Πρέπει, κανόνες καλής συμπεριφοράς και λοιπές μαλακίες.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987

    Πρέπει, κανόνες καλής συμπεριφοράς και λοιπές μαλακίες.

    Για μια ακομη φορά η μανα μου καταφερε να με κανει εξω φρενων με τους καθωσπρεπισμους της και τα προτυπα καλης συμπεριφορας που θελει να ακολουθω.
    Εχω βαρεθει να ακουω και να κανω τα ιδια και τα ιδια εδω και τοσα χρονια,γιατι ετσι πρεπει.
    Με πηρε 4 φορες τηλεφωνο για να μου πει οτι πρεπει να παρω τηλεφωνο τον πατερα μου για χρονια πολλα,γιατι ετσι πρεπει.

    Απο παιδι δεν θελω να τον βλεπω ουτε θελω να του μιλαω, αλλα παντα υπεκυπτα στα πρεπει της μανας μου και εκανα πισω, γιατι ετσι επρεπε.
    Και ειμαι σιγουρη οτι τωρα που θα παω Ελλαδα θα μου τα πρηξει να παω να τον δω, γιατι ετσι θα πρεπει.


    Δεν γουσταρω να του μιλαω,δεν γουσταρω να τον ξαναδω και δεν γουσταρω πλεον να κανω πραγματα γιατι ετσι πρεπει.Εχω βαρεθει να υποκυπτω ολη την ωρα.Θελω επιτελους να ζω μονο με τους δικους μου κανονες και οχι με των αλλων.Ελεος πια...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες κ για ποιους λόγους το λες αλλά για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου καταλαβαίνω κ τη μαμά σου. Εννοείται αν δε θέλεις μπορείς να μην κρατήσεις επαφή και αυτό θα είναι κ καλύτερο για σένα κ τη δική σου ζωή.
    Απλά εγώ προτείνω καμία φορά καλώς η κακώς μπορούμε να κρατάμε κάποια τυπική επαφή αν κ δε γουστάρουμε έστω για να υπάρχει φαινομενικά κάποια επαφή. Δηλαδή μπορείς να πάρεις να πεις χρόνια πολλά και ας μην γουστάρεις χωρίς να δώσεις επέκταση για περαιτέρω συζήτηση και φυσικά αν δε θέλεις να μην το συναντήσεις από κοντά.
    Δεν ξέρω, σε κατανοώ αλλά κ γω επειδή μεγάλωσα με πρέπει μου φαίνεται πιο εύκολα να κάνω κάτι που πρέπει τυπικά παρά να πάω κόντρα αλλά από την άλλη είναι καλά να κάνεις ότι αισθάνεσαι εσύ και ότι σε κάνει να νιώθεις εσύ καλύτερα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Για μια ακομη φορά η μανα μου καταφερε να με κανει εξω φρενων με τους καθωσπρεπισμους της και τα προτυπα καλης συμπεριφορας που θελει να ακολουθω.
    Εχω βαρεθει να ακουω και να κανω τα ιδια και τα ιδια εδω και τοσα χρονια,γιατι ετσι πρεπει.
    Με πηρε 4 φορες τηλεφωνο για να μου πει οτι πρεπει να παρω τηλεφωνο τον πατερα μου για χρονια πολλα,γιατι ετσι πρεπει.

    Απο παιδι δεν θελω να τον βλεπω ουτε θελω να του μιλαω, αλλα παντα υπεκυπτα στα πρεπει της μανας μου και εκανα πισω, γιατι ετσι επρεπε.
    Και ειμαι σιγουρη οτι τωρα που θα παω Ελλαδα θα μου τα πρηξει να παω να τον δω, γιατι ετσι θα πρεπει.


    Δεν γουσταρω να του μιλαω,δεν γουσταρω να τον ξαναδω και δεν γουσταρω πλεον να κανω πραγματα γιατι ετσι πρεπει.Εχω βαρεθει να υποκυπτω ολη την ωρα.Θελω επιτελους να ζω μονο με τους δικους μου κανονες και οχι με των αλλων.Ελεος πια...
    Έλα βρε μπέτελ..τα πρέπει και τα πρότυπα καλής συμπεριφοράς είναι μόνο για τους χώρους εργασίας (που κάνουμε λίγο τουμπεκί για να κρατήσουμε τη δουλειά).
    Σε κάποιον που όχι απλά δεν τον έχεις ανάγκη αλλά ούτε καν γουστάρεις να βλέπεις γιατί θα πρέπει να εφαρμόσεις τα "πρέπει"?
    Επειδή το ζητάει η μητέρα σου?
    Επειδή είναι πατέρας σου?
    Επειδή και συ η ίδια είσαι ψιλοεγλωβισμένη στα πρέπει?
    Μην τον πάρεις τηλ, μην πας να τον δεις και απαγόρευσε στη μάνα σου να επεμβαίνει.
    Και αν της αρέσει. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι'αυτό?
    Να σε ρωτήσω κάτι? η μάνα σου λέει να τον πάρεις γιατί θεωρεί ότι τον αδικείς και ότι έχεις λάθος εικόνα γι'αυτόν ή καθαρά λόγω καθωσπρεπισμού?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Αδιάκριτο, αλλα τι το τόσο κακό σου χει κάνει ο πατέρας σου που να μη θες να ξέρεις ότι υπάρχει?

    Κι εγώ είχα και έχω προβλήματα με τον δικό μου αλλά απο τότε που τν συγχώρησα και κρατάω όση επαφή νιώθω είμαι πολύ καλύτερα απο όταν δεν του μιλούσα.
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Καθαρα λογω καθωσπρεπισμου το λεει.
    Αν πιστευε οτι τον αδικω θα του μιλουσε και η ιδια,αλλα για να μην του μιλαει κατι θα ξερει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Μην κανεις ποτε οτι δεν γουσταρεις betelgeuse,μετα γινεται συνηθεια και μετα μια ωραια μερα σκας.......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Natasha απλα ειναι και ηταν παντα αδιαφορος.Μιλαμε ομως για απιστευτη αδιαφορια,δεν ξερει τιποτα για την ζωη μου ή για τον χαρακτηρα μου.Εγω προβληματα μαζι του δεν εχω γιατι ποτε δεν ειχα σχεση μαζι του.Ηταν παντα ενας αδιαφορος που ημουν απλα αναγκασμενη να τον βλεπω μια φορα τον μηνα.
    Ο πατριος μου σε αντιθεση εχει σταθει διπλα μου σαν πατερας.Ο αλλος δεν προσπαθησε καν.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Κι εμένα αδιάφορος είναι ο πατέρας μου και μου χει κάνει κι άλλα πολλά, όμως μπορώ πλέον και του μιλάω και προσπαθώ να είμαι κοντα του. Δεν ξέρω για τον δικό σου πατέρα, αν έχει κάνει άλλη οικογένεια και έχει τη ζωή του, εμένα πάντως μετά το διαζύγιο παραπονιέται για μοναξιά και τα λοιπά, οπότε το σκέφτομαι κι αυτό τις στιγμές που απλά δεν αντέχω να τον συναντήσω. Είναι όμορφη η στιγμή που καταλαβαίνεις ότι πάνω απόλα είναι πατέρας σου, αυτός σε έφερε στη ζωή και δεν κάνεις κάτι επειδή ''πρέπει'' αλλά επειδή σαν συνδέει ένας μοναδικός δεσμός. Στο ντούκου αυτά που σου λέω αλλά μπορεί κάποια στιγμή να το νιώσεις κι εσύ :P
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΕΜΒΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΣΟΥ,ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ,ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ-ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΟΣ ΚΛΠ,ΘΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΓΟΥΜΕ ΕΚΤΟΣ...
    ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΜΗ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΣΟΥ,ΣΤΗ ΜΑΝΑ ΣΟΥ,ΣΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΣΟΥ Η ΣΤΟ ΓΕΙΤΟΝΑ!
    ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΟΣΟΙ ΣΥΝΑΝΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΣΑΣ !
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΚΑΤΑΠΙΕΖΕΣΑΙ ΕΣΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΤΗ ΜΑΝΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ''Α Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΗΡΘΕ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΙ''.
    ΑΦΟΥ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΟΤΙ ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ,ΤΕΛΟΣ! ΞΕΚΟΨΕ ΤΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ! ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ,ΟΚ,ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΕ ΠΡΗΖΕΙ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ,ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ,ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΔΥΟ,ΤΡΕΙΣ,ΠΕΝΤΕ,ΔΕΚΑ,ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΣΚΑΣΕΙΣ. ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΦΘΟΡΑ.
    ΝΑ ΚΟΙΤΑΣ ΤΑ ''ΘΕΛΩ'' ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ''ΠΡΕΠΕΙ'' ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ,ΑΘΕΛΑ ΣΟΥ,ΣΤΕΝΟΧΩΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΟΥ,ΕΣΥ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ! ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ,ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ,ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΘΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ! ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ,ΟΚ,ΔΕ ΧΑΘΗΚΕ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ . ΑΠΛΑ ΜΗ ΔΙΝΕΙΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ !!!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Μήπως η μητέρα σου θέλει μέσω εσένα να κρατήσει επαφή με τον πατέρα σου; Εννοείται για μένα ΜΗΝ το κάνεις άμα δεν σου αρέσει, ίσα ίσα, αφού σου έχει φερθεί έτσι, μόνο να τον βρίζεις πρέπει (που λέει ο λόγος).

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by Ναταshα View Post
    Κι εμένα αδιάφορος είναι ο πατέρας μου και μου χει κάνει κι άλλα πολλά, όμως μπορώ πλέον και του μιλάω και προσπαθώ να είμαι κοντα του. Δεν ξέρω για τον δικό σου πατέρα, αν έχει κάνει άλλη οικογένεια και έχει τη ζωή του, εμένα πάντως μετά το διαζύγιο παραπονιέται για μοναξιά και τα λοιπά, οπότε το σκέφτομαι κι αυτό τις στιγμές που απλά δεν αντέχω να τον συναντήσω. Είναι όμορφη η στιγμή που καταλαβαίνεις ότι πάνω απόλα είναι πατέρας σου, αυτός σε έφερε στη ζωή και δεν κάνεις κάτι επειδή ''πρέπει'' αλλά επειδή σαν συνδέει ένας μοναδικός δεσμός. Στο ντούκου αυτά που σου λέω αλλά μπορεί κάποια στιγμή να το νιώσεις κι εσύ :P
    Νατασα δεν νομιζω να μπορω να δω ετσι τα πραγματα πλεον...Ισως η δικη σου περιπτωση να ειναι και διαφορετικη απο την δικη μου.

    Quote Originally Posted by whitecandle View Post
    Μήπως η μητέρα σου θέλει μέσω εσένα να κρατήσει επαφή με τον πατέρα σου; Εννοείται για μένα ΜΗΝ το κάνεις άμα δεν σου αρέσει, ίσα ίσα, αφού σου έχει φερθεί έτσι, μόνο να τον βρίζεις πρέπει (που λέει ο λόγος).
    Οχι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    έχεις απόλυτο δίκιο! είναι ίσως προτιμότερο ένας γονιός νάναι αυταρχικός από το να είναι παντελώς αδιάφορος!
    είσαι υποχρεωμένη ν' ανέχεσαι την ύπαρξη κάποιου που δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ αν εσύ υπάρχεις κι
    αυτό γιατί έτυχε απλά νάναι πατέρας σου. Όχι δεν βρίσκω τον λόγο να ασχοληθείς, μόνο να μην κρατάς
    μέσα σου κακία, γιατί δένεσαι χωρίς να το θες μαζί του.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    έχεις απόλυτο δίκιο! είναι ίσως προτιμότερο ένας γονιός νάναι αυταρχικός από το να είναι παντελώς αδιάφορος!
    είσαι υποχρεωμένη ν' ανέχεσαι την ύπαρξη κάποιου που δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ αν εσύ υπάρχεις κι
    αυτό γιατί έτυχε απλά νάναι πατέρας σου. Όχι δεν βρίσκω τον λόγο να ασχοληθείς, μόνο να μην κρατάς
    μέσα σου κακία, γιατί δένεσαι χωρίς να το θες μαζί του.
    Μαρκελα ετσι ακριβως το βλεπω και εγω.Κακια δεν του κρατω,δεν εχω κανενα συναισθημα για αυτον.Ειλικρινα
    Last edited by betelgeuse; 23-05-2012 at 05:08.

  14. #14
    ...μπετε, την απάντηση στο ερώτημα σου την ξέρεις ακόμη και αν δεν συμφωνούσε κανείς μαζί σου.
    Καταλαβαίνω πως το μεγαλύτερο θέμα σου είναι η "υποκρισία" της μαμάς σου που κάνει πως δεν συνέβη τίποτα και σου ζητα να έχεις έστω και τυπική επαφή με τον πατέρα σου.
    Μη της ξανα επιτρέψεις να σου ζητήσει κάτι τέτοιο, μη μπεις καν σε κουβέντα, δε θα βγάλεις άκρη.
    Κάνε ότι σου βγαίνει...:)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Αυτό με τα ενδοοικογενειακά είναι μεγάλο θέμα κι όλοι το βλέπουμε διαφορετικά
    ανάλογα με τα βιώματά μας και την ηλικία μας.
    Εγώ πέρασα φάσεις μεγάλης αντιπαράθεσης - έχθρας, αλλά μετά,
    μεγάλης συμφιλίωσης
    και έκτοτε το πράγμα καταστάλαξε εκεί, στη συμφιλίωση.
    Όμως, betelgeuse, δεν υπάρχει λόγος να κάνεις κάτι αν δε σου βγαίνει
    επειδή πιέζεσαι...
    Κάνε ό,τι θες κι άσ' τους να λένε...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. κάνω μαλακίες
    By maria_gja in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 21-04-2012, 23:57
  2. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΗΜΩΡΙΑ?
    By Παστελι in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 1
    Last Post: 05-04-2011, 18:46
  3. Κανονες επικοινωνιας για ολους
    By πανος12345 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 352
    Last Post: 26-08-2009, 21:49
  4. ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΜΕΝΟΙ & ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΑΠΟΨΕΩΝ ΜΕΙΟΨΗΦΟΥΝΤΩΝ
    By Ονούφριος in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 35
    Last Post: 02-01-2008, 23:18
  5. ΠΑΙΞΤΕ ΤΟΝ .. ΕΡΩΤΑ ΜΕ ΤΟUΣ ΔΙΚΟUΣ ΣΑΣ ΚΑΝΟΝΕΣ
    By aquarious in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 16-01-2007, 05:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •