Μαζί ή Χώρια???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1

    Μαζί ή Χώρια???

    Είπα να εκφράσω ένα θέμα που με απασχολεί, μήπως και λάβω κάποια απάντηση, συμβουλή ή ακόμα και μια διέξοδο, καθώς αισθάνομαι αρκετά μπερδεμένος.

    Είμαι 33, παντρεμένος εδώ και 1.5 έτη. Με την γυναίκα μου έχουμε μια 10ετή σχέση, κατά την οποία όμως, μόνο τα τελευταία 5 έτη είμαστε μαζί φυσικά, αφού λόγω σπουδών ή και στρατιωτικού, εγώ ήμουν αρκετά χρόνια στο εξωτερικό. Τα τελευταία 3 έτη είχα δημιουργήσει μια παράλληλη σχέση με μια κοπέλα που γνώρισα στην προηγούμενη εργασία μου. Πρέπει να ομολογήσω ότι, η παράλληλη σχέση μου, με έκανε να βιώσω αισθήματα που είχα να ζήσω αρκετά χρόνια και με γύρισε ευχάριστα σε περασμένες ηλικίες. Δεν ξέρω πραγματικά τι με ώθησε σε αυτήν μου την πράξη, γεγονός όμως είναι ότι αποκαλύφθηκε (ενδόμυχα πιστεύω ότι μπορεί και να άφησα να αποκαλυφθεί) στην γυναίκα μου, με αποτέλεσμα να έχουμε κάνει αίτηση διαζυγίου εδώ και 3 μήνες. Όπως ήταν επακόλουθο, σταυρώθηκα από όλους, γνωστούς και φίλους, καθώς και συγγενικά πρόσωπα των 2 πλευρών, όχι άδικα εν μέρη. Έχοντας διακόψει την παράλληλη σχέση, με την σύζυγο μου βρεθήκαμε ποιο κοντά, καθώς εγώ δεν αποδέχτηκα να την χάσω (άγνωστο γιατί) και άρχισα πραγματικά να προσπαθώ να τα ξαναβρούμε. Έχω μετακομίσει και βρισκόμαστε σχεδόν κάθε μέρα. Πάραυτα, συνεχίζω να μην είμαι ευτυχισμένος και να μην ξέρω τι να κάνω για να ξαναφέρω την σχέση μας στην αρχή όπου όλα ήταν ρόδινα, ή πώς να ενεργήσω ώστε να την τονώσω (μπορεί και να μην θέλω?). Ομολογώ ότι συνεχίζω να σκέφτομαι την άλλη, ή πως θα ήταν η ζωή μου όντας μόνος ή με μια νέα σχέση. Δεν θέλω να επιμηκύνω κάτι το οποίο μπορεί να μην έχει ζωή, σάρκα οστά και μέλλον, καθώς αγαπάω την γυναίκα μου και θέλω να την δώ ευτυχισμένη ακόμα και αν είναι με κάποιον άλλο. Νέοι είμαστε και οι δύο και μπορούμε να ξαναφτιάξουμε την ζωή μας. Μαζί ή Χώρια ?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    63
    Dimi καταρχην να σε καλοσορισω στην παρεα μας:)
    Η αληθεια ειναι πως διαβαζοντας το ποστ σου νιωθω πως εισαι χαμενος μεσα στις δικες σου αβεβαιοτητες...
    Απλως θελω να σου θεσω μερικα ερωτηματα που μπορει να σε βοηθησουν
    1. Αν θελεις να ζησεις μια σχεση δυνατη σε συναισθηματα , με παθος και ενταση τοτε γιατι δεν τα βιωσες ολα αυτα με την γυναικα σου? μηπως η καθημερινοτητα δημιουργησε τριβες στη σχεση σας η\' τελικα απλως δεν ηταν η γυναικα που ονειρευτηκες?
    2. Αν ζητας την σιγουρια και την οικειοτητα που σου προσφερει μια σχεση αλλα παραλληλα και αγαπη γιατι δεν εμεινες στην αγκαλια της \"φιλης\" σου?
    3. Μηπως τελικα καμια απο τις δυο δεν ηταν αυτο που ονειρευοσουν στη ζωη σου και πρεπει να συνεχισεις μεχρι να βρεθει το καταλληλο ατομο η\' απλως εσυ τα εκανες σαλατα?
    Αυτα ειναι ερωτηματα που πρεπει να τα συζητησεις με τον ευατο σου, να κανεις ενα προσωπικο τετ α τετ που λενε για να βγεις λιγο απο το χαος που βρισκεσαι. Κανεις δεν μπορει να σε βοηθησει στην κατασταση που βρισκεσαι παρα μονο να σου δειξει καποιες αλλες προοπτικες που ισως να μην περναν απο το μυαλο σου.
    Θα σου πω κατι που πολυ ανθρωποι δεν το εκτιμουμε \"....που και που ομως,οταν ειμαστε αρκετα τυχεροι, συνειδητοποιουμε την ευτυχια τη στιγμη ακριβως που τη ζουμε....οχι ομως την ευτυχια των δακρυβρεχτων αναμνησεων και ουτε την φανταστικη του μελλοντος ...\" σε αυτες τις γραμμες μπορει να βρει και την απαντηση σου αν κατσεις να σκεφτεις ποσες απο τις στιγμες που ησουν με την γυναικα σου ηταν πραγματικα ευτυχισμενες και αν πραγματικα αξιζει ο κοπος να ξαναπροσπαθησεις οχι γιατι φοβασαι την μοναξια και το αβεβαιο μελλον αλλα γιατι πραγματικα με αυτην τη γυναικα υπηρξες πραγματικα ευτυχισμενος και αν μπορει να ξανακολλησει το γυαλι που ουσιαστικα εσυ το εσπασες...
    Σου ευχομαι τα καυτερα....;)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1
    Γειά σου Dimi και από μένα. Καινούριο μέλος και γώ. Να στείλω καταρχάς μια καλησπέρα σε όλους σας. Πρώτη φορά στέλνω μήνημα αν και εδώ και 4 μέρες σας ανακάλυψα. Προσπαθώ πρώτα να μπώ στο κλίμα και θα με ανεχτείτε καί μένα.χαχαχα.
    Διάβασα με προσοχή το μήνυμα σου και ένα έχω να σου πώ.: Βρές μαι καινούρια και τελειώνει η υπόθεση. Μη γυρνάς στα παλιά γιατί πονάνε και πάντα θα υπάρχει η καχυποψία.Το ξέρω πως είναι σκληρό αλλά δυστυχώς σε αυτή τη ζωή πρέπει να προσπαθούμε να αποφεύγουμε όσο είναι δυνατόν το χειρότερο πόνο.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •