Νιωθω μονη - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 81
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by r.f. View Post
    Eπειδή εσυ Paolo_1 βλέπεις μόνο την άσχημη πλευρά των πραγμάτων, δεν σημαίνει ότι θα το κάνουν και οι άλλοι. Ναι ξέρουμε. Το Δ.Ν.Τ θα καταστρέψει τις ζωές μας κ.τ.λ. Υπάρχουν 2 επιλογές. Ή θα κλαίμε τη μοίρα μας που πληρώνουμε τα λάθη των προηγουμενων γενεών και θα ζούμε μέσα στη μιζέρια και την απαισιοδοξία ή θα προσπαθήσουμε να αποκομίσουμε ό,τι καλύτερο από όσα μας προσφέρονται ή αποκτούμε με δική μας πρωτοβουλία. Ο καθένας μπορεί αντιμετωπίζει τη ζωή όπως θέλει και όπως αισθάνεται και δεν είναι υποχρεωμένος ναι απολογείται σε οποιονδήποτε Paolo. Αν η empar διάλεξε να εκτιμήσει όσα της δόθηκαν ή κέρδισε με την αξία της, εσένα δεν σου πέφτει λόγος ούτε έχεις το δικαίωμα να την κρίνεις. Ούτε επίσης σε αφορά για ποιο λογο επέλεξε να συμμετάσχει στο φορουμ. Εδώ εκφράζονται αποψεις και οχι κομπλεξ και απωθημενα.


    +1000


    well said


    Έκανες το θρεντ για να πάρεις συμβουλές και κατέληξες να δίνεις εσύ :P Από τα ποστ σου φαίνεσαι δυναμική και έξυπνη, μην αφήνεις τα άσχημα συναισθήματα σου να σε ρίχνουν. Χρησιμοποίησε την ευστροφία σου εκεί έξω και θα ξεπεράσεις τα εμπόδια

  2. #32
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    53
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    +1000


    well said


    Έκανες το θρεντ για να πάρεις συμβουλές και κατέληξες να δίνεις εσύ :P Από τα ποστ σου φαίνεσαι δυναμική και έξυπνη, μην αφήνεις τα άσχημα συναισθήματα σου να σε ρίχνουν. Χρησιμοποίησε την ευστροφία σου εκεί έξω και θα ξεπεράσεις τα εμπόδια
    Ίσως και να είμαι όσα είπες. Δεν ξέρω, νιώθω πως δεν γνωρίζω αρκετά καλά τον εαυτό μου, ώστε να σου πω "ναι είμαι" ή "όχι δεν είμαι". Έχω γεμίσει με αρνητικά συναισθήματα και με απογοήτευση από τη ζωή και από τους γύρω μου. Ελπίζω κάποια στιγμή να φέρω στην επιφάνεια πτυχές του εαυτού μου, που η ίδια δεν βλέπω και να τις χρησιμοποιήσω για να νιώσω καλά... σε ευχαριστώ για το ποστ σου πάντως, μου έδωσε δύναμη

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    Quote Originally Posted by Paolo_1 View Post
    Αφού πήγες σε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ(άρα εμείς που πήγαμε σε άλλα σχολεία είμαστε κατώτερα όντα),σε ΦΟΒΕΡΗ ΣΧΟΛΗ(παράρτημα του Χάρβαρντ στην Ελλάδα να υποθέσω?)έζησες σε ΕΞΑΙΣΙΟ ΣΠΙΤΙ(εγώ μάλλον σε σταύλο θα μεγάλωσα)και σου επιφυλάσσεται και ΥΠΕΡΟΧΟ μέλλον στην Ελλάδα(do you know από ΔΝΤ?)αφού λοιπόν έχεις όλα αυτά και προφανώς θα είσαι μια κοπέλα τρομακτικού επιπέδου για να σε καταλάβει κάποιος τιποτένιος σαν εμένα,τότε γιατί βρίσκεσαι κι εσύ σ'ένα φορουμ όπου συχνάζουν καταθλιπτικοί και απαισιόδοξοι;

    Και κάτι άλλο:εγώ δεν βάλλω εναντίον κανενός,απλά διαφωνώ,εσύ βάλεις εναντίον μου.
    έβαλα όλους αυτούς τους προσδιορισμούς με κεφαλαία γράμματα, μόνο και μόνο επειδή εσύ προσπαθείς να εκμεταλλευτείς μια κατάσταση για να μας κάνεις να αισθανθούμε χειρότερα και επίσης προσπάθησες να μειώσεις τον χαρακτηρισμό που έδωσα στο σχολείο μου, λες και δεν μπορεί να υπάρχουν εξαιρετικά δημόσια σχολεία στην ελλάδα - όχι για να δείξω την ανωτερότητά μου σε σχέση με σένα. κάτι τέτοιο θα ήταν ανόητο γιατί δεν σε ξέρω καν. ούτε υποστήριξα ότι είμαι τρομακτικού επιπέδου. ούτε είπα ότι μου επιφυλάσσεται υπέροχο μέλλον στην ΕΛΛΑΔΑ. πάντως ό,τι εφόδιο χρειάστηκα μέχρι στιγμής η ελλάδα μου το έδωσε.

    δεν βλέπω το φόρουμ σαν ένα χώρο όπου συχνάζουν καταθλιπτικοί και απαισιόδοξοι, αλλά σαν έναν χώρο όπου επιτέλους μου δόθηκε η ευκαιρία να μιλήσω με μερικούς ανθρώπους που σκέφτονται κάποια πράγματα, που μπορούν να μου πουν τη γνώμη τους για μια δύσκολη κατάσταση, ή αν θέλεις, που περνάνε μια δύσκολη περίοδο στη ζωή τους. κανένας δεν γεννήθηκε καταθλιπτικός και απαισιόδοξος, οι καταστάσεις τον οδήγησαν εκεί.

    αν η παραπάνω απάντηση δεν σε ικανοποίησε, να σου εξηγήσω ακριβέστερα τον λόγο εγγραφής μου στο φόρουμ. ο περισσότερος κόσμος που έχω γνωρίσει όταν σε έχει απέναντί του, μοιράζεται εμπειρίες, κάνει συζητήσεις με σένα, εντάσσεται στην καθημερινότητά σου, έχει την τάση να μπαίνει στην κατά τη γνώμη μου ανούσια διαδικασία να συγκριθεί με σένα (ακριβώς όπως έκανες εσύ, με μόνη διαφορά ότι σε εκείνους δεν χρειάζεται να λέω πως έζησα, που μεγάλωσα κλπ, το βλέπουν μόνοι τους), και όταν δει ή νομίσει ότι υστερεί σε κάτι να αρχίσει να σε φθονεί. και κάπως έτσι αρχίζει να σε εχθρεύεται και όταν πλέον το εκφράσει αυτό σημαίνει την καταστροφή της πρότερης σχέσης. αυτό που αγνοεί ο περισσότερος κόσμος είναι ότι παντού υπάρχουν προβλήματα, όλοι έχουν λόγους να στρεσάρονται και να ανησυχούν. και όλοι οι άνθρωποι θέλουν βασικά τα ίδια πράγματα σε συναισθηματικό επίπεδο. έτσι, τη συναισθηματική κάλυψη που δεν μπορώ να βρω εκεί έξω, επειδή στον κύκλο μου οι περισσότεροι είναι ζηλόφθονες και σνομπ, τη βρήκα εδώ μέσα, που οι άνθρωποι εκφράζουν αυτό που νιώθουν και βοηθάνε ο ένας τον άλλο χωρίς να υπολογίζουν τι έχεις και τι δεν έχεις.

    εσύ που γνωρίζεις για το ΔΝΤ και για την επικείμενη πτώχευση, θα μπορείς να φανταστείς ότι όλοι οι έλληνες (και εγώ σε αυτούς) την ίδια κατάσταση βιώνουμε. τι να κάνω; να κατεβάσω πλερέζες ή να βγάλω την κακία μου σε όποιο 19χρονο βρεθεί απέναντί μου; τώρα είναι που πρέπει να είμαστε αλληλέγγυοι και ενωμένοι, και πίστεψέ με, αν λείπει κάτι από τον σύγχρονο έλληνα, δεν είναι το μυαλό, είναι αυτό.

    βεβαίως, δεν υπάγονται όλοι οι άνθρωποι στην κατηγορία που περιέγραψα πριν. υπάρχουν και άνθρωποι που δεν μπαίνουν σε διαδικασία σύγκρισης και δεν φθονούν την κοινωνία, προστατεύονται από μισαλλοδοξία και μισανθρωπία, και ελπίζω στην κατηγορία αυτή να ανήκουμε και εγώ και οι δύο φίλοι που έχω (με τους οποίους όμως δεν μπορώ να τα συζητώ όλα τόσο συχνά). απλώς δεν έχω συναντήσει πολλούς-νομίζω ωστόσο ότι εδώ μέσα βρήκα κάποιους.

    τώρα εσύ, για ποιο λόγο είσαι σε αυτό το φόρουμ και ειδικότερα σε αυτό το θέμα αφού "διαφωνείς" ότι ένα 19χρονο μπορεί να έχει κατάθλιψη;;

    (r.f., carrie ευχαριστώ για την υποστήριξη)
    Last edited by empar; 25-04-2011 at 02:35.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    Quote Originally Posted by r.f. View Post
    Ίσως και να είμαι όσα είπες. Δεν ξέρω, νιώθω πως δεν γνωρίζω αρκετά καλά τον εαυτό μου, ώστε να σου πω "ναι είμαι" ή "όχι δεν είμαι". Έχω γεμίσει με αρνητικά συναισθήματα και με απογοήτευση από τη ζωή και από τους γύρω μου. Ελπίζω κάποια στιγμή να φέρω στην επιφάνεια πτυχές του εαυτού μου, που η ίδια δεν βλέπω και να τις χρησιμοποιήσω για να νιώσω καλά... σε ευχαριστώ για το ποστ σου πάντως, μου έδωσε δύναμη
    r.f. ήδη πιστεύω ότι αρχίζεις να βλέπεις τη δύναμή σου. διάβασα κάτι ωραίο που είχε πει ο Nietzsche: "Γίνε αυτός που είσαι". και εσύ και εγώ αυτό χρειαζόμαστε! ελπίζω να περνάς καλά αυτές τις μέρες!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by empar View Post
    έβαλα όλους αυτούς τους προσδιορισμούς με κεφαλαία γράμματα, μόνο και μόνο επειδή εσύ προσπαθείς να εκμεταλλευτείς μια κατάσταση για να μας κάνεις να αισθανθούμε χειρότερα και επίσης προσπάθησες να μειώσεις τον χαρακτηρισμό που έδωσα στο σχολείο μου, λες και δεν μπορεί να υπάρχουν εξαιρετικά δημόσια σχολεία στην ελλάδα - όχι για να δείξω την ανωτερότητά μου σε σχέση με σένα. κάτι τέτοιο θα ήταν ανόητο γιατί δεν σε ξέρω καν. ούτε υποστήριξα ότι είμαι τρομακτικού επιπέδου. ούτε είπα ότι μου επιφυλάσσεται υπέροχο μέλλον στην ΕΛΛΑΔΑ. πάντως ό,τι εφόδιο χρειάστηκα μέχρι στιγμής η ελλάδα μου το έδωσε.

    δεν βλέπω το φόρουμ σαν ένα χώρο όπου συχνάζουν καταθλιπτικοί και απαισιόδοξοι, αλλά σαν έναν χώρο όπου επιτέλους μου δόθηκε η ευκαιρία να μιλήσω με μερικούς ανθρώπους που σκέφτονται κάποια πράγματα, που μπορούν να μου πουν τη γνώμη τους για μια δύσκολη κατάσταση, ή αν θέλεις, που περνάνε μια δύσκολη περίοδο στη ζωή τους. κανένας δεν γεννήθηκε καταθλιπτικός και απαισιόδοξος, οι καταστάσεις τον οδήγησαν εκεί.

    αν η παραπάνω απάντηση δεν σε ικανοποίησε, να σου εξηγήσω ακριβέστερα τον λόγο εγγραφής μου στο φόρουμ. ο περισσότερος κόσμος που έχω γνωρίσει όταν σε έχει απέναντί του, μοιράζεται εμπειρίες, κάνει συζητήσεις με σένα, εντάσσεται στην καθημερινότητά σου, έχει την τάση να μπαίνει στην κατά τη γνώμη μου ανούσια διαδικασία να συγκριθεί με σένα (ακριβώς όπως έκανες εσύ, με μόνη διαφορά ότι σε εκείνους δεν χρειάζεται να λέω πως έζησα, που μεγάλωσα κλπ, το βλέπουν μόνοι τους), και όταν δει ή νομίσει ότι υστερεί σε κάτι να αρχίσει να σε φθονεί. και κάπως έτσι αρχίζει να σε εχθρεύεται και όταν πλέον το εκφράσει αυτό σημαίνει την καταστροφή της πρότερης σχέσης. αυτό που αγνοεί ο περισσότερος κόσμος είναι ότι παντού υπάρχουν προβλήματα, όλοι έχουν λόγους να στρεσάρονται και να ανησυχούν. και όλοι οι άνθρωποι θέλουν βασικά τα ίδια πράγματα σε συναισθηματικό επίπεδο. έτσι, τη συναισθηματική κάλυψη που δεν μπορώ να βρω εκεί έξω, επειδή στον κύκλο μου οι περισσότεροι είναι ζηλόφθονες και σνομπ, τη βρήκα εδώ μέσα, που οι άνθρωποι εκφράζουν αυτό που νιώθουν και βοηθάνε ο ένας τον άλλο χωρίς να υπολογίζουν τι έχεις και τι δεν έχεις.

    εσύ που γνωρίζεις για το ΔΝΤ και για την επικείμενη πτώχευση, θα μπορείς να φανταστείς ότι όλοι οι έλληνες (και εγώ σε αυτούς) την ίδια κατάσταση βιώνουμε. τι να κάνω; να κατεβάσω πλερέζες ή να βγάλω την κακία μου σε όποιο 19χρονο βρεθεί απέναντί μου; τώρα είναι που πρέπει να είμαστε αλληλέγγυοι και ενωμένοι, και πίστεψέ με, αν λείπει κάτι από τον σύγχρονο έλληνα, δεν είναι το μυαλό, είναι αυτό.

    βεβαίως, δεν υπάγονται όλοι οι άνθρωποι στην κατηγορία που περιέγραψα πριν. υπάρχουν και άνθρωποι που δεν μπαίνουν σε διαδικασία σύγκρισης και δεν φθονούν την κοινωνία, προστατεύονται από μισαλλοδοξία και μισανθρωπία, και ελπίζω στην κατηγορία αυτή να ανήκουμε και εγώ και οι δύο φίλοι που έχω (με τους οποίους όμως δεν μπορώ να τα συζητώ όλα τόσο συχνά). απλώς δεν έχω συναντήσει πολλούς-νομίζω ωστόσο ότι εδώ μέσα βρήκα κάποιους.

    τώρα εσύ, για ποιο λόγο είσαι σε αυτό το φόρουμ και ειδικότερα σε αυτό το θέμα αφού "διαφωνείς" ότι ένα 19χρονο μπορεί να έχει κατάθλιψη;;

    (r.f., carrie ευχαριστώ για την υποστήριξη)
    empar τα ειπες ολα!!! +10000 like απο μια ακομα 20χρονη λολλ!!! παρε κ μια θετικη ανατροφοδοτηση..:P
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by empar View Post
    έβαλα όλους αυτούς τους προσδιορισμούς με κεφαλαία γράμματα, μόνο και μόνο επειδή εσύ προσπαθείς να εκμεταλλευτείς μια κατάσταση για να μας κάνεις να αισθανθούμε χειρότερα και επίσης προσπάθησες να μειώσεις τον χαρακτηρισμό που έδωσα στο σχολείο μου, λες και δεν μπορεί να υπάρχουν εξαιρετικά δημόσια σχολεία στην ελλάδα - όχι για να δείξω την ανωτερότητά μου σε σχέση με σένα. κάτι τέτοιο θα ήταν ανόητο γιατί δεν σε ξέρω καν. ούτε υποστήριξα ότι είμαι τρομακτικού επιπέδου. ούτε είπα ότι μου επιφυλάσσεται υπέροχο μέλλον στην ΕΛΛΑΔΑ. πάντως ό,τι εφόδιο χρειάστηκα μέχρι στιγμής η ελλάδα μου το έδωσε.

    δεν βλέπω το φόρουμ σαν ένα χώρο όπου συχνάζουν καταθλιπτικοί και απαισιόδοξοι, αλλά σαν έναν χώρο όπου επιτέλους μου δόθηκε η ευκαιρία να μιλήσω με μερικούς ανθρώπους που σκέφτονται κάποια πράγματα, που μπορούν να μου πουν τη γνώμη τους για μια δύσκολη κατάσταση, ή αν θέλεις, που περνάνε μια δύσκολη περίοδο στη ζωή τους. κανένας δεν γεννήθηκε καταθλιπτικός και απαισιόδοξος, οι καταστάσεις τον οδήγησαν εκεί.

    αν η παραπάνω απάντηση δεν σε ικανοποίησε, να σου εξηγήσω ακριβέστερα τον λόγο εγγραφής μου στο φόρουμ. ο περισσότερος κόσμος που έχω γνωρίσει όταν σε έχει απέναντί του, μοιράζεται εμπειρίες, κάνει συζητήσεις με σένα, εντάσσεται στην καθημερινότητά σου, έχει την τάση να μπαίνει στην κατά τη γνώμη μου ανούσια διαδικασία να συγκριθεί με σένα (ακριβώς όπως έκανες εσύ, με μόνη διαφορά ότι σε εκείνους δεν χρειάζεται να λέω πως έζησα, που μεγάλωσα κλπ, το βλέπουν μόνοι τους), και όταν δει ή νομίσει ότι υστερεί σε κάτι να αρχίσει να σε φθονεί. και κάπως έτσι αρχίζει να σε εχθρεύεται και όταν πλέον το εκφράσει αυτό σημαίνει την καταστροφή της πρότερης σχέσης. αυτό που αγνοεί ο περισσότερος κόσμος είναι ότι παντού υπάρχουν προβλήματα, όλοι έχουν λόγους να στρεσάρονται και να ανησυχούν. και όλοι οι άνθρωποι θέλουν βασικά τα ίδια πράγματα σε συναισθηματικό επίπεδο. έτσι, τη συναισθηματική κάλυψη που δεν μπορώ να βρω εκεί έξω, επειδή στον κύκλο μου οι περισσότεροι είναι ζηλόφθονες και σνομπ, τη βρήκα εδώ μέσα, που οι άνθρωποι εκφράζουν αυτό που νιώθουν και βοηθάνε ο ένας τον άλλο χωρίς να υπολογίζουν τι έχεις και τι δεν έχεις.

    εσύ που γνωρίζεις για το ΔΝΤ και για την επικείμενη πτώχευση, θα μπορείς να φανταστείς ότι όλοι οι έλληνες (και εγώ σε αυτούς) την ίδια κατάσταση βιώνουμε. τι να κάνω; να κατεβάσω πλερέζες ή να βγάλω την κακία μου σε όποιο 19χρονο βρεθεί απέναντί μου; τώρα είναι που πρέπει να είμαστε αλληλέγγυοι και ενωμένοι, και πίστεψέ με, αν λείπει κάτι από τον σύγχρονο έλληνα, δεν είναι το μυαλό, είναι αυτό.

    βεβαίως, δεν υπάγονται όλοι οι άνθρωποι στην κατηγορία που περιέγραψα πριν. υπάρχουν και άνθρωποι που δεν μπαίνουν σε διαδικασία σύγκρισης και δεν φθονούν την κοινωνία, προστατεύονται από μισαλλοδοξία και μισανθρωπία, και ελπίζω στην κατηγορία αυτή να ανήκουμε και εγώ και οι δύο φίλοι που έχω (με τους οποίους όμως δεν μπορώ να τα συζητώ όλα τόσο συχνά). απλώς δεν έχω συναντήσει πολλούς-νομίζω ωστόσο ότι εδώ μέσα βρήκα κάποιους.

    τώρα εσύ, για ποιο λόγο είσαι σε αυτό το φόρουμ και ειδικότερα σε αυτό το θέμα αφού "διαφωνείς" ότι ένα 19χρονο μπορεί να έχει κατάθλιψη;;

    (r.f., carrie ευχαριστώ για την υποστήριξη)
    Με λίγα λόγια με λες μισαλλόδοξο και μισάνθρωπο.Μάλιστα.Ξέρεις,� �ι γυναίκες του φορουμ θα σε υποστηρίξουν όλες,σ'αυτό δεν έχω καμία αμφιβολία.Κατα καιρούς,έχω 'τσακωθεί' με πολλές εδώ μέσα διότι δε συμφωνούσαν με τις απόψεις μου.Απόψεις όμως που έχουν πολλοί άντρες αν κάτσεις και συζητήσεις μαζί τους και έξω και εδώ στο φόρουμ.Όλοι ξέρουμε ότι ένα 19χρονο κορίτσι ΠΟΥ ΧΑΙΡΕΙ ΑΚΡΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ,δε νοείται να λέει ότι έχει κατάθλιψη διότι δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για να έχει.Τί αλλα προβλήματα μπορεί να έχει δηλαδή;Ακόμα και αν δεν έχει φίλες(κάτι που μου φαίνεται παράλογο),μπορεί να κάνει σχέσεις όποτε θέλει άρα πάει η μοναξιά.Αν μείνει ένας άντρας μόνος και από φίλους τότε κλαφ'τον.Αν αντί για 19χρονη ήταν 19χρονος θα μου φαινόταν πιο φυσιολογικό να παίρνει σβαρνα τα φορουμ,διότι ξέρουμε πως είναι η κοινωνία,άλλο μόνος άντρας κι άλλο μόνη γυναίκα.Κι επειδή ως γνωστόν,τη γυναίκα και σε μπουκάλι να την κλείσεις αυτή προσαρμόζεται,αν θέλεις είναι και πιο ανθεκτική σε ψυχολογικά θέματα απ'ότι ο άντρας,εξ'ου και οι περισσότερες αυτοκτονίες γίνονται από άντρες.Ελπίζω τουλάχιστον να συμφωνείς στο ότι όταν κάποιος βρίσκει καταφύγιο σε τέτοια φορουμ έχει έλλειμμα στον έξω κόσμο,είτε δεν έχει φίλους είτε δεν συνεννοείτε μ'αυτούς.

    Πάντως εγώ μισώ μόνο αυτόν που θα μου κάνει εμένα προσωπικά κακό,όχι όλη την κοινωνία όπως νομίζεις εσύ.Ζηλεύω κάποια πράγματα που έχουν άλλοι κι εγώ δεν τα έχω(αυτό θεωρώ ότι συμβαίνει σε όλους μας),αλλά άλλο ζήλεια κι άλλο μίσος.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Quote Originally Posted by Paolo_1 View Post
    Με λίγα λόγια με λες μισαλλόδοξο και μισάνθρωπο.Μάλιστα.Ξέρεις,� �ι γυναίκες του φορουμ θα σε υποστηρίξουν όλες,σ'αυτό δεν έχω καμία αμφιβολία.Κατα καιρούς,έχω 'τσακωθεί' με πολλές εδώ μέσα διότι δε συμφωνούσαν με τις απόψεις μου.Απόψεις όμως που έχουν πολλοί άντρες αν κάτσεις και συζητήσεις μαζί τους και έξω και εδώ στο φόρουμ.Όλοι ξέρουμε ότι ένα 19χρονο κορίτσι ΠΟΥ ΧΑΙΡΕΙ ΑΚΡΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ,δε νοείται να λέει ότι έχει κατάθλιψη διότι δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για να έχει.Τί αλλα προβλήματα μπορεί να έχει δηλαδή;Ακόμα και αν δεν έχει φίλες(κάτι που μου φαίνεται παράλογο),μπορεί να κάνει σχέσεις όποτε θέλει άρα πάει η μοναξιά.Αν μείνει ένας άντρας μόνος και από φίλους τότε κλαφ'τον.Αν αντί για 19χρονη ήταν 19χρονος θα μου φαινόταν πιο φυσιολογικό να παίρνει σβαρνα τα φορουμ,διότι ξέρουμε πως είναι η κοινωνία,άλλο μόνος άντρας κι άλλο μόνη γυναίκα.Κι επειδή ως γνωστόν,τη γυναίκα και σε μπουκάλι να την κλείσεις αυτή προσαρμόζεται,αν θέλεις είναι και πιο ανθεκτική σε ψυχολογικά θέματα απ'ότι ο άντρας,εξ'ου και οι περισσότερες αυτοκτονίες γίνονται από άντρες.Ελπίζω τουλάχιστον να συμφωνείς στο ότι όταν κάποιος βρίσκει καταφύγιο σε τέτοια φορουμ έχει έλλειμμα στον έξω κόσμο,είτε δεν έχει φίλους είτε δεν συνεννοείτε μ'αυτούς.
    Ετσι ισως αν καποιο 19χρονο δεν εχει φιλους και δε συνεννοειται με αυτους, κατι βαθυτερο προφανως συμβαινει, και η επιπλεον ελλειψη κοινωικου υποστηρικτικου δικτυου μπορει να οδηγησει στην εμφανιση καταθλιψης. Επειδη εχω δουλεψει εθελοντικα σε κεντρο ψυχικης υγειας δημου της Αθηνας, μπορω να σου πω οτι το τι συμβαινει σε οικογενειες που εσυ μπορεις να τις θεωρεις νορμαλ γιατι ετσι φαινονται, εσυ που εισαι εξω απο αυτα δε μπορεις να το φανταστεις καν και δικαιολογημενα, και μιλαμε για πολυ μεγαλα ποσοστα ενδοοικογενειακης σωματικης ειτε ψυχολογικης βιας, διαζυγιων, εξαρτησεων και αλλα πολλα, που συνεχως αυξανονται και σε σοβαροτητα και σε ποσοτητα. Για το 70% των προβληματων που μπορει να ηταν απο σχολικη αποτυχια εως ναρκωτικα και αυτοκτονιες και καταθλιιψεις ευθυνονταν διαφορα ενδοοικογενειακα δραματα, και για το 30% ερωτικες απογοητευσεις, που αμα σκαλιζες πισω θα εβρισκες στις περισσοτερες περιπτωσεις και προβληματικη οικογενεια. Μικρα παιδια παραουσιαζουν ολο και πιο συχνα μαθησιακες διαταρχες, διαταραχες λογου, αυτισμο, και αλλες αναπτυξιακες διαταραχες, οι εργοθεραπευτες οι λογοθεραπευτες και οι ψυχολογοι κανουν χρυσες δουλειες. Εχω θεια παιδοψυχιατρο, η οποια δουλευει 9 με 9, 6 φορες την εβδομαδα, και δεν ειναι η μονη φανταζομαι. Τωρα αν αυτα τα προβληματα των παιδιων και εφηβων ειναι φανταστικα ή υπερβολικα, ή σε μικρα ποσοστα, εισαι ο τελευταιος που μπορει να κρινει οταν οι στατιστικες, τα γεγονοτα και η πραγματικοτητα που καποιοι ανθρωποι βιωνουν εκ των εσω μιλαει απο μονη της. οποιος ειναι εξω απο το χορο, πολλα τραγουδια ξερει! Οπως δε μπορω εγω να σου πω τις τελευταιες ανακαλυψεις της γενετικης και τον αντικτυπο τους για την επιστημονικη κοινοτητα γιατι ειμαι ασχετη, ετσι και εναας ασχετος με το χωρο της ψυχοθεραπειας δε μπορει να πει τπτ για την ψυχολογικη κατασταση των σημερινων εφηβων. Δε γινεται ολοι να εχουμε αποψη επι παντος επιστητου. Δε θα μου πεις τη δουλεια σου, και δε θα σου πω τη δικια μου.
    Αλλα επειδη ολες αυτες οι στερεοτυπικες σου αποψεις εκκινουνε προφανως απο ματαιωσεις, απογοητευσεις και μοναξια, θα σου πω οτι αξιζεις να βρεις κοπελα αρκει να το πιστεψεις, τοσοι και τοσοι σε αυτο το φορουμ που γραφουν ετσι, ειναι ολοι μονοι τους. κατι δειχνει αυτο φανταζομαι. Επινε ο παππους μου ουζο αραιωμενο με νερο και μεθαγε, επινε ουσικι με παγο και νερο και μεθαγε, επινε νερωμενο κρασι και μεθαγε, και μια μερα αποφασισε να θεραπευτει, εκοψε το νερο!!!!!! Λοιπον, κατι αλλο ειναι αυτο που σε πειραζει, οχι τα 19χρονα και οι γυναικες που μπλεκουν με ακαταλληλους και μετα τους μισουν.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Μάλλον κόπηκε το μήνυμα,ήταν και μεγάλο,βαριέμαι να το ξαναγράφω.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Quote Originally Posted by Paolo_1 View Post
    Με λίγα λόγια με λες μισαλλόδοξο και μισάνθρωπο.Μάλιστα.Ξέρεις,� �ι γυναίκες του φορουμ θα σε υποστηρίξουν όλες,σ'αυτό δεν έχω καμία αμφιβολία.Κατα καιρούς,έχω 'τσακωθεί' με πολλές εδώ μέσα διότι δε συμφωνούσαν με τις απόψεις μου.Απόψεις όμως που έχουν πολλοί άντρες αν κάτσεις και συζητήσεις μαζί τους και έξω και εδώ στο φόρουμ.Όλοι ξέρουμε ότι ένα 19χρονο κορίτσι ΠΟΥ ΧΑΙΡΕΙ ΑΚΡΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ,δε νοείται να λέει ότι έχει κατάθλιψη διότι δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για να έχει.Τί αλλα προβλήματα μπορεί να έχει δηλαδή;Ακόμα και αν δεν έχει φίλες(κάτι που μου φαίνεται παράλογο),μπορεί να κάνει σχέσεις όποτε θέλει άρα πάει η μοναξιά.Αν μείνει ένας άντρας μόνος και από φίλους τότε κλαφ'τον.Αν αντί για 19χρονη ήταν 19χρονος θα μου φαινόταν πιο φυσιολογικό να παίρνει σβαρνα τα φορουμ,διότι ξέρουμε πως είναι η κοινωνία,άλλο μόνος άντρας κι άλλο μόνη γυναίκα.Κι επειδή ως γνωστόν,τη γυναίκα και σε μπουκάλι να την κλείσεις αυτή προσαρμόζεται,αν θέλεις είναι και πιο ανθεκτική σε ψυχολογικά θέματα απ'ότι ο άντρας,εξ'ου και οι περισσότερες αυτοκτονίες γίνονται από άντρες.Ελπίζω τουλάχιστον να συμφωνείς στο ότι όταν κάποιος βρίσκει καταφύγιο σε τέτοια φορουμ έχει έλλειμμα στον έξω κόσμο,είτε δεν έχει φίλους είτε δεν συνεννοείτε μ'αυτούς.

    Πάντως εγώ μισώ μόνο αυτόν που θα μου κάνει εμένα προσωπικά κακό,όχι όλη την κοινωνία όπως νομίζεις εσύ.Ζηλεύω κάποια πράγματα που έχουν άλλοι κι εγώ δεν τα έχω(αυτό θεωρώ ότι συμβαίνει σε όλους μας),αλλά άλλο ζήλεια κι άλλο μίσος.
    . .

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    μαλακιζεται

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    Quote Originally Posted by Paolo_1 View Post
    Με λίγα λόγια με λες μισαλλόδοξο και μισάνθρωπο.Μάλιστα.Ξέρεις,� �ι γυναίκες του φορουμ θα σε υποστηρίξουν όλες,σ'αυτό δεν έχω καμία αμφιβολία.Κατα καιρούς,έχω 'τσακωθεί' με πολλές εδώ μέσα διότι δε συμφωνούσαν με τις απόψεις μου.Απόψεις όμως που έχουν πολλοί άντρες αν κάτσεις και συζητήσεις μαζί τους και έξω και εδώ στο φόρουμ.Όλοι ξέρουμε ότι ένα 19χρονο κορίτσι ΠΟΥ ΧΑΙΡΕΙ ΑΚΡΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ,δε νοείται να λέει ότι έχει κατάθλιψη διότι δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για να έχει.Τί αλλα προβλήματα μπορεί να έχει δηλαδή;Ακόμα και αν δεν έχει φίλες(κάτι που μου φαίνεται παράλογο),μπορεί να κάνει σχέσεις όποτε θέλει άρα πάει η μοναξιά.Αν μείνει ένας άντρας μόνος και από φίλους τότε κλαφ'τον.Αν αντί για 19χρονη ήταν 19χρονος θα μου φαινόταν πιο φυσιολογικό να παίρνει σβαρνα τα φορουμ,διότι ξέρουμε πως είναι η κοινωνία,άλλο μόνος άντρας κι άλλο μόνη γυναίκα.Κι επειδή ως γνωστόν,τη γυναίκα και σε μπουκάλι να την κλείσεις αυτή προσαρμόζεται,αν θέλεις είναι και πιο ανθεκτική σε ψυχολογικά θέματα απ'ότι ο άντρας,εξ'ου και οι περισσότερες αυτοκτονίες γίνονται από άντρες.Ελπίζω τουλάχιστον να συμφωνείς στο ότι όταν κάποιος βρίσκει καταφύγιο σε τέτοια φορουμ έχει έλλειμμα στον έξω κόσμο,είτε δεν έχει φίλους είτε δεν συνεννοείτε μ'αυτούς.

    Πάντως εγώ μισώ μόνο αυτόν που θα μου κάνει εμένα προσωπικά κακό,όχι όλη την κοινωνία όπως νομίζεις εσύ.Ζηλεύω κάποια πράγματα που έχουν άλλοι κι εγώ δεν τα έχω(αυτό θεωρώ ότι συμβαίνει σε όλους μας),αλλά άλλο ζήλεια κι άλλο μίσος.
    Δεν σε αποκάλεσα τίποτα. Περιέγραψα μια κατάσταση που υπάρχει στον έξω κόσμο, και αμέσως φάνηκες να ταυτίζεσαι με αυτή. Μάλιστα άρχισες να απολογείσαι χωρίς να σε έχω κατηγορήσει ότι είσαι μέρος της. Αυτό δεν σε προβληματίζει;

    Η ζήλια είναι η βασική συνιστώσα του μίσους, κατά την άποψή μου. Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλές άλλες αιτίες για να μισήσεις κάποιον, τουλάχιστον σε μια φυσιολογική καθημερινότητα, και αυτό που συναντώ συχνότατα στην κοινωνία είναι η κακία που προέρχεται από τη ζήλια.

    Διάβασες τα λεγόμενα της r.f. και κατάλαβες ότι έχει μεγαλώσει σε φυσιολογικό περιβάλλον; επίσης, έστω ότι το περιβάλλον της δεν είναι ιδιαίτερα προβληματικό. το να μην έχει μάθει να διαχειρίζεται τις καταστάσεις γύρω της, επειδή της λείπουν χρόνια και άρα εμπειρία, δεν το συνυπολογίζεις; το να είναι ευαίσθητη και να πληγώνεται περισσότερο από αυτές τις καταστάσεις, δεν μετράει για σένα;

    Μου φαίνεται ότι το βασικό σου ζήτημα είναι ότι αισθάνεσαι ελλειμματικός. Προβάλλεις μέχρι και το φύλο σου ως κάτι που σε κάνει να υστερείς σε σχέση με τους άλλους (εν προκειμένω, τις γυναίκες). Από που κι ως που οι γυναίκες είναι σε καλύτερη μοίρα από τους άντρες; Γιατί σου φαίνεται παράλογο το να μην έχει φίλες μια γυναίκα αλλά δεν σου φαίνεται παράλογο το να μην έχει φίλους ένας άντρας; Και για ποιο λόγο θεωρείς ότι είναι ευκολότερο για κάποια να κάνει σχέσεις, ενώ για έναν άντρα είναι δύσκολο σε βαθμό που να φτάνει στην αυτοκτονία; Για σένα, για τη ζωή των γυναικών αρκεί η απλή αριθμητική, ενώ οι άντρες για να λύσουν τα προβλήματά τους χρειάζονται ανώτερα μαθηματικά.

    Να σε ενημερώσω εδώ ότι ο αριθμός στις απόπειρες αυτοκτονίας δεν εμφανίζει μεγάλη διαφορά μεταξύ αντρών και γυναικών. Αυτό που ισχύει είναι ότι τα ποσοστά θανάτων από αυτοκτονία στους άνδρες είναι πολύ υψηλότερα από ό, τι στις γυναίκες. Ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι ότι οι γυναίκες πιο εύκολα ζητάνε ψυχολογική υποστήριξη και όταν κάνουν απόπειρα χρησιμοποιούν λιγότερο "αποτελεσματικές" μεθόδους.

    Έχω πολλούς φίλους (άντρες) και ποτέ δεν έχω ακούσει να εκφράζονται με αυτόν τον τρόπο, οπότε είναι μάταιο να προσπαθείς να παρουσιάσεις τις απόψεις σου ως ευρέως διαδεδομένες στην κοινωνία. Αυτό που λες για την επιβίωση των γυναικών είναι εντελώς αυθαίρετο και επιβεβαιώνει αυτό που είπα, προσπαθείς να βρεις λόγους για να αισθάνεσαι ακόμη πιο ελλειμματικός. Ακόμη και το ότι μπαίνεις στο φόρουμ σε κάνει να αισθάνεσαι ελλειμματικός.

    Εγώ αντιθέτως όταν μιλάω με ανθρώπους εδώ, νιώθω να ανεβαίνω ψυχολογικά, γιατί έχω καταλάβει ότι ο κόσμος εκεί έξω, που λες κι εσύ, είναι ο προβληματικός και όχι εγώ, ούτε και τα άτομα των οποίων τη συμβουλή ζητάω.

    Προσπαθείς νομίζω με δόλιο τρόπο να κάνεις τους αναγνώστες του φόρουμ να αισθανθούν επίσης ελλειμματικοί, επειδή ψάχνουν διέξοδο με τη συζήτηση με ομοιοπαθούντες. Γιατί το κάνεις αυτό; Τι κερδίζεις από αυτό;

    Θέλεις να παρουσιάσεις την r.f. ως drama queen αλλά στην πραγματικότητα εσύ είσαι ο... drama king εδώ μέσα και νομίζω ότι όλη αυτή η συζήτηση έγινε για να σου δοθεί η ευκαιρία να γκρινιάξεις και να δείξεις ότι εσύ είσαι ο καημένος της υπόθεσης.

    Θα σταματήσω εδώ να σου απαντώ, γιατί χρήζεις επαγγελματικής βοήθειας και μόνο, πράγμα που δεν είναι κακό, απλώς νομίζω ότι δεν έχει νόημα να κάνω το φόρουμ της r.f. καταφύγιο ανούσιων συζητήσεων. Δεν θα αλλάξεις γνώμη, ούτε και νοοτροπία. Μην καταστρέφεις τη συζήτηση που γίνεται για την κοπέλα, δεν είναι πρέπον.

    r.f. πως πας;;

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    Quote Originally Posted by empar View Post
    Δεν σε αποκάλεσα τίποτα. Περιέγραψα μια κατάσταση που υπάρχει στον έξω κόσμο, και αμέσως φάνηκες να ταυτίζεσαι με αυτή. Μάλιστα άρχισες να απολογείσαι χωρίς να σε έχω κατηγορήσει ότι είσαι μέρος της. Αυτό δεν σε προβληματίζει;

    Η ζήλια είναι η βασική συνιστώσα του μίσους, κατά την άποψή μου. Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλές άλλες αιτίες για να μισήσεις κάποιον, τουλάχιστον σε μια φυσιολογική καθημερινότητα, και αυτό που συναντώ συχνότατα στην κοινωνία είναι η κακία που προέρχεται από τη ζήλια.

    Διάβασες τα λεγόμενα της r.f. και κατάλαβες ότι έχει μεγαλώσει σε φυσιολογικό περιβάλλον; επίσης, έστω ότι το περιβάλλον της δεν είναι ιδιαίτερα προβληματικό. το να μην έχει μάθει να διαχειρίζεται τις καταστάσεις γύρω της, επειδή της λείπουν χρόνια και άρα εμπειρία, δεν το συνυπολογίζεις; το να είναι ευαίσθητη και να πληγώνεται περισσότερο από αυτές τις καταστάσεις, δεν μετράει για σένα;

    Μου φαίνεται ότι το βασικό σου ζήτημα είναι ότι αισθάνεσαι ελλειμματικός. Προβάλλεις μέχρι και το φύλο σου ως κάτι που σε κάνει να υστερείς σε σχέση με τους άλλους (εν προκειμένω, τις γυναίκες). Από που κι ως που οι γυναίκες είναι σε καλύτερη μοίρα από τους άντρες; Γιατί σου φαίνεται παράλογο το να μην έχει φίλες μια γυναίκα αλλά δεν σου φαίνεται παράλογο το να μην έχει φίλους ένας άντρας; Και για ποιο λόγο θεωρείς ότι είναι ευκολότερο για κάποια να κάνει σχέσεις, ενώ για έναν άντρα είναι δύσκολο σε βαθμό που να φτάνει στην αυτοκτονία; Για σένα, για τη ζωή των γυναικών αρκεί η απλή αριθμητική, ενώ οι άντρες για να λύσουν τα προβλήματά τους χρειάζονται ανώτερα μαθηματικά.

    Να σε ενημερώσω εδώ ότι ο αριθμός στις απόπειρες αυτοκτονίας δεν εμφανίζει μεγάλη διαφορά μεταξύ αντρών και γυναικών. Αυτό που ισχύει είναι ότι τα ποσοστά θανάτων από αυτοκτονία στους άνδρες είναι πολύ υψηλότερα από ό, τι στις γυναίκες. Ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι ότι οι γυναίκες πιο εύκολα ζητάνε ψυχολογική υποστήριξη και όταν κάνουν απόπειρα χρησιμοποιούν λιγότερο "αποτελεσματικές" μεθόδους.

    Έχω πολλούς φίλους (άντρες) και ποτέ δεν έχω ακούσει να εκφράζονται με αυτόν τον τρόπο, οπότε είναι μάταιο να προσπαθείς να παρουσιάσεις τις απόψεις σου ως ευρέως διαδεδομένες στην κοινωνία. Αυτό που λες για την επιβίωση των γυναικών είναι εντελώς αυθαίρετο και επιβεβαιώνει αυτό που είπα, προσπαθείς να βρεις λόγους για να αισθάνεσαι ακόμη πιο ελλειμματικός. Ακόμη και το ότι μπαίνεις στο φόρουμ σε κάνει να αισθάνεσαι ελλειμματικός.

    Εγώ αντιθέτως όταν μιλάω με ανθρώπους εδώ, νιώθω να ανεβαίνω ψυχολογικά, γιατί έχω καταλάβει ότι ο κόσμος εκεί έξω, που λες κι εσύ, είναι ο προβληματικός και όχι εγώ, ούτε και τα άτομα των οποίων τη συμβουλή ζητάω.

    Προσπαθείς νομίζω με δόλιο τρόπο να κάνεις τους αναγνώστες του φόρουμ να αισθανθούν επίσης ελλειμματικοί, επειδή ψάχνουν διέξοδο με τη συζήτηση με ομοιοπαθούντες. Γιατί το κάνεις αυτό; Τι κερδίζεις από αυτό;

    Θέλεις να παρουσιάσεις την r.f. ως drama queen αλλά στην πραγματικότητα εσύ είσαι ο... drama king εδώ μέσα και νομίζω ότι όλη αυτή η συζήτηση έγινε για να σου δοθεί η ευκαιρία να γκρινιάξεις και να δείξεις ότι εσύ είσαι ο καημένος της υπόθεσης.

    Θα σταματήσω εδώ να σου απαντώ, γιατί χρήζεις επαγγελματικής βοήθειας και μόνο, πράγμα που δεν είναι κακό, απλώς νομίζω ότι δεν έχει νόημα να κάνω το φόρουμ της r.f. καταφύγιο ανούσιων συζητήσεων. Δεν θα αλλάξεις γνώμη, ούτε και νοοτροπία. Μην καταστρέφεις τη συζήτηση που γίνεται για την κοπέλα, δεν είναι πρέπον.

    r.f. πως πας;;
    .................................................. .................................................

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    Quote Originally Posted by Paolo_1 View Post
    Με λίγα λόγια με λες μισαλλόδοξο και μισάνθρωπο.Μάλιστα.Ξέρεις,� �ι γυναίκες του φορουμ θα σε υποστηρίξουν όλες,σ'αυτό δεν έχω καμία αμφιβολία.Κατα καιρούς,έχω 'τσακωθεί' με πολλές εδώ μέσα διότι δε συμφωνούσαν με τις απόψεις μου.Απόψεις όμως που έχουν πολλοί άντρες αν κάτσεις και συζητήσεις μαζί τους και έξω και εδώ στο φόρουμ.Όλοι ξέρουμε ότι ένα 19χρονο κορίτσι ΠΟΥ ΧΑΙΡΕΙ ΑΚΡΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ,δε νοείται να λέει ότι έχει κατάθλιψη διότι δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για να έχει.Τί αλλα προβλήματα μπορεί να έχει δηλαδή;Ακόμα και αν δεν έχει φίλες(κάτι που μου φαίνεται παράλογο),μπορεί να κάνει σχέσεις όποτε θέλει άρα πάει η μοναξιά.Αν μείνει ένας άντρας μόνος και από φίλους τότε κλαφ'τον.Αν αντί για 19χρονη ήταν 19χρονος θα μου φαινόταν πιο φυσιολογικό να παίρνει σβαρνα τα φορουμ,διότι ξέρουμε πως είναι η κοινωνία,άλλο μόνος άντρας κι άλλο μόνη γυναίκα.Κι επειδή ως γνωστόν,τη γυναίκα και σε μπουκάλι να την κλείσεις αυτή προσαρμόζεται,αν θέλεις είναι και πιο ανθεκτική σε ψυχολογικά θέματα απ'ότι ο άντρας,εξ'ου και οι περισσότερες αυτοκτονίες γίνονται από άντρες.Ελπίζω τουλάχιστον να συμφωνείς στο ότι όταν κάποιος βρίσκει καταφύγιο σε τέτοια φορουμ έχει έλλειμμα στον έξω κόσμο,είτε δεν έχει φίλους είτε δεν συνεννοείτε μ'αυτούς.

    Πάντως εγώ μισώ μόνο αυτόν που θα μου κάνει εμένα προσωπικά κακό,όχι όλη την κοινωνία όπως νομίζεις εσύ.Ζηλεύω κάποια πράγματα που έχουν άλλοι κι εγώ δεν τα έχω(αυτό θεωρώ ότι συμβαίνει σε όλους μας),αλλά άλλο ζήλεια κι άλλο μίσος.
    .................................................. .................................

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Aπαντωντας στον παολο, εχω να πω οτι οποιος ειναι εξω απο το χορο πολλα τραγουδια ξερει. Δουλευοντας εθελοντικα σε κεντρο ψυχικης υγειας σε δημο της Αθηνας, επειτα σε ψυχιατρικο τμημα σε Νοσοκομειο της ΑΘηνας και επειτα στην Πατρα, και εχοντας θεια παιδοψυχιατρο που δουλευει 9 με 9, 6 φορες την εβδομαδα, εχω να σου πω οτι το συμβαινει σε πολυ μεγαλα ποσοστα στις συγχρονες ελληνικες οικογενειες ειναι πραγματικα τραγικο. και συνεχως αυξανονται και σε σοβαροτητα και σε αριθμο. Το 80% των ανθρωπων που πανε σε τετοια κεντρα συμβουλευτικης και προληψης ερχονται με οικογενειακα θεματα, και το αλλο 20% με ερωτικες απογοητευσεις, που αμα σκαλισεις κι εκει θα βρεις οικογενειακα δραματα τις περισσοτερες φορες. μακαρι να ηταν ο κοσμος οπως τον περιγραφεις, αλλα ζωντας εκ των εσω τον χωρο της ψυχικης υγειας συνεργαζομενη και με ψυχιατρους και με ψυχολογους σε διαφορες περιοχες της ελλαδας και κυριως με οικογενειες, εφηβους και παιδια, εχω να σου πω πως κανεις λαθος, και ειναι σαν να παω εγω να σου κανω αναλυση πως επιδρανε ολοι οι ιοι στο RNA απο κατι που διαβασα σε ενα περιοδικο για εναν ιο (και δεν καταλαβα τπτ). Κι αν θεωρεις οτι τα προβληματα ειναι φανταστικα η μεγαλοποιημενα, δεν εισαι ο καταλληλος για να κρινεις γιατι δεν ξερεις και γιατι εχεις και καποιες στερεοτυπικες επιθετικες αντιληψεις που εμποδιζουν την κατανοηση.

    Το θεμα αυτο των στερεοτυπικων ιδεων που βγαζουν επιθετικοτητα για τις χαζες γυναικες που ερωτευονται ακαταλληλους και τα βαρεμενα 19χρονα που το μονο που τα ενδιαφερει ειναι να φτιαχνουν τα νυχια τους, τα ακουω απο αρσενικα σαν εσενα και καποιους αλλους γνωστους εδω μεσα που ολοι λετε τα ιδια για τις γυναικες, και ειστε ολοι μονοι εδω και καιρο. Τυχαιο, δε νομιζω! Δεν σας φταινε ουτε οι γυναικες, ουτε οι 19 χρονες ουτε οι 89χρονες, σας φταιει κατι μεσα σας, μια μοναξια, απογοητευση, ελλειψη αυτοεκτιμησης. Σαν την ιστορια με τον παππου που επινε ουζο αραιωμενο με νερο και μεθαγε, επινε ουισκι με παγο και νερο και μεθαγε, και νερωμενο κρασι και μεθαγε. Και για να θεραπευτει αποφασισε να κοψει... το νερο!!

  15. #45
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    53
    Πωπω έχασα πολλά επεισόδια:P Αυτό που έχω να πω είναι ότι σε αυτό το φόρουμ έχω βρει άτομα που μπορώ να τους εκφράζω τις φοβίες μου, τα παράπονά μου, τις ανησυχίες μου, να τους μιλήσω για τη ζωή μου, χωρίς να με κρίνουν. Είναι κρίμα λοιπόν, Paolo, να στρέφεσαι εναντίον ατόμων εδώ, με μόνο κριτήριο την ηλικία τους και το κατά πόσο μεγάλο ή μικρό είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν σε σχέση με το δικό σου. Γιατί, την ενότητα, την αλληλεγγύη και την συμπόνια που δεν έχω βιώσει "έξω", την έχω ζήσει εδώ, έστω και για το μικρό χρονικό διάστημα που βρίσκομαι στην παρέα σας. Νόμιζα πως σκοπός του φόρουμ είναι να ζητήσεις ή να προσφέρεις βοήθεια, να μοιραστείς τις σκέψεις σου είτε γιατί φοβάσαι να το κάνεις με το οικογενειακό ή το φιλικό περιβάλλον, είτε γιατί δεν έχεις κανέναν. Για μένα η απόρριψη που δείχνεις στις γυναίκες και τα 19χρονα, προφανώς γιατί τα θέματα τους δεν πιάνουν μία μπροστά στον δικό σου "μαραθώνιο", δεν έχει θέση σε αυτό το φόρουμ. Οφείλεις να δείξεις τον σεβασμό που θες να σου δείχνουν όταν μιλάς για τα δικά σου προβλήματα και να πεις την άποψή σου, χωρίς να προσβάλλεις και να μειώνεις.


    Ευχαριστώ empar και carrie για όσα είπατε

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. K ξαφνικα νιωθω τοσο μονη......
    By πιεσμενη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 06-04-2011, 21:54
  2. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 01:20
  3. Μονη στο σπιτι
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 22-08-2009, 16:53
  4. ΝΙΩΘΩ ΑΣΧΗΜΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ
    By donald_girl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 50
    Last Post: 22-05-2008, 11:46
  5. τόσο μόνη....
    By gataki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 12-12-2005, 16:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •