φοβος ταξιδιου με θαλασσα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700

    φοβος ταξιδιου με θαλασσα

    Παιδιά είμαι από νησί και ταξιδεύω με πλοίο 10 φορές το χρόνο, γενικά είμαι ατομο με αγχος και φοβίες και τώρα μετά απο κάποια ταξίδια με θαλασσοταραχή φοβάμαι να ταξιδεψω ειδικά αν έχει μποφορ, την παρασκευή παω στο νησί και γυρνάω δευτέρα έχω πολύ άγχος δεν μπορώ να ηρεμίσω εχω κοίτάξει ολα τα σαιτ με καιρο εχω δει χαρτες ιστιοπλοιας και στις κυκλάδες θα χει 7 μποφόρ, αφου σκέφτομαι να μην φύγω να αποφασίσω αύριο αλλά αν δεν πάω θα πάθω κατάθλιψη χτες εκλαιγα γιαυτό, αεροπλανα εισητήρια είναι αργά να βγάλω, άδεια να φύγω σήμερα δεν εχω απτη δουλεια..τι κάνω??
    τρελαίνομαι απτο αγχος ή κάθομαι εδω και παθαίνω κατάθλιψη πασχαλιάτικα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Ποση ωρα ειναι το ταξιδι?Με ενα αγχολυτικο και ενα walkman με καλη μουσικη δε θα τα καταφερεις λες?
    Ταξιδευεις alone?Γιατι η παρεουλα κανει καλο σε κατι τετοια.
    Last edited by Touch_The_Sky; 20-04-2011 at 14:20.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    elirene τον ιδιο φοβο με τα ταξιδια στη θαλασσα με θαλλασοταραχη τον εχω κι εγω...περυσι ταξιδευα ναξο με 9 μποφορ κ γινοταν χαμος ειχα τρομαξει πραγματικα τα ΕΙΔΑ ΟΛΑ νομιζα πως θα πεθανω απ το φοβο κ μετα αναρωτιομουν πως επεζησα κ εκανα 1 μερα να ηρεμησω απ το σοκ ...πλεον μονο αεροπλανα (παλι καλα που αυτα δεν τα φοβαμαι γιατι αλλιως τη βαψαμε χεχε!!)

    καλο ειναι σε τετοιες περιπτωσεις οπου ετοιμαζεσαι για ταξιδι να μην ψαχνεις στο ιντερνετ για τον καιρο, τα μποφορ κτλ γιατι με αυτα που βλεπεις αγχωνεσαι περισσοτερο κ τρομαζεις κ πολλες φορες μπορει να μην ανταποκριθουν στην πραγματικοτητα κ ο καιρος να ειναι καλυτερος απ ο,τι λεει!!! ειναι ο,τι χειροτερο να αγχωνεσαι κ εκ των προτερων, καλυτερα να εισαι χαλαρη κ να ευελπιστεις οτι ολα θα πανε μια χαρα!!

    ταξιδευεις με παρεα η μονη σου?? αν εισαι με παρεα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα καθως σε βοηθαει να ξεχαστεις..αν ταξιδευεις μονη σου φροντισε να εισαι λιγο κουρασμενη πριν το ταξιδι ωστε να κοιμηθεις κ να μην νιωθεις το φοβο, βαλε μουσικη που σ αρεσει στο mp3, παρε κανα βιβλιο κ αμα τοσο δεν παλευεται μετα αγχολυτικο...

    ευχομαι να παν ολα καλα κ να ειναι ηρεμο το ταξιδι!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    nai me ton filo m k ta skulakia m, kala biblio me kounhma den diabazeis, walkman nta3ei, ta xanax xrhsimopoiw alla ti na m kanoun auta elaxista me pianoun ypnostedon thelw alla p na to brw, to ta3idi einai 4,5 wres, upologizw 3 wres na kounaei full k exw frikarei k fobamai k oti k o gurismos tha kounaei th deutera gt dinei 6 mpofor ara topika stis kuklades 7 thanai...euxaristw polu gia tis sumboules!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    θελω και γω σκυλακι (ασχετο)!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by elirene View Post
    nai me ton filo m k ta skulakia m, kala biblio me kounhma den diabazeis, walkman nta3ei, ta xanax xrhsimopoiw alla ti na m kanoun auta elaxista me pianoun ypnostedon thelw alla p na to brw, to ta3idi einai 4,5 wres, upologizw 3 wres na kounaei full k exw frikarei k fobamai k oti k o gurismos tha kounaei th deutera gt dinei 6 mpofor ara topika stis kuklades 7 thanai...euxaristw polu gia tis sumboules!
    εφοσον θα εισαι με τον φιλο σου πιστευω θα ειναι καλυτερα τα πραγματα απ ο,τι αν ταξιδευες μονη σου..να υποθεσω οτι ο φιλος σου γνωριζει για τη φοβια σου με τα καραβια αρα επομενως μπορει να κανει κι αυτος κατι να σε στηριξει, να σου αποσπασει τη σκεψη απ το φοβο του ταξιδιου κτλ...παιξε κ με τα σκυλακια βαλε κ mp3 κ κανε θετικες σκεψεις οσο μπορεις κ μην σκεφτεσαι για το γυρισμο κ προτρεχεις γιατι ετσι μεγαλωνει το αγχος κ ο φοβος...
    καλο ταξιδι κ ηρεμο σου ευχομαι!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    na sai kala lacrymosa nomizw omws oti metadidw stous allous to fobo m xaxa, tis proalles hmoun me th mama sto karabi k kounage san trelo k olh thn wra m lege katse katw, 3aplwse(ths lew den mporw na 3aplwsw niwthw tous kradasmous tou ploiou)gt tremeis, stamata den eimai kala, stamata tha trelatheis, pali gia tsigaro tha pas tha s parei to kuma..drama h katastash k oi fobies einai genikes dld fobamai k to aeroplano alla protimw na fobhthw gia misi wra para gia 4,5

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    elirene μου δεν νομιζω να μεταδιδεις το φοβο στους αλλους επειδη φοβασαι εσυ αν δεν εχουν κ οι ιδιοι τον ιδιο φοβο...απλα λογικο ειναι να ανησυχουνε για το αν εισαι καλα κ να σε ρωτανε οταν βλεπουν οτι τρεμεις κτλ...την ιδια φοβια με τα πλοια την εχω κι εγω δεν μπορω να ταξιδεψω χωρις το φοβο να με τρωει, μονο με χαι σπιντ...τα αεροπλανα απ την αλλη δεν τα φοβαμαι καθολου ισα ισα με εξιταρει το υψος!!(πως γινεται αυτο δεν εχω καταλαβει, ευτυχως που δεν τα φοβαμαι κι αυτα αλλιως δεν θα μπορουσα να μετακινηθω πουθενα..!!)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    δεν ειμαι καλα, κοντευω να τρελαθω απο το αγχος και βγαζω και σωματικα συμπτωματα εγς 2 βδομαδες να παω τουαλετα, πηρα τον γαστρεντερολογο μου και θα παω να μου γραψει υπνωτκα για το καραβι, ξερεις κανεις ποια ειναι τα καλυτερα, υπαρχει περιπτωση να μην καταλαβω οτι φτανω μυκονο και παω σαμο?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Ψυχραιμια βρε συ.Αφου δεν θα σαι μονη γιατι να μην καταλαβεις οτι φτανεις Μυκονο??

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    Σωστα απλα δεν χρησιμοποιω υπνοτικα μονο χαναχ τα οποια ομςσ δεν με πιανοθν και πολυ, απλα δεν εβρισκα αλλη λυση νιωθω πονο στο στηθος απτο αγχος αυτη τη στιγμη, η ψυχολογια μ εχει τα χαλια της γενικοτερα και τωρα αυτο να μην μπορω να ταξιδεψω, η αληθεια ειναι πως μου παν σημερα και συγγενεις που ταξιδευαν σημερα ξερναγαν, νιωθω πονο στο στηθος καψιμο, τρεμουλο οσο περναει η ωρα και δεν εβρισκα αλλη λυση απτο να παρω υπνωτικα..

Similar Threads

  1. Kρίσεις πανικού την ώρα ενός ταξιδιού
    By raul in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 20-01-2013, 17:52
  2. φοβος ταξιδιου
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-04-2011, 22:36
  3. μπάνιο στη θάλασσα;
    By mstrouf in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 118
    Last Post: 01-08-2008, 15:29
  4. ΥΨΟΦΟΒΙΑ - ΦΟΒΟΣ ΤΑΞΙΔΙΟΥ
    By gorgi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 10-06-2006, 23:58
  5. ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ
    By Jorgis in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 31-08-2005, 11:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •