Κουραστικός πατέρας...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422

    Κουραστικός πατέρας...

    Καλησπέρα σε όλη την καλή παρέα!!

    Ο λόγος που γράφω σήμερα είναι ο πατέρας μου... Συνταξιούχος στα 66 του χρόνια, "θύμα" του μνημονίου και του ΔΝΤ (σύμφωνα με τα καθημερινά λεγόμενά του)...
    Η καθημερινότητά του όπως κ κάθε συνταξιούχου...Να βλέπει Παπαδάκη και Αυτιά τα πρωινά, να βρίζει τους πολιτικούς κ αυτούς που μας τρώνε τα λεφτά κ τις συντάξεις, να πηγαίνει καμιά βόλτα για ψώνια κ τώρα που είναι Μεγαλη Εβδομάδα να πηγαίνει τα βράδια στην εκκλησία. Όλα καλά θα έλεγε κανείς μέχρι εδώ...
    Τί κρύβεται όμως πίσω απ' όλα αυτά...;;
    ένας άνθρωπος μίζερος, αρνητικός, τσιγγούνης...
    Τι εννοώ...Τη μητέρα μου δεν την αφήνει να πηγαίνει σούπερ μάρκετ γιατί θεωρεί ότι θα πάρει ότι να' ναι που δε θα είναι ευκαιρία ή σε προσφορά ή θα γεμισει το καρότσι με περιττα πράγματα...
    Σήμερα το μεσημέρι έβριζε καθώς το τραπέζι ήταν γεμάτο με τσουρέκια που έψηνε η μαμά μου όλο το βράδυ χτες, κ επειδή εκείνη είχε πάει σε μια υποχρέωση κ άργησε να γυρίσει, δεν ήταν εκεί για να αδειάσει το τραπέζι κ έτσι ο μπαμπάς μου έμεινε νηστικός. Πράγμα που φυσικά με εκνεύρισε διότι εγώ βρήκα τον τροπο να φάω, βάζοντας ωραιότατα το πιάτο μου σε ένα δίσκο κ έφαγα με την ησυχία μου.
    Για το δε Πάσχα...; Μόλις έπεσε η πρόταση να το γιορτάσουμε όλοι μαζί με τα πεθερικά της αδερφής μου στο σπίτι μας, άρχισε η γκρίνια κ ο μόνιμος -πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις- αρνητισμός!"θα μαγειρεύεις για 10 άτομα" κλπ... Γενικώς ένας άνθρωπος που αν του πεις ότι γκρινιάζει χωρίς λογο δε παίζει να το δεχτεί κ απλά θα σου κατεβάσει μούτρα επειδή νοιώθει ότι δεν εκτιμάμε αυτά που κάνει για εμάς!
    Φυσικά κ έχει κάνει τόσα!! Θα ήμασταν πολλοί αχάριστοι όλοι αν λέγαμε ότι δεν έχει προσφέρει (και προσφέρει ακόμα) ότι μπορεί για να είναι όλοι ευχαριστημένοι! Αλλά αυτή η μιζέρια να μην υπήρχε κ το "μετράω κ κάθε 0,01ε που ξοδεύω"...
    Επισης στενοχωριέμαι κ για τη μητέρα μου η οποία με υπομονή δέχεται αυτά που σχολιάζει ο πατερας μου κ τις συμπεριφορές του....Γιατί μόλις πάει να αντιδράσει, αρχίζει κ κάνει σχόλια που την πληγώνουν κ γι' αυτό σταματάει κ έρχεται κ τα λέει σε μένα για να ξεσπάσει κ να ησυχάσει..
    Δικαιολογώ το ότι όσο μεγαλώνει ο άνθρωπος γίνεται παράξενος, αλλά υπάρχουν κ άλλοι άνθρωποι στην ηλικία του που ΝΑΙ είναι συνταξιούχοι, ΝΑΙ ζουν κ αυτοί την κρίση που περνάμε...αλλά ξέρουν να χαρούν με αυτά που έχουν κ λένε "δοξα το Θεο".

    Ευχαριστώ όσους διάβασαν το κείμενό μου, κ πολύ ευχαρίστως να σχολιάσει όποιος θέλει!!
    Καλή Ανάσταση να έχουμε, με ότι πολυτιμότερο υπάρχει...Την υγεία μας κ ανθρώπους δίπλα μας για να περάσουμε καλά!!!
    Φιλια σε όλουςςςςςςςςςςςςςς!!!
    Every morning we are born again

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    36
    βασικα έχω την εντύπωση πως είστε πολύ μα πολύ ανεκτικοί απεναντί του!ειδικά η μητέρα σου!
    μέσα σε μια οικογένεια σίγουρα αυτό υπήρχε από πάντα οι συμπεριφορές δεν αλλάζουν σε ένα χρόνο ωστόσο πιστεύω πως θα έπρεπε να δείξετε αντίδραση.
    Δεν μπορεί ότι και να έχει προσφέρει να μην μπορεί να βάλει ένα πιατο μόνος του και να κατακρίνει κάθε προσπάθεια των άλλων,όπως τα τσουρέκια της μητέρας σου
    που προφανώς μέρες που είναι προσπάθησε να φέρει λίγη χαρά στο σπίτι, αυτό δηλαδή που όλοι μας πρέπει να κάνουμε!
    Τι να πω τα μυαλά των ανθρώπων δεν θα αλλάξουν εύκολα ειδικά αν αυτή ήταν πάντοτε η κατάσταση στο σπίτι σας.
    δηλαδή η μητέρα να υπηρετεί διαρκώς τον πατέρα.πιστευω πως πρέπει να του μιλήσετε.ισως να μην το έχει συνειδητοποιήσει αυτό που κάνει το πόσο σας πληγώνει.
    άποψή μου θα πρέπει να υποστηρίξεις τη μητέρα σου να προβάλει ανάστημα έστω και τώρα!
    Διαφορετικά απλά αδιαφορίστε και δείξ τε πως ανώριμες συμπεριφορές δεν κανακεύετε!!!!!!! καλή τύχη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    αχ δε μπορω να ακουω τετοια, ουτε να απανταω μπορω, κοραστηκα να απανταω στον εαυτο μου για αυτα. μονο αυτο μπορω να σου πω: mother's little helper... get out of this role!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    Quote Originally Posted by carrie View Post
    αχ δε μπορω να ακουω τετοια, ουτε να απανταω μπορω, κοραστηκα να απανταω στον εαυτο μου για αυτα. μονο αυτο μπορω να σου πω: mother's little helper... get out of this role!

    σορρυ δε σ'επιασα...να απαντας στον εαυτο σου???
    Every morning we are born again

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    Δεν ειναι ο τυπος με την κοιλαρα κ το μουστακι που θα πει στη γυναικα "φερε κανα ποτηρι νερο!"
    Ισα ισα ειναι ενας κανονικος, αδυνατουλης μεσηλικας... Απλα ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ συνεχως!!!Κ ειναι σε ΟΛΑ αρνητικος κ με τα μουτρα μονιμως κατεβασμενα μεχρι το πατωμα!!!Αυτο ειναι που δεν μπορω.Εγω συνηθως δεν ασχολουμαι γιατι ειμαι τοσο κουρασμενη απο ολη την ημερα που οταν γυρναω σπιτι πεφτω κατευθειαν στο κρεβατι. Αλλα αν ακουσω καμια κουβεντα, ακριβως επειδη ειμαι κουρασμενη κ δεν αντεχω κ αλλη γκρινια πανω απ το κεφαλι μου, αντιδραω καποιες φορες κ αρχιζουν οι καβγαδες.. "εγω ειμαι πατερας κ θα γκρινιαζω, κ δε καταλαβαινετε τι περναω, δεν εχετε συναισθηση της καταστασης" κλπ....
    Every morning we are born again

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Δεν υπαρχει θεραπεια γκρινιας

    παρα μονο απαιυαισθητοποιηση απο αυτη

    εαν αυτα που λεει συνεχιζουν να καινε και να ενδιαφερουν καπιον θα συνεχισει να τα λεει

    εαν παλι τα λεει και κανεις δεν ευαισθητοποιηθει δεν νευριασει δεν ανησυχησει η κλαψει

    αποκλειεται να συνεχισει να τα λεει


    το λεω εκ πειρας
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    η ζωη ειναι αδικη καποιες φορες για ολους


    οχι μονο για τον πατερα σου


    ειναι δυσκολο να το καταλαβει εκεινος


    ωστοσο μην το παιζεις τριγωνο με την μαμα


    αμα την σκανε αυτα που λεει και εσενα σε σκαει που την σκανε


    τοτε θα συνεχισει να τα λεει επ απειρον


    δεν ειναι δικη σου ευθυνη που τα λεει


    δεν ειναι δικη σου ευθυνη που εκεινη σκαει


    και στο κατω κατω


    εσυ μενεις με το σκασιμο της μαμας στα χερια


    ενω αυτοι απολαμβανουν ενα ωραιοτατο σεξ στο μετεπειτα


    αυτο δεν ειναι αδικο καλο μου??????


    βγες απο τον κυκλο και απο τουτο το χορο
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    εννοω οτι μην γινεσαι ο ψυχολογος και το αποκουμπι της μανας σου! Ειναι ενηλικη ας παρει τις ευθυνες των επιλογων της. Κανοντας σε το αποκουμπι της που λεει τα παραπονα της και ανοιγει την ψυχη της, αντιστρεφει τους ρολους σας βιαια κοιταζοντας τον εαυτουλη της και αδιαφορωντας για σενα. Μπορει να μην καταλαβαινεις τωρα ποσο αυτο σε επρηεαζει, αλλα θα καταλαβεςι στο μελλον..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    Quote Originally Posted by researcher View Post
    η ζωη ειναι αδικη καποιες φορες για ολους


    οχι μονο για τον πατερα σου


    ειναι δυσκολο να το καταλαβει εκεινος


    ωστοσο μην το παιζεις τριγωνο με την μαμα


    αμα την σκανε αυτα που λεει και εσενα σε σκαει που την σκανε


    τοτε θα συνεχισει να τα λεει επ απειρον


    δεν ειναι δικη σου ευθυνη που τα λεει


    δεν ειναι δικη σου ευθυνη που εκεινη σκαει


    και στο κατω κατω


    εσυ μενεις με το σκασιμο της μαμας στα χερια


    ενω αυτοι απολαμβανουν ενα ωραιοτατο σεξ στο μετεπειτα


    αυτο δεν ειναι αδικο καλο μου??????


    βγες απο τον κυκλο και απο τουτο το χορο





    Ποιο σεξ καλεεεεεεεεεεεεεε!!!!χαχαχα
    Every morning we are born again

Similar Threads

  1. Προβληματικος Πατερας
    By nipas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 29-06-2010, 15:39
  2. ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΩΣ ΠΑΤΕΡΑΣ?
    By Αρτεμις in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 27-01-2010, 21:23
  3. ο πατερας μου αυτος ο αγνωστος
    By sunset in forum Κακοποίηση
    Replies: 6
    Last Post: 12-05-2009, 00:28
  4. Ο Πατερας μου και εγω
    By maria... in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 11-08-2008, 16:19
  5. --ΠΑΤΕΡΑΣ--
    By SpyrosGR21 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 09-04-2007, 11:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •