα στυσης ειτε για προωρη εκσπερματιση ειτε για απωλεια ορεξης.και κατα τη θεραπεια και κατα τη διακοπη.κρατησε καποιες μερες ή το πολυ εναν μηνα σε έναν απο αυτους.μεχρι φανταζομαι να επανελθει ο οργανισμος.βεβαια, επιμενω οτι ο γιατρος ειναι ο καταλληλος να σου απαντησει.εγω σου λεω για εμπειριες απο φιλους μου (ναι κανω παρεα με ατομα που εχουν καταθλιψη/αγχωδεις διαταραχες). οι αλλοι μου φαινονται βαρετοι.χι χι χι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    τα αντικαταθλιπτικα κ ορισμενα αγχολυτικα ορισμενες φορες επηρεαζουν τη σεξουαλικη ζωη αυτων που τα παιρνουν...συνηθως προκαλουν σεξουαλικη ανικανοτητα, ελλειψη ερωτικης διαθεσης κ απουσια οργασμου...αλλα οταν τα κοβεις σιγα σιγα επανερχεσαι...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Στυτική δυσλειτουργία - Έμμονες ιδέες;
    By Redknap in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 59
    Last Post: 19-03-2017, 23:46
  2. Πως σχετίζεται η κατάθλιψη με την διατροφή;
    By Adzik in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 17-03-2011, 01:27
  3. Replies: 5
    Last Post: 25-10-2010, 01:10
  4. εκοψα το καπνιζμα κοψτο και εσυ
    By psychology in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 04-02-2010, 13:43
  5. Εκοψα το τσιγαρο
    By maria... in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 03-02-2010, 21:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •