Η δικη μου ιστορια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421

    Red face Η δικη μου ιστορια...

    Καλησπερα σε ολους καταρχην...Απο απλος επισκεπτης αποφασισα να γινω μελος και γω στο φορουμ για να γινω λιγο πιο ενεργος..

    Ειμαι 32 χρονων και ολα ξεκινησαν τον Δεκεμβρη του 2006 σε μια αιθουσα σινεμα καπου στην Κηφισιας...
    Δυσφορια στην αιθουσα και αισθημα ταχυκαρδιας...Βγαινω αμεσως και ψαχνω τουαλετα να ριξω λιγο νερο στο προσωπο μου..η καρδια μου να πηγαινει να σπασει..Στελνω σμς στον φιλο μου που ημασταν μαζι στο εργο...
    εχω ταχυκαρδια εντονη μαλ@κα...τι να κανω?
    Βγαινει και εκεινος και παμε σε κατι εργαζομενους του σινεμα...Φωναζουν απο το μεγαφωνο αν υπαρχει κανενας γιατρος...τζιφος...οποτε παιρνουμε το 166...Μας ειπανε οτι μας συνεφερε να παμε μονοι μας στο νοσοκομειο μιας και ειμαστε πιο κοντα...

    Μετα απο κανα 20λεπτο φτανουμε..Μπαινουμε στην καρδιολογικη μοναδα και αφου τους εξηγησα με βαζουν ξαπλωσω...καρδιογραφημα...μι σο λεξοτανιλ...ακτινογραφια και καρδιογραφημα μετα απο 2 ωρες...και μετα σπιτι μου...Αυτο ηταν ..απο τοτε αλλαξε η ζωη μου.

    Τον γεναρη του 2007 (κοιτα συμπτωση .παλι με τον ιδιο φιλο ημουν και βλεπαμε ταινια σπιτι μου) με ξαναπιανει το ιδιο αισθημα..ταχυκαρδια-μουδιασμα και φοβος...

    Η καθημερινοτητα μου αρχιζε να αλλαζει...Πλεον περναγα πολυ χρονο με το ενα μου χερι να ψηλαφιζει το αλλο για να βρει παλμο...και οταν εβρισκε αρχιζαμε το μετρημα...Επειδη δεν το αντεχα αυτο η μανα μου,μου προτεινε να παω σε μια ψυχιατρο..

    Μετα απο 50 λεπτα με την κυρια, μου εγραψε σεροξατ και ζαναξ για 2 εβδομαδες...

    Τα αποτελεσματα ηταν εντυπωσιακα..προς το καλυτερο...αλλα για λιγο..
    Μετα πηγα σε εναν αλλο γιατρο...και απο τα μεσα του 07 αρχισα θεραπεια με μισο ζαναχ παλι και εντακτ..το μιρο των 10mg στην αρχη και μετα των 20..

    Το 07/08 περασε ετσι λοιπον...με αρκετο καρδιακο αγχος (α ξεχασα να αναφερω οτι πριν παω στην 1η ψυχιατρο ειχα παει σε εναν καρδιολογο για ενα τριπλεξ και χολτερ οπου δεν εδειξε κατι.Απλα λιγο μεγαλυτερη καρδια εχω απο το φυσιολογικο αλλα ειναι νορμαλ επειδη ειμαι γυρω στο 1,90)
    Ο γιατρος που με παρακολουθουσε λοιπον ανα 2μηνο 3μηνο μου προτεινε αν θα ηθελα να συμετασχω σε μια ομαδα ψυχοθεραπιας..Δεχτηκα... αλλα πραγματικα δεν μπορεσα να ενσωματωθω ποτε πραγματικα...αυτο εγινε απο το 08..
    Ολο αυτον τον καιρο εκανα ενα σημαντικο λαθος...δεν ημουν τακτικος με τα φαρμακα μου...και το πληρωσα με μια κρισαρα πανικου που μου εδωσε και καταλαβα...

    Αφου εφυγα απο την ομαδα και τον γιατρο πηγα σε καποιον αλλο...Ο οποιος με <μαλλωσε> για τα φαρμακα που δεν τα παιρνα σταθερα και αφου του ειπα την ιστορια μου,μου εδωσε εφεξορ και ζαναξ..ενιωθα αρχικα καλα αλλα ποτε δεν ηταν η ζωη μου οπως πριν απο εκεινη την βροχερη μερα του Δεκεμβρη του 2006.Αυτη η ανεμελια για την ζωη μου,μου εχει λειψει αφανταστα...τεσπα...παμε παρακατω

    Ολο αυτο το διαστημα ειχα και το κλασσικο συμπτωμα πια των εκτακτων συστολων..πραγματικα απαισιο συναισθημα..το οποιο το νιωθω στο στηθος και στο λαιμο...Ειναι σαν να σταματαει η καρδια και να ξαναλειτουργει μετα απο λιγο...

    Αυτο με ταλαιπωρει ακομα και σημερα...Τον Μαιο του 10 (δεν ειχα ξαναπαει απο το 07) πηγα σε εναν καρδιολογο οπου καναμε τριπλεξ καρδιογραφημα και ενα τσεκ απ..Νορμαλ το ειδε...Το καλοκαιρακι περασε σχετικα ηρεμα οπως και το φθινοπωρο.Τον χειμωνα οι εκτακτες αυξηθηκαν κατα πολυ χωρις να αλλαξει κατι στη ζωη μου (μην ξεχασω να αναφερω οτι καθε πρωι παιρνω την μικροτερη δοση για ενα χαπακι θυρωειδη-οπου τον χειμωνα το διπλασιασα επειτα απο εντολη του ενδοκρινολογου)
    Οποτε ο καρδιολογος μου ειπε οτι ειναι πολυ πιθανον η αυξηση να οφειλετε στην αυξηση της δοσης...Μου εβαλε και ενα χολτερ και εφυγα...

    Μετα απο 24 ωρες γυρισα....
    1600 περιπου εκτακτες συστολες κατεγραψε το μαραφετι..
    Μου εδωσε ενα χαπι (Τενορμιν) και μου επε να μιλησω με τον ενδοκρινολογο για να ξαναμειωσω το χαπι..Το Τενορμιν το πηρα απο το φαρμακειο αλλα δεν το πηρα ποτε!!!
    Μειωσα τα mg για τον θυρωειδη και εφτιαξε λιγο το θεμα...Αλλα οχι τελειως...
    Μαλλον θα πρεπει να παθω να ζω μαζι του παρολο που δεν ειναι ευαχριστο σαν συναισθημα.

    Καλως σας βρηκα..Και σορρυ και το μακροσκελες κειμενο...Ειμαι και στην δουλεια μου και εγραψα λιγα πραγματα :P
    Last edited by Touch_The_Sky; 20-04-2011 at 13:36.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    αν μπλεξεις με αυτά δύσκολα ξεμπλέκεις, παίρνε τα φάρμακα σου, φρόντισε να είσαι ήρεμος με καλούς ανθρώπους γύρω σου, πιστεύω με σωστή θεραπεία περνάνε αυτά κ αν παθαίνεις καμιά κριση εχε τα ζαναξ στην τσέπη για ωρα ανάγκης εμένα η τσάντα μου είναι φαρμακείο τι να κάνουμε μαθαίνουμε να ζούμε με το πρόβλημα μας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    δεν φαινοταν ολοκληρο το κειμενο και με το tip της Lacrymosa το φτιαξαμε.
    thnx και απο δω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    τιποτα george!!
    λοιπον στο θεμα σου τωρα ειναι πολυ δυσκολο να ζεις με αγχος κ να σε πιανουν τα διαφορα ψυχοσωσωματικα κ οι κρισεις πανικου κ να σου δυσκολευουν τη ζωη...στο λεω απο προσωπικη εμπειρια αν κ εχω ξεπερασει πλεον τις κρισεις πανικου αλλα οποτε συνεβαιναν ηταν πραγματικα απαισιο συναισθημα εκεινη τη στιγμη κ ενιωθα πως θα πεθανω....φοβομουν πολυ να κυκλοφορησω εξω συν τοις αλλοις γιατι τυχαινε κ με πιανανε κ εξω η αρχιζα στα καλα καθουμενα να εχω δυσπνοια, ταχυπαλμια, καψιμο στο στηθος κ φοβομουν παρα πολυ μην παθω τιποτα κ ενιωθα οτι οι αλλοι το βλεπανε κ αγχωνομουν ακομη περισσοτερο...

    αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να παιρνεις τα φαρμακα σου οπως σου χει πει ο γιατρος σου κ καλο ειναι να μην τα κοβεις με δικη σου πρωτοβουλια επειδη ενιωσες καλυτερα...αυτο το λαθος το κανουν πολυ αλλα ειναι ρισκο γιατι ναι μεν μπορει να νιωθεις καλα κ οτι δεν τα χρειαζεσαι πλεον αλλα ελλοχευει ο κινδυνος υποτροπης αμα τα σταματησεις αποτομα...

    επαιρνα κ εγω ζαναξ τωρα παιρνω λεξοτανιλ κ με εχουν βοηθησει αρκετα καθως σε συνδυασμο κ με ψυχοθεραπεια ξεπερασα τις κρισεις πανικου κ παλευω ακομη την αγχωση διαταραχη κ τα συμπτωματα της..φροντισε να κανεις κ ψυχοθεραπεια περα απ τα φαρμακα ωστε να βοηθηθεις περισσοτερο κ εχε κ μαζι σου για παν ενδεχομενο (κι εγω αυτο κανω χεχε!!)

    ευχομαι ο,τι καλυτερο!!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Στην θηκη των γυαλιων εχω το ζαναξ για παν ενδεχομενο. Μια φορα που ξεχασα τα γυαλια ενιωθα καπως αλλα το ξεπερασα.Παντως απο τα λιγα που διαβασα βλεπω οτι πολυς κοσμος τυρανιεται και περναει δυσκολα λογω αυτων των καταστασεων.Τα εφεξορ το παιρνω κανονικα το τελευταιο εξαμηνο (ενα καθε βραδυ)Απλα διαπιστωνω μια στασιμοτητα..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    χαχαχαχα εγω τα εχω σε cool θηκη make-up!!!!! Οταν εχεις μαζι σου, ναι νιωθεις μια ασφαλεια κ μειωνονται οι πιθανοτητες να παθεις κριση γιατι ξερεις οτι κ να παθεις, θα παρεις κ θα ηρεμησεις...
    ασε δεν φανταζεσαι ποσοι υποφερουν απο αγχος κ τα επακολουθα, εγω αρχικα νομιζα οτι ειμαι μονο εγω, μα ειναι δυνατον?? :P
    οταν λες με τα εφεξορ οτι παρατηρεις στασιμοτητα εννοεις οτι σε βοηθησε αρχικα αλλα στη συνεχεια δεν εκανε τιποτα αλλο κ εμεινε εκει??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Ακριβως..Ενιωσα αρχικα καλυτερα,αλλα αυτο το σκασμενο (το αγχος) παραμενει εκει..τι περιμενει δεν ξερω? :P

    Ισως να φταιει βεβαια που μεγαλωνουμε...Παλια ειμαστε πιο ανεμελοι...ακουγαμε για αρρωστιες θανατους κλπ και δεν μας πολυαγγιζαν...Τωρα ακους πχ οτι πεθανε ενας ποδοσφαιριστης στο γηπεδο απο ανακοπη και τα βαφεις μαυρα λες και ηταν γνωστος σου..
    Θυμαμαι τον εαυτο μου δλδ στα 21 μου να τα μαζευει και να πηγαινει στο δουβλινο για δουλεια..Τωρα ας πουμε δεν θα το κανα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    το εφεξορ το χω παρει κι εγω ,ειναι καλο φαρμακο γενικα, αλλα πιστευω πως οποιο προβλημα εχουμε κ παιρνουμε φαρμακα πρεπει να κανουμε κ ψυχοθεραπεια ταυτοχρονα για καλυτερα αποτελεσματα...γιατι ναι μεν τα φαρμακα βοηθανε αλλα πρεπει να κανουμε κι εμεις την δικη μας προσπαθεια εχοντας εντοπισει τις αιτιες που προκαλουν κατι κ εχοντας ανακαλυψει πραγματα κ πτυχες του εαυτου μας που δεν γνωριζαμε καθωε ηταν βαθια κρυμμενα...εχεις σκεφτει να κανεις ψυχοθεραπεια??

    στο αλλο πολυ λες, ναι εχεις απολυτο δικιο..οσο μεγαλωνεις κ ακους για θανατους , αρρωστιες κτλ αυτοματως μεγαλωνει κ εσενα ο φοβος σου μηπως παθεις κατι κ σε κατακλυζει το αγχος με αποτελεσμα να μην μπορεις να ζησεις ομορφα κ ανεμελα τη ζωη σου...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Ψυχοθεραπεια κανω μια φορα στο τοσο..δλδ παιρνω τηλ τον γιατρο κανονιζουμε ενα ραντεβου,παω τα λεμε και αυτο ειναι.Εχω να παω απο τον Δεκεμβρη..χμμ οποτε μαλλον ΔΕΝ κανω ψυχοθεραπεια...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    οποτε μαλλον πρεπει να αρχισεις να κανεις!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Γεια σου George. Καλά τα λέει η Lacry, είναι πολύ σημαντικό να κάνεις ψυχοθεραπεία (η γνωσιακή-συμπεριφορική θεραπεία έχει πολύ καλά αποτελέσματα στις φάσεις που περνάς) για να ξεπεράσεις τις κρίσεις πανικού και τα ψυχοσωματικά. Μια μέρα παλιά που περνούσα και εγώ τις κρίσεις πανικού, είχα έκτακτες συστολές-η μία πάνω από την άλλη και δεν σταματούσαν. Λέω "εδώ είσαι πάμε για φούντο", αλλά αφού γύρισα από τα επείγοντα διαλυμένος (μου είχαν κάνει όποιο τεστ μπορείς να φανταστείς λολ) κοιμήθηκα βαριά και την επόμενη μέρα μου είχαν περάσει. Κλειδί σε όλα αυτά είναι να μην φοβάσαι το ίδιο το άγχος σου (όσο κουφό και αν ακούγεται) γιατί όσο προσέχεις κάθε σωματική αλλαγή τόσο και θα αγχώνεσαι οπότε και τόσο θα τις πυροδοτείς. Είναι σαν φαύλος κύκλος και η ψυχοθεραπεία σε βοηθάει να σπάσεις αυτόν τον κύκλο .


    Η ειρωνεία είναι ότι όλα αυτά μειώνονται και περνάνε με το να μπλέκεσαι σε "έντονες" καταστάσεις για να συνηθίζει και ο εγκέφαλος σου στο άγχος και όχι στο να είσαι ήρεμος συνέχεια. Αν προσπαθείς να αποφεύγεις (η να «αποδράς» από) κάθε αγχωτική κατάσταση (π.χ. να φεύγεις από τον κινηματογράφο η να αποφεύγεις να πηγαίνεις στον κινηματογράφο) και όσο απομονώνεσαι τόσο και πιο πολύ θα αυξάνονται οι πανικοί και το άγχος. Επίσης, από όλα τα φάρμακα που ανέφερες, το tenormin μάλλον ηταν και το καλύτερο γιατί σταθεροποιεί την καρδιά και μειώνει τις έκτακτες (εμένα με είχε βοηθήσει πάρα πολύ). Αφού η "εμμονή" σου είναι το καρδιαγγειακό (όπως ήταν και η δικιά μου) το tenormin θα σε βοηθούσε να το σταθεροποιήσεις και να μην του δίνεις τόσο σημασία. Αλλά κλειδί σε όλη την υπόθεση είναι να κάνεις και όλες τις απαραίτητες θεραπευτικές αλλαγές που θα σε βοηθήσουν. Ψάξε για ψυχοθεραπεία. Αλλά να ξέρεις θέλει προσπάθεια για να το ξεπεράσεις όλο αυτό γιατί στις θεραπείες για το άγχος θα πρέπει να έρχεσαι αντιμέτωπος με αυτά που σε φοβίζουν/αγχώνουν ("έκθεση" στο στρεσογόνο ερέθισμα). Αλλά αν το κάνεις 1-2-5 φορές μετά θα αρχίσεις να το ξεπερνάς μια και καλή. Καλό κουράγιο φίλε!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    george γεια! Τα ίδια φάρμακα παίρνουμε! (εφεξόρ και αν χρειαζεται ζαναξ) Συμφωνώ με αυτά που σου γράψανε τα παιδιά. Και συμφωνώ με τον Petran στο θέμα της έκθεσης στο άγχος. Εγώ προσπάθησα να προφυλάξω τον εαυτό μου απο αγχωτικές καταστάσεις, αλλά τα πράγματα δεν έγιναν καλύτερα.

    Να είσαι συνεπής με την φαρμακευτική αγωγή που σου δίδουν οι γιατροί! Καλό κουράγιο σου εύχομαι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες σας.Εχω να ριξω πολυ διαβασμα στο φορουμ σαν καινουριο μελος που ειμαι.
    Μολις πηρα το χαπι και ετοιμαζομαι για υπνο..Πολλη καλη παρεα και συντροφια για το βραδυ μεχρι να ερθει ο μορφεας ειναι μια εκπομπη που εχει ο Σκαι 12-5 τις καθημερινές!!Ανεμολογιο λεγεται!!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Πετρούπολη
    Posts
    73
    Γεια σου και από μένα George! Κι εγώ μια από τα ίδια όπως ολοι οι άλλοι. Γενικευμένο άγχος, κρίσεις πανικού και άλλες φορές έιμαι καλά και άλλες όχι. Εχω χάσει κι εγώ την ανεμελιά και την χαρά που είχα κάποτε. Βέβαια έχω και πολλά δύσκολα θέματα να αντιμετωπίσω στη ζωή μου και θα είναι ισόβια πρόβλήματα. Επαιρνα κι εγώ effexor τα οποία λειτούργησαν καλά μπορώ να πω. Εδώ και κανένα χρόνο που επιδεινώθηκε το πρόβλημα ξεκίνησα με seroxat για ενα εξάμηνο. Στην αρχή ήταν δύσκολα τα πράγματα μέχρι να τα συνηθίσω. Παίρνω και κανένα lexotanyl άμα δω τα δύσκολα. Μετά πήρα τα zoloft τα οποία δεν μπόρεσα να τα συνηθίσω και τώρα παίρνω τα sertral και μπορώ να πω ότι είμαι καλύτερα. Με λίγο μελισσόχορτο ή λουίζα το βράδυ που πίνω κοιμάμαι ήσυχα. Βεβαια μπορεί οποτεδήποτε να υποτροπιάσει με μια δύσκολη στιγμή. Πήγαινα και σε ψυχολόγο αλλά έχω κανά μήνα που δεν έχω πάει. Πρέπει να ξαναπαω μετά το Πάσχα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Γεια σου Πεννυ.Αυτο με την ανεμελια ειναι που με ποναει αρκετα!!!Και ειμαι σιγουρος οτι δεν προκειτε να επανελθω στον Γιωργο προ του σινεμα...
    Πιο παλια θυμαμαι οι φραπεδες έρεαν ,μαρλμπορακι μαλακο ενα πακετ,τρεχαμε ξενυχταγαμε,μεθουσαμε κλπ κλπ και δεν ειχαμε σκεφτει ποτε την καρδια την πιεση τον πονοκεφαλο κλπ..
    Ωρες ωρες αναρωτιεμαι αν δεν ειχα παει στο σινεμα εκεινο το βραδυ μηπως δεν θα εγραφα εδω τωρα?Αν και νομιζω οτι η κριση πανικου θα βαρουσε σε καπια αλλη φαση της ζωης μου...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. και η δικη μου ιστορια..
    By deleted_member in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 23-08-2016, 22:54
  2. Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ...
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 03-05-2011, 04:55
  3. ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ
    By Ζουζουνάκι in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 16-01-2009, 12:19
  4. Η δικη μου ιστορια
    By xara in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 128
    Last Post: 16-02-2007, 14:06
  5. Η δική μου ιστορία
    By gatoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 18-09-2005, 17:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •