ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΚΑΡΔΙΟΠΑΘΕΙΕΣ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719

    ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΚΑΡΔΙΟΠΑΘΕΙΕΣ...

    Επηρεάζει η κατάθλιψη την καρδιά? Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της μελέτης <<Αττική>> όπως ονομάστηκε- του καθηγητή καρδιολογίας Στεφανάδη Χριστόδουλο και των συνεργατών του, τα οποία ανακοινώθηκαν και το φετινό διεθνή συνέδριο Καρδιαγγειακής Ιατρικής CARDIO ATHENA 2006, είναι πλέον αποδεδειγμένο ότι τα προβλήματα της ψυχικής σφαίρας έχουν άμεση σχέση με τις καρδιαγγειακές νόσους. Η έρευνα έγινε σε 3000 ασθενείς και τα δεδομένα έδειξαν ότι:

    - Οι καταθλιπτικοί έχουν μέχρι και 4 φορές μεγαλύτερη πιθανότητα να πάθουν έμφραγμα μυοκαρδίου,
    - 1 στους 4 ασθενείς με έμφραγμα εμφανίζει σοβαρής μορφής κατάθλιψη,
    - 2 στους 3 ασθενείς εμφανίζουν συμπτώματα ήπιας κατάθλιψης,
    - Η παρουσία κατάθλιψης συνδέεται με αυξημένη πιθανότητα στεφανιαίων συνδρόμων (οξύ έμφραγμα μυοκαρδίου ή ασταθή στηθάγχη) καθώς και αγγειακό εγκεφαλικό επεισόδιο

    Το συμπέρασμα της Όλγας μετά την έρευνα αυτή? …….έχουμε ακόμα ένα κίνητρο για να διώξουμε την κατάθλιψή μας !!!!


    ……εκτός και αν οι γυναίκες και οι άντρες του forum έχουν βρει μιαν αφορμή να βλέπουν συχνά τον ή την γοητευτικό/ή καρδιολόγο τους ……….

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ε βεβαια !η καταθλιψη εχει επιδραση &στο καρδιαγγειακο&στο ανοσολογικο....δημιουργει συννοσηροτητα οπως λεμε!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Β.Ελλάδα
    Posts
    66
    ʼν και γοητευτικός,κουράστηκα πια να πηγαίνω στο νοσοκομείο να τον βλέπω ...ʼν θέλει,ας έρθει να με βρει εκείνος...)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Κατ\' οίκον επισκέψεις δεν κάνει;;:P

  5. #5
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Β.Ελλάδα
    Posts
    66
    Είναι ειδεικευόμενος!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Β.Ελλάδα
    Posts
    66
    sorry,ειδικευόμενος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Ειδικευόμενος ε;
    Ε, την επόμενη φορά που θα πας στο νοσοκομείο [σιγά που δεν θα πας...] έχε έτοιμο κι ένα χαρτάκι με το τηλέφωνό σου...
    Ξέρεις θα μιλήσετε για την ειδίκευσή του...:P

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Β.Ελλάδα
    Posts
    66
    Έχω να πάω 1.5 χρόνο και πραγματικά έχω ησυχάσει.Θα ΄θελα όμως να τον ξαναδώ αλλά ευτυχώς ή δυστυχώς μου είπε οτι είμαι υγιής!Δεν θα τον κυνηγήσω κιόλας...)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Χρύσα μου μάλλον πήρες πολύ σοβαρά το σχόλιό μου περί ......καρδιολόγου.........:P:P


    Και εσύ Βασίλη (Βρουτό-παιδο!!) συμμετέχεις εεεεεεεε?????????

    Μάλλον τελικά πρέπει να αλλάξουν τα αποτελέσματα στην έρευνα...δεν προκαλούν κατάθλιψη οι καρδιοπάθειες , αλλά οι ωραίοι καρδιολόγοι που τσακίζουν τις ερωτευμένες καρδιές.....

    ʼ ρε παιδιά την πλάκα σας.......:P:P

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....παντως οσον αφορα τις καρδιοπαθειες στις γυναικες,ο γαμος θεωρειται προστατευτικος παραγων,ενω ενα διαζυγιο&ενας δευτερος γαμος οχι!τελευταια το διαβαζα σε μια σχετικη μελετη περι ασταθους στηθαγχης& φυλου!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •