Ξαφνικη ταχυκαρδια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Ξαφνικη ταχυκαρδια

    Την τελευταια εβδομαδα 2 φορες σε ασχετη στιγμη εκει που ημουν ξαπλωμενος με επιασε ξαφνικα κατι σαν ταχυκαρδια για λιγα δευτερολεπτα μαζι με ενα καψιμο στο στομαχι και φοβηθηκα αρκετα.Οι παλμοι μου ηταν σαν ακανονιστοι μια γρηγορα μια κανονικα και εχω τρομαξει απο τοτε μιας και με ξαναεπιασε εχθες.Ειχα κανει και πριν κατι μηνες εξετασεις γιατι με πιανανε πονοι στο στηθος αλλα δεν ειχαν δειξει κατι.Οι πονοι εξακολουθουν να υπαρχουν αλλα αρχιζω να πιστευω μηπως τελικα υπαρχει καποιο παθολογικο προβλημα και δεν ειναι κατι ψυχοσωματικο υστερα και απο την τελευταια εβδομαδα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Eφοσον εκανες εξετασεις κ δεν εδειξαν να εχεις κατι παθολογικο, τοτε μαλλον αυτα που νιωθεις ειναι σωματοποιημενο αγχος...Εσυ που το αποδιδεις αυτο?? Συνεβη μηπως καποιο στρεσογονο γεγονος που σε αγχωσε, στενοχωρησε, τσαντισε η καποια αρνητικη σκεψη, οτιδηποτε τελοςπαντων?? Γιατι τα διαφορα συμπτωματα που εχουμε καπου οφειλονται δεν προκυπτουν τυχαια...Το ενδεχομενο του αγχους το χεις σκεφτει??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    προσπαθω να το αποδωσω στο αγχος αλλα δεν πειθομαι.συνεχεια εμφανιζονται νεα και δεν ξερω τι να σκεφτω.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    3
    Καλημερα! Μπορεις μηπως να περιγραψεις με οσο το δυνατο περισσοτερες λεπτομερειες τα συναισθήματα, τις αισθησεις και τις σκεψεις που περνουσαν απτο μυαλο σου κατα τη διαρκεια αυτων των ταχυκαρδιων? Επισης ποσο περιπου διαρκούν?

  5. #5
    εκεινη την στιγμη τρομαξα πολυ και νομιζα οτι θα μεινω στον τοπο γιατι ενιωθα τους παλμους μου να ειναι ακανονιστοι.λιγα δευτερολεπτα κρατησε ολο αυτο.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    35
    για μένα περισσότερο υπάρχουν παθολογικοί παράγοντες που μπορεί καμιά φορά να παιρνούν απαρατήρητοι (όπως στην δικη μου περίπτωση - μην ξαναγράφω τα ίδια).

    το άγχος κατ εμένα ενεργοποιεί μια προδιάθεση για ασθένεια που θα εμφανιζόταν ίσως λίγο αργότερα.

    αν και δεν πιστεύω ότι είναι κάτι σοβαρό: το έχω πάθει μετά από hangover και πολλά τσιγάρα (μόνο εκείνο το βράδυ - δεν καπνίζω).

    ήπια πολύ νερό και μου πέρασε, αλλά βέβαια τότε είχα (και έχω) υποθυροειδισμο...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    3
    το πρωτο ειναι να αποκλειστει παθολογικη αιτια. Να πας σε καρδιολογο και να σε καθοδηγησει αυτος(η). Αν δεις οτι ολα καλα τοτε ειναι πολυ πιθανη η ψυχολογικη αιτια. Μπορει να ειναι κρισεις πανικου ή να ειναι αποτελεσμα προσκαιρων στρεσογονων παραγοντων και σιγα σιγα να σταματησουν. Εγω προσωπικα τεινω προς τη ψυχολογικη αιτια και συγκεκριμενα διαταραχη πανικου, καθως ειναι επαναλαμβανομενα. Αν ειναι το τελευταιο, με γνωσιακη συμπεριφοριστικη θεραπεια θα περασει σχετικα ευκολα και γρηγορα. Παρολα αυτα να συμβουλευτεις τους καταλληλους γιατρους και πρωτα καρδιολογο-παθολογο.

  8. #8
    ειχα παει πριν κατι μηνες σε καρδιολογο γιατι με πιανανε πονοι στο στηθος(τους εχω ακομα) και δεν ειχε βρει κατι αλλα μαλλον θα ξαναπαω μια βολτα να με δει.

Similar Threads

  1. ταχυκαρδια και εκτακτες συστολες
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 05-12-2011, 20:25
  2. ΞΑΦΝΙΚΗ ΝΟΣΟΦΟΒΙΑ-HELP!!!
    By johny in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 14-03-2011, 21:18
  3. ξαφνικη αισθηση παλμων
    By konsav92 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 15-09-2009, 02:37
  4. ταχυκαρδια
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 16-06-2009, 23:06
  5. ξαφνικη αλλαγη
    By zaira in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 21-05-2008, 18:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •