Άνεργη, και με νευρωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    19

    Άνεργη, και με νευρωση

    γεια σε όλους.Τα προβλήματα μου υπήρχαν απο πάντα απλά κανείς δεν τα κατάλαβε οταν έπρεπε.Εχω χάσει δουλειά, φίλους, εμένα ,χάνω τον άντρα μου και γενικα φυτοζωώ τα τελευταία 3 χρόνια. Είμουν πάντα δύσκολος χαρακτήρας και έφερνα τους ανθρώπους στα όρια τους.Παρακολουθούμαι απο τον Σεπτέμβριο απο κάποιον ειδικό πιο εντατικά(και στο παρελθον για λιγο διάστημα αλλά τότε δεν μπορούσα να καταλάβω τη σοβαρότητα της κατάστασής μου.) Είμαι νευρωτική, κλεισμένη στον εαυτό μου, χωρίς όρεξη για τίποτα, με δυσκολία αυτοσυγκέντρωσης,καταθλιπ� �ική σε μεγάλο βαθμό και δεν μπορώ να πάρω χαρα απο τίποτα.Αγχωτική με άσχημες σκέψεις και ταλαιπωρούμαι αφάνταστα πολύ.Το περισσότερο καιρό τον περνάω σπίτι, κλαίω και βουρλιζομαι.Εχω κουραστεί και δεν ξέρω εάν θα αλλάξει ποτέ αυτό.Την περίοδο αυτή είμαι θυμωμένη με όλους.Τους γονείς μου γιατί δεν ήξεραν να το καταλάβουν και να με σώσουν όταν έπρεπε, με την αδερφή μου που είναι 7 χρόνια μικροτερή μου και περιμένει το πρώτο της παιδί, με εμένα που δεν με αφήνει αυτό το γιατί σε εμένα?? και ζηλεύω αφάνταστα,Αλλα είμαι εντελώς ακατάλληλη τώρα για παιδί, είμαι θυμωμένη με τις επιλογές μου, αίδηασμένη με την χρόνια χρήση ναρκωτικών(τώρα έχω κόψει) και ανυπόμονη για ΝΑ ΖΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.Πόσο υπομονή να κάνω με την θεραπεία?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    santanina66, γεια σου

    Κάλιο αργά παρά ποτέ, γεγονός. Άλλωστε τα 3 χρόνια δεν είναι δα και μια ζωή!

    Το σημαντικό είναι ότι πλέον είσαι σε θεραπεία και βαδίζεις προς την αντιμετώπιση όσων περιγράφεις.
    Είναι πολύ ουσιώδες το βήμα που έκανες-κάνεις να δεις και να προσπαθήσεις να λύσεις το πρόβλημά σου και νομίζω πως καλό είναι να σταθείς εκεί, κι όχι σε ότι δεν έκανες ή έχασες. Αυτά μέσα στο πρόγραμμα είναι όταν ο εαυτός μας αντιμετωπίζει πρόβλημα.

    Καλή συνέχεια

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Quote Originally Posted by santanina66 View Post
    γεια σε όλους.Τα προβλήματα μου υπήρχαν απο πάντα απλά κανείς δεν τα κατάλαβε οταν έπρεπε.Εχω χάσει δουλειά, φίλους, εμένα ,χάνω τον άντρα μου και γενικα φυτοζωώ τα τελευταία 3 χρόνια. Είμουν πάντα δύσκολος χαρακτήρας και έφερνα τους ανθρώπους στα όρια τους.Παρακολουθούμαι απο τον Σεπτέμβριο απο κάποιον ειδικό πιο εντατικά(και στο παρελθον για λιγο διάστημα αλλά τότε δεν μπορούσα να καταλάβω τη σοβαρότητα της κατάστασής μου.) Είμαι νευρωτική, κλεισμένη στον εαυτό μου, χωρίς όρεξη για τίποτα, με δυσκολία αυτοσυγκέντρωσης,καταθλιπ� �ική σε μεγάλο βαθμό και δεν μπορώ να πάρω χαρα απο τίποτα.Αγχωτική με άσχημες σκέψεις και ταλαιπωρούμαι αφάνταστα πολύ.Το περισσότερο καιρό τον περνάω σπίτι, κλαίω και βουρλιζομαι.Εχω κουραστεί και δεν ξέρω εάν θα αλλάξει ποτέ αυτό.Την περίοδο αυτή είμαι θυμωμένη με όλους.Τους γονείς μου γιατί δεν ήξεραν να το καταλάβουν και να με σώσουν όταν έπρεπε, με την αδερφή μου που είναι 7 χρόνια μικροτερή μου και περιμένει το πρώτο της παιδί, με εμένα που δεν με αφήνει αυτό το γιατί σε εμένα?? και ζηλεύω αφάνταστα,Αλλα είμαι εντελώς ακατάλληλη τώρα για παιδί, είμαι θυμωμένη με τις επιλογές μου, αίδηασμένη με την χρόνια χρήση ναρκωτικών(τώρα έχω κόψει) και ανυπόμονη για ΝΑ ΖΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.Πόσο υπομονή να κάνω με την θεραπεία?
    καλώς ήρθες!
    μάλλον έγραφες κ άλλα κ κόπηκε το μήνυμά σου. θέλεις να μας πεις περισσότερα για το έφτασες στο σημείο που είσαι σήμερα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Quote Originally Posted by santanina66 View Post
    γεια σε όλους.Τα προβλήματα μου υπήρχαν απο πάντα απλά κανείς δεν τα κατάλαβε οταν έπρεπε.Εχω χάσει δουλειά, φίλους, εμένα ,χάνω τον άντρα μου και γενικα φυτοζωώ τα τελευταία 3 χρόνια. Είμουν πάντα δύσκολος χαρακτήρας και έφερνα τους ανθρώπους στα όρια τους.Παρακολουθούμαι απο τον Σεπτέμβριο απο κάποιον ειδικό πιο εντατικά(και στο παρελθον για λιγο διάστημα αλλά τότε δεν μπορούσα να καταλάβω τη σοβαρότητα της κατάστασής μου.) Είμαι νευρωτική, κλεισμένη στον εαυτό μου, χωρίς όρεξη για τίποτα, με δυσκολία αυτοσυγκέντρωσης,καταθλιπ� �ική σε μεγάλο βαθμό και δεν μπορώ να πάρω χαρα απο τίποτα.Αγχωτική με άσχημες σκέψεις και ταλαιπωρούμαι αφάνταστα πολύ.Το περισσότερο καιρό τον περνάω σπίτι, κλαίω και βουρλιζομαι.Εχω κουραστεί και δεν ξέρω εάν θα αλλάξει ποτέ αυτό.Την περίοδο αυτή είμαι θυμωμένη με όλους.Τους γονείς μου γιατί δεν ήξεραν να το καταλάβουν και να με σώσουν όταν έπρεπε, με την αδερφή μου που είναι 7 χρόνια μικροτερή μου και περιμένει το πρώτο της παιδί, με εμένα που δεν με αφήνει αυτό το γιατί σε εμένα?? και ζηλεύω αφάνταστα,Αλλα είμαι εντελώς ακατάλληλη τώρα για παιδί, είμαι θυμωμένη με τις επιλογές μου, αίδηασμένη με την χρόνια χρήση ναρκωτικών(τώρα έχω κόψει) και ανυπόμονη για ΝΑ ΖΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.Πόσο υπομονή να κάνω με την θεραπεία?
    καλώς ήρθες! θέλεις να μας πεις περισσότερα για το έφτασες στο σημείο που είσαι σήμερα?
    Last edited by pelariry; 28-04-2011 at 04:57.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by santanina66 View Post
    γεια σε όλους.Τα προβλήματα μου υπήρχαν απο πάντα απλά κανείς δεν τα κατάλαβε οταν έπρεπε.Εχω χάσει δουλειά, φίλους, εμένα ,χάνω τον άντρα μου και γενικα φυτοζωώ τα τελευταία 3 χρόνια. Είμουν πάντα δύσκολος χαρακτήρας και έφερνα τους ανθρώπους στα όρια τους.Παρακολουθούμαι απο τον Σεπτέμβριο απο κάποιον ειδικό πιο εντατικά(και στο παρελθον για λιγο διάστημα αλλά τότε δεν μπορούσα να καταλάβω τη σοβαρότητα της κατάστασής μου.) Είμαι νευρωτική, κλεισμένη στον εαυτό μου, χωρίς όρεξη για τίποτα, με δυσκολία αυτοσυγκέντρωσης, καταθλιπτική σε μεγάλο βαθμό και δεν μπορώ να πάρω χαρα απο τίποτα. Αγχωτική με άσχημες σκέψεις και ταλαιπωρούμαι αφάνταστα πολύ. Το περισσότερο καιρό τον περνάω σπίτι, κλαίω και βουρλιζομαι.Εχω κουραστεί και δεν ξέρω εάν θα αλλάξει ποτέ αυτό.Την περίοδο αυτή είμαι θυμωμένη με όλους.Τους γονείς μου γιατί δεν ήξεραν να το καταλάβουν και να με σώσουν όταν έπρεπε, με την αδερφή μου που είναι 7 χρόνια μικροτερή μου και περιμένει το πρώτο της παιδί, με εμένα που δεν με αφήνει αυτό το γιατί σε εμένα?? και ζηλεύω αφάνταστα,Αλλα είμαι εντελώς ακατάλληλη τώρα για παιδί, είμαι θυμωμένη με τις επιλογές μου, αίδηασμένη με την χρόνια χρήση ναρκωτικών(τώρα έχω κόψει) και ανυπόμονη για ΝΑ ΖΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.Πόσο υπομονή να κάνω με την θεραπεία?
    ολόκληρο.... (υποθέτω αυτό ήθελες να κάνεις pelariry,εντομεταξύ παρόλο που απάντησα δεν το είχα διαβάσει όλο.)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Quote Originally Posted by Arsi View Post
    ολόκληρο.... (υποθέτω αυτό ήθελες να κάνεις pelariry,εντομεταξύ παρόλο που απάντησα δεν το είχα διαβάσει όλο.)
    είχε κοπεί κ το δικό μου το μήνυμα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Σαντανίνα, καλή σου μέρα. Θέλεις να απαντήσεις σε κάποιες ερωτήσεις για να μπορέσω να έχω καθαρότερη εικόνα? και τα άλλα μέλη φυσικά.
    Ήσουν έτσι και σαν παιδί? Από μικρή δηλαδή σε θυμάσαι σαν δύσκολο χαρακτήρα? Ξέρεις γιατί στο ρωτάω, γιατί έχω παρατηρήσει σε μένα και σε δικούς μου ανθρώπους, συγγενείς, φίλους, σχέσεις διάφορες, πως τα βασικά κομμάτια ενός χαρακτήρα, τα κεντρικά του σημεία, αυτό που λέμε ο πυρήνας μιας προσωπικότητας, μένει σχετικά αναλλοίωτος διαχρονικά. Φτιάχνουν κάποια προς το καλύτερο, άλλα αλλάζουν προς το χειρότερο, αλλά άμα μεγαλώσεις την εικόνα και την εξετάσεις προσεχτικά θα δεις ότι υπάρχει μία συνέχεια, μια γραμμικότητα στην ανθρώπινη προσωπικότητα.
    Αυτή μου η πρώτη ερώτηση λοιπόν, αν την ίδια δυσκολία στον χαρακτήρα την εντοπίζεις και στην παιδική ηλικία.

    Μετά, το οικογενειακό περιβάλλον. Πώς ήσασταν στο σπίτι? Οι γονείς είχαν μια αρμονική, αγαπημένη σχέση? Προς τα παιδιά, εσάς, πώς θα χαρακτήριζες τις συμπεριφορές τους?
    Και ως προς το σήμερα, πώς είναι η σχέση με τον άντρα σου? Σε τι επικεντρώνονται τα μεταξύ σας θέματα? Έχετε συγκρούσεις? Βία μήπως? λεκτική ή άλλη? Απομάκρυνση ίσως? Και αν υπάρχει σεξουαλική ζωή που να δίνει ευχαρίστηση και οικειότητα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Similar Threads

  1. ΝΕΥΡΩΣΗ ΣΤΟΜΑΧΟΥ
    By ΑΘΗΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 17-03-2021, 10:43
  2. Ιδεοψυχαναγκαστική Νεύρωση
    By evelina in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 98
    Last Post: 02-12-2008, 19:37
  3. η νεύρωση μου...
    By agnostos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 18-10-2008, 15:48
  4. Νευρωση στομαχου
    By theoole in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 30-11-2007, 12:38
  5. Αγχώδης νεύρωση
    By anwnimi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-10-2005, 23:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •