Πώς θα το ξεπεράσω ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Athens
    Posts
    97

    Πώς θα το ξεπεράσω ?

    Καλησπέρα... Είμαι καινουριος στο Forum και ο λογος που μπηκα ηταν οτι εδω και κατι μερες ειμαι χαλια ψυχολογικα και θελω να μιλησω... πριν 2 χρονια ειχα μια σχεση η οποια καποια στιγμη τελειωσε και οχι με το καλυτερο τροπο... εγω εκανα μια βλακεια αλλα η κοπελα με συγχωρεσε και δεν υπήρξε κανενα προβλημα!! αυτα τα 3 χρονια εχω καταλαβει οτι την αγαπαω παρα πολυ !! και οτι δεν εχω ξανανιωσει ετσι ! της το ειπα και χαρηκε ακομα και τωρα μετα απο τοσο καιρο και μιλαγαμε δυο βδομαδες τωρα !! αυτη ειχε σχεση με καποιον μετα απο μενα για 2 χρονια ο οποιος τη πληγωσε αφάνταστα και τωρα εκεινη δεν εμπιστευεται κανεναν για να κάνει σχέση! συναντηθηκαμε πριν καποιες μερες και ηταν ολα οπως τοτε, αγκαλιές , φιλιά και μετα τελος μου ειπε οτι εγιναν αυτα για να τελειωσει ομορφα αυτη η ιστορια και οτι αν συνεχισω να προσπαθω μαζι της θα με πληγωσει γιατι δεν ειναι ετοιμη για σχεση !! και θα συναντηθουμε για μια τελευταια φορα !! αλλα πονάω παρα πολυ γιατι την αγαπαω τοσο !! αλλα θελω το καλυτερο για αυτή και αφού μου το ζητησε θα προσπαθησω να σταματήσω όσο δύσκολο και να ειναι.. αλλά πονάω !!!!!!!! δεν έχω ξανά αισθανθεί έτσι ..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    135
    οταν λες βλακεια εννοεις οτι την κερατωσες? αστην να ηρεμησει τοτε, γιατι αμα χωρισε προσφατα θα πρεπει να ξεχασει αυτο που της εκανε ο αλλος.καποια στιγμη οταν θα ειναι ετοιμη θα επικοινωνησει αυτη μαζι σου.εσυ πρεπει να της πεις οτι θα εισαι παντα εκει για αυτην. πιστεψε με καμια γυναικα δεν θελει να ειναι μονη στη ζωη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Aυτο παει και στην κατεστραμμενη και σε ολους σε αυτο το ειδος που λεγεται ανθρωπος:

    Υπαρχει ενα ειδος παραμυθιου: σμιγουμε για να ειμαστε ευτυχισμενοι. Ενα ζευγαρι θα επρεπε να ειναι ευτυχισμενο και οχι δυστυχισμενο. Αρχιζει τοτε ο αγωνας: "Εσυ πρεπει να με κανεις ευτυχισμενο, γιατι αρνεισαι να το κανεις;". Εαν ζω μονος, ειμαι συγχρονως φυλακισμενος και δεσμοφυλακας, μονο με τον εαυτο μου μπορω να τα βαλω. Εαν ομως ειμαστε μαζι, εισαι η δεσμοφυλακας μου και ειμαι ο φυλακισμενος σου. Κι οσο πιο πολυ υποφερω, τοσο πιο πολυ τα βαζω μαζι σου: "Φυγε λοιπον, για να ειμαι ευτυχισμενος!!!". Δεν προφταινεις ομως να φυγεις, και, Θεε μου, φοβερη αγωνια, ειμαι μονος, επιστρεφω σε σενα και σου ζητω: "Συγχωρεσε με... Ξαναγυρνα!!!". Και λεω μεσα μου: "Ειμαι τελειως τρελος, γιατι της ζηταω να ξαναγυρισει;". Και θα ξαναγυρισεις και θα συνεχισουμε να τρωγομαστε... Ισως τα ζευγαρια εχουν δημιουργηθει για να μας βοηθουν να υποφερουμε τις δυσκολιες της υπαρξης, για να εχουμε καποιον να κατακρινουμε, καποιον που να ειναι υπευθυνος για οσα υποφερουμε.

    Μ. Ελκαιμ, Αν μ'αγαπας μη μ'αγαπας

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Athens
    Posts
    97
    δε ξερω αν θα γυρισει και πολυ αμφιβαλλω για αυτο !! και οχι σε καμια περιπτωση δε θα τη κερατωνα!!... αυτο της το εκανε ο αλλος που τη πληγωσε ... και απλα λεει πως θελει να μεινει μονη της !! οσο και να προσπαθω δε γινεται κατι !! θελω να μαι διπλα της να τη βοηθησω να το ξεπερασει και της το εχω πει γιατι για εναν βλακα δε μπορει να κανει τοσο κακο στον εαυτο της !! εκεινη ομως μου χει πει πως θελει να μεινει μονη της και πως με νοιαζεται αλλα απλα της εχουν μεινει οσα ενιωθε οταν ειμασταν μαζι παλιοτερα και τιποτα παραπανω... πως αν μεινω διπλα της θα πληγωθω γιατι δεν ειναι ετοιμη ... και της εχω πει πως μπορω να περιμενω οσο χρειαστει γιατι ξερω τι νιωθω και τι θελω και αυτο δεν ειναι να προχωρησω τη ζωη μου οπως μου ζητησε !! απλα θα προσπαθησω να το κανω γιατι αφου μου το ζηταει εκεινη το σεβομαι ... και απλα προσπαθω να συμβιβαστω με την ιδεα πως ολα τελειωσαν !! οσο και να μη θελω να το σκεφτομαι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    135
    αν εχει πληγωθει τοσο πολυ, τοτε αστην να ηρεμησει,επειδη κι εγω τα ιδια περναω ξερω πως νιωθει. αυτην την στιγμη δεν ειναι καθολου ηρεμη κι αμα ειστε μαζι μονο κακο θα σου κανει. γιατι θα ειναι μαζι σου και θα σκεφτεται τον αλλο.ξερεις ποσο ασχημο ειναι αυτο?

  6. #6
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Athens
    Posts
    97
    το ξερω πως ειναι και δε με ενοχλει... δε ζητησα να ειμαι τωρα μαζι της ... αλλα οταν θα το εχει ξεπερασει τελειως... και το ξερει οτι ειμαι διατεθημενος να περιμενω και να την αφησω να ηρεμησει γιατι δε την εχω πιεσει ποτε... απλα αυτο που δε μπορω να αποδεχτω ειναι οτι δε θα την εχω ποτε ξανα... ισως ειμαι τρομερα απαισιοδοξος αλλα δε νομιζω να γυρισει ποτε... ενω ξερει ποσο την αγαπαω !! δε μπορω να φανταστω πως ητανε μεχρι εδω ... δε θελω να τη χασω .... :(

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    135
    παντως η κοπελα ειναι πολυ τυχερη. να εχει περασει ολο αυτο και να υπαρχει καποιος εκει να την περιμενει. για εμενα δυστυχως δεν υπαρχει κανεις και τραβαω ολομοναχη το λουκι. πιστευω πως θα το εκτιμησει.
    αφου τα χαλασατε αυτη εκανε αλλη σχεση. εσυ τοσο καιρο που ησουν? δηλαδη μετα απο 3 χρονια καταλαβες οτι την αγαπας η την περιμενες παντα? εσυ αυτα τα χρονια δεν προχωρησες στη ζωη σου?

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Athens
    Posts
    97
    εγω οχι δε προχωρησα !! εκανα κατι με αλλες κοπελες αλλα δε μπορουσα παραπανω !! δε μου βγαινε !! και ενδιαμεσα οταν τα χε με τον αλλο της ειχα πει οτι την αγαπαω ... και δε ξερω αν ειναι τυχερη που εχει καποιον να την αγαπαει !! δε ξερω αν το καταλαβαινει οτι ειναι τυχερη , αν θα το εκτιμησει .. πιστευω ναι γιατι ειναι πολυ καλη κοπελα αλλα φοβαμαι οτι θα ειναι μεχρι εκει !! δε ξερω ... απλα μου ειναι πολυ δυσκολο να το ξεπερασω ολο αυτο ... ηδη μου λυπει γιατι αυτες τις μερες μιλαγαμε συνεχεια

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    5
    εγω πιστευω οτι αν μια κοπελα πληγωθει πολυ μετα θα ειναι λιγο δυσκολο να σε ξαναεμπιστευτει εσενα και γενικα.......αν πραγματικα την αγαπας προσπαθησε να της το δειξεις αυτο αν ομως καταλαβεις οτι οντως εχει τελειωσει αστην να συνεχισει την ζωη της και το μονοπατι που εκεινη διαλεξε και προσπαθησε να την ξεπερασεις και την επομενη φορα να μην ξανακανεις το ιδιο λαθος.....αν πιστευεις παντως οτι μπορεις να την ξανακερδισεις προσπαθησε σκληρα να της δειξεις οτι πραγματικα εχεις αλλαξει....

  10. #10
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Athens
    Posts
    97
    ειμαι πολυ σιγουρος οτι εχει καταλαβει πως εχω αλλαξει !! της το δειξα και νομιζω πως σιγουρα το χει καταλαβει !! και οτι εγινε τοτε δε νομιζω να την απασχολει ιδιατερα... της εχω ζητησει συγγνωμη ,με χει συγχωρεσει και δε νομιζω να το σκεφτεται καν ... απλα πρωτη φορα στη ζωη μου ξερω τι θελω ... ξερω πως νιωθω !! αν δεν ενιωθα τιποτα δε θα το συζητουσα ακομα !! δεν ειμαι κανας μαλακας να παιζω μαζι της και να προσπαθω να ειμαστε μαζι ενω δε νιωθω τιποτα ... γιατι μετα θα τη κανω χειροτερα απ οτι ειναι τωρα !! αλλα ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα και προσπαθω οσο μπορω πραγματικα να τη αφησω και να συνεχισω τη ζωη μου !!! αλλα μεσα μου δε μπορω να το αποδεχτω αυτο ... δεν αφηνεις ετσι ευκολα οτι αγαπας ... προσπαθω να σεβαστω αυτο που μου ζητησε ομως , να την αφησω γιατι θα πληγωθω ... αλλα στεναχωριεμαι πολυ !!! γιατι νομιζω πως ειναι ΚΡΙΜΑ !!!!!!!!! γιατι οταν αγαπας και θα χαρεις και θα πληγωθεις ... για αυτο δε με νοιαζει !! μονο για εκεινη προσπαθω να το ξεπερασω !!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    135
    γιατι σου λεει οτι θα πληγωθεις ομως?

  12. #12
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Athens
    Posts
    97
    γιατι δεν μπορει να κανει σχεση και το να συναντιομαστε και να μιλαμε συνεχεια εμενα θα με κανει να ελπιζω και να θελω κατι παραπανω ενω εκεινη δε μπορει ... και δε θελει να με πληγωσει ... αλλα πλεον ολα τελειωσαν ... την ειδα μια τελευταια φορα... συναντηθηκαμε της ειπα οτι την αγαπαω και οτι νοιαζομαι μονο να ειναι ευτιχισμενη και να ειναι καλα !!! και να προσεχει ... αυτααα !!! ενιωσα χαλια ... στεναχωρηθηκα πολυ !!! δε θελω να μεινει ετσι .. θελω καποια στιγμη να μαι ξανα μαζι της !!!!!!!!!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    135
    μπορει καποια στιγμη να ξαναεισαι μαζι της.μπορει σε 6 μηνες, μπορει και σε 3 χρονια.μεχρι τοτε ομως ψαξε για κατι αλλο.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Athens
    Posts
    97
    αυτο που λες το πιστευω ακομα μεσα μου !!! οσο παραλογο και αν φενεται οσο και αν αυτο που θα καταλαβαινε κανεις ειναι οτι ως εδω ητανε εγω το πιστευω οτι αξιζει και για αυτο καποια στιγμη θα ειμαστε μαζι !!! το ξερω οτι μου ταιριαζει τοοοσο πολυ ... νιωθω οτι αυτη η κοπελα ειναι για μενα !!! αλλα οταν το σκεφτομαι αυτο μετα λεω οτι ειναι απλα φρουδες ελπιδες και τιποτα αλλο ... οσο για το οτι θα παω παρακατω νομιζω πως αυτο θελω και εγω να κανω !!! ετσι πρεπει... οσο και αν δε το θελω ...

Similar Threads

  1. δεν μπορω να ξεπερασω τους γονεις μου
    By researcher in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 158
    Last Post: 14-03-2011, 17:22
  2. Θα το ξεπερασω;
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 12-03-2009, 10:48
  3. Συμβουλες για να ξεπερασω εναν χωρισμο..
    By alexloukoumaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 38
    Last Post: 26-01-2009, 22:52
  4. παιζει να το ξεπερασω?
    By katatonia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 28-12-2008, 11:50
  5. Πως να το ξεπεράσω αυτό το συναίσθημα?
    By kallia13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 61
    Last Post: 23-07-2007, 16:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •