βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6

Thread: βοήθεια

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    25

    βοήθεια

    Γεια σας.. η ερώτηση αφορα τον ανιψιο μου.. ειναι σχεδόν 3 χρόνων κ απο μικρος έχει ενα παπάκι το οποίο είναι το νάνι του κ δεν το αποχωρίζεται ειδικά στον ύπνο... τους τελευταίους 5 περίπου μήνες , έχει αρχίζει και το βάζει πάνω απο το πουλάκι του και τρίβεται πάνω του.... αφου του είπαμε πως το παπάκι πονάει άρχισε να βάζει και άλλα πράγματα.. π.χ. παίζει με ενα φορτηγό και μετά κάθεται πα΄νω στο φορτηγό κα βάζει πάλι το πουλάκι του και τρίβεται μέχρι που κοκκινίζει.... η παίρνει το παπί και το ακουμπάεις σε έναν τοίχο και κάνε το ίδιο όρθιος... δεν ξέρουμε πως να το αντιμετωπίσουμε... δεν θέλουμε να του πούμε μη... γιατι νομίζουμε πως δεν πρέπει και το μόνο που του λέμε ειναι πως το φορτηγο η το παπί η οτι δήποτε βάζει εκει,,, πονέει γιατι το ζουλάει και καλό θα ήταν να μην το κάνει... πως μπορείτε να με βοηθήσετε;;;;;;;

    Ευχαριστώ .....;)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    101
    είχα γράψει κάτι πριν ημέρες,
    θα έλεγα να ενημερώσετε τον παιδίατρο του.
    εκείνος θα πει στους γονείς του ακριβώς τί του συμβαίνει.
    φιλικά
    libido

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    25
    σε ευχαριστώ λίμπιντο.. που είναι αυτο που είχες γράψει πριν μέρες;;;;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Αγαπητή φίλη...σίγουρα τα φώτα τους σε αυτό το θέμα πιο αρμόδιοι να τα ρίξουν είναι οι παιδίατροι,παιδοψυχίατροι/ψυχολόγοι...και καλό θα ήταν να μιλήστε μαζί τους.Αυτό που θα μπορούσα να αναφέρω είναι κάποιες \"εγκυκλοπαιδικές \" γνώσεις ...που στόχο δεν έχουν να σας κατευθύνουν...αλλά ίσως να καταπραύνουν λίγο τον πανικό ώστε πιο ψύχραιμα να αναζητήστε την βοήθεια απ τους ειδικούς..που είναι και η πιο σωστή πηγή ενημέρωσης και επίλυσης αυτών των θεμάτων...

    Όπως έχω διαβάσει απο βρέφη ακόμα τα παιδάκια (και κυρίως τα αγόρια )εκδηλώνουν κάποιες αυνανιστικές τάσεις που είναι μέσα στα πλαίσια της φυσιολογικής ψυχοσεξουαλικής τους ανάπτυξης.Κατα την οιδιπόδεια φάση (3-6 έτη) η τάση αυτή μπορεί να γίνει ακόμα περισσότερο έκδηλη...και συνήθως εμφανίζεται υπο μορφή φαγούρας στα γεννητικά όργανα που αναγκάζουν το παιδάκι να τρίβεται εκεί πέρα και με την τρίβη να ανακαλύπτει σιγά σιγά και την πηγή ηδονής.(Μάλιστα υπάρχει η άποψη ότι η φαγούρα αυτή μπορεί να οφείλεται σε τοπικούς ερεθισμούς-εκζέματα της περιοχής...ή να είναι ένα είδος φυσιολογικού κινήτρου για να ανακαλύψει την ερωτογενή αυτή ζώνη).Ψυχαναλυτικά βέβαια (καλύτερα θα σας τα πούνε οι ειδικοί) ο αυνανισμός σε αυτή τη φάση είναι απόλυτα φυσιολογικός και λειτουργεί και σαν εκτόνωση του οιδιπόδειου συμπλέγματος.Βεβαίως η πιο συνειδητοποιημένη/ώριμη μορφή του αυνανισμού θα κάνει την παρουσία της στην εφηβική ηλικία όπου εκεί πλήν των ψυχικών θα υπάρχουν και βιολογικοί λόγοι που θα τον προκαλούν.

    Το πώς ακριβώς θα το προσεγγίσετε το θέμα και πως θα κατευθύνετε τη δραστηριότητα του παιδιού και πέρα απ την περιοχή αυτή...είναι όπως έγραψα έργο των ειδικών.Μπορεί πχ να χρειαστεί ακόμα και κάποια θεραπευτική αγωγή που να ελατώνει τη φαγούρα τοπικά και άρα θα απομακρύνει τυχόν οργανικά αίτια που μπορούν να οδηγούν το χεράκι του εκεί.Ωστόσο εξίσου σημαντικό είναι να ελεγχθεί και το άγχος των ατόμων που φροντίζουν το παιδί...γιατί μια άτσαλα απαγορευτική στάση προς την συνήθεια που εκδηλώνει τώρα ο μικρός...είναι αυτή που μπορεί να φέρει στο παιδί προβλήματα...παρά η ενασχόληση του αυτή καθ\'αυτή (η οποία μπορεί να παίζει τον ρόλο κάποιου φυσικού ηρεμιστικού απέναντι σε υποσυνείδητα άγχη..).Με άλλα λόγια...το μόνο που δεν χρειάζεται είναι ο πανικός....διότι απο αυτόν μπορεί όντως να κινδυνέψει το παιδί...και απο τίποτα άλλο.

    Μιλήστε το συντομότερο με κάποιον ειδικό....είμαι σίγουρος ότι οι ανησυχίες σας θα φύγουν αμέσως μετά την επαφή μαζί του....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    εδω χρειαζεται κυριως μια συμβουλευτικη γονεων για να διαπιστωσει κανεις αν γινονται καποιοι λανθασμενοι χειρισμοι στο σπιτι...επισης μια κλινικη παρατηρηση του παιδιου απο τον ειδικο!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    178
    Η ενασχόληση του μικρού αγοριού με το πουλάκι του είναι πολύ συχνό φαινόμενο- το είδα και στα παιδιά μου. Ο γιός μου έβαζε μέχρι και μολύβι από μέσα και το πείραζε ακατάπαυστα. Το είχα συζήτησα με την παιδίατρο και μου χε πεί πως είναι νορμάλ σ αυτό το στάδιο ανάπτυξης και σιγά-σιγά θα σταματήσει- όπερ και εγένετο. Ειδικά σε ηλικία που \"καθαρίζουν\" και δε φοράνε πάνες, ανακαλύπτουν πως διαθέτουν πουλάκι και πως είναι πολύ ευχάριστο να παίζουν με αυτό.

    Συζητήστε το με τον παιδίατρο, αυτός θα ξέρει να σας κατευθύνει- δε νομίζω όμως πως είναι κάτι ιδιαίτερα ανησυχτητικό. Διερευνήστε επίσης πρώτα την περίπτωση να υπάρχει μόλυνση που προκαλέι τη φαγούρα. Αυτό θα σας το πεί ο γιατρός του παιδιού.

    Φιλικά, Τίνα
    (μαμά 3 παιδιών- επομένως έμπειρη! Lol)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •