να τα σταματησω τωρα ή να περιμενω τι θα μου πει ενας άλλος γιατρος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 55
  1. #1
    favvel
    Guest

    να τα σταματησω τωρα ή να περιμενω τι θα μου πει ενας άλλος γιατρος?

    παιδιά γεια σας.Είμαι πολύ ανήσυχη εδώ και 5 μέρες σχετικά με το θέμα διακοπής των φαρμάκων που παίρνω.Κατ'αρχήν γράφω σε αυτήν την ενότητα χωρίς να ειμαι σίγουρη αν ανήκω εδώ γιατί μου εχουνε γινει διαφορες διαγνωσεις κατά καιρούς.Όπως κατάθλιψη στην αρχή,μετά διαταραχή συναισθήματος και μετά η τελευταια ψύχωση.
    Αλλά εγω αισθανομαι καλά.Δεν εχω κανενα πρόβλημα.
    Και μια μερα επειδή ειχα βγει και ετυχε και δε γυρισα σπιτι αναγκαστικά δεν πήρα τα βραδινά μου χάπια ούτε της επομενης μερας τα πρωινα,γιατι δεν τα ειχα μαζί μου.
    Και παρατηρησα αλλαγες πανω μου.Αλλαγες θετικες.Ήμουνα καλύτερα.
    Δηλ.κατα αυτο το διαστημα ας πουμε δεν ειχα βουλιμία,η σκεψη μου ηταν πιο τακτοποιημενη,μπορουσα να συγκεντρωθω και να σκεφτω,επισης αδυνατισα κατα 1,5 κιλο μεσα σε 1 μερα,καθαρισε το προσωπο μου απο τα σπυρακια καπως και εδειχνε πιο φωτεινο..αυτά..
    Αλλα μετα αρχισα παλι να τα παιρνω τα χαπια κανονικα και αρχισαν παλι οι υπνηλίες γιατι εχω υπνηλίες ολην την ημερα σχεδον με τα φαρμακα,εχω ταση για φαγητο και προβλημα με το βαρος μου,δεν μπορω να αδυνατισω και επισης οταν θελω να σκεφτω καποια πραγματα δεν μπορω να συγκεντρωθω.
    Και θυμαμαι που μια μερα μου ειχε πει ο γιατρός μου:"αφου εισαι ετσι τωρα(εννοουσε καλα και να κανω αστεια)φαντασου άμα δεν τα'παιρνες πώς θα ησουν"
    Και καταλαβαινω οτι ο γιατρος μου θελει το κακο μου ή οτι συνεργαζεται με καποιους που με θελουν σε καταστολη,γιατι εχω καταλαβει οτι με παρακολουθούν αφου καθε φορα που βγαινω οπου κι αν παω βλεπω αστυνομικους.
    Και μια φορα στο μετρο ενω καθομουν και περιμενα το μετρο ηρθε ενας με στολη και με κοιταγε,ο ιδιος που ειχα δει και μια αλλη φορα σε αλλη σταση του μετρο,λιγες μερες πιο πριν και μετα οταν ηρθε το μετρο και μπηκα εγω μεσα για να φυγω ήρθαν και κατι αλλοι με στολη μαζι του ητανε,και φυγανε μετά μαζί ολοι απο τις κυλιομενες σκαλες και τους κοιταζα εγω μεσα απ'το συρμο οπου καθομουν και με κοιταζανε κι αυτοι.
    Και θελω να βρω ενα γιατρο να μου πει πώς να σταματησω τα φαρμακα.
    Αλλα να'ναι δημοσιος για να μην πληρωσω.Αλλα φοβαμαι απ'την αλλη οτι ο δημοσιος δε θα ασχοληθει και πολυ μαζι μου.
    Αλλα τι να κανω δεν ξερω.?
    Ήθελα να ρωτησω κιολας κατι.Δλδ πρεπει να παω σε εναν αλλο γιατρο τωρα να του πω ξανα την ιστορια μου και να κρινει αυτος αν θα πρεπει να τα σταματησω ή οχι?
    Επισης εχω παει εδω και εναν μηνα και σε εναν ομοιοπαθητικο γιατρο γαι να δουμε μηπως μας βοηθησει και αυτος καλυτερα γιατι βλεπαμε οτι με τον αλλον δε θα σταματουσα ποτε τα φαρμακα.Ακομα δεν τα εχω ξεκινησει τα ομοιοπαθητικα φαρμακα.
    Επισης ο πατερας μου μου ειπε οτι καποια στιγμη θα πηγαιναμε να δουμε και μία αλλη γιατρο που κανει μια αλλου ειδους ιατρικη.δεν ξερω τι ακριβως.Δεν καταλαβα.

    Παιδια εχω μπερδευτει.Τι να κανω?Αφηστε που δεν εχω υπομονη.
    Πού να παω?
    Παντως αν καποιος απο εδω ξερει πώς σταματαμε γενικα τα φαρμακα θα με βοηθουσε παρα πολύ.Εκεινο το παιδι που βγηκαμε μου ειπε εναν τροπο αλλα δεν ξερω θελω να το διασταυρωσω.Επειδη ακριβως δεν εχω υπομονη και εχω κουραστει με τα κωλοφαρμακα που δεν τα χρειαζομαι στο κατω κατω και κακο μου κανουν παρα καλο,θα ακολουθουσα τη συμβουλη οποιου μου ελεγε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    τωρα παιρνεις αντιψυχωσικα φαρμακα και ποια/?
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  3. #3
    favvel
    Guest
    παιρνω το πρωί ενα topamac των 100mg και
    το βραδυ παλι ένα topamac των 100mg και ενα seroquel XR των 400mg
    και ενα seroquel XR των 200mg.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    κοιτα αυτα που ειπες με τους αστυνομικους σαν ψευδαισθηση μου ακουγεται
    και για αυτο μαλλον σου δινουν τα φαρμακα.

    δηλαδη, δεν υπηρξε πραγματικα ποτε αλλα ηταν ενα παιχνιδι του μυαλου σου,
    σαν να βλεπεις μια ταινεια με τους φοβους σου και να δειχνουν ολα αληθινα αλλα
    να μην υπαρχουν στα αληθεια.

    με τα φαρμακα ειμαστε μια χαρα , αλλα αμα τα κοψουμε μας επανερχεται μετα καποιο
    συντομο χρονικο διαστημα.

    κοιτα αντι να τα κοψεις , να τα ελαττωσεις σιγα σιγα σε μια δοση συντηρησης που ειναι
    ανεκτη για εσενα. τοτε δε θα εχεις πολλες παρενεργειες και θα εισαι σχεδον οπως αμα
    δε τα επαιρνες. κοιτα να παρεις επισης ενα νεο φαρμακο που εχει λιγοτερες παρενεργειες..

    μη κανεις καμια βλακεια και τα κοψεις , ιδιως ποτε κοφτα αλλα παντα σιγα σιγα.
    εγω το μετανιωσα που τα εκοψα..

    εγω τωρα τα παιρνω και ελπιζω σε μερικα χρονια να βγουν καινουργια που θα εχουν
    λιγοτερες παρενεργειες. εξαλλου διαβαζω νεα ευρηματα για την αρρωστεια μας.

    στα ματζουνια και στους ομοιοπαθητικους κ.λ.π. μη τους εχεις πολυ εμπιστοσυνη, πολλοι κομπογιανιτες κυκλοφορουν.

    κοιτα να βρεις εναν καλο γιατρο που εμπιστευεσαι και ψαξτο και στο ιντερνετ για την αρρωστεια μας.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Αν τα κόψεις κόψτα πολύ σιγά, δηλαδή ελάττωνε την δόση σταδιακά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ρε συ το τοπαμακ κοβει την ορεξη!! μηπως το αλλο προκαλει την αυξηση της ορεξης κ ειναι πιο ισχυρο ωστε καλυπτει τη δραση του τοπαμακ...
    εφοσον δεν εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο που πας, καλο ειναι να ζητησεις κ δευτερη γνωμη, κ να συζητησεις τι σε απασχολει, κ πως νιψθεις με τα φαρμακα, ισως δεν σου κανουν αυτα κ σου τα αλλαξει....
    γενικα παντως οταν κοβεις ενα φαρμακο καλο ειναι να μην παιρνεις την αποφαση μονος σου κ να μην το κοβεις αποτομα καθως υπαρχει μεγαλος κινδυνος να υποτροπιασεις....παντα σε συννενοηση με το γιατρο κ σταδιακη διακοπη ωστε να εχεις οσες λογοτερες παρενεργειες..

    επισης μηπως εχεις κατι σαν διαταραχη κοινωνικης φοβιας οταν κυκλοφορεις εξω?? γιατι απ αυτα που γραφεις φαινεται οτι νιωθεις οτι σε κοιταζουν ολοι κ σε παρακολουθουν κτλ..επισης προσπαθησε να βγαλεις απ το μυαλο σου τους αστυνομικους κ οτι σε παρακολουθουνε , γοατι να το κανουνε αλλωστε , δεν εισαι τιποτα υποπτη να εχεις κανει κατι κ να φοβασαι...πιστευω οτι ειναι περισσοτερο ιδεα σου το οτι σε κοιτανε, γενικως πολλοι αστυνομικοι εχουν αυτο το υφος κ κοιτανε επιμονα κ βλοσυρα πολλες φορες, μην δινεις σημασια κ μην τους κοιτας, απεφευγε τους για να μην συγχιζεσαι...πιστεψε με αυτοι περισσοτερο φοβουνται τον κοσμο παρα ο κοσμος αυτους....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Αν καταλαβα καλα κ ο πατερας σου συμφωνει στη διακοπη των φαρμακων κ αντικατασταση τους απο αλλα ενναλακτικα.Εχεις λοιπον συμμαχο στη προσπαθεια σου,κ αυτο ειναι θετικο ,ελεγχει την κατασταση σχετικα με τις ψευδαισθησεις σου κ μπορει να σε προστατεψει απο παρανοικες αντιδρασεις.
    Γνωμη μου ειναι ,απο την προσωπικη μου εμπειρια με τα αντιψυχωσικα, να μη βιαστεις να τα κοψεις εντελως!!!!!Ξεκινα ενναλακτικη θεραπεια ,να δυναμωσεις τον οργανισμο σου ,κατι που ειναι πολυ δυσκολο ,θελει πολυ πειθαρχια ,και δεν εχει να κανει με τα μαγικα χαπακια που τα σταματουν ολα ,αλλα, με προσωπικη συνειδητη υπερβαση του εαυτου σου κλπ κλπ κλπ .Συγχρονως με την κλασσικη αγωγη που παιρνεις ξεκινα κ οτι αλλο ενδυναμωτικο ενναλακτικο πιστευεις οτι σου ταιριαζει , και προσπαθησε να βρεις γιατρο που να σε υποστηριξει σαυτη σου την προσπαθεια ,να σε προειδοποιησει κ να σε κατατοπισει για τα συμπτωματα της διακοπης κ οχι να σε τρομοκρατησει.
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  8. #8
    favvel
    Guest
    οχι αυτο για την ψευδαισθηση maus δεν ισχυει! lacrymosa ελπίζω να ισχυει αυτο που λες εσυ.Απλά εγω νόμιζα οτι παρακολουθούν ξερεις γενικά αυτα που γραφουμε απο δω κι απο κει στο ιντερνετ και οτι εχω προκαλεσει με αυτα που γραφω και τη ζωη που κανω και οτι γι'αυτο με παρακολουθουν.
    Αλλα επειδη δεν εμπιστευομαι ουτε το γιατρο μου παρ'ότι ειναι πολυ καλος γιατρος,επειδη νομιζω οτι θελει να με εχει σε αυτην την κατασταση,να με κραταει ανενεργη,θα παω να βρω καποιον αλλον να μου πει αυτο που ειπατε να κοψω σταδιακα τα φαρμακα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Για κάποιους θα είσαι βάρος για να σε έχουν φορτωσει με ψυχοφάρμακα. Σορρυ αλλά έτσι είναι...

    Πω πω , τι ειπες τωρα ινσεκτ! Κι ομως ολοι πιστευουν οτι η φροντιδα της οικογενειας ειναι η η επιβλεψη κ εκτελεση των εντολων του ψυχιατρου- να παιρνει αδιαλειπτως καθημερινα τα φαρμακα του ,κατι σαν προσευχη! και ειναι ησυχοι οτι φροντιζουν τον αρρωστο συγγενη με το να τον ενθαρρυνουν να μη σταματησει η να μη δοκιμασει να σταματησει τα ψυχοφαρμακα και αν αυτος τα παιρνει κανονικα ειναι ολοι ησυχοι και συνεχιζουν χωρις τυψεις την ζωη τους. Εκαναν οτι ειπε ο γιατρος ,πασυ θυσια να μη δοκιμασει να σταματησει ποτε τα φαρμακα-
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  10. #10
    favvel
    Guest
    αα οκ..τοτε κατερινακι..δηλ.καλυτερα ειναι να κανω υπομονη εε??να μη βιαστω?ξερεις απλα εκεινο το διαστημα που ημουν χωρις φαρμακα ειχα τοση ενεργεια και ημουν τοσο χαρουμενη και βιαζομουν να τα κοψω.Ομως πού να ξερω εγω αν μετα απο ενα χρονικο διαστημα αφου τα εχω κοψει θα εχω την ιδια ενεργεια εε?
    οπότε θα δοκιμασω και την περιπτωση με την ομοιοπαθητικη ιατρικη και μετα θα συζητησω και το θεμα της διακοπής.ουφ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Ναι παρα πολυ προσεκτικα, ειναι δυσκολο να ζεις με τις παρενεργειες των φαρμακων αλλα ακομη δυσκολοτερο να ζεις με την ψυχωση χωρις φαρμακα, θελει πολλη προσπαθεια απο την πλευρα του ψυχικα ασθενη κ μεγαλη συμπαρασταση απο την οικογενεια ,κ ομοφωνια στις αποφασεις. Παντως ΜΗ ΒΙΑΣΤΕΙΣ γιατι οπως κ ναχει θαχεις το rebound apo ta farmaka κ θαναι δυσκολα. Κοιταξε να ισοροπισεις τον οργανισμο σου με ενναλακτικα και παιρνε κ τα αντιψυχωσΙκα σου κ μετα η κατασταση θα σου δειξει. ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    φαβελ εχεισ ψυχωση κανενασ δε σε παρακολουθει απλα τα φαρμακα εχουν παρενεργειεσ την αυξηση βαρουσ την ελλειψη συγκεντρωσησ και τισ αλλεργιεσ πρεπει να βρεισ το καταλληλο φαρμακο για σενα κυκλοφορουν αρκετα κατι θα σου κανει περισσοτερο απο τα αλλα

  13. #13
    favvel
    Guest
    μμ παντως τωρα που το συζητησα με τον πατερα μου,ευτυχως που συζητησαμε γιατι δε μιλιομασταν,μου ειπε οτι ρωτησε 3 γιατρους κλασικής ιατρικής και του ειπαν οχι για ομοιοπαθητικα.Οτι στην περιπτωση της ψυχιατρικής η ομοιοπαθητικη ιατρικη βρισκεται σε σταδιο πειραματων.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    δεν εννοούσα ομοιοπαθητικά εννοούσα από αντίψύχωτικά κάτι θα σου κάνει το σερντολεκτ είναι πολύ καλό για μένα

  15. #15
    Favvel δεν σε παρακολουθει κανενας. Δυστυχως εισαι ακομη σε ψυχωση κ δεν πρεπει σε καμια περιπτωση ουτε να τα κοψεις ουτε να τα ελλατωσεις.

    Συνεχισε τα κανονικα, κ σε καποιο διαστημα θα καταλαβεις κ εσυ οτι ησουν σε ψυχωση οταν τα φανταζοσουν αυτα.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. τι θα γινει οταν σταματησω τα χαπια?
    By sousou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 23-02-2011, 17:39
  2. ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ!!!
    By olga_soul in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 60
    Last Post: 07-08-2009, 19:12
  3. πως να σταματησω τα φαρμακα
    By feskana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-01-2009, 14:11
  4. Αλλος ενας ερωτας χωρις ανταποκριση
    By agnostos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 24-05-2008, 21:04
  5. Τι να κανω για να σταματησω να ξερναω?
    By apogoiteumenh in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 16
    Last Post: 05-11-2007, 21:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •