να τα σταματησω τωρα ή να περιμενω τι θα μου πει ενας άλλος γιατρος? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 55
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αν γίνει διακοπή φαρμάκων, η τυχόν υποτροπή δεν προσθέτει το δικό της ειδικό βάρος στη γενική πορεία και εξέλιξη ενός οργανισμού? Έτσι νομίζω. Ας πούμε ένα άλλο παράδειγμα. Δεν είναι άλλο να έχεις πάθει ένα έμφραγμα και άλλο δύο? Το δύο δεν είναι παραπάνω από το ένα και δεν θα αντιμετωπιστεί διαφορετικά? Υπολογίζω πως το αθροιστικό φορτίο θα είναι μεγαλύτερο και θα χρειαστεί "σφιχτότερη" και όχι ελαφρύτερη αντιμετώπιση. Άρα? Δεν ισοσταθμίζεται ή και ξεπερνιέται το ρίσκο της διακοπής από το ρίσκο της υποτροπής?

    Γιατί να πιέσει η κοπέλα για μείωση? Με ποια κριτήρια? Τις δικές μου/σου/του/ υποκειμενικές απόψεις και εμπειρίες ή την άποψη ενός/πολλών επιστημόνων εξειδικευμένων στον κλάδο τους?
    Έχω διαβάσει πως η ίδια η ψύχωση μειώνει το grey matter του εγκεφάλου. Ισχύει αυτό ή όχι? Το ίδιο δεν ισχύει και για κάποιες άλλες ασθένειες, πχ altzheimer disease?
    Ίνσεκτ μου, γιατί μία αναπηρία να είναι όμως αυτόματα καταχωρημένη ως καταδίκη? Από την άποψη αυτή κάθε αναπηρία είναι καταδικαστική για το άτομο? Κάποια σου στερούνται, όλα όχι. Το ίδιο ισχύει για μια παραπληγία ας πούμε. Ή ένα σοβαρό έγκαυμα σε μεγάλο ποσοστό του σώματος. Ή για μια νεφροπάθεια. Ή για μία χρόνια δερματική πάθηση. Ή, ή ή ή. Ένα σωρό ή.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  2. #32
    favvel
    Guest
    εγώ παιδια οπως ειπα και στην αρχη δεν ξερω τι εχω ακριβως.
    Εγώ αισθανομαι οτι στο μυαλο μου ειμαι καλα.Μια χαρα λογικος ανθρωπος ειμαι.
    Τώρα το συναισθημα μου ειναι λιγιο αναισθητο ακομα.
    Δεν καλοθυμαμαι και τι μου ειπε προσφατα ο γιατρος.Κατι σχετικο με ψυχωση.
    Το θεμα ειναι πώς αισθανομαι γιατι αυτοι οι οροι δεν ξερω και τι σημαινουν και βαριεμαι να κατσω να ψαξω και να μαθω κιολας.

    κι αληθεια αυτο το θεμα με την ευχαριστηση ειναι ενα θεμα.
    κι αν δεν παιρνουν οι ψυχωσικοι ευχαριστηση στη ζωή και αλλοι τολμούν και αυτοκτονούν
    ενώ αλλοι δεν τολμούν,τοτε κατι πρεπει να γινει για να τους διδεται αυτη η ευχαριστηση οπως ειπες μεσα απο το να αποκτουν αναγνωριση.
    Κι ας ειναι πολλοί.
    Βεβαια δεν εγγυαται κανεις οτι με την αναγνωριση θα σβηστει το μαυρο απ'τη ζωη τους.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Έχω διαβάσει πως η ίδια η ψύχωση μειώνει το grey matter του εγκεφάλου. Ισχύει αυτό ή όχι? Το ίδιο δεν ισχύει και για κάποιες άλλες ασθένειες, πχ altzheimer disease?
    Ίνσεκτ μου, γιατί μία αναπηρία να είναι όμως αυτόματα καταχωρημένη ως καταδίκη? Από την άποψη αυτή κάθε αναπηρία είναι καταδικαστική για το άτομο? Κάποια σου στερούνται, όλα όχι. Το ίδιο ισχύει για μια παραπληγία ας πούμε. Ή ένα σοβαρό έγκαυμα σε μεγάλο ποσοστό του σώματος. Ή για μια νεφροπάθεια. Ή για μία χρόνια δερματική πάθηση. Ή, ή ή ή. Ένα σωρό ή.
    Καταδίκη γιατί δεν έχεις την ίδια ικανότητα με άλλους ανθρώπους να έχεις μια φυσιολογική σχέση, να έχεις φίλους, να έχεις μια σταθερή δουλειά, να έχεις ανθρώπους κοντά σου.
    Πρώτα φτάνει κάποιος εκεί και μετά έρχεται η διάγνωση. Νομίζω δεν θα μπορούσα να το πω πιο ξεκάθαρα.


    Να κι ένα άρθρο:

    Με βάση τα στοιχεία του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας, η σχιζοφρένεια και η κατάθλιψη είναι τα δύο πιο σοβαρά νοσήματα σήμερα. Αν η ψυχική υγεία ορίζεται ως η αναγκαία εκείνη ικανότητα του ατόμου να αγαπά και να εργάζεται, τότε η κατάθλιψη και η σχιζοφρένεια είναι οι σκοτεινότεροι υπονομευτές.
    Με βάση τον δείκτη βαρύτητας, η κατάθλιψη είναι η 4η στη σειρά σήμερα και η 2η ασθένεια μέχρι το 2020. Θίγει όλες τις ηλικίες. Παρατηρείται στο 6%-7% του γενικού πληθυσμού, με διπλάσιο ποσοστό να πλήττει τις γυναίκες.

    Χαρακτηριστικά της συμπτώματα είναι η μελαγχολική διάθεση, η ενοχή και το αίσθημα αναξιότητας, σωματικά ενοχλήματα, η έλλειψη ελπίδας, οι σκέψεις θανάτου. Ο πάσχων ζει μία «νεκρή» ζωή. Οι επιπτώσεις της βαρύτατες: αναπηρία, κοινωνική δυσλειτουργία, χαμηλή ποιότητα ζωής, απώλεια ζωής…

    Η σχιζοφρένεια είναι η πιο βαριά και συνάμα αινιγματική ψυχική διαταραχή. Αν και όχι τόσο συχνή όσο οι άλλες ψυχικές ασθένειες (1%), έχει τεράστιες επιπτώσεις ψυχικές και κοινωνικές. Διαταράσσει την επαφή του ατόμου με την πραγματικότητα, με αποτέλεσμα εκείνο να μην μπορεί να διαχωρίσει τις αληθινές από τις ψευδείς εμπειρίες. Ο πάσχων αντιλαμβάνεται πράγματα που δεν υπάρχουν (ψευδαισθήσεις) και κατέχει ψευδείς πίστεις που δεν υπόκεινται στη λογική (παραλήρημα). Η ιδιορρυθμία του πάσχοντος στην επικοινωνία οδηγεί σε απομόνωση, σε κοινωνικό στιγματισμό, στην εδραίωση του στίγματος της «τρέλας».

    http://www.healthyliving.gr/2011/04/...4%CE%B5%CE%B9/

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Δεν αμφιβάλλω για όσα παραθέτεις. Αλλά και πάλι δεν είναι καταδίκη, είναι δυσκολίες-μεγάλες μεν, πολύ μεγάλες αλλά όχι ποινή θανάτου. Κανένας με ψύχωση δεν έκανε οικογένεια? Κανένας δεν έχει φίλους? Κανένας δεν ξεπέρασε τον κοινωνικό στιγματισμό? Κανένας δε μπόρεσε να ζήσει μ' αυτό και να το αποδεχτεί κάνοντας το καλύτερο που μπορεί με ό,τι διαθέτει? Τι σημαίνει φυσιολογική σχέση? Ε, ας είναι μη φυσιολογική (για την κενωνία και τις νόρμες της). Άλλα άτομα με άλλου είδους αναπηρίες δεν μπορούν να κάνουν οικογένεια ή φίλους? Γιατί αυτή την αναπηρία την θεωρείς "πιο" αναπηρία από άλλες?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Αυτό που πρέπει να καταλάβεις είναι ότι ο ψυχίατρος δεν είναι ούτε γονιός σου, ούτε φιλος σου. Κάνει τη δουλειά του τηρώντας τις οδηγίες του και βάζοντας και την προσωπική του κρίση. Δεν τους ενδιαφέρει δηλαδή να σε γνωρίσουν αλλά να σε έχουν ήσυχο/ ήσυχη, να σε έχουν υπο έλεγχο ουασιαστικά αν παρουσιάζεις κάποιο πρόβλημα.

    ok δεν ειναι φιλος η συγγενης ο ψυχιατρος ,νομιζα ομως ,πριν την επαφη μου με την ψυχιατρικη, οτι ο ψυχιατρος ειναι γιατρος, θεραπευτης!
    Μετα απο 5 χρονια ,καταλαβα οτι ο ψυχιατρος ειναι αντιπροσωπος των φαρμακοβιομηχανιων ,η δουλεια του ειναι η χορηγηση φαρμακων κ ο ελεγχος της τηρησης των εντολων του. Αν δεν συμμορφωθεις ,υπαρχει κ αλλος τροπος να το καταλαβεις- ψυχιατρειο-.
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Γιατί να πιέσει η κοπέλα για μείωση? Με ποια κριτήρια? Τις δικές μου/σου/του/ υποκειμενικές απόψεις και εμπειρίες ή την άποψη ενός/πολλών επιστημόνων εξειδικευμένων στον κλάδο τους?

    Καλα σοβαρολογεις?Αν δεν ζητησει η κοπελα να δοκιμασει μειωση φαρμακων ,πως θα της το προτεινει ο ψυχιατρος?Μηπως παιρνει ο ιδιος τα φαρμακα κ ξερει τι νοιωθει ο ασθενης? η μηπως η ψυχωση ειναι εγκαυμα κ βλεπει ο ψυχιατρος αν εχει επουλωθει?Δηλ. ο ψυχωτικος δεν εχει δικαιωμα να σκεφτεται, να ενοχλειται, να παιρνει μερος στις αποφασεις που αφορουν τη ζωη του.(δεν εννοω βεβαια τους ασθενεις που εχουν καθαρη σχιζοφρενεια ,αν κ εκει παιζεται η αποψη οτι δεν καταλαβαινουν τι τους γινεται.)
    Νομιζω ρειν οτι δεν εχεις πραγματικη εμπειρια με ψυχιατρο!
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  7. #37
    favvel
    Guest
    μου το ειχε πει αλλωστε ο γιατρός μου οτι θελει να συνεργαζόμαστε και να του λεω αν μου δημιουργουν καποιο προβλημα τα φαρμακα και αν πεφτει κατι στην αντιληψη μου να του το λεω και εκεινος θα κανει αλλαγες στην αγωγή.
    Μια φορα ειχα διαπιστωσει οτι απο τοτε που σταματησα το ladose ειχα αρχισει να παιρνω κιλα.Και του το ειπα.Κι εκεινος μου ειπε να το ξανααρχισω.Βεβαια δεν το ξανααρχισα γιατι δεν κανει να το παιρνεις συνεχεια αυτο γιατι ειναι εθιστικο.Το διαστημα που το επαιρνα παντως ειχα αδυνατισει.Και τη νοσταλγω αυτην την εποχη..

    Κατι αλλο που μου ειπε ηταν οτι ειχε μία αλλη ασθενη που μισουσε πολυ τη μανα της αλλα χωρις λογο.Και της εκανε θεραπεια μου ειπε,και μετα εγινε ενας γλυκυτατος ανθρωπος.Δλδ οτι πριν τα εβλεπε ολα αρνητικα και ηταν καχυποπτη με ολους ενω μετα αλλαξε και εγινε καλη.
    Και φοβαμαι οτι το ιδιο θελει να κανει και με εμενα.Αλλα εγω καθε τι που σκεφτομαι ή που κανω εχει λογική.Τι θα πει κακος και καλος?Νευριαζω αμα υπαρχει λόγος.
    Και τις περισσοτερες φορες εχω νευρα επειδη οι ανθρωποι με τους οποιους εχω να κανω ειναι μαλακες.Αλλα μπορω να ειμαι και πολυ ηρεμη και πολυ καλη αμα δω κατι ομορφο κατι αληθινα ωραιο.
    Δεν καταλαβαινει κανεις τπτ.Τωρα δεν εχω εντονες αντιδρασεις .Παλιοτερα που ειχα νομιζανε οτι κατι ειχα.Αλλα δεν πανε καλα.Αυτοι δεν πανε καλα.Να παν να κοιταχτουν.

    Και πραγματικα τωρα που το θυμηθηκα αυτο με το γιατρο μου που μου ειπε,
    και αν πραγματικα θεωρει οτι δεν σκεφτομαι σωστα και οτι ειμαι καχυποπτη και πρεπει να γινω πιο καλη με τους αλλους,παλι αρχισα να μην τον εμπιστευομαι.
    Δεν γινομαι καλη με τους αλλους που να παν να χτυπιουνται.
    Θα ειμαι καλή μονο με αυτους που αισθανομαι οτι θελω να ειμαι καλη.
    Αντε απο κει με τους ασχετους ολους.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    και αν πραγματικα θεωρει οτι δεν σκεφτομαι σωστα και οτι ειμαι καχυποπτη και πρεπει να γινω πιο καλη με τους αλλους,παλι αρχισα να μην τον εμπιστευομαι.

    Ειναι αδυνατο να εχει ο ψυχιατρος σου κατι προσωπικο μαζι σου,τι τον νοιαζει αυτον αν εισαι καλος ανθρωπος η κακος? τον ενδιαφερει η ισοροπια σου κ η νορμαλοποιηση σου.
    Πιο πανω ειχες γραψει οτι θα συζητησεις μαζι του, αυτη ειναι η σοφοτερη αποφαση που μπορεις να παρεις τουλαχιστον τωρα, τον χρειαζεσαι γιατι μονο αυτος ξερει την λειτουργια των φαρμακων, κ μη σου μπαινουν τετοιες ιδεες ,να τις τσεκαρεις κ να ξεχωριζεις την παρανοια δηλ το ψεμα απο την αληθεια!
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {{Έχω διαβάσει πως η ίδια η ψύχωση μειώνει το grey matter του εγκεφάλου. Ισχύει αυτό ή όχι? Το ίδιο δεν ισχύει και για κάποιες άλλες ασθένειες, πχ altzheimer disease? }}
    <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
    Δεν μπορει να συγκριθει η ψυχωση με το αλτσχαιμερ ,,, ειναι εντελως ατοπο. Συγκρινεις πχ ατομα 25-35 ετων υπερδραστηρια συνηθως , με ατομα υπερηλικα συνηθως και 'παροπλισμενα' νοητικα , συνταξιουχοι κλπ....
    Η ενδεχομενη μειωση της φαιας ουσιας πιθανον να ειναι παραλληλο συμπτωμα ,,,αδρανοποιηση του ατομου, εγλεισμου, λανθασμενης φαρμακευτικης αγωγης κ.α
    Αυτο που εχει τεκμηριωθει (σε ατομα που ναι μεν πασχουν , παραμενουν ομως δραστηριοι ) ειναι οτι η φαια ουσια τους παραμενη ως εχει και απλα δ ι α φ ο ρ ο π ο ι ε ι τ α ι η νοητικοτητα τους σε σχεση με το πριν . -Υπαρχουν ακομα παραδειγματα οπου οι νοητικες ικανοτητες αυξανονται παρα μειωνονται . (δεν ειναι ο κανονας ,δυστυχως) -
    Οταν λεμε διαφοροποιηση ενοουμε την αλλαγη των κλησεων του ατομου ,των προτιμησεων, των επιλογων του , των αποψεων του ,,,, που στις ποιο πολλες φορες πρωταγωνιστει αμεσα η εμεσα ως κριτηριο το προβλημα τους αυτο καθεαυτο ,το οποιο εχει γινει η προκληση τους , ο πυρηνας αναφορας στην νεα ζωη τους.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    favel εχεις ακόμα την αισθηση οτι παρακολουθείσαι?Γιατι αν ναι τότε σιγουρα αυτο δεν ειναι κατι λογικό κ δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.
    Αν σου έχουν φύγει αυτα τα συμπτωματα και λες οτι νιωθεις σιγουρη για τη λογική σου τοτε η συζητηση γυρίζει αλλου και μπορεις να συζητησεις για μειωση και σταδιακη διακοπή των φαρμακων.
    Σε τη φαση είσαι τωρα?
    Υγ:Φυσικα και δεν μπορούμε να είμαστε καλοι με όλους,χωρις βεβαια να τους βλαπτουμε κιολας,επιλέγουμε ποιους θελουμε και ποιους οχι στη ζωη μας.Χωρίς να ξέρω τη συμπεριφορα σου,κ τους λογους που στο λεει θεωρω λαθος απ το γιατρο να σου θετει προβληματισμούς του στυλ "ειμαι καλή ή κακια".Αν φαιρεσαι καλα σε ανθρωπους που αγαπας κ σου φαιρονται σωστα,μετα ειναι καθαρα θεμα συμπεριφορας των αλλων απεναντι σου,κι επιλογης ανθρωπων απ την μερια σου.Οχι χαρακτηρισμου σου ως καλη ή κακια.το σιγουρο ειναι οτι αυτο δεν εχει να κανει με ψυχωση.
    Εχεις σκεφτει την αλλαγή γιατρου,ή να πας σε ψυχολόγο εστω παραλληλα,που ειναι πιο ειδικός στη συζητηση?

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {favel εχεις ακόμα την αισθηση οτι παρακολουθείσαι?Γιατι αν ναι τότε σιγουρα αυτο δεν ειναι κατι λογικό κ δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. } <<<<<<<<<<<<<<<<<<<< αυτο πως το λες ; θεωρεις λογικο κ εξυπνο να κανεις μια τετοια δηλωση εσυ,,,ενω παραλογο και νοσηρο (!) να εχει κανεις την αισθηση οτι τον παρακολουθησαν καποια στιγμη στη ζωη του; .
    Ξερεις αυτη τη στιγμη ποσοι ανθρωποι, δημοσιοι κ ιδιωτικοι ντεντεκτιβ, ανθρωποι ασφαλειας , ανθρωποι απλοι αστυνομικοι (που τους εχουν αναθεσει μια περιοχη) , -να μην βαλουμε και τους κακοβουλους κακοποιους- η ανθρωπους περιεργους,,,παρακολουθουν συνανθρωπους μας επειδη απλα ειναι: εκεντρικοι, η βρεθηκαν καποια στγμη σε λαθος μερος, η εχουν απλα περιεργη 'υποπτη' εμφανιση, και ενα σωρο αλλες αφορμες ,,, για να τους παρακολουθησουν , μια φορα και δυο και επανηλημενα και στη δουλεια τους και στην εξοδο τους , και τους καλεσαν και στο τμημα για μια δηθεν απληρωτη κληση κ ο κ.
    -καποιοι που ειστε απολυτοι καλο ειναι να σκεφτεσται δυο φορες πριν κανεται δηλωσεις αυτου του στυλ.
    παρα πολυ ανθρωποι , συνανθρωποι μας, φιλοι μας, συγγενεις μας , εμεις οι ιδιοι (προσωπικα εχω βιωσει κατι τετοιο , αφου μετακομισα προσφατα σε μια περιοχη , και εκ των υστερων το επιβεβαιωσα ,, γιατι ετυχε να εχω εναν ξαδερφο με 'ακρες' στην αστυνομια...) μας παρακολουθησαν καποια στιγμη στη ζωη μας ,,,,
    ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΑΦΕΛΕΙς ΛΟΙΠΟΝ ,,ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΕς ΧΙΛΙΑΔΕς ΑΝΘΡΩΠΟΙ πανελλαδικα ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩς ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ . ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ .
    Και οπως φανταζεστε δεν ειναι ολοι 'ο σεροκ χολμ' για να το κανουν αυτο διακριτικα ,,,με αποτελεσμα να φοβιζουν , να ανησυχουν , και ακομα να πανικοβαλουν ανθρωπους χωρις καν αυτοι να φανταζονται τι παιζει .
    Σκεψου τωρα κι απο πανω να εχουν και τον επιστημονα ανθρωπο τον ψυχιατρο να τους βγαζει και τρελους ....
    ημαρτον .............

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    καταρχην ηρεμησε παθ.Ειχα κι εγω καποια στιγμη αυτη την αισθηση,οποτε δεν λεω αυτο που λεω παιζοντας το εξυπνη κ λογικη οπως λες.
    Δεν ξερω τι συμβαινει μ αυτα που λες,ομως οταν καποιος δεν εχει κανει καποιο εγκλημα στην ουσια δεν εχει λόγο να ανησυχει.Ακομα κι οπως τα λες να ειναι και στον τμημα να τον τρεξουνε δεν θα του βρουν τιποτα κ απλα θα ρεζιλευτουν..λεμε τωρα.Σε καθε περιπτωση δεν θα πρεπει να ταλαιπωρειται ενας ανθρωπος που δεν ασχολειται με κατι παρανομο για το αν παρακολουθειται ή οχι.
    Η κοπελα ανεφερε σ ενα σημειο οτι εβλεπε αστυνομικους παντου(και δεν αμφισβητω οτι εβλεπε),και νομιζε οτι παρακολουθουν εκεινη.Εκει ερχεται το παραλογο.
    Εσυ δηλαδη τι προτεινεις?Να ζουμε ολοι με τον φοβο και την ανησυχια οτι παρακολουθουμαστε?το βρισκεις πιο υγιες αυτο?Ανυποφορο ειναι.Ακομα και να συμβαινει(να υπαρχουν δλδ κατασκοποι παντου οπως λες)εμεις δεν θα πρεπε να ανησυχουμε γιατι απλα θα μας κλασουν τ "αρ@@δια" (κι ας μην εχουμε)
    Αλλο να χεις αυτη την αισθηση μια φορα στη ζωη σου οπως λες και να χει βασεις αυτο(οποτε μπορεις να παρεις κ καποια μετρα)κι αλλο να σε ακολουθαει παντου και παντα,ετσι?
    Βλεπεις δηλαδη οτι η φιλη μας δεν εχει κανενα θεμα καχυποψιας?

    Υγ:το ρωτησα αυτο για να δω προς τα που θα παει η συζητηση.Καθως η ψευδης κ συνεχης αισθηση παρακολουθησης ειναι συμπτωμα ψυχωσης νομιζω,ρωτησα για να δω αν θα μπορουσαμε να μιλησουμε για την διακοπη των φαρμακων.(επομενως αν εξακολουθει να υπαρχει θα ηταν λαθος μου να της μιλησω για διακοπη.)αυτος ηταν ο λογος κι οχι για να δωσω μια"εξυπνη κ λογικη"απαντηση κ να την χαρακτηρισω αρρωστη οπως λες.
    ΥΓ2:Αν επιτρεπεται για ποιο λόγο σας παρακαλοθουσαν,και γενικώς για ποιο λογο παρακολουθουνε ολοι αυτοι οι ανθρωποι που αναφερεις?Ειλικρινα σε ρωταω.(απο περιεργεια κ θεληση να μαθω κι οχι με υφος ειρωνιας,γιατι δεν ξερω πως μπορει να το παρεις)
    Last edited by niah; 09-05-2011 at 01:50.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by niah View Post

    Υγ:το ρωτησα αυτο για να δω προς τα που θα παει η συζητηση.Καθως η ψευδης κ συνεχης αισθηση παρακολουθησης ειναι συμπτωμα ψυχωσης νομιζω,ρωτησα για να δω αν θα μπορουσαμε να μιλησουμε για την διακοπη των φαρμακων.(επομενως αν εξακολουθει να υπαρχει θα ηταν λαθος μου να της μιλησω για διακοπη.)αυτος ηταν ο λογος κι οχι για να δωσω μια"εξυπνη κ λογικη"απαντηση κ να την χαρακτηρισω αρρωστη οπως λες..
    Mε αφορμη αυτο που λες nian θα θελα να πω κατι σχετικο. Δεν ξερω αν εχεις σχετικη προσωπικη εμπειρια, δλδ αν ο ιδιος εχεις ψυχωση ή καποιο σχετικο επεισοδιο ή αν εχεις διαβασει,ακουσει, ενημερωθει με καποιο τροπο για την ψυχωση. Πιστευω πώς ειναι αλλο να συμμετεχουμε σε μια συζητηση θεωρητικη λεγοντας τη γνωμη μας, και εντελως άλλο να πουμε την γνωμη μας σε εναν ανθρωπο που περναει κατι δυσκολο που εμεις δεν εχουμε ακουμπησει, με τον ιδιο τροπο: μεσα απο την ζωη μας. Βρισκω τετοια θεματα λεπτα κ ευαισθητα κ γι αυτο επισης βρισκω λαθος το να πω εγω την γνωμη μου πανω σ αυτο, που δεν ξερω πώς ειναι να το ζω. Εχω διαβασει, εχω ακουσει απο φιλους που εχουν συγγενεις...μα ολο αυτο δεν εχει σχεση με το να το ζω εγω κ να μπορω εγω να ρωτησω ετσι ωστε να συμβουλεψω, ποσο μαλλον να υποδειξω με καποιο τροπο κ τροπους επιλυσης του οποιου προβληματος. Αυτο το λαθος το χω κανει προσωπικα πολλες φορες...και μεσα απο τον χωρο αυτο, μιλωντας για την ψυχωση.

    Τα γραφω με πολυ καλη προθεση τα παραπανω κ χωρις καμια διαθεση να σου την πω ή να σε επικρινω. Νιωθω απλα πώς καποιες φορες η σιωπη καποιων που δεν ξερουμε για το τί ειναι αυτο που μιλαμε κ η φωνη οσων ξερουν κ εχουν περασει πραγματα που καποιοι αλλοι δεν περασαν ειναι απαραιτητες και οι δυο.Βρισκω μαλιστα επιπολαιο (οχι εσκεμμενα φυσικα) το να επιμενουμε κ σε μια αποψη που θεωρητικα κ ενημερωτικα μας εχει περασει ως η "σωστη", την στιγμη που ατομα που βιωνουν κατι θελουν κ ζητουν ενα βημα να μιλησουν βιωματικα.

    Φιλικα...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Σοφια,το καταλαβαινω αυτο που λες κι οπως ηδη ανεφερα ειχα κι εγω αυτην την αισθηση για αρκετο καιρο,κι εξακολουθω να το ζω μεσα στην οικογενεια μου δυστυχως.Αρα δεν μιλαω για κατι που εχω απλως ακουσει.
    Με τη συγκεκριμενη φραση μου προσπαθω να εξηγησω στον παθ τον λόγο που εγραψα αυτο που εγραψα στο προηγουμενο ποστ μου.
    Δεν ηθελα σε καμια περιπτωση να περασω την αποψη μου.Ρωτησα απλως κατι εκ των προταιρων για να δω το πως θα συμμετεχω στην συζητηση που το θεμα της ειναι η διακοπη της θεραπειας.Και θα το θεωρουσα μεγαλο λαθος μου να προτρεψω την κοπελα απ τη στιγμη που διατηρει ενα συμπτωμα να σκεφτεται την διακοπη,μιας κι αυτο θα την οδηγουσε σε χειροτερα.Δεν πηγα να υποδειξω με αλλα λογια τροπους επιλυσης.Μιας που δεν ξερω ουτε η ιδια(μακαρι να ξερα)αλλα να πω την αποψη μου καθαρα πανω στην ερωτηση της κοπελας(τον τιτλο του θεματος).
    Εχω λαθος όσον αφορα το συγκεκριμενο συμπτωμα?εκει ειναι η ενσταση σου?αν κανω λαθος συγγνωμη.
    Ειλικρινα δεν καταλαβαινω που εκανα τοσο μεγαλο λαθος.Αν θελεις εξηγησε μου.Πραγματικα θα ηθελα να ξερω ωστε αν ειναι ετσι να το αποφυγω και στο μελλον.
    Οποτε μπορεις απαντησε μου.
    Ευχαριστω

    ξαναδιαβασα το μυνημα σου κ θελω να συμπληρωσω το εξης,γιατι αρχικα δεν καταλαβα:
    Να εξηγησω πως δεν εννοω σε καμια περιπτωση πως θα την συμβουλευα εγω να κοψει τα φαρμακα αν αυτο ειναι που καταλαβες.Ισως ηταν λαθος η διατυπωση μου.Ειπα οτι θα συζητουσα πανω σ αυτο το θεμα(που ηταν η ερωτηση της)αν κ εφοσον τα συμπτωματα της ειχαν σταματησει.
    Συγκεκριμενα θα της προτεινα να το συζητησει με το γιατρο της αν ενιωθε οτι της ειχαν περασει τα συμπτωματα.Ενω στην περιπτωση που αυτα συνεχιζαν θα τις προτεινα να μην σκεφτεται ακομα αυτην την εκδοχη.
    Last edited by niah; 09-05-2011 at 03:41.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {ΥΓ2:Αν επιτρεπεται για ποιο λόγο σας παρακαλοθουσαν,και γενικώς για ποιο λογο παρακολουθουνε ολοι αυτοι οι ανθρωποι που αναφερεις?Ειλικρινα σε ρωταω.(απο περιεργεια κ θεληση να μαθω κι οχι με υφος ειρωνιας,γιατι δεν ξερω πως μπορει να το παρεις) }<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<μιας και ρωτας ειλικρινα , να σου απαντησω. Ολοι αυτοι οι ανθρωποι (συμπεριελαμβανομενου και των αμετρητων καμερων που ειναι εγκατεστημενες παντου , χωρις παντα την απαραιτητη σημανση )δηλαδη απ τον ντετεκτιβ της γειτονιας που τον εχει προσλαβει η/ο απατημενος/η συζυγος να της φερει τεκμηρια (φωτο-βιντεο κλπ), εως τις μυστικες υπηρεσιες -'αγνωστου ταυτοτητας'- που παρακολουθουσαν τα τηλεφωνα του προηγουμενου πρωθυπουργου και των υπουργων του ,μεσολαβουν αμετρητες αλλες περιπτωσεις παρακολουθησης καθως και των σχετικων με αυτο ανθρωπων . Αυτοι οι ανθρωποι κυκλοφορουν αναμεσα μας ,περνουν το ιδιο λεωφορειο ,μενουν στην ιδια πολυκατοικια , πινουν καφε στο ιδιο καφενειο με μας , και αν τους κινησουμε την περιεργεια θα παρουν τηλ το συναδελφο κοντα στη δουλεια μας να μας τσεκαρει ας πουμε , και καθως εκεινος θα το κανει αγαρμπα ,,να σου και δημιουργηθηκε ηδη ενα σεναριο παρακολουθησης . Αδολο μεν και χωρις περιεχομενο πιθανως , πλην ομως ΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΣ αρκετο για να πυροδοτησει τη κ φαντασια και τις φοβιες ενος λιγο εφανταστου ατομου και να το ανησυχησει .
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩς αυτο ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΨΥΧΩΣΗ σονυ και καλα ,Αυτο ειναι το σημειο που γινεται το λαθος , οχι μονο απο σενα αλλα δυστυχως και απο τους ειδικους ,,,,και παει λεγοντας ...........

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. τι θα γινει οταν σταματησω τα χαπια?
    By sousou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 23-02-2011, 16:39
  2. ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ!!!
    By olga_soul in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 60
    Last Post: 07-08-2009, 18:12
  3. πως να σταματησω τα φαρμακα
    By feskana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-01-2009, 13:11
  4. Αλλος ενας ερωτας χωρις ανταποκριση
    By agnostos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 24-05-2008, 20:04
  5. Τι να κανω για να σταματησω να ξερναω?
    By apogoiteumenh in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 16
    Last Post: 05-11-2007, 20:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •