Den kserw ti exw..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    4

    Den kserw ti exw..

    Xairete.. Einai h prwth fora pou grafomai se forum k auto epeidh epsaxna sto google ekshghseis gia kapoia sumptwmata pou exw tis teleutaies meres k mou ebgaze selides apo forum mono. Den kserw an epeleksa to swsto forum giati den kserw poio ap'ta alla einai sxetiko me auto pou exw. Pasxw apo kata8lipsh k to gnwrizw, exw paei k se psuxologo k se psuxiatro alla nomizw pws einai xasimo xronou k xrhmatwn afou katelhksa sto sumperasma oti h monh 8erapeia eimai egw k o eautos m. 8ewrw oti exw kseperasei thn kata8lipsh an k me pianei kata periodous alla exw brei ton tropo na diwxnw tis kakes m skepseis. Ton teleutaio kairo exw polu anebasmenh dia8esh, isws k logw kapoiwn euxaristwn peristatikwn k genikotera exw oreksh k energeia na bgw eksw k na diaskedasw.. k auto einai pou me mperdeuei giati kapoia ap'ta sumptwmata pou exw teinoun pros thn kata8lipsh alla den niw8w oti exw kata8lipsh.. Tis teleutaies 2,3 bdomades exw 8ema me ton upno.. den mporw na koimh8w normal wres k an pesw gia upno apo nwris den mporw na koimh8w an den paei 7,8,9 to prwi kamia fora k 10.. Kapoies fores to paw k seri giati den 8elw na xasw thn mera alla sunh8ws koimamai kana 4wro, 5wro to apogeuma k molis bradiasei pali den mporw na koimh8w.. To asteio einai oti prin kana 2mhno oi wres pou koimomoun htan antistrofes me autes pou koimamai twra. Mporei na koimomoun arga to bradu k molis phgaine 7,8 to prwi anoige to mati mou k den mporousa na ksanakoimh8w. k tote mou fainotan periergo giati egw eimai latrhs tou upnou k aneta ksanakoimamai an den exw na kanw kati..Apla exw parathrhsei oti ton teleutaio kairo den koimamai arketes wres opws sunh8iza palia pou eliwna sto krebati.. Maximum upnos pou kanw einai 5 me 6 wres. Na pros8esw oti panta prin koimh8w skeftomai diafora, eite ti ekana mesa sth mera, eite ti 8a kanw thn epomenh k etsi kanontas diafores skepseis kapoia stigmh me pairnei o upnos.. Apo polu mikrh to kanw auto k an den skeftw kati den mporw na koimh8w.. Den kserw an ephrreazei auth h sunh8eia ton upno mou.. Merikes fores niw8w swmatika kourasmenh alla an paw na pesw gia upno pali den mporw na koimh8w giati arxizw tis skepseis.. Egw to apodidw sto biologiko mou roloi alla ti mporw na kanw gia na to ksanaepanaferw sthn normal leitourgia tou?? Xapia den pairnw gia kanena logo! Epipleon wres wres tis teleutaies 2,3 meres me pianei uperentash, anagoula k zalh.. Exw k ena 8ema me thn diatrofh m, opou kapoies fores mporei na mhn faw olh mera giati polu apla den peinaw h kamia fora ksexniemai h mporei na faw polu ligo k na niw8w oti exw faei 10 piata.. k einai k alles fores, opws kalh wra to Pasxa pou etrwga tou skasmou k astamathta.. Kapoies fores mporei na faw normal k na eimai komple, kapoies alles fores mporei na faw polu ligo h uperbolika polu k na niw8w xalia to stomaxi mou h na me pianei dusforia.. Alla den kserw kata poso paizoun rolo autes oi diatrofikes mou diataraxes giati tis exw polla xronia k me pianoun k autes kata periodous.. To basiko mou 8ema einai h aupnia, h uperentash k oi anagoules pou me pianoun. Den kserw se ti ofeilontai k den kserw ti na kanw gia na stamathsw na eimai etsi.. Diabasa se ena forum pws h aupnia einai sumptwma agxous k stress alla auto den paizei sigoura.. Spania agxwnomai k an agxw8w 8a mou perasei se liga lepta k spania 8a skeftw kati agxwtiko prin koimh8w.. Sunh8ws kanw euxaristes skepseis.. Auta htan ola mou ta problhmata.. :P Mhpws agxwnomai pou den kserw giati exw aupnies gi'auto k den koimamai?? :P Elpizw kapoios na me diafwtisei ligo...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    117
    γεια σου!
    αυτο που θα σε συμβουλευα εγω να κανεις ειναι να πας οπωσδηποτε σε εναν ψυχιατρο και να του περιγραψεις ολα αυτα που γραφεις εδω.εκεινος θα σε διαφωτισει και θα σε βοηθησει.γιατι λες οτι οι ψυχιατροι και οι ψυχολογοι ειναι χασιμο χρονου?αυτοι ειναι ειδικοι/καταλληλοι να βοηθουν σε τετοιες περιπτωσεις.και γιατι λες οτι δεν παιρνεις χαπια για κανενα λογο?σε κανεναν δεν ειναι ευχαριστο να παιρνει φαρμακα αλλα αν εχεις καποιο προβλημα,με τα χαπια θα βοηθηθεις,θα ειναι για το καλο σου, θα γινεις καλα..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Να πας σε γιατρό (ψυχίατρο)!!!!
    Δεν είναι χάσιμο χρόνου το να πας και να πάρεις τη γνώμη ενός ειδικού! Γι' αυτό υπάρχουν οι γιατροί!
    Καλύτερα άσε τις εικασίες και απευθύνσου σε ειδικό! Κι ας μην έχεις τίποτα το σοβαρό!
    Μπορεί όμως να σου εξελιχθεί σε κακό αργότερα. Και καλό είναι να το προλάβεις για να μην τρέχεις αργότερα και δεν φτάνεις....!
    Όποιος φυλάει τα ρούχα του έχει τα μισά.....
    Εμείς εδώ απόψεις θα σου πούμε κι όχι το τι πραγματικά σου συμβαίνει!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Καλημέρα

    Το θετικό είναι ότι είσαι ευδιάθετη και χαρούμενη όπως λες. Μακάρι να συνεχίσεις έτσι.
    Όταν λες ότι έχεις βρει τον τρόπο να διώχνεις τις αρνητικές σκέψεις, τι εννοείς? Μήπως απλά τις "καταπιέζεις" μέσα σου κι αυτές με τις σειρά τους επανέρχονται? Εννοώ ότι εσύ μπορεί να τις αποβάλλεις - ίσως με πιεστικό τρόπο - από το συνειδητό, αυτές όμως φωλιάζουν βαθιά μέσα σου, στο μη συνειδητό, (υποσυνείδητο). Συνήθως, αυτήν την διαδικασία δεν την καταλαβαίνουμε, γι΄αυτό το λέω. Κι έτσι, ενώ όλα φαίνονται κανονικά και όμορφα, έρχεται το βράδυ και το μάτι ...γαρίδα. Η ανησυχία κυριαρχεί, βομβαρδισμός σκέψεων και εικόνων.
    Το σκέφτηκες αυτό καθόλου? Αισθάνεσαι ότι ίσως να συμβαίνει κάτι τέτοιο?
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΜΗΝ Μ ΑΦΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ....

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ Σ ΟΣΟΥΣ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    4
    Exw paei se 3 diaforetikous. Oi 2 htan psuxologoi k h allh psuxiatros. Oi psuxologoi mou milousan les kai eimai ka8usterhmeno, h prwth mou elege na parw kati xapia gia na mou anebasoun thn dia8esh k na pinw enan sugkekrimeno kafe, h allh me koitouse epimona sta matia, mou milouse uperbolika arga k otan teleiwna auto pou eixa na pw apla sunexize na me koitaei k na kounaei to kefali ths.. Den kserw me ekane na niw8w perierga.. :S H psuxiatros htan kalh k sumpa8htikh, alla apo ena shmeio k epeita anti na milame gia to problhma mou, thn kata8lipsh, milousame gia asxeta 8emata! Katalabainw pws h8ele k auth to xrono ths na me gnwrisei k na katanohsei ton xarakthra mou alla de kserw, mou fainetai ligo koroidia na prepei na kanonizoume ka8e bdomada rantebou k na milame gia to pws perase h ebdomada mou.. Auta ta lew k me tis files otan pame gia kafe! S'authn den phga gia na ta "leme" san files! Den kserw an to ekane gia na niwsw pio oikeia mazi ths, alla egw ksenerwna ka8e fora giati alla h8ela na ths pw k allou katelhge h suzhthsh k panta oti eixa na ths pw to afhne gia to epomeno rantebou k paei legontas.. Gi'auto k thn stamathsa k authn.. K oson afora ta xapia exw akousei k exw diabasei diafora peri e8ismou k eksarthshs se auta gi'auto k ta apofeugw..Oxi oti amfisbhtw thn 8erapeutikh drash tous, apla den 8a h8ela na mpw sthn diadikasia na prepei na eksartiemai apo ena xapi gia na niw8w kala..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    4
    Kalhmera Aorate!
    Loipon o tropos gia na diwxnw tis arnhtikes skepseis egine apla me ena klik sto kefali mou.. Genikotera eimai an8rwpos pou leitourgw me bash thn logikh k apla skefthka poso paraloga einai auta pou skeftomai otan me pianei h kata8lipsh ( oti eimai ashmanth, axrhsth , oti den exw kataferei tipota sthn zwh mou, oti den exw mellon klp ) Mia mera loipon enw hmoun se fash pou h dia8esh mou htan periergh k h kata8lipsh karadokouse ekana tis pio aples skepseis: Mono egw mporw na kanw ton eauto mou na niwsei kala! An den mporw egw poios mporei? Afou ola sto mualo mou einai! Egw eimai kurios tou eautou mou k egw mono mporw na me kanw xaroumenh k eutuxismenh, kaneis giatros k kanena xapi den mporei na me kanei. K etsi polu apla otan kapou phgaine na strabwsei h dia8esh mou apla eskaga auto to sunnefaki twn arnhtikwn skepsewn me ena "E Ksekolla blakeies skeftesai pali" k to ediwxna. Bebaia auto pou les gia to uposuneidhto den to eixa skeftei etsi,giati den 8ewrw pws kati pou den skeftomai, alla pou upoboskei uposuneidhta, oti mporei na me ephrreazei.. Mou fainetai ligo uperboliko.. k paralogo..?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    4
    Molis ekana mia sokaristikh anakalupsh.. :S Diabaza to forum ths dipolikhs diataraxhs k apo periergeia epsaksa ta sumptwmata ths manias k brhka auto :

    1. Ο ασθενής διάγει μια διακριτή περίοδο αφύσικης και επίμονης ευφορίας, διαχυτικής διάθεσης ή ευερεθιστότητας, διάρκειας τουλάχιστον 1 εβδομάδας (ή οποιασδήποτε διάρκειας αν κριθεί απαραίτητη η νοσηλεία του/της).

    2. Κατά τη διάρκεια της περιόδου αυτής, τρία (τουλάχιστον) από τα παρακάτω συμπτώματα επιμένουν (τέσσερα αν υπάρχει μόνο ευερεθιστότητα) και παρατηρούνται σε σημαντικό βαθμό:


    •Διογκωμένη αυτοπεποίθηση ή αίσθημα μεγαλείου
    •Μειωμένη ανάγκη για ύπνο (π.χ. ο ασθενής νιώθει ξεκούραστος ύστερα από 3 μόλις ώρες ύπνου)
    •Ο ασθενής είναι πιο ομιλητικός από ό,τι συνήθως ή αισθάνεται την ανάγκη να μιλάει διαρκώς («πίεση λόγου»)
    •Καταιγισμός ιδεών («ιδεοφυγή») ή υποκειμενική αίσθηση ότι οι ιδέες «τρέχουν»
    •Διάσπαση της προσοχής (π.χ. η προσοχή του ασθενή αποσπάται πολύ εύκολα από ασήμαντα ή άσχετα εξωτερικά ερεθίσματα)
    •Ο ασθενής είναι υπερβολικά δραστήριος (είτε κοινωνικά, στην εργασία ή στο σχολείο, είτε σεξουαλικά) ή με ψυχοκινητική διέγερση
    •Ο ασθενής επιδίδεται υπερβολικά σε ευχάριστες δραστηριότητες που έχουν πολλές πιθανότητες να προκαλέσουν οδυνηρές συνέπειες (π.χ. ανεξέλεγκτη αγοραστική μανία, ανάρμοστη σεξουαλική συμπεριφορά ή ανόητες επιχειρηματικές επενδύσεις).

    :S Einai les k diabazw gia mena gi'auto exw frikarei.. Palaiotera otan katalaba pws exw kata8lipsh eixa diabasei k ligo gia thn mania alla 8ewrousa oti den epasxa apo authn mias k ta sumptwmata ths kata8lipshs htan pio entona.. Yparxei periptwsh na pasxw k apo mania? K ara na exw k dipolikh diataraxh?? :S H alh8eia einai oti exw polla skampanebasmata sthn dia8esh mou alla pisteuw pws auto einai normal gia olous tous an8rwpous..? Auth h dia8esh ths entonhs euforias me eixe ksanapiasei perusi to febrouario otan xwrisa apo mia polu katapiestikh k psuxof8ora sxesh k krathse mexri to kalokairi se polu entono ba8mo, pragma pou mou fainotan periergo tote giati gnwriza oti eixa 8ema me thn kata8lipsh k eixa polu kairo na niwsw toso anebasmenh me full energeia k autopepoih8hsh.. K twra pou to skeftomai nomizw oti k tote eixa ena 8ema me ton upno k me thn diatrofh.. Gurnwntas ap tis diakopes eixa kapoia skampanebasmata pali sthn dia8esh mou alla den emfanisa kata8lipsh. Ton Dekembrh einai pou me epiase mia trelh krish kata8lipshs ston pio entono ba8mo pou exw biwsei pote, opou ksupnousa to prwi me polu pesmenh dia8esh k eklaiga astamathta! K pio polu anhsuxousa giati den mporousa me tpt na hremhsw! Tote einai pou phga k sthn prwth psuxologo giati gia prwth fora den anagnwriza ton eauto mou kai eixa arxisei na me fobamai giati eixa entonotates autokatastrofikes skepseis.. Argotera omws kanontas diafores euxaristes drasthriothtes h dia8esh mou eftiakse pali k 8ewrhsa oti apla htan mia krish k perase.. K elpizw na perase mia gia panta giati den 8elw na to ksananiwsw auto. Den 8a epitrepsw ston eauto mou basika na ftasei se tetoies tragikes skepseis! >;{ Auton ton kairo omws exw ola ta parapanw pou grafei to keimeno.. :S H aupnia mou k h zwntania mou einai mania?? Dhladh enas normal psuxika ugihs an8rwpos den exei pote entonh energeia se kapoies faseis ths zwhs tou? (xwria ths aupnias) :P

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Να πας σε ψυχίατρο!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    καλως ηρθες κοριτσι
    σε παρακαλουμε να γραφεις στα ελληνικα.
    τα γκρικλις δεν διαβαζονται.... :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Κοριτσι,

    καλως ηρθες:)

    διαβαζωντας τα οσα γραφεις χαμογελασα, γιατι μου θυμισαν τον εαυτο μου σε αλλη φαση της ζωης μου. Πολλα θα χα να σου πω, απλα εν συντομια θα σου πω οτι η ψυχοθεραπεια δεν εχει καμια απολυτως σχεση με μια εξοδο με φιλες για καφε. Πραγματα που σου φαινονται ασχετα με την καταθλιψη μπορει να εχουν μια πολυ πολυ στενη σχεση. Αν ειχες διπολικη διαταραχη θα στο ειχαν διαγνωσει οι τοσοι ειδικοι που πηγες. Ομως τίποτα απο ολα αυτα δεν ειναι αυτοματο κ ολα χρειαζονται ενα διαστημα για να λειτουργησουν. Αν εσυ η ιδια υποτιμας την διαδικασια στην οποια συμμετεχεις φυσικα κ δεν προκειται να δουλεψει. Α! κ κατι τελευταιο:φυσικα κ ολα δεν ειναι μονο στο μυαλο. Εχουμε κ ενα σωμα που λειτουργουμε κ συναισθηματα. Μπορεις να μπαινεις σε μια διαδικασια λειτουργιας μονο με την λογικη αλλα δεν σε βοηθαει να δεις ή να αποδεχτεις τον εαυτο σου ολοκληρωμενα. Στην ψυχοθεραπευτικη διαδικασια μπορεις να μαθεις να ακους τον εαυτο σου. Εσυ.

    Φιλικα....
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    λεει το κοριτσι:
    "Χαίρετε.. Είναι η πρώτη φορά που γράφομαι σε φόρουμ και αυτό επειδή έψαχνα στο Γουόλε εξηγήσεις για κάποια συμπτώματά που έχω τις τελευταίες μέρες και μου έβγαζε σελίδες από φόρουμ Μονό. Δεν ξέρω αν επέλεξα το σωστό φόρουμ γιατί δεν ξέρω ποίο απ' τα άλλα είναι σχετικό με αυτό που έχω. Πάσχω από κατάθλιψή και το γνωρίζω, έχω πάει και σε ψυχολόγο και σε ψυχίατρο άλλα νομίζω πως είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων αφού κατέληξα στο συγκέρασμα ότι η μονή θεραπεία είμαι εγώ και ο εαυτός Μ. Θεωρώ ότι έχω ξεπεράσει την κατάθλιψή αν και με πιάνει κατά περιόδους άλλα έχω βρει τον τρόπο να διώχνω τις κακές Μ σκέψεις. Τον τελευταίο Κάιρο έχω πολύ ανεβασμένη διάθεσή, ίσως και λόγω κάποιων ευχάριστων περιστατικών και γενικότερα έχω όρεξή και ενέργειά να βγω έξω και να διασκεδάσω.. και αυτό είναι που με μπερδευει γιατί κάποια απ' τα συμπτώματά που έχω τείνουν pros την κατάθλιψή άλλα δεν νιώθω ότι έχω κατάθλιψή.. Τις τελευταίες 2,3 βδομάδες έχω θέμα με τον ύπνο.. δεν μπορω να κοιμηθώ normal ώρες και αν πέσω για ύπνο από νωρίς δεν μπορω να κοιμηθώ αν δεν πάει 7,8,9 το πρωί καμία φορά και 10.. Κάποιες φορές το πάω και Σέρι γιατί δεν θέλω να χάσω την μέρα άλλα συνήθως κοιμάμαι κάνα 4ωρο, 5ωρο το απόγευμα και μόλις βραδιάσει πάλι δεν μπορω να κοιμηθώ.. Το αστείο είναι ότι πριν κάνα 2μηνο οι ώρες που κοιμόμουν ήταν αντιστροφες με αυτές που κοιμάμαι τώρα. Μπορει να κοιμόμουν αργά το βράδυ και μόλις πήγαινέ 7,8 το πρωί άνοιγε το μάτι μου και δεν φορούσα να ξαναθυμηθεί. Και τότε μου φαινόταν περίεργο γιατί εγώ είμαι λάτρης του ύπνου και άνετα ξανακοιμαμαι αν δεν έχω να κάνω κάτι.. Άπλα έχω παρατηρήσει ότι τον τελευταίο Κάιρο δεν κοιμάμαι αρκετές ώρες όπως συνήθιζα παλιά που έλιωνα στο κρεβάτι.. Maximum ύπνος που κάνω είναι 5 με 6 ώρες. Να προσθέσω ότι πάλα πριν κοιμηθώ σκέφτομαι διάφορα, είτε τι έκανα μέσα στη μέρα, είτε τι θα κάνω την επομένη και έτσι κάνονας διάφορές σκέψεις κάποια στιγμή με παίρνει ο ύπνος.. Από πολύ μικρή το κάνω αυτό και αν δεν σκεφτώ κάτι δεν μπορω να κοιμηθώ.. Δεν ξέρω αν επηρρεαζει αυτή η συνήθειά τον ύπνο μου.. Μερικές φορές νιώθω σωματικά κουρασμένη άλλα αν πάω να πέσω για ύπνο πάλι δεν μπορω να κοιμηθώ γιατί αρχίζω τις σκέψεις.. Εγώ το αποδίδω στο βιολογικό μου ρολόι άλλα τι μπορω να κάνω για να το ξαναεπαναφέρομαι στην normal λειτουργία του;; Χάπια δεν παίρνω για κανένα λόγο! Επιπλέον ώρες ώρες τις τελευταίες 2,3 μέρες με πιάνει υπερενταση, αναγούλα και ζάλη.. Έχω και ένα θέμα με την διατροφή Μ, οπού κάποιες φορές μπορει να μην φάω όλη μέρα γιατί πολύ άπλα δεν πεινάω η καμία φορά ξεχνιέμαι η μπορει να φάω πολύ λίγο και να νιώθω ότι έχω φάει 10 πιάτα.. και είναι και άλλες φορές, όπως καλή ώρα το Πάσχα που έτρωγα του σκασμού και ασταμάτητα.. Κάποιες φορές μπορει να φάω normal και να είμαι κομπλε, κάποιες άλλες φορές μπορει να φάω πολύ λίγο η υπερβολικά πολύ και να νιώθω χάλια το στομάχι μου η να με πιάνει δυσφορία.. Άλλα δεν ξέρω κατά ποσό παίζουν ρολό αυτές οι διατροφικές μου διαταραχές γιατί τις έχω πολλά χρονιά και με πιάνουν και αυτές κατά περιόδους.. Το βασικό μου Θέμα είναι η αϋπνία, η υπερενταση και οι αναγούλας που με πιάνουν. Δεν ξέρω σε τι οφείλομαι και δεν ξέρω τι να κάνω για να σταματήσω να είμαι έτσι.. Διάβασα σε ένα φόρουμ πως η αϋπνία είναι σπίτωμα άγχους και stress άλλα αυτό δεν παίζει σίγουρα.. Σπάνια αγχώνομαι και αν αγχώνω θα μου περάσει σε λίγα λεπτά και σπάνια θα σκεφτώ κάτι αγχωτικό πριν κοιμηθώ.. Συνήθως κάνω ευχάριστες σκέψεις.. Αυτά ήταν όλα μου τα προβλήματά.. : Π Μήπως αγχώνομαι που δεν ξέρω γιατί έχω αϋπνίες γι' αυτό και δεν κοιμάμαι;; : Π Ελπίζω κάποιος να με διαφωτίσει λίγο... .."

  12. #12
    ...και στο πιο ιδανικό του....:ρ

    "Χαίρετε.. Είναι η πρώτη φορά που γράφομαι σε φόρουμ και αυτό επειδή έψαχνα στο Γουόλε εξηγήσεις για κάποια συμπτώματά που έχω τις τελευταίες μέρες και μου έβγαζε σελίδες από φόρουμ Μονό. Δεν ξέρω αν επέλεξα το σωστό φόρουμ γιατί δεν ξέρω ποίο απ' τα άλλα είναι σχετικό με αυτό που έχω.
    Πάσχω από κατάθλιψή και το γνωρίζω, έχω πάει και σε ψυχολόγο και σε ψυχίατρο άλλα νομίζω πως είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων αφού κατέληξα στο συγκέρασμα ότι η μονή θεραπεία είμαι εγώ και ο εαυτός Μ. Θεωρώ ότι έχω ξεπεράσει την κατάθλιψή αν και με πιάνει κατά περιόδους άλλα έχω βρει τον τρόπο να διώχνω τις κακές Μ σκέψεις.
    Τον τελευταίο Κάιρο έχω πολύ ανεβασμένη διάθεσή, ίσως και λόγω κάποιων ευχάριστων περιστατικών και γενικότερα έχω όρεξή και ενέργειά να βγω έξω και να διασκεδάσω.. και αυτό είναι που με μπερδευει γιατί κάποια απ' τα συμπτώματά που έχω τείνουν pros την κατάθλιψή άλλα δεν νιώθω ότι έχω κατάθλιψή..
    Τις τελευταίες 2,3 βδομάδες έχω θέμα με τον ύπνο.. δεν μπορω να κοιμηθώ normal ώρες και αν πέσω για ύπνο από νωρίς δεν μπορω να κοιμηθώ αν δεν πάει 7,8,9 το πρωί καμία φορά και 10.. Κάποιες φορές το πάω και Σέρι γιατί δεν θέλω να χάσω την μέρα άλλα συνήθως κοιμάμαι κάνα 4ωρο, 5ωρο το απόγευμα και μόλις βραδιάσει πάλι δεν μπορω να κοιμηθώ..
    Το αστείο είναι ότι πριν κάνα 2μηνο οι ώρες που κοιμόμουν ήταν αντιστροφες με αυτές που κοιμάμαι τώρα. Μπορει να κοιμόμουν αργά το βράδυ και μόλις πήγαινέ 7,8 το πρωί άνοιγε το μάτι μου και δεν φορούσα να ξαναθυμηθεί. Και τότε μου φαινόταν περίεργο γιατί εγώ είμαι λάτρης του ύπνου και άνετα ξανακοιμαμαι αν δεν έχω να κάνω κάτι..
    Άπλα έχω παρατηρήσει ότι τον τελευταίο Κάιρο δεν κοιμάμαι αρκετές ώρες όπως συνήθιζα παλιά που έλιωνα στο κρεβάτι.. Maximum ύπνος που κάνω είναι 5 με 6 ώρες. Να προσθέσω ότι πάλα πριν κοιμηθώ σκέφτομαι διάφορα, είτε τι έκανα μέσα στη μέρα, είτε τι θα κάνω την επομένη και έτσι κάνονας διάφορές σκέψεις κάποια στιγμή με παίρνει ο ύπνος..
    Από πολύ μικρή το κάνω αυτό και αν δεν σκεφτώ κάτι δεν μπορω να κοιμηθώ.. Δεν ξέρω αν επηρρεαζει αυτή η συνήθειά τον ύπνο μου.. Μερικές φορές νιώθω σωματικά κουρασμένη άλλα αν πάω να πέσω για ύπνο πάλι δεν μπορω να κοιμηθώ γιατί αρχίζω τις σκέψεις.. Εγώ το αποδίδω στο βιολογικό μου ρολόι άλλα τι μπορω να κάνω για να το ξαναεπαναφέρομαι στην normal λειτουργία του;;
    Χάπια δεν παίρνω για κανένα λόγο! Επιπλέον ώρες ώρες τις τελευταίες 2,3 μέρες με πιάνει υπερενταση, αναγούλα και ζάλη.. Έχω και ένα θέμα με την διατροφή Μ, οπού κάποιες φορές μπορει να μην φάω όλη μέρα γιατί πολύ άπλα δεν πεινάω η καμία φορά ξεχνιέμαι η μπορει να φάω πολύ λίγο και να νιώθω ότι έχω φάει 10 πιάτα.. και είναι και άλλες φορές, όπως καλή ώρα το Πάσχα που έτρωγα του σκασμού και ασταμάτητα..
    Κάποιες φορές μπορει να φάω normal και να είμαι κομπλε, κάποιες άλλες φορές μπορει να φάω πολύ λίγο η υπερβολικά πολύ και να νιώθω χάλια το στομάχι μου η να με πιάνει δυσφορία.. Άλλα δεν ξέρω κατά ποσό παίζουν ρολό αυτές οι διατροφικές μου διαταραχές γιατί τις έχω πολλά χρονιά και με πιάνουν και αυτές κατά περιόδους.. Το βασικό μου Θέμα είναι η αϋπνία, η υπερενταση και οι αναγούλας που με πιάνουν. Δεν ξέρω σε τι οφείλομαι και δεν ξέρω τι να κάνω για να σταματήσω να είμαι έτσι..
    Διάβασα σε ένα φόρουμ πως η αϋπνία είναι σπίτωμα άγχους και stress άλλα αυτό δεν παίζει σίγουρα.. Σπάνια αγχώνομαι και αν αγχώνω θα μου περάσει σε λίγα λεπτά και σπάνια θα σκεφτώ κάτι αγχωτικό πριν κοιμηθώ.. Συνήθως κάνω ευχάριστες σκέψεις.. Αυτά ήταν όλα μου τα προβλήματά.. : Π Μήπως αγχώνομαι που δεν ξέρω γιατί έχω αϋπνίες γι' αυτό και δεν κοιμάμαι;;
    Π Ελπίζω κάποιος να με διαφωτίσει λίγο... .."

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    ξαναλεει το κοριτσι:

    "Έχω πάει σε 3 διαφορετικούς. Οι 2 ήταν ψυχολόγοι και η άλλη ψυχίατρος. Οι ψυχολόγοι μου μιλούσαν λες και είμαι καθυστερημένο, η πρώτη μου έλεγε να πάρω κάτι χάπια για να μου ανεβάσουν την διάθεσή και να πίνω έναν συγκεκριμένο καφέ, η άλλη με κοιτούσε επίμονα στα μάτια, μου μιλούσε υπερβολικά αργά και όταν τελείωνα αυτό που είχα να πω άπλα συνέχιζε να με κοιτάει και να κουνάει το κεφάλι τής.. Δεν ξέρω με έκανε να νιώθω περίεργα.. : Σ Η ψυχίατρος ήταν καλή και συμπαθητική, άλλα από ένα σημείο και έπειτα ΑΕΙ να μιλάμε για το πρόβλημά μου, την κατάθλιψή, μιλούσαμε για άσχετα θέματά! Καταλαβαίνω πως ήθελε και αυτή το χρόνο τής να με γνωρίσει και να κατανοήσει τον χαρακτήρα μου άλλα δε ξέρω, μου φαίνεται λίγο κοροϊδία να πρέπει να κανονίζουμε κάθε Βδομάδα ραντεβου και να μιλάμε για το πως πέρασε η εβδομάδα μου.. Αυτά τα λέω και με τις files όταν πάμε για καφέ! Σ' αυτήν δεν πήγα για να τα" λέμε" σαν files! Δεν ξέρω αν το έκανε για να νιώσω Πίο οικεία μαζί τής, άλλα εγώ ξενέρωνα κάθε φορά γιατί άλλα ήθελα να τής πω και άλλου κατέληγε η συζήτησή και πάλα ότι είχα να τής πω το άφηνε για το επόμενο ραντεβου και πάει λέγοντάς.. Γι' αυτό και την σταμάτησα και αυτήν.. ΚΑΙ όσον άφορά τα χάπια έχω ακούσει και έχω διαβάσει διάφορα περί εθισμού και εξάρτησής σε αυτά γι' αυτό και τα αποφεύγω.. Όχι ότι αμφισβητώ την θεραπευτική δράση τους, άπλα δεν θα ήθελα να μπω στην διαδικασία να πρέπει να εξαρτιέται από ένα χάπι για να νιώθω καλά..

    ..................................
    και

    Είναι λες και διαβάζω για μένα γι' αυτό έχω φρακάρει.. Παλαιοτέρα όταν κατάλαβα πως έχω κατάθλιψή είχα διαβάσει και λίγο για την μανία άλλα θεωρούσα ότι δεν έπασχαν από αυτήν μίας και τα συμπτώματά τής κατάθλιψής ήταν Πίο εντονα.. Υπάρχει περίπτωσή να πάσχω και από μανία; ΚΑΙ άρα να έχω και διπολική διαταραχή;; : Σ Η αλήθειά είναι ότι έχω πολλά σκαμπανεβάσματα στην διάθεσή μου άλλα πιστεύω πως αυτό είναι normal για όλους τους ανθρώπους..; Αυτή η διάθεσή τής έμμονης ευφορίας με είχε ξαναπιάσει πέρυσι το Φεβρουάριο όταν χώρισα από Μία πολύ καταπιεστική και ψυχοφθόρα σχέση και κράτησε μέχρι το καλοκαίρι σε πολύ εντονο βαθμό, πράγμα που μου φαινόταν περίεργο τότε γιατί γνώριζα ότι είχα θέμα με την κατάθλιψή και είχα πολύ Κάιρο να νιώσω τόσο ανεβασμένη με full ενέργειά και αυτοπεποιηθηση.. ΚΑΙ τώρα που το σκέφτομαι νομίζω ότι και τότε είχα ένα θέμα με τον ύπνο και με την διατροφή.. Γυρνωντας απ τις διακοπές είχα κάποια σκαμπανεβάσματα πάλι στην διάθεσή μου άλλα δεν εμφάνισα κατάθλιψή. Τον Δεκέμβρη είναι που με έπιασε Μία τρελή κρίσή κατάθλιψής στον Πίο εντονο βαθμό που έχω βιώσει ποτέ, οπού ξυπνούσα το πρωί με πολύ πεσμένη διάθεσή και έκλαιγα ασταμάτητα! ΚΑΙ Πίο πολύ ανησυχούσα γιατί δεν φορούσα με ΤΝΤ να ηρεμήσω! Τότε είναι που πήγα και στην πρώτη ψυχολόγο γιατί για πρώτη φορά δεν αναγνώριζα τον εαυτό μου και είχα αρχίσει να με φοβάμαι γιατί είχα εντονότατες αυτοκαταστροφικές σκέψεις.. Αργότερα όμως κάνονας διάφορές ευχάριστες δραστηρίοτητες η διάθεσή μου έφτιαξε πάλι και θεώρησα ότι άπλα ήταν Μία κρίσή και πέρασε.. ΚΑΙ ελπίζω να πέρασε Μία για πάλα γιατί δεν θέλω να το ξανανιώσω αυτό. Δεν θα επιτρέψω στον εαυτό μου βασικά να φτάσει σε τέτοιες τραγικές σκέψεις! >;{ Αυτόν τον Κάιρο όμως έχω όλα τα παραπάνω που γράφει το κείμενο.. : Σ Η αϋπνία μου και η ζωντανια μου είναι μανία;; Δηλαδή ένας normal ψυχικά υγιής άνθρωπος δεν έχει ποτέ Λεονί ενέργειά σε κάποιες φάσεις τής Ζωής του; ( χωρία τής αϋπνίας) : Π "

    (την επομενη φορα θα σε χρεωσω :Ρ)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...και στο πιο ιδανικό του....:ρ
    αχμ
    τι θα γινει κοπελια?:Ρ

  15. #15
    δεν κανω και τα άλλα, είναι μικρά...:ρ

Similar Threads

  1. den kserw kai go ti exw
    By tomasliak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 16-02-2009, 17:59
  2. den kserw ti mou ginetai. voitheia
    By anadyomeni in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 22-12-2007, 16:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •