βαρέθηκα να προσπαθώ για φίλους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 81
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202

    βαρέθηκα να προσπαθώ για φίλους

    μου φαίνεται ότι οι άνθρωποι του περιβάλλοντός μου δεν καταλαβαίνουν τίποτα.

    μετά τις "φίλες" που με παράτησαν επειδή έκανα σχέση (έχω ανοίξει θέμα στο οικογένεια-σχέσεις-σεξουαλικότητα), προσπάθησα να ενταχθώ ξανά στην παρέα που είχα στο λύκειο και η οποία με είχε εξορίσει για δύο λόγους. ο πρώτος ήταν ότι με ήθελε ένα από τα παιδιά και τον απέρριψα και από τότε αποφάσισε να με μισεί για πάντα, παρόλο που μια χαρά πάει η ζωή του και παρόλο που του έχω ζητήσει 1500 φορές συγνώμη αν τον πλήγωσα. ο δεύτερος ήταν ότι ο κολλητός μου και βασικό μέλος αυτής της παρέας, ένα μήνα πριν τις πανελλαδικές μου, μου είπε να μην τον ξαναενοχλήσω ποτέ, εξαιτίας μιας τρελής γκόμενας που είχε η οποία πίστευε ότι εγώ, που τον είχα σαν αδερφό μου και που περνούσαμε τόσο χρόνο ο ένας πλάι στον άλλο χωρίς να υπάρχει ούτε η υπόνοια ερωτικής έλξης, ήθελα να της τον πάρω.

    αυτός μου ζήτησε όμως συγνώμη και φέτος που χώρισε με αυτή ξεκινήσαμε να ξαναβγαίνουμε παρέα στην πόλη όπου σπουδάζουμε και οι δύο. στην πόλη από την οποία καταγόμαστε όμως, ο τύπος που απέρριψα και η γκόμενά του άσκησαν βέτο και είπανε στα άλλα παιδιά ότι αν είμαι εγώ στη βόλτα δεν θα έρχονται αυτοί. χωρίς να τους απευθύνω ούτε κουβέντα, χωρίς ούτε καν να πλησιάσω αυτό το παιδί, και ενώ προσπάθησα να είμαι ευγενική και θετική με την κοπέλα. ο "κολλητός" είπε ότι βέτο δεν δέχεται και ότι προτεραιότητα θα έχω εγώ και αν εγώ δεν θέλω να βγω θα έρχονται οι άλλοι. δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο αυτό ισχύει στην πραγματικότητα.

    σε κάθε περίπτωση εγώ όταν βγαίνω μαζί τους νιώθω περιθωριοποιημένη. χτες μία ηλίθια που την έβαλα εγώ στην παρέα μαζί με έναν από την παρέα με κατηγόρησαν ότι της πήρα την καρφίτσα και αυτή ήθελε να βγάλω το σακάκι μου για να με ψάξει. μόνο και μόνο επειδή την είχα δει πιο πριν και έπειτα δεν τη βρίσκανε. προσβλήθηκα. με ξέρανε τόσα χρόνια, δεν έχω δώσει ποτέ δικαίωμα, κι αυτοί να μου φέρονται έτσι... τελικά η καρφίτσα της ήταν πάνω στο τραπέζι, κάτω από ένα χαρτί. όμως η διάθεσή μου είχε χαλάσει ήδη.

    το χειρότερο είναι όμως ότι νιώθω ότι ο "κολλητός" μιλάει επιθετικά. και άμα του πω τίποτα αρνείται τα πάντα. μου σπάει τα νεύρα γιατί μόνο εγώ του στέλνω μηνύματα, αυτός όποτε θυμηθεί μου απαντάει, αν θυμηθεί, και δεν παίρνει ποτέ αυτός τηλέφωνο. πως έχει αλλάξει έτσι;;

    δεν αντέχω άλλο να ασχολούμαι, να πάνε στα τσακίδια όλοι τους. προφανώς δεν υπήρξε ποτέ φιλία και πάντα εγώ έκανα υπεράνθρωπες προσπάθειες για να νιώσω μέρος μιας παρέας. ήθελα κάπου να τα πω, σόρρυ για χωροχρόνο που κατανάλωσα. απλώς βαρέθηκα βαρέθηκα βαρέθηκα να μου χαλάνε τη διάθεση αυτές οι σκέψεις, μέρα με τη μέρα να με τρώνε και να ψάχνω που έφταιξα, ενώ δεν έφταιξα κατά κοινή ομολογία σε τίποτα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    τα έγραψα όλα εδώ επειδή περνάω περίοδο δυσθυμίας που ξεκίνησε από τα προβλήματά μου με τις φιλικές σχέσεις μου που καταστράφηκαν. ίσως είναι λάθος το φόρουμ που επέλεξα, ίσως έπρεπε να μπω στο οικογένεια σχέσεις. απλώς, όλα αυτά χαλάνε τη διάθεση και την καθημερινότητά μου. και κάθε όρεξη είναι μειωμένη, εκτός από την όρεξη για φαγητό. τρώω περισσότερο από όσο πρέπει, έχω πάρει σίγουρα 2 κιλά τους τελευταίους 2 μήνες. δεν με πειράζει, είναι μικρή αύξηση, αλλά αν συνεχίσω έτσι θα μεγαλώσει κι άλλο και δεν αξίζει. πολύ απλά. δεν αξίζει. υπάρχουν 1002 άλλα προβλήματα για να στεναχωρηθώ, υπάρχουν άνθρωποι με σοβαρά προβλήματα. αφου το αναγνωρίζω, γιατί δεν ξεκολλάει η σκέψη μου από αυτά, να τελειώνω μια και καλή;;
    Last edited by empar; 26-04-2011 at 17:05.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    51
    Άλλες πηγές για γνωριμίες έχεις? Κανένα φροντιστήριο... καμία σχολή χορού ή ό,τι σε ενδιαφέρει... Ξέρεις, κάποια παρέα που να μην παρακαλάς για να σε εντάξει έστω και με το ζόρι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    στη σχολή που είμαι έχω ελάχιστο ελεύθερο χρόνο και οι συμφοιτητές μου είναι επιεικώς θα έλεγα αταίριαστοι.. προσπαθώ να γνωρίσω ανθρώπους αλλά μου φαίνεται ότι ζω σε έναν κόσμο όπου επικρατεί η παράνοια και καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του και όλοι φέρονται αλλοπρόσαλλα. ίσως να μην είμαι έτοιμη να δείξω εμπιστοσύνη, τι να πω..

  5. #5
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    78
    empar

    μαλλον τα πραγματα ειναι οπως λες...δεν υπηρξε ποτε φιλια,εσυ εκανες υπερανθρωπες προσπαθειες για να νιωσεις μερος μιας παρεας...
    γιατι ομως να δωσεις τοση αξια σε ατομα που και κατα το παρελθον σου απεδειξαν οτι δεν ηταν πραγματικοι σου φιλοι..?
    μηπως το προβλημα στην ουσια του. ειναι αυτο που διαπιστωνεις μονη σου..?δεν μπηκες σε αυτη την παρεα γιατι υπηρχε χημεια μεταξυ σας,αλλα γιατι ηθελες να ανηκεις σε μια παρεα...

    μην κανεις εκπτωσεις στα θελω σου, μονο και μονο για να καλυψεις αυτη την αναγκη σου...χανεις χρονο και ενεργεια σε ανθρωπους που ξερεις οτι δεν σε εκτιμανε και μετα θυμωνεις και χαλιεσαι...βαζεις μονη σου τον εαυτο σου σε εναν φαυλο κυκλο που αντιλαμβανεσαι οτι δεν οδηγει πουθενα περα απο την απογοητευση...

    κρατα μονο αυτους που νιωθεις οτι αξιζουν να βρισκονται στην ζωη σου και προχωρα μεχρι να βρεις αυτο που θα σε ικανοποιει στον βαθμο που οριζεις εσυ...οσο συνεχιζεις τις εκπτωσεις τοσο απομακρυνεσαι απο αυτο που πραγματικα αναζητας..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    empar καλησπέρα

    Η αλήθεια είναι ότι διαβάζοντας αυτά που έγραψες για τη παρέα και τους φίλους σου μου έκαναν εντύπωση οι εκφράσεις με είχε εξορίσει και άσκησε βέτο, από την άλλη όμως σκέφτομαι ότι δεν είναι απίθανο να εκδηλώνονται τέτοιες συμπεριφορές ιδίως στη φάση της εφηβείας.

    Η φιλία είναι σπουδαία υπόθεση και αμοιβαία. Είναι σημαντικό αυτό που παρατήρησες, ότι δηλαδή έκανες υπεράνθρωπες προσπάθειες να ενταχθείς σε μια ομάδα-παρέα.
    Όχι αυτό δεν είναι απαραίτητο. Η φιλία θέλει αμοιβαία κατανόηση αλλά δεν πιστεύω ότι χρειάζεται τόσα πολλά παζάρια και εκπτώσεις.
    Το σημαντικό είναι να αισθάνεσαι άνετα με τους φίλους σου, να μπορείς να είσαι ο εαυτός σου, να μπορείς να ξεδιπλωθείς, αλλά και να εξελιχθείς μέσα από τη σχέση αυτή.

    Αν λοιπόν δεν αισθάνεσαι καλά κοντά σε αυτά τα άτομα ή νιώθεις ότι δεν υπάρχει μοίρασμα ίσως να πρέπει να απομακρυνθείς.
    Για μένα όμως, αντί να πεις κατηγορηματικά δεν ξανασχολούμαι, είναι μια ευκαιρία όλο αυτό να παρατηρήσεις τον εαυτό σου, να δεις πώς είσαι με άλλους ανθρώπους, πώς επικοινωνείς, τι όρια βάζεις, πόσο υποχωρείς, πόσο προσπαθείς να καταλάβεις τη συμπεριφορά των άλλων, να μάθεις δηλαδή κάποια πράγματα για σένα.

    Συμφωνώ με την πρόταση της Ofelia, να κάνεις νέες γνωριμίες. Άτομα από κοινούς τόπους συνάντησης ή με κοινά ενδιαφέροντα, χαλαρά όμως, χωρίς να προσπαθείς να εκβιάσεις μια φιλία, όπως και ό,τι προκύψει. Μην αποθαρρύνεσαι.
    Οι άλλοι μπορούν να μας εκπλήξουν όχι μόνο αρνητικά, αλλά και θετικά, όπως άλλωστε και εμείς.
    Αρκεί να δώσεις την ευκαιρία αυτή στον εαυτό σου και να είσαι ανοιχτή να σε πλησιάσουν και να πλησιάσεις άλλα άτομα χωρίς να έχεις προσδοκίες από την αρχή.
    Με κάποιους ανθρώπους κολλάμε εύκολα, ταιριάζουμε αβίαστα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μια φιλία δε χρειάζεται αμοιβαίο ενδιαφέρον για να ανθίσει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Ειμαι της αποψης, ο,τι μας χαλαει σε εναν α βαθμο το κοβουμε. Σε χαλαει να παιρνεις εσυ συνεχεια τηλ τον κολλητο σου; Κοψτο! Σε χαλαει η ζηλιαρα φιλη σου; εξηγησε της το, κι αν δεν καταλαβαινει απομακρυνε την, εως εκει που δε σε ενοχλει. Απο κει και περα κανεις δεν ειναι τελειος, κι αμα αγαπας τους φιλους σου τους συγχωρεις καποια ελαττωματα τους, οπως κι αυτοι σε εσενα. Αμα ολοι σου φταινε, εκτος απο σενα, τοτε κατι συμβαινει, ειτε μπλεκεις με λαθος ανθρωπους, ειτε δινεις λαθος μηνυματα, ωστε να τους αφηνεις περιθωριο να σου τη λενε. Παντως σχετικα με τον τυπα που επειδη δεν του εκατσες σε μισει αιωνια, επειδη το ειδος αυτο αντρα ευδοκιμει και στην περιοχη μου δυστυχως, ενα εχω να σου πω, μακρια κι αλαργα!!!!!!! Εσυ εισαι σιγουρη οτι θες την παρεα τους; Μηπως αισθανεσαι καταβαθος μειονεκτικα σε θεματα κοινωνικοτητας, διαφορετικη, ανωτερη, ή δεν ξερω εγω τι αλλο; Συνηθως αυτο δε σε αφηνει να αναπτυξεις φιλιες..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    τους κόβω ρε παιδιά, να σε αυτόν έκανα 1,5 μέρα να στείλω μήνυμα και πριν μια ώρα μου έστειλε αυτός (ο κολλητός). αλλά δεν νιώθω ότι είναι φίλος μου, ίσως τα κάνει από τύψεις για τις μαλακίες που έκανε στο παρελθόν. νιώθω όταν είμαι κοντά του υπό συνεχή επιτήρηση, και μόλις πω κάτι που δεν του αρέσει και τόσο μιλάει επιθετικά.ποιος, αυτός που ήταν ψυχούλα!!!!

    αισθάνομαι διαφορετική, γιατί έχω ενδιαφέροντα και γνώσεις που δεν έχουν πολλοί σε αυτή την ηλικία.. αυτή η παρέα είναι όλοι άτομα με κοινά ενδιαφέροντα με εμένα, για αυτό ένιωθα με αυτούς οικεία στο παρελθόν. τώρα όμως τα πάντα έχουν αλλάξει.

    και αν μέσα στη σχολή μου έχουν κάποιοι τέτοια ενδιαφέροντα, αυτοί τη βλέπουν κάπως, έχουν που έχουν κόμπλεξ του ακοινώνητου, της αγαμίας και της φιλοπρωτίας, απογίνεται το κακό. γίνονται αλαζόνες και να σνομπάρουν τους πάντες και τα πάντα, και όσο κι αν προσπαθήσω να γίνω φίλη τους δεν μπορώ. εγώ προσπαθώ να είμαι ανοιχτή σε όλους, αλλά θέλω να μπορώ να μιλήσω με μια φίλη/έναν φίλο και για τα ενδιαφέροντά μου, για μουσική, για τέχνες, για τη σχολή μου κλπ οπότε αυτομάτως μειώνονται οι πιθανές φιλίες.

    οι συμφοιτητές τα βλέπουν όλα ανταγωνιστικά, πως θα σε μειώσουν και θα σε πληγώσουν. ούτε χιούμορ μπορώ να κάνω, ούτε να εκμυστηρευτώ κάτι παραπάνω, ούτε τίποτα. άρα σίγουρα νιώθω αποκλεισμένη στη σχολή θα έλεγα. αλλά από την άλλη βλέπω και πως λειτουργούν αυτοί που έχουν "φίλους". ή θύτες θα είναι ή θύματα. και επειδή εγώ τείνω να είμαι θύμα και δεν θέλω να είμαι πια, για αυτό είπα ότι εγκαταλείπω.

    ίσως έχετε δίκιο όμως και πρέπει απλώς να κάνω νέες γνωριμίες και να είμαι πιο ανοιχτή. σίγουρα όμως θα είμαι λιγότερο δοτική, γιατί εγώ αυτό που κάνω είναι να γνωρίζω να ενθουσιάζομαι, να βάζω τον/την άλλον/η σπίτι μου να τους γνωρίζω την οικογένειά μου να τους εκμυστηρεύομαι πράγματα και όοοοοολα αυτά χωρίς ανταπόκριση.. άρα μετά πως να μην είμαι δυσαρεστημένη. πάντως, πως έχουμε γίνει έτσι οι γυναίκες, τώρα που έχω αγόρι, προσέχω σαν τα μάτια μου ποιες θα πλησιάσω, δεν είναι πια να έχεις εμπιστοσύνη σε καμία. πάντοτε συνεννοούμουν πιο καλά με αγόρια, αλλά και αυτοί πια έχουν γίνει ό,τι να 'ναι.

    και έχεις δίκιο καρι μου, από τέτοιους τύπους, μακριά και αλάργα!!!!! χαχαχα!!
    Last edited by empar; 27-04-2011 at 01:25.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by empar View Post

    αισθάνομαι διαφορετική, γιατί έχω ενδιαφέροντα και γνώσεις που δεν έχουν πολλοί σε αυτή την ηλικία..
    Πώς να συννενοηθεί το παιδί-θαύμα με τους κοινούς θνητούς;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    μουαχαχαχαχαχαχα. με σένα δεν μπορεί να συνεννοηθεί πάντως κανείς, ούτε παιδιά θαύματα, ούτε κανείς!

    και δεν εννοούσα γνώσεις γενικότερα, εννοούσα πάνω σε αυτά που με ενδιαφέρουν.. λογοτεχνία+μουσική που με ενδιαφέρουν. αμέσως εσύ βρε paolo! αμέσως να βρεις το μεμπτό στα λόγια μου! εσύ έχεις πει τα μύρια όσα και ακόμη νιώθεις καλά με τον εαυτό σου, νομίζεις ότι επειδή εντόπισες μια αποτυχημένη έκφραση, θα με κάνεις να αισθανθώ άσχημα??

    γεια χαρά παολακο

  11. #11
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    78
    καλημερα

    εγω επιμενω και νομιζω οτι ειναι λαθος σου να αναλυεις τοσο πολυ την συμπεριφορα τους...ξαναμπηκες σε μια παρεα που λες οτι σε ''εξορισε'' και γενικως σου φερθηκε σαν να μην υπηρξε ποτε εκτιμηση απεναντι σου και ομως εσυ αντιδρας σαν να ειχες προσδοκιες απο αυτους....οκ εστω οτι ηθελες μια νεα αρχη αλλα δεν κρατουσες τις πισινες σου βασει οσον ειχαν συμβει μεταξυ σας.?μιλας σαν να εξεπλαγης,σαν να μην το περιμενες...

    δεν το θεωρω κακο που νιωθεις διαφορετικη αλλα σκεψου οτι για τους ιδιους λογους που αναφερεις εσυ, μπορει να νιωθει διαφορετικος ο οποιοσδηποτε συνομιληκος σου εστω και σε αλλους τομεις...μου δινεις την αισθηση οτι τοποθετεις τον εαυτο σου μονιμως απεναντι στους αλλους...δεν αμφισβητω οτι η πλειοψηφια της σχολης σου εχει αυτα τα χαρακτηριστικα,ειναι πιθανο ομως να υπαρχουν και καποιοι εκει μεσα που να αισθανονται οπως και εσυ..αν προεξοφλεις οτι ολοι εκει ειναι σνομπ και δεν αξιζουν την παρεα σου και βρισκεσαι μονιμως σε σταση αμυνας,πως θα καταφερεις να τους παρατηρησεις..?

    γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να χαλαρωσεις λιγο και να τα βλεπεις λιγοτερο σοβαρα...υπαρχουν και αντρες/γυναικες που θα προσπαθησουν να σε βλαψουν υπαρχει ομως και η αλλη πλευρα..δεν αποτελουνται ολες οι φιλιες απο θυτες και θυματα και δεν χρειαζεται να ειμαστε καχυποπτοι απεναντι σε ολους...κανεις ενα βημα και περιμενεις να κανει το επομενο βημα και ο αλλος..και αν το κανει αυτο το βημα δεν βιαζεσαι να τα δωσεις ολα..απολαμβανεις την φιλια και σιγα σιγα αποδιδεις τους τιτλους...κολλητος,φιλος,γν� �στος.....μπορει να θελει υπομονη αυτος ο δρομος αλλα ειναι ενας τροπος να μην γινεσαι θυμα και να μην μενεις με αρνητικα συναισθηματα..ετσι και αλλιως οι φιλιες χτιζονται αργα...

    λοιπον...παρτο αλλιως,πηγαινε στην σχολη σου με καλη διαθεση και αποβαλε την καχυποψια...παρατηρησε τους γυρω σου με αλλη οπτικη...
    ξεκλεψε δυο με τρεις ωρες την βδομαδα σε ενα χομπυ που θα σου αρεσει και που θα εχεις την δυνατοτητα να γνωρισεις αλλους ανθρωπους και ολα θα πανε καλα!παρτο αλλιως!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    78
    καλημερα

    εγω επιμενω και νομιζω οτι ειναι λαθος σου να αναλυεις τοσο πολυ την συμπεριφορα τους...ξαναμπηκες σε μια παρεα που λες οτι σε ''εξορισε'' και γενικως σου φερθηκε σαν να μην υπηρξε ποτε εκτιμηση απεναντι σου και ομως εσυ αντιδρας σαν να ειχες προσδοκιες απο αυτους....οκ εστω οτι ηθελες μια νεα αρχη αλλα δεν κρατουσες τις πισινες σου βασει οσον ειχαν συμβει μεταξυ σας.?μιλας σαν να εξεπλαγης,σαν να μην το περιμενες...

    δεν το θεωρω κακο που νιωθεις διαφορετικη αλλα σκεψου οτι για τους ιδιους λογους που αναφερεις εσυ, μπορει να νιωθει διαφορετικος ο οποιοσδηποτε συνομιληκος σου εστω και σε αλλους τομεις...μου δινεις την αισθηση οτι τοποθετεις τον εαυτο σου μονιμως απεναντι στους αλλους...δεν αμφισβητω οτι η πλειοψηφια της σχολης σου εχει αυτα τα χαρακτηριστικα,ειναι πιθανο ομως να υπαρχουν και καποιοι εκει μεσα που να αισθανονται οπως και εσυ..αν προεξοφλεις οτι ολοι εκει ειναι σνομπ και δεν αξιζουν την παρεα σου και βρισκεσαι μονιμως σε σταση αμυνας,πως θα καταφερεις να τους παρατηρησεις..?

    γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να χαλαρωσεις λιγο και να τα βλεπεις λιγοτερο σοβαρα...υπαρχουν και αντρες/γυναικες που θα προσπαθησουν να σε βλαψουν υπαρχει ομως και η αλλη πλευρα..δεν αποτελουνται ολες οι φιλιες απο θυτες και θυματα και δεν χρειαζεται να ειμαστε καχυποπτοι απεναντι σε ολους...κανεις ενα βημα και περιμενεις να κανει το επομενο βημα και ο αλλος..και αν το κανει αυτο το βημα δεν βιαζεσαι να τα δωσεις ολα..απολαμβανεις την φιλια και σιγα σιγα αποδιδεις τους τιτλους...κολλητος,φιλος,γν� �στος.....μπορει να θελει υπομονη αυτος ο δρομος αλλα ειναι ενας τροπος να μην γινεσαι θυμα και να μην μενεις με αρνητικα συναισθηματα..ετσι και αλλιως οι φιλιες χτιζονται αργα...

    λοιπον...παρτο αλλιως,πηγαινε στην σχολη σου με καλη διαθεση και αποβαλε την καχυποψια...παρατηρησε τους γυρω σου με αλλη οπτικη...
    ξεκλεψε δυο με τρεις ωρες την βδομαδα σε ενα χομπυ που θα σου αρεσει και που θα εχεις την δυνατοτητα να γνωρισεις αλλους ανθρωπους και ολα θα πανε καλα!παρτο αλλιως!

  13. #13
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    78
    γνωστος.....μπορει να θελει υπομονη αυτος ο δρομος αλλα ειναι ενας τροπος να μην γινεσαι θυμα και να μην μενεις με αρνητικα συναισθηματα..

    λοιπον...παρτο αλλιως,πηγαινε στην σχολη σου με καλη διαθεση και αποβαλε την καχυποψια...παρατηρησε τους γυρω σου με αλλη οπτικη...
    ξεκλεψε δυο με τρεις ωρες την βδομαδα σε ενα χομπυ που θα σου αρεσει και που θα εχεις την δυνατοτητα να γνωρισεις αλλους ανθρωπους και ολα θα πανε καλα!παρτο αλλιως!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    78
    παιδια μια ερωτηση!γιατι δεν μου εμφανιζει ολο το κειμενο?κανω κατι λαθος?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Quote Originally Posted by serena View Post
    καλημερα

    εγω επιμενω και νομιζω οτι ειναι λαθος σου να αναλυεις τοσο πολυ την συμπεριφορα τους...ξαναμπηκες σε μια παρεα που λες οτι σε ''εξορισε'' και γενικως σου φερθηκε σαν να μην υπηρξε ποτε εκτιμηση απεναντι σου και ομως εσυ αντιδρας σαν να ειχες προσδοκιες απο αυτους....οκ εστω οτι ηθελες μια νεα αρχη αλλα δεν κρατουσες τις πισινες σου βασει οσον ειχαν συμβει μεταξυ σας.?μιλας σαν να εξεπλαγης,σαν να μην το περιμενες...

    δεν το θεωρω κακο που νιωθεις διαφορετικη αλλα σκεψου οτι για τους ιδιους λογους που αναφερεις εσυ, μπορει να νιωθει διαφορετικος ο οποιοσδηποτε συνομιληκος σου εστω και σε αλλους τομεις...μου δινεις την αισθηση οτι τοποθετεις τον εαυτο σου μονιμως απεναντι στους αλλους...δεν αμφισβητω οτι η πλειοψηφια της σχολης σου εχει αυτα τα χαρακτηριστικα,ειναι πιθανο ομως να υπαρχουν και καποιοι εκει μεσα που να αισθανονται οπως και εσυ..αν προεξοφλεις οτι ολοι εκει ειναι σνομπ και δεν αξιζουν την παρεα σου και βρισκεσαι μονιμως σε σταση αμυνας,πως θα καταφερεις να τους παρατηρησεις..?

    γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να χαλαρωσεις λιγο και να τα βλεπεις λιγοτερο σοβαρα...υπαρχουν και αντρες/γυναικες που θα προσπαθησουν να σε βλαψουν υπαρχει ομως και η αλλη πλευρα..δεν αποτελουνται ολες οι φιλιες απο θυτες και θυματα και δεν χρειαζεται να ειμαστε καχυποπτοι απεναντι σε ολους...κανεις ενα βημα και περιμενεις να κανει το επομενο βημα και ο αλλος..και αν το κανει αυτο το βημα δεν βιαζεσαι να τα δωσεις ολα..απολαμβανεις την φιλια και σιγα σιγα αποδιδεις τους τιτλους...κολλητος,φιλος,γν� �στος.....μπορει να θελει υπομονη αυτος ο δρομος αλλα ειναι ενας τροπος να μην γινεσαι θυμα και να μην μενεις με αρνητικα συναισθηματα..ετσι και αλλιως οι φιλιες χτιζονται αργα...

    λοιπον...παρτο αλλιως,πηγαινε στην σχολη σου με καλη διαθεση και αποβαλε την καχυποψια...παρατηρησε τους γυρω σου με αλλη οπτικη...
    ξεκλεψε δυο με τρεις ωρες την βδομαδα σε ενα χομπυ που θα σου αρεσει και που θα εχεις την δυνατοτητα να γνωρισεις αλλους ανθρωπους και ολα θα πανε καλα!παρτο αλλιως!
    .......................

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν εχω φιλους
    By Arsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 20-03-2012, 20:46
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ!!!!
    By tHe_V1rus in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 31-03-2011, 22:21
  3. Προσπαθώ
    By Michaelgr in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 08-08-2010, 18:46
  4. προσπαθώ αλλά δεν μπορώ να ξεφύγω...
    By Maria25eleu in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 02-07-2010, 11:10
  5. Προσπαθώ και θέλω αλλά απελπίζομαι...
    By *anny* in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 20-06-2010, 16:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •