Φοβία για εγκυμοσύνη..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    11

    Φοβία για εγκυμοσύνη..

    Γεια σας είμαι νέο μέλος στο forum, καλός σας βρήκα..!! εχω μόνιμη σχέση με ένα αγόρι.. όσο και αν σας φαίνεται παράξενο είμαι παρθένα ακόμη όπως επίσης και το αγόρι μου.. αυτό οφείλεται στην φοβία μου μήπως και μείνω έγκυος και έχω τις συνέπειs μετά,από την μητέρα μου η οποια είναι αυστηρή.. με το αγόρι μου κάνουμε τα προκαταρτικά,μου έχει βάλει δάκτυλο("συγνωμη" αλλα δεν ξέρω πως να το γράψω αλλιώς).. θέλουμε και οι δυο παρα πολύ να προχωρήσουμε αλλα δεν μπορώ εγώ..κάνουμε τα προκαταρτικά και νομίζω πως έχει σπερματοζωάρια πάνω στο χέρι του γιατί λίγο πριν πήγε στην τουαλέτα η επειδή άγγιξε το μποξεράκι του.. η επειδή εκσπερμάτωσε μονος του στην τουαλέτα και μετά ήρθε στο κρεβάτι.. δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω πια,με αυτή μου την φοβία πιστεύω πως θα τον χάσω.. πείτε μου και εσείς την γνώμη σας..!! σας ευχαριστώ εκ τον προτερων.!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    elena6, γεια σου και καλώς ήρθες :)

    Νομίζω ότι στη φάση αυτή χρειάζεται να ενημερωθείς σχετικά με τη σεξουαλική επαφή, σχετικά με το πώς μπορεί να μείνει έγκυος μια γυναίκα και φυσικά σχετικά με την αντισύλληψη και την προφύλαξη γενικότερα.

    Καταλαβαίνω ότι μπορεί να υπάρχει κάποιος φόβος ιδίως πριν την πρώτη ολοκληρωμένη επαφή όμως όσο περισσότερο ενημερωμένη είσαι τόσο το καλύτερο, θα χαλαρώσεις και κάποιοι φόβοι σου θα σβήσουν, αφού π.χ. θα ξέρεις πια ότι δεν είναι δυνατό να μείνεις έγκυος επειδή ο φίλος σου άγγιξε το μποξεράκι του και μετά εσένα!

    Αφού όπως έγραψες νιώθεις έτοιμη για αυτό το βήμα και θέλεις να προχωρήσετε, ενημερώσου όσο μπορείς και εσύ και ο φίλος σου και φροντίστε να προσέχετε και να παίρνετε προφυλάξεις. Θα μπορούσες να επισκεφτείς και ένα γυναικολόγο και να συζητήσεις μαζί του. Ο γιατρός θα σε ενημερώσει ακόμα πιο σωστά για τις προφυλάξεις που πρέπει να πάρεις ώστε να μπορείς να κάνεις σεξ χωρίς το φόβο μιας ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης. Άλλωστε, από τη στιγμή που θα ξεκινήσεις να έχεις σεξουαλικές επαφές θα πρέπει να επισκέπτεσαι το γυναικολόγο τουλάχιστον μια φορά το χρόνο για την τυπική εξέταση.

    Αφήνω κι ένα σχετικό λινκ :
    http://www.antisyllipsi.org.gr/

    Η σελίδα είναι αρκετά ενημερωτική. Ελπίζω να βοηθήσει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Αγαπητή Έλενα, είπαμε το δάκτυλο είναι θαυματουργό, αλλά όχι και τόσο..
    Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι τόσο πολύ, βέβαια καλά κάνεις και προσέχεις και δεν φέρεσαι επιπόλαια, αλλά μην σε κυριεύει ο φόβος.
    Επιβάλλεται η (σωστή) χρήση προφυλακτικού, τήρηση των κανόνων υγιεινής και από τους δύο, αν μπορείτε να αποφεύγετε τις γόνιμες μέρες, τουλάχιστον στην αρχή, καλό θα είναι, μη γίνει τίποτα, (π.χ. να σπάσει το προφυλακτικό) και αγχωθείς μετά.
    Θα τα μάθεις όλα, μην ανησυχείς, όρεξη και διάθεση να υπάρχει, τα υπόλοιπα εύκολα είναι.
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΜΗΝ Μ ΑΦΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ....

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ Σ ΟΣΟΥΣ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Έλενα, κάνεις πάντα αυτό που θέλει η μητέρα σου? Θα κάνεις σεξ όταν σου επιτραπεί δηλαδή από εκείνην? Συγχώρα με, αλλά δεν το καταλαβαίνω και ίσως το άγχος για την εγκυμοσύνη να μην είναι παρά δικό της, όχι δικό σου ουσιαστικά. Αν θέλετε πάρα πολύ να προχωρήσετε όπως έγραψες, τότε η μητέρα σου μπορεί να κρατήσει τις φοβίες της για τον εαυτό της κι εσύ να προχωρήσεις σε κάτι τόσο φυσικό όπως η σεξουαλική πράξη. Ενημερώσου, μάθε, πάρε προφυλάξεις, αλλά μην σε καταπιέζουν φοβέρες και σκιάχτρα άλλων γενεών.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    οταν εχει ενστερνιστει τις φοβιες της μητερας της, η κατασταση γινεται πιο δυσκολη ρειν!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ναι κάρι μου, το καταλαβαίνω...έχεις δίκιο. Α ρε και πόσοι άλλοι δλδ. Προπαγάνδα φόβων. Ελεγκτικό δεν είναι ρε συ κομματάκι δω που τα λέμε?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    μπορει να ειναι καθαρα θεμα συντηρητισμου πχ. που κι αυτο βεβαια ελεγκτικο ειναι. Φοβουνται οι γονεις να μεγαλωσουν τα παιδια τους, να φυγουν και να μην τους εχουν αναγκη πια. Αυτοι τι θα κανουν;;; Σε ποιον θα βγαζουν τα απωθημενα τους για να νιωθουν ισχυροι και να καλυπτουν τα δικα τους θεματα;;;; Ειδικα σε αυτη την ενοχικη χωρα που λεγεται Ελλαδα που "οτι ηλικια και να εχεις εισαι το παιδι μου και σαν παιδι θα σε βλεπω, κι εγω ξερω καλυτερα που ειμαι μεγαλυτερος και θα με ακους μεχρι να αποκτησεις κι εσυ εγγονια".

    Ερως ανικατε μαχαν λενε ομως, μπορει να τα βγαλει περα και με μητρικες φοβιες ο ερωτας :p

Similar Threads

  1. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50
  2. Διπολικότητα και εγκυμοσύνη
    By Kat14 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-05-2010, 20:53
  3. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ
    By La_ViTa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 27-11-2007, 23:50
  4. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ
    By PSYCHED in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 31-10-2006, 02:57
  5. Εγκυμοσύνη και κατάθλιψη
    By alex30 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 05-10-2006, 00:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •