ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ/ΑΦΑΓΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 76
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796

    ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ/ΑΦΑΓΙΑ

    Θελω να ρωτησω τι γινεται οταν φας παρα πολυ κ σκοπευεις να κανεις εμετο αλλα δεν τα καταφερνεις η παιρνεις καθαρτικα αλλα επειδη τα εχει συνηθισει ο οργανισμος σου δεν μπορεις να χεσεις, αυτο θεωρειται η δεν θεωρειται βουλιμικο επεισοδιο?? αν κ πιστευω ακριβως δεν θεωρειται κ αν παιζουν κ συναισθηματα στη μεση δηλαδη τρως απο θυμο, ενταση, στενοχωρια κτλ δεν λεγεται συναισθηματικη υπερφαγια?? κ τοτε τι κανεις ??

    Επισης οταν παλι δεν τρως πχ για 2 μερες παλι εξ αιτιας ψυχολογικων παραγοντων πχ αν εισαι σε κατασταση μανιας επομενως δεν εχεις αναγκη το φαγητο αυτο λεγεται συναισθηματικη αφαγια?? δεν το χω διαβασει πουθενα μονη μου το σκεφτηκα λολλ μετα ομως οταν σου περασει κ αρχισεις παλι να τρως δεν θα μπουν τα κιλα πιο ευκολα μιας κ ο οργανισμος ειναι εξαντλημενος κ τα απορροφει τις θερμιδες αμεσως??

    Εγω τι επαθα τωρα επειδη 2 μερες δεν ειχα ορεξη να φαω δεν ειχα αναγκη το φαγητο κ χορευα συνεχεια σε τρελους ρυθμους πριν λιγο ενιωθα να ζαλιζομαι κ φοβηθηκα να πω την αληθεια μην λιποθυμισω οπως την αλλη φορα κ παθω αφυδατωση κ εφαγα ο,τι βρηκα μπροστα μου αλλα δεν εκανα εμετο ουτε καθαρτικα πηρα αυτο τωρα ειναι βουλιμικο τι ειναι?? δεν ξερω πως κ γιατι το εκανα δεν το εχω ακομα συνειδητοποιησει εφαγα 3 φετες τσουρεκι 1 κασεροπιτα κ 1 γιαουρτι ειναι πολλα αυτα ??

    Ξερει κανεις να μου πει πως συνδεονται διπολικη διαταραχη κ νευρικη βουλιμια?? Γιατι πιστευω οτι το ενα επηρεαζει το αλλο αλλα δεν ξερω πως κ στην τελικη που βγαινεις ζημιωμενος κ αν ειναι αμφιροπο....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Όταν τρώς μεγάλες ποσότητες φαγητού και σε κυριέυουν διάφορα συναισθήματα, τότε ξέρω οτι αυτο είναι η συναισθηματική υπερφαγία.
    εννοειται χωρις να προκαλεσεις εμετό, οταν κανεις εμετό, είναι βουλιμικό.

    Αλλα εντάξει δε ξερω και ακριβως τους όρους.
    Συναισθηματικη αφαγία δε ξερω τι ακριβως ειναι. Αλλα ουτος ή άλλως όταν τρώμε υπερβολικά πολύ ή σχεδόν καθόλου σίγουρα δεν είναι λογικό και τις περισσότερες φορές συμβαίνει γιατι δε μπορουμε να διαχειριστουμε σωστα τα συναισθηματα μας. Ετσι δεν ειναι? σε εμενα παντως ετσι βγαινει..
    Παντως αυτα που εφαγες ενταξει δεν ειναι πολλα, μπορει επειδη ειχες 2 μερες να φας, να εκατσαν βαρια στο στομαχι σου, και εξαρτάται και ποιος τα τρωει, αλλο να τα φαει ενας που ειναι 50 κιλά κ αλλο ενας που ειναι 90 :P

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Συναισθηματικη υπερφαγια λιγες φορες μου εχει τυχει γιατι εχω μαθει να διαχειριζομαι τη σχεση των συναισθηματων μου με το φαγητο προσπαθω ο,τι κ να γινει να μην επηρεαζομαι απο εξωγενεις παραγοντες κ τα οποια παοβληματα μου προκυπτουν να τα αφηνω εξω απ το τραπεζι οπως λεω...

    Συναισθηματικη αφαγια δεν ξερω καν αν υπαρχει σαν ορος δικη μου επινοηση λολλ εννοω οτι οταν πχ ειναι καποιος σε μανια δεν τρωει καθως τα θετικα συναισθηματα που υπερκυριαρχουν δεν τον κανουν να εχει αναγκη το φαγητο.....εγω οταν ειμαι χαρουμενη δεν μπορω να φαω οπως επισης οταν κανω πραγματα διασκεδαστικα οπως να βγαινω, ψωνιζω κτλ μου κοβεται τελειως η ορεξη.....
    αυτο πως εξηγειται?? πιστευω οτι συμβαινει κ σ αλλους...

    Εφαγα υπερβολικα κατα τα δικα μου δεδομενα επειδη γενικα προσεχω τι τρωω κ αγχωνομαι για τα κιλα κ εχω εμμονη κ επειδη 2 μερες δεν εφαγα πιστευω οτι ολες οι θερμιδες θα κολλησουν κ θα βαλω κιλα που υπο αλλες προυποθεσεις δεν θα εβαζα...

    δεν μου κατσαν κ τοσο βαρια αλλα εχω αγχωθει μηπως επρεπε να τα βγαλω κ μηπως ηταν λαθος αυτο που εκανα αλλα φοβηθηκα μη λιποθυμισω τωρα ειναι αργα για να τα βγαλω εχουν περασει 2-3 ωρες επρεπε να το κανω αμεσως καθαρτικα δεν εχω εμετο δεν μπορω να κανω κ αμα κανω θα ειναι με χιλια ζορια κ θα κλεισει παλι ο λαιμος μου...

    δεν ξερω τι επρεπε να κανω κ τι δεν επρεπε ειμαι σε πληρη συγχυση δεν μπορω να σκεφτω καθαρα...........
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    καλα εννοείται οτι έπρεπε να φας κάτι, δε θα πεθάνεις κιολας, και καλά έκανες και δεν εκανες εμετό!

    τωρα για τη συναισθηματική αφαγία , ουτε κ γω ξερω αν υπαρχει τετοιος όρος, αλλα έτσι όπως το λες καταλαβαίνω τι εννοείς.
    Όντως το εχω δει σε ανθρώπους πχ να τρωνε λιγότερο οταν ειναι πολύ χαρούμενοι(πχ. οταν ερωτευοντε) αλλά όχι να μη τρωνε καθόλου.. Ίσως επειδή ήσουν σε τετοια υπερενταση να μη σκεφτοσουν καν το φαγητό.
    εμενα παντως μου συμβαίνει το αντίθετο :/ , οταν ειμαι στεναχορημένη κ γενικα οταν δε παει κατι καλα, τοτε δεν εχω ορεξη.
    Είδες στον καθένα διαφορετικά :)

    Με τον γιατρό σου το συζητας το θεμα σου με το φαγητό?
    και πιστευω θα ξερεις οτι ο εμετος κ τα καθαρκτικά δεν ειναι υγειης λύση ε..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    To συζηταω το θεμα κ το ξερει αλλα η διατροφικη διαταραχη μου εχει γινει κατι σαν τροπος ζωης κ δεν ξερω αν θα το ξεπερασω..εχω ακομη καταλοιπα ανορεξιας στο ψυχολογικο κομματι κ πιστευω οτι μου γυρισε σε βουλιμια καθως δεν μπορουσα να επιστρεψω σε ανορεξια να γινω παλι 35 κιλα οποτε επρεπε να βρω τροπο να ειμαι αδυνατη...με πιεζανε κ να φαω ειναι ωρες ωρες που κι εγω πραγματικα φοβαμαι μ αυτα που κανω κ σκεφτομαι οτι μακροπροθεσμα στανταρ θα χω πεοβληματα αλλα δεν με νοιαζει προσπαθω να δω τη φαση που περναω τωρα πωσ θα διαχειριστω που δεν ειναι καθολου μα καθολου ευκολο πραγμα...

    Πιστευω οταν σε κυριευει το οποιοδηποτε συναισθημα ειναι πολυ πιθανον να εκδηλωθει στο θεμα προσληψης φαγητου αλλα εκδηλωνεται συνηθως με αρνητικο τροπο κ αν εχεις ηδη κ καποιο αλλο προβλημα αλληλεπιδραει κ το αποτελεσμα που προκυπτει ειναι καταστροφικο σε ολους τους τομεις της ζωης σου..

    ξερω οτι ο εμετος κ τα καθαρτικα δεν ειναι υγιης λυση αλλα γαμωτο δεν μπορω να κανω πλεον εμετο μετα απο ενα χρονο που εκανα σχεδον καθε μερα εχει πρηστει ο λαιμος κ οι αδενες κ ειχα κανει καυτηριασεις τα καθαρτικα αμα δεν παρω πολλα δεν με πιανουν τα σκασμενα αλλα ειναι επικινδυνα κ αυτα σκεφτομαι τι μου εμεινε να κανω κ αν δεν μπορω να κανω βουλιμικο τοτε αυτο που μενει ειναι να μην τρωω καθολου η να τρωω ελαχιστα...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    !δεν ηξερα οτι ειχες περάσει απο τέτοια φάση :|
    δηλαδη ο εμετος, τα καθαρκτικά σου ειναι κατι σαν εθισμός?
    κατι τετοιο καταλαβα..

    δλδ, θελεις να χασεις κι άλλα κιλά? ή να μείνεις σε αυτα που εισαι?
    γιατι αν θες απλα να μεινεις σε οσα εισαι δε χρειάζεται να τρως ελάχιστα ως καθόλου..
    αλλα με τα όσα έχεις περάσει πιστευω ο οργανισμός σου θα εχει ταλαιπωρηθει..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ναι ειχα περασει στα 17 νευρικη ανορεξια σε ασχημο βαθμο κ χρειαστηκε να νοσηλευτω κ μου εχει αφησει πολλα καταλοιπα στον ψυχολογικο τομεα καθως παλι με τον ιδιο τροπο σκεφτομαι κ τα ιδια πραγματα θελω μονο που δεν μπορω να τα πετυχω αν κ ξερω οτι μπορω αλλα δεν θελω να ξαναζησω αυτην την κολαση...θελω να ειμαι αδυνατη, αλλα οχι σε παθολογικο βαθμο, ωστε να εχω νευρικη ανορεξια...

    τα καθαρτικα κ ο εμετος μου εγιναν κατι σαν εθισμος οπως κ τα anorexia quotes που ειχα κατεβασει παλια απ το ιντερνετ κ τα διαβαζω ολη τη μερα κ πλεον τα χω μαθει απεξω.....ειναι πολυ δισκολο να βγω απο αυτο το τριπακι που εχω μπει, ξερω τις συνεπειες, ξερω τι κανω, αλλα χωρις τον ελεγχο δεν καταφερνω τιποτα....φαυλος κυκλος ειναι πιστευω κ μου χει εδραιωθει τοσο πολυ στο μυαλο που δυσκολα βγαινει σαν να μου χει γινει πλυση εγκεφαλου απ τον εαυτο μου τον ιδιο..(στην ουσια αυτο γινεται...)

    θελω να χασω αλλα 5 κιλα γιατι δεν ειμαι ετσι καλα με τον εαυτο μου κ πιστευω αμα τα χασω θα νιωθω τελεια εχω γενικα συνδυασει το αδυνατο σωμα με την ευτυχια αλλα δεν ξερω αν θα μεινω ικανοποιημενη κ αν θα εχει αποτελεσμα η προσπαθεια μου

    σιγουρα εχει ταλαιπωρηθει ο οργανισμος μου but in order to achieve perfectness one must sacrifice................
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    σιγουρα εχει ταλαιπωρηθει ο οργανισμος μου but in order to achieve perfectness one must sacrifice................
    πως ορίζεις την τελειότητα; δλδ τι είναι αυτό που θέλεις να πετύχεις;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Μαλλον θελει να ειναι λεπτη..αλλα και οι γεματουλες εχουν τις χαρες τους...μεγαλυτερο στηθος,κωλαρακι τουμπανο ,πιασιματα κλπ...χαχαχαχα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by LOSTRE View Post
    Μαλλον θελει να ειναι λεπτη..αλλα και οι γεματουλες εχουν τις χαρες τους...μεγαλυτερο στηθος,κωλαρακι τουμπανο ,πιασιματα κλπ...χαχαχαχα
    XAXAXAXA εσυ μη χασεις λολλ πλακιζω!!!!!
    αδειασε ρε συ το inbox σου δεν μπορω να σου στειλω!!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by empar View Post
    πως ορίζεις την τελειότητα; δλδ τι είναι αυτό που θέλεις να πετύχεις;
    Σε γενικες γραμμες ετσι καπως οριζω την τελειοτητα : Ενα σωμα αδυνατο, χωρις καμπυλες, ψωμακια και λοιπες μαλακιες, θελω να ειμαι σαν κοριτσακι οπως ημουν οταν ημουν 12, θελω να νιωθω το σωμα μου σαν να μη υπαρχει, να νιωθω delicate, κ να νιωθω αυτο συνδυασμενο με την απολυτη ευτυχια δεν υπαρχει ωραιοτερο πραγμα απ το να νιωθεις αδυνατη κ το σωμα σου ελαφρυ σαν να μην υπαρχει αυτο θελω να πετυχω κ να χασω 5 κιλα σε πρωτη φαση αλλα δεν ξερω καν αν θα πετυχω τα μισα απ αυτα που σκεφτομαι κ ονειρευομαι ζω με το στοχο αυτο μου χει γινει πλεον σταση ζωης ακομη κ να μην τα καταφερω θελω να φτασω οσο πιο κοντα γινεται στο απιαστο ονειρο μου..........
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    ειναι ισως ενας τροπος να πιστευεις οτι ελεγχεις τη ζωη σου, την ευτυχια σου μεσω των κιλων σου η αληθεια ειναι ομως πώς τελειοτητα δεν υπάρχει πουθενα....
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Εγω παλι την βλεπω παντου..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Εγω παλι την βλεπω οτι υπαρχει γυρω μου κ οτι ναι μπορω να την πετυχω αλλα απ την αλλη σκεφτομαι μηπως απλα ειναι κατι απιαστο που κ να το πετυχω δεν θα ειναι τιποτα αλλο απο μια πλανη, μια ψευδαισθηση του εαυτου μου κ θα συνειδητοποιησω καποια στιγμη πως ζουσα κ κυνηγουσα κατι ψευτικο κ φοβαμαι οτι θα γειωθω...

    Αλλα προσπαθω να φτασω οσο πιο κοντα στο τελειο ασχετα αν υπαρχει η οχι ....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    εξαρταται τι νομιζει κανεις ως τελειο. εμενα δεν με ενοχλουν οι ατελειες. πιστευω πώς ολοι μας εχουμε πολλες...και μπορουμε να ειμαστε ομορφοι και ετσι. και με ατελειες. κι αυτο για μενα ειναι πολυ ωραιο...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. συναισθηματικη ψυχωση
    By αντωνης25 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 39
    Last Post: 23-01-2022, 22:32
  2. Υπερφαγία
    By natasaxaxi in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 17
    Last Post: 08-04-2011, 20:21
  3. συναισθηματικη διαταραχη
    By melene in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 04-07-2009, 01:31
  4. Συναισθηματική αστάθεια
    By Invictusmaximus in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 18-03-2009, 17:50
  5. Συναισθηματική κακοποίηση
    By sadsun in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 23-09-2006, 17:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •