Δεν εχω κατι να γραψω...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 58
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Δεν εχω κατι να γραψω...

    Νομιζω τα εχω πει ολα ποια. Αλλα θα ηθελα μια θετικη τροφοδοτηση.

    Τεσπα , δεν ξερω κιολας , μπορει να ειμαι ηλιθιος , δεν νομιζω να με βοηθησει και πολυ.

    Δωστε και καμμια πρακτικη συμβουλη για το πως θα ενεργουσατε αν θελατε να φυγετε απο ενα μερος.

    Ευχαριστω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67
    Καλημερα! Παρε μια θετικη τροφοδοτηση απο εμενα στη "χρωστουσα" γιατι εχω διαβασει πολλα απο οσα εχεισ γραψει και ενασ ηλιθιοσ ποτε δε θα μπορουσε να
    γραψει! Μην φυγεισ θα σου ελεγα σιγουρα η γνωμη και η συμβουλη σου θα βοηθουσε καποιους ανθρωπους ... Καλο Πασχα να εχεισ !

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν θα φυγω απο το φορουμ....απλως θα φυγω απο το τοπο που μενω...γιατι απλουστατα με ....τρελλαινουν. Ευχαριστω Μαρια καλο πασχα να εχουμε:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67
    Αααααα νομιζα πωσ απο το φορουμ ηθελεσ να φυγεισ ... φταιει το ξανθο δεν στροφαρω γρηγορα:)))))
    Πιστευεις πως αν αλλαζες τοπο θα ενιωθεσ καλυτερα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ουουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ υυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ ναι...μονο την μοναξια και την ανοια φοβαμαι , αλλα ναι:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67
    Οι περισσοτεροι αυτο θελουν να αλλαξουν τοπο γιατι πιστευουν πωσ η ζωη τους θα αλλαζε προσ το καλυτερο . Πιστευω πωσ ο ψυχικοσ μας κοσμος μας ακολουθει παντου ... Και εγω την μοναξια φοβαμαι και εξαιτιας τησ εκανα λαθοσ επιλογες στη ζωη μου. Που θα ηθελες να πας?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οπουδηποτε , σε μια μεγαλη πολη...να μπορω να ειμαι εγω...ελευθερος και να μην αντιμετωπιζω "παρανοϊκες καταστασεις".
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67
    Γιατι δε το κανεισ? Αν δεν εχεισ οικογενεια παιδια κτλ ειναι πιο ευκολο .Που μενεισ ?

  9. #9
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Νομιζω τα εχω πει ολα ποια. Αλλα θα ηθελα μια θετικη τροφοδοτηση.

    Τεσπα , δεν ξερω κιολας , μπορει να ειμαι ηλιθιος , δεν νομιζω να με βοηθησει και πολυ.

    Δωστε και καμμια πρακτικη συμβουλη για το πως θα ενεργουσατε αν θελατε να φυγετε απο ενα μερος.

    Ευχαριστω.
    Ηλήθιος δεν είσαι. Γράφεις τόσο ωραία εδώ, με σαφήνεια, ο λόγος σου έχει συνοχή και συγκεκριμένες απόψεις/λύσεις για το καθε θέμα που καταπιάνεσαι και γι αυτά έχεις εισπράξει ουκ ολίγες φορές ευχαριστώ και θετική ανατροφοδότηση από πολλούς, που ένας ηλήθιος ποτέ δε θα φτανε σε τετοιο επίπεδο. Τόχει ηδη επιβεβαιώση και η Μαίρη.α. Άρα αυτό το ενδεχόμενο αποκλείεται παντελώς. Εκτός τούτου το γράφειν σου αποδεικνύει ότι έχεις ανεπεξέργαστες από εσένα πνευματικές ικανότητες και ψυχικές δυνάμεις. Βρες τον τρόπο και ξεκίνα να τις βγαζεις στην επιφάνεια.

    Το να φύγεις από ένας μέρος είναι μια λογική λύση όταν αυτό το μέρος δε σε γεμίζει πχ έχει πολλή φασαρία, είδος δουλειάς που δε σε γεμίζει, μικρό σπίτι και άλλα, δηλαδή πράγματα που δεν έχουν σε σενα την πηγή τους. ΑΥτά υπάρχουν εκεί. Είτε τα αποδέχεσαι είτε σηκώνεσαι και φεύγεις. Αν όμως το να φύγεις πιστεύεις ότι αυτό θα αλλάξει όψεις του χαρακτήρα σου ή τη διάθεση σου αυτό δεν είναι δεδομένο. Από εσένα εξαρτάται, όχι από τους νέους τόπους. Λίγο μπορεί να αλλάξει τη διάθεση σου, να την κανει πιο χαρούμενη, αλλά αυτό διαρκεί όσο διαρκεί ο αρχικός ενθουσιασμός που βρέθηκες στο νεο τόπο και μετά ξεκινά η ρουτίνα. Ο χαρακτήρας θα μείνει ο ίδιος μέσα στις νεες συνθήκες. Όπου κι αν πας θα πρέπει να παλέψεις γι αυτό. Μόνη διαφορά όταν βρεθείς με ανθρώπους οι οποίοι με το δικό τους τρόπο μέσα από τη συναναστροφή μαζι τους θα σε υποβοηθήσουν γι αυτό. Υποβοηθητικά ενεργεί και το να φύγεις από ένα καταπιεστικό , περιοριστικό περιβάλλον πχ οικογενειακό ή επαγγελματικό. Όμως αν δεν κινηθείς με πείσμα ούτε τότε θα δεις αλλαγή.

    Ίσως έχεις ανάγκη από στόχους εκτός κι αν εχεις βάλει στόχους ή κινήσαι τωρα σε πορεία επίτευξης κάποιων στόχων που έχεις θέσει. Αν δεν έχεις βάλει, θα πρεπει να το κάνεις, αυτό σου δίνει κίνητρο και ζωντάνια και χρώμα στη ζωή. Δες τι θα σου άρεσε να κάνεις, χόμπι, επάγγελμα, σχέση κλπ, απόκτησε προσόντα. Μην αφήνεις τη ζωή να σε προσπερνά. Ζωή χωρίς στόχους οδηγεί σε ανία και μετά σε κατάθλιψη.

    Και πήγαινε κάπου που σ αρέσει να περάσεις το Πάσχα, κοντά στους ανθρώπους που σε αγαπούν.
    γιάννης

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Γιατι δε το κανεισ? Αν δεν εχεισ οικογενεια παιδια κτλ ειναι πιο ευκολο .Που μενεισ ?
    Γιατι δεν εχω χρηματα στην ακρη , γιατι πρεπει να βρω δουλεια , γιατι βολευομαι καθε λιγο και λιγακι και λεω...δεν μπορει να ειναι ετσι τα πραγματα...τεσπα.

    Γιατι ειμαι ηλιθιος και δεν εφυγα και τωρα μεγαλωσα. Βεβαια αντιμετωπισα την ψυχωση , το παλεψα τωρα ειμαι καλα...αλλα δεν θελω να επεκταθω.

    Γιατι μαλλον θα παρατησω ονειρα που εκανα λογω οικονμικων οπως οτι σπουδαζω , γιατι δεν θελω να αφησω τους δικους μου τελος παντων.

    Αλλα δεν παει αλλο!!!!!!!!!!!!!
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67
    Δεν ειμαι καλη στις συμβουλες , υπαρχουν ανθρωποι εδω μεσα που θα μπορουσαν να σε συμβουλεψουν και να σου πουν την γνωμη τους . Ευχομαι οτι καλυτερο και να εισαι παντα δυνατος να ξεπερνας καθε δυσκολια!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Ηλήθιος δεν είσαι. Γράφεις τόσο ωραία εδώ, με σαφήνεια, ο λόγος σου έχει συνοχή και συγκεκριμένες απόψεις/λύσεις για το καθε θέμα που καταπιάνεσαι και γι αυτά έχεις εισπράξει ουκ ολίγες φορές ευχαριστώ και θετική ανατροφοδότηση από πολλούς, που ένας ηλήθιος ποτέ δε θα φτανε σε τετοιο επίπεδο. Τόχει ηδη επιβεβαιώση και η Μαίρη.α. Άρα αυτό το ενδεχόμενο αποκλείεται παντελώς. Εκτός τούτου το γράφειν σου αποδεικνύει ότι έχεις ανεπεξέργαστες από εσένα πνευματικές ικανότητες και ψυχικές δυνάμεις. Βρες τον τρόπο και ξεκίνα να τις βγαζεις στην επιφάνεια.

    Το να φύγεις από ένας μέρος είναι μια λογική λύση όταν αυτό το μέρος δε σε γεμίζει πχ έχει πολλή φασαρία, είδος δουλειάς που δε σε γεμίζει, μικρό σπίτι και άλλα, δηλαδή πράγματα που δεν έχουν σε σενα την πηγή τους. ΑΥτά υπάρχουν εκεί. Είτε τα αποδέχεσαι είτε σηκώνεσαι και φεύγεις. Αν όμως το να φύγεις πιστεύεις ότι αυτό θα αλλάξει όψεις του χαρακτήρα σου ή τη διάθεση σου αυτό δεν είναι δεδομένο. Από εσένα εξαρτάται, όχι από τους νέους τόπους. Λίγο μπορεί να αλλάξει τη διάθεση σου, να την κανει πιο χαρούμενη, αλλά αυτό διαρκεί όσο διαρκεί ο αρχικός ενθουσιασμός που βρέθηκες στο νεο τόπο και μετά ξεκινά η ρουτίνα. Ο χαρακτήρας θα μείνει ο ίδιος μέσα στις νεες συνθήκες. Όπου κι αν πας θα πρέπει να παλέψεις γι αυτό. Μόνη διαφορά όταν βρεθείς με ανθρώπους οι οποίοι με το δικό τους τρόπο μέσα από τη συναναστροφή μαζι τους θα σε υποβοηθήσουν γι αυτό. Υποβοηθητικά ενεργεί και το να φύγεις από ένα καταπιεστικό , περιοριστικό περιβάλλον πχ οικογενειακό ή επαγγελματικό. Όμως αν δεν κινηθείς με πείσμα ούτε τότε θα δεις αλλαγή.

    Ίσως έχεις ανάγκη από στόχους εκτός κι αν εχεις βάλει στόχους ή κινήσαι τωρα σε πορεία επίτευξης κάποιων στόχων που έχεις θέσει. Αν δεν έχεις βάλει, θα πρεπει να το κάνεις, αυτό σου δίνει κίνητρο και ζωντάνια και χρώμα στη ζωή. Δες τι θα σου άρεσε να κάνεις, χόμπι, επάγγελμα, σχέση κλπ, απόκτησε προσόντα. Μην αφήνεις τη ζωή να σε προσπερνά. Ζωή χωρίς στόχους οδηγεί σε ανία και μετά σε κατάθλιψη.

    Και πήγαινε κάπου που σ αρέσει να περάσεις το Πάσχα, κοντά στους ανθρώπους που σε αγαπούν.
    Ευχαριστω Γιαννη...με τους δικους μου θα το περασω , καλα θα ειναι....μονο που μου εχει σηκωθει η τριχα καγκελο . Ή εγω ζω σε ροζ συνεφακια και νομιζω οτι σε γενικες γραμμες πιστευω στην καλοσυνη του κοσμου και οτι δινεις παιρνεις ή τι να πω!!!!!!!!!!!
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by mary.a View Post
    Δεν ειμαι καλη στις συμβουλες , υπαρχουν ανθρωποι εδω μεσα που θα μπορουσαν να σε συμβουλεψουν και να σου πουν την γνωμη τους . Ευχομαι οτι καλυτερο και να εισαι παντα δυνατος να ξεπερνας καθε δυσκολια!
    Χμ δεν νομιζω, περι πρακτικων προβληματων δεν υπαρχει λυση....μονο ψυχολογικη στηριξη και την δωσατε:)
    Δεν χρειαζομαι κατι αλλο:)
    Να σαι καλα Μαρια:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ή εγω ζω σε ροζ συνεφακια και νομιζω οτι σε γενικες γραμμες πιστευω στην καλοσυνη του κοσμου και οτι δινεις παιρνεις ή τι να πω!!!!!!!!!!!
    Ροζ συννεφάκια δεν υπάρχουν, μόνο ψευδαισθήσεις υπονοούν, απλά πρέπει πάντα να σκεφτόμαστε θετικά, να μαστε αισιόδοξοι, να βάζουμε όλες μας τις δυναμεις στο καθε τι και να ελπίζουμε μέχρι τέλους. Καπου μέσα σ΄αυτά είναι το κλειδί της ευτυχίας...........

    Καλοσύνη με μέτρο, σ’ αυτούς που πρέπει, εκεί που χρειάζεται, διαφορετικά την πάτησες, θα γίνεις θύμα εκμετάλλευσης και περίγελο.
    γιάννης

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Κeep, καλημέρα αγόρι μου. Αν σε έναν τόπο δε νιώθεις ελεύθερος είναι γιατί η ελευθερία δεν είναι εσωτερική. Ο ελεύθερος εσωτερικά άνθρωπος και μέσα στη φυλακή ελεύθερος παραμένει και στο χειρότερο μπουντρούμι και στην αθλιότερη πόλη και σε κάθε επιβολή εξωτερικών δεσμών. Όμως καταλαβαίνω, είναι πολύ δύσκολο να αισθανθείς άπλα και ησυχία, να βρεις τον τόπο σου τον μέσα που να γίνει το καταφύγιό σου όταν έχεις να παλέψεις με όσα παλεύεις εσύ τόσα χρόνια. Με την προκατάληψη, την άγνοια, την εύκολη καταδίκη, τον έλεγχο των σχολίων και τον περιορισμό των επαφών με ουσία.
    Αν θα σε βοηθήσει η ανατροφοδότηση να στη δώσω μάτια μου, εμένα δε με βοηθάει αυτή τόσο, αλλά ο διάλογος, η καλή προαίρεση και ένα άγγιγμα όταν έχω να παλέψω με τα δικά μου στοιχειά. Εξάλλου, αν το σκεφτείς αλλιώς, όταν ο άλλος προσπαθεί να σε νιώσει, προσπαθεί να σε ακούσει, ή να διαβάσει πίσω από την πρόσοψη, δεν είναι μία ανατροφοδότηση για σένα? Ένα πάτημα κουμπιού δεν είναι τόσο σημαντικό όσο η ενσυνείδητη προσπάθεια του άλλου να περάσει για λίγο στον δικό σου κόσμο, να μπει στη θέση σου έστω από την απόσταση χιλιομέτρων,να καταλάβει τι περνάς και για ποιον λόγο το περνάς αυτό, ή να σε ανακουφίσει για λίγο.

    Εκτιμώ τη νηφαλιότητά σου, την ειλικρίνεια και τη στάση σου απέναντι στη ζωή, έστω και όταν η ζωή σου δεν είναι αυτή που θα ήθελες, με αγγίζει ο αγώνας σου να βρεις τη μοναδικότητά σου και ν'ανακαλύψεις σε ποιες συνθήκες θ'ανθίσει ένας άλλος Κηπ, στον δικό του ξέχωρο προορισμό και στον δρόμο του για κει.

    #Δεν τά' χεις πει όλα, κανένας μας δεν τα έχει, γιατί κανένας μας δεν έχει ακόμη αναγνωρίσει τα αθέατα στον ίδιον. Και ακόμη, μας κρατάνε πίσω και πολλά άλλα, για καθέναν διαφορετικά. Σε φιλώ, take care and keep walkin'
    #Μήπως σε καταπιέζει και το κλίμα των ημερών, σκέψου το, αυτές οι αδιόρατες επιταγές για κλίμα χαράς πάνω από ένα σφάγιο. Θλιβερό μου φαίνεται εμένα το σκηνικό και προσωπικά θα είμαι μαζί με άλλους, αλλά θα φεύγω μακριά τους όποτε μπορώ, για να μένω μόνη μου, στη φύση, κοιτώντας και ανασαίνοντας μια ομορφιά που δεν χρειάζεται εξηγήσεις. Με κουράζουν οι ατέλειωτες συζητήσεις δίχως νόημα, όλο εγωισμό και με διάθεση "χώνω τη μύτη μου στη ζωή του άλλου" κι εκεί που θα πάω (επαρχία) το έχουν οι παρέες στο έπακρο. λολ
    Τι να κάνεις, κάποιες φορές πρέπει να βρίσκεις τον τρόπο να είσαι μαζί και μόνος.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κάτι που με συγκίνησε
    By VinceX in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 05-02-2010, 02:45
  2. κατι να αγαπω
    By researcher in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 91
    Last Post: 05-08-2009, 17:28
  3. Κατι εχει ο πατερας μου.
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 13-06-2009, 13:43
  4. να ρωτησω κάτι...
    By mstrouf in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 59
    Last Post: 12-08-2008, 20:49
  5. Μέτα από αρκετό καιρό αποφάσισα να γράψω
    By politimos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 28-11-2006, 12:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •