Δεν αντέχω άλλο!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 113
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    83

    Δεν αντέχω άλλο!!!

    Γεια σας.Είδα το site και ειπα να μιλησω και εγω καπου για να μην σκασω...ειμαι 24 ετων εχω σπουδασει ήδη και ειμαι σε μια δευτερη σχολη αλλα κυριως επειδη το ηθελαν οι γονεις μου οχι εγω.δε μ αρεσει καθολου και εδω και ενα χρονο τα εχω παρατησει δεν πηγαινω καθολου.δεν τους το εχω πει ομως και ξερω πως τους κοροιδευω.μεσα σε αυτο το διαστημα προσπαθω συνεχως να βρω και δουλεια αλλα δε γινεται τπτ.ειμαι σε αλλη πολη οπως εχετε καταλαβει.ομως δε μπορω να κρυβομαι αλλο και να λεω ψεμματα.απλα δε ξερω πως να τους το πω.και τωρα μου ζηταν παλι βεβαιωση απο τη σχολη αλλα εγω δεν εχω πατησει για εναν ολοκληρο χρονο θα παω τωρα και θα τους πω τι?και εξ αλλου ισως ειναι και καιρος να το μαθουν ετσω ετσι...αχχ δεν αντεχω δε ξερω τι να κανω???εναν εφιαλτη ζω εδω και 2 χρονια με πιεση και αγχος και φοβο.θελω να μεινω εδω που ειμαι αλλα για να δουλεψω και οχι για να σπουδαζω αλλο!!!δεν αντεχω....δε μπορω....
    θελω να μου πειτε εαν γινεται και εσεις τη γνωμη σας,τι να κανω......
    σας ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Καλημέρα gian. Τι φοβάσαι και δεν τους μιλάς? Γενικά έχεις στο νου σου κάποιες τους αντιδράσεις που τις θεωρείς ως "απειλητικές" για σένα και το τρενάρεις γι αυτό το λόγο? Έτσι όμως κι εσύ βασανίζεσαι μένοντας στην αγωνία και στις σκέψεις, που στο κάτω κάτω δεν αλλάζουν κάτι από την ουσία που είναι ότι δε σου αρέσει αυτό που σπουδάζεις και γι αυτό δεν το αναζητάς και δεν αφοσιώνεσαι σ'αυτό. Και χάνεις και χρόνια που θα μπορούσες να κάνεις ό,τι αγαπάς πραγματικά.
    Μπορεί να σε βοηθούσε να σκεφτείς πως ό,τι σπουδάζεις αφορά εσένα και μόνο και πώς έχεις κάθε δικαίωμα και να αλλάζεις γνώμη για οτιδήποτε και όταν το κάνεις να μπορείς να το υποστηρίζεις.
    Θα έλεγα να πας μια βολτίτσα από το πατρικό, να βρεις κάποια χαλαρή στιγμή και να μιλήσεις ψύχραιμα, με κατανόηση για τυχόν αντιδράσεις και βλέπεις. Όχι παρακαλετός ο τόνος σου, σταθερός και σίγουρος. Σκέψου το, δούλεψέ το μέσα σου και προχώρα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    83
    Κοιτα πιστευω πως εχεις δικιο.οσον αφορα τις αντιδρασεις που λες αυτο φοβομουν μια ζωη γιατι παντα ηταν "λαθος" για αυτους οτι και να εκανα εγω και κυριως σε σχεση με την αδελφη μου που αυτη παντα ηταν καλυτερη.εμενα παντα με "υποβιβαζαν" λιγο αν μπορω να το πω ετσι.παντα ειχα και ακομα εχω ενα φοβο να μην στεναχωρησω τους αλλους και τι εχω καταλαβει τοσα χρονια? να στεναχωριεμαι και να μη ζω εγω.μαλλον ηρθε η ωρα να ξυπνησω.....

  4. #4
    Καλημερα γιαν

    Tην ιδια φαση ακριβως περνουσα και εγω για 2 χρονια.Ελεγα στους γονεις μου δηλαδη οτι σπουδαζω αλλα στην ουσια χρωστουσα παρα πολλα μαθηματα και δεν ηθελα να συνεχισω τη συγκεκριμενη σχολη.Εγω το εφτασα στο αμην βεβαια ,τους το ειπα οταν δηθεν ειχα φτασει στο εξαμηνο της πρακτικης.

    Απο προσωπικη εμπειρια θα σε συμβουλευα να τους το πεις τωρα που ειναι ακομα νωρις.Μη το αφησεις να γινει ολο αυτο βουνο και να ερθεις σε αδιεξοδα..Κανε μια συζητηση μαζι τους και πες τους την αληθεια σου,ακριβως οπως την γραφεις εδω.Μπορει να σου φαινεται τωρα πολυ δυσκολο να το διαπραγμευτεις μαζι τους αλλα πιστεψε με οταν τους ανοιχτεις θα σου φυγει ενα τεραστιο βαρος..(Και ισως να μην ειναι και τοσο καταστροφικο οσο εσυ το βλεπεις τωρα)

    Ευχομαι ολα να πανε καλα και να βρεις τη δυναμη να τους μιλησεις συντομα για να σου φυγει αυτο το βαρυ φορτιο και να συνεχισεις τη ζωη σου οπως εσυ την επιθυμεις πια χωρις ψεμματα .
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    83
    Αχ εσυ λοιπον που το εχεις περασει ισως με καταλαβαινεις περισσοτερο απο τον καθενα olgaki82.η αληθεια ειναι πως το σκεφτομαι συνεχεια και δε μπορω αλλο.ειμαι μονιμως αγχωμενη και δεν το μπορω αλλο αυτο.εσενα ποια ηταν η αντιδραση τους για να δω τι να περιμενω πανω κατω.....βεβαια οι ανθρωποι και οι αντιδρασεις τους δεν ειναι το ιδιο..και εσυ με τι ασχολεισαι τωρα πια?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    gian, σκέψου το εξής. Αν εσύ στο μέλλον έχεις ένα παιδί, θα ήθελες να μπορεί να σου πει πως έχει αλλάξει γνώμη δίχως να αισθάνεται απειλή ή ανάγκη συμμόρφωσης με τη δική σου άποψη? Τώρα βάλε νοητά εσένα στη θέση εκείνου του παιδιού. Και σκέψου πως μέσα από αυτή τη διαδικασία δοκιμάζεις όχι μόνο την ανεξαρτησία σου από τη γονεική θέληση, αλλά επίσης βαδίζεις σε μία γενικότερη ίσως αλλαγή της μεταξύ σας σχέσης, εσού και των γονιών σου, μπορεί αυτό να είναι ένα σκαλοπάτι θετικό και όχι στενόχωρο όπως το έχεις προαξιολογήσει.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    83
    Ναι η αληθεια ειναι πως αν ποτε κανω παιδι δε θελω να ειναι η σχεση του σαν τη δικη μου με τους γονεις μου,δηλαδη να με φοβαται.Θέλω να το κανω γιατι δεν αντεχω αλλο αλλα μαλλον θελω και μια "ωθηση" παραπανω γιατι ποτε δε με εχει υποστηριξει κανεις μεχρι τωρα στις επιλογες μου παρα μονο το αγορι μου..κανεις αλλος!τι να πω;και δε νομιζω πως ειναι τοσο λαθος αυτα που εχω κανει.παντα εκανα οτι μου ελεγαν αυτο ειναι το μονο λαθος μου και οπως σου ειπα RainAndWind τα εκανα για να μη τους στεναχωρησω αλλα εμενα ποτε θα με υπολογισω?ποτε θα ζησω για εμενα και οχι για τους αλλους;και πως θα το παρουν αραγε που ενα χρονο τωρα τους κοροιδευω;πως θα τους το πω;.......

  8. #8
    Εγω οπως σου ειπα πριν τους το ειπα πια οταν δεν ειχα αλλη λυση,με περιμεναν να κανω πρακτικη αλλα χρωστουσα το βοσπορο απο μαθηματα και το πιο σημαντικο ηταν οτι δεν ηθελα να ασχοληθω με τη σχολη,δλδ αν τους ελεγα οτι θα προσπαθησω να διαβασω κτλπ παλι ψεμματα θα ελεγα.Οποτε τους το ειπα μια ωραια πρωια πολυ κοφτα,οταν με ρωτησαν ποτε θα παρω τη βεβαιωση για πρακτικη απαντησα οτι δεν μπορω να κανω πρακτικη γιατι δεν ασχοληθηκα με καμια σχολη και φυσικα δεν αφησα περιθωρια οτι εχω σκοπο για κατι τετοιο στο μελλον.Η αντιδραση τους ηταν πολυ καλυτερη απο οτι περιμενα,με στηριξαν στην επιλογη μου να φυγω απο το σπιτι και να ψαξω δουλεια σε αλλη πολη.

    Οσον αφορα με τι ασχολουμαι προς το παρον ακομη ψαχνω για μια δουλιτσα..Ειναι δυσκολα πλεον να βρεις δουλεια και το ξερεις αλλα το βαρος που μου φυγει απο τοτε που το ξεκαθαρισα στους γονεις μου δεν συγκρινεται με καμια δυσκολια που αντιμετωπιζω τωρα.Το να μη ψαχνω πλεον δικαιολογιες και τρυπες να τα μπαλωσω με εχει ξεαγχωσει πολυ
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    83
    Αχ και εγω το θελω πολυ αυτο....δε ξερεις η μαλλον εσυ ξερεις τι περναω καθε μερα που πρεπει να λεω και κατι δε μπορω αλλο.εχω μονιμως εναν κομπο στο στομαχι!!!εσενα σε στηριξαν εμενα δε ξερω γιατι αν διαβασες και πιο πανω ποτε και τιποτα απο οτι εκανα δεν ηταν ικανοποιητικο ποτε!!!!αλλα τωρα νομιζω πως δεν παει αλλο...μαλλον θα το πω και οτι βρεξει ας κατεβασει...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Πολύ σωστά τα ερωτήματα που σου θέτεις gian. Πότε θα ζήσεις τη δική σου ζωή? Και όχι τη ζωή που χρειάζεται την έγκριση των γονιών σου?
    Όποτε εσύ αρχίσεις να το δοκιμάζεις. Δε θα είναι εύκολο στην αρχή, γιατί έχεις να παλέψεις με τις ενοχές που θα σου γεννώνται. Λίγο λίγο η αίσθηση της σιγουριάς θα αυξάνεται όμως, η πίστη σε σένα θα σχηματίζεται, θα παίρνει περισσότερο χώρο απ΄ό,τι η ανάγκη να είσαι το καλό παιδί. Κι εσύ θες χρόνο να το μπορέσεις κι αυτοί να το δεχτούν. Σταθερότητα, επιμονή, όχι υπαναχωρήσεις. Αν δοκιμάσουν να σε "τραβήξουν" προς την κατεύθυνση της υποταγής μέσω ενοχών, θα χρειαστεί να έχεις τη δυνατότητα αυτές τους τις προσπάθειες να τις ουδετεροποιήσεις στο πόσο θα σε φορτίσουν ενοχικά. Δούλεψέ το με έναν ψυχολόγο για μένα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Aκριβως ,οι αντιδρασεις του καθενα διαφερουν,αλλα δεν νομιζω οτι πρεπει να σκεφτεσαι ποια θα ειναι η αντιδραση τους σε αυτη τη φαση που εχεις φτασει ,πρεπει να σκεφτεις να ξεμπλεξεις απο ολο αυτο το λουκι και να αισθανθεις ελευθερη.Αυτο το οτι βρεξει ας κατεβασει νομιζω οτι ειναι η καλυτερη σκεψη που μπορεις να εχεις προς το παρον.Εξαλλου σκεψου τι ειναι πιο καταστροφικο και ψυχοφθορο,μια ασχημη αντιδραση των γονιων σου η το αδιεξοδο που βιωνεις και πλεον η καθημερινοτητα σου αναλωνεται σε ανουσιες δικαιολογιες και τρυπακια ωστε οι δικοι σου να μη καταλαβανουν τιποτα?Που μονιμα ζεις σε ενα αγχος και φοβο?Μετρα τα και ζυγισε τα λογικα.Η λυση ειναι πολυ πιο ευκολη απο οσο τωρα πιστευεις.Και το σημαντικοτερο μη φοβασαι.Δε το βαρεθηκες?Εγω το ειχα βαρεθει ολο αυτο καθε μερα
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  12. #12
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    83
    Η αληθεια ειναι πως εχει εξαντληθει μεσα μου η αναγκη του να ειμαι το καλο παιδι πλεον.δε με απασχολει και πολυ και οσο περναει ο καιρος εξαντλειται και η υπομονη μου και σαφως οι αντοχες μου.απλως περιμενα και εγω μηπως εβρισκα καμια δουλεια πρωτα ετσι ωστε και αναγκη να μην τους εχω αλλα και να μη φορτωθω στο φιλο μου δε μ αρεσει καθολου.εν τω μεταξυ εχω και την πιεση για τι οικονομικο αυτο δε σου το ειπα..η αδελφη μου βεβαια σπουδαζε καμια δεκαρια χρονια αλλα δεν εχει να κανει.ειπαμε αυτη κανει τα σωστα...αλλα εμενα με εχουν πρηξει και διαβαζε και να τελειωσεις οταν πρεπει και και και και και!!και την σχολη μου την πρωτη την τελειωσα στα 4 χρονια ακριβως.μη σου πω πως ουτε μερα παραπανω δεν εκανα.και τωρα με εχουν πρηξει και με αυτο!!!!

  13. #13
    Είναι λάθος να κανεις στη ζωή σου ότι σου λεν οι άλλοι. Και αυτό θα το διαπιστώσεις μετά από χρόνια όταν θα έχεις ήδη εγκλωβιστεί σε καταστάσεις τις οποίες εσύ δεν επέλεξες αλλά σε κατεύθυναν προς αυτές άλλοι και τις οποιες τοτε δε θα μπορεις να αλλάξεις, μόνο θα τις βιωνεις με δυστυχία.

    Στους γονείς σου να το πεις όσο πιο γρηγορα γίνεται αλλά ταυτόχρονα να προετοιμάσεις τον εαυτό σου για τις αντιδράσεις. Κάποτε θα το μάθουν, είτε από εσένα είτε με άλλον τρόπο, καλήτερα από εσένα και γρήγορα και να τους τονίσεις ταυτόχρονα ότι αυτό που σου παν να σπουδάσεις δεν είναι καθόλου κατι που σε έκφράζει και ότι μεχρι τωρα τοκανες με το ζόρι. Αν τους το πεις γρήγορα δε θα πουν ότι τοσο καιρό τους κοροίδευες. Και δείξε τους ταυτόχρονα ότι έχεις κάτι στο νου να ξεκινήσεις εξίσου σπουδαίο, το οποιο επιθυμείς και σε εκφράζει, που θα τους κάνει να αποδεκτούν το ότι εγκατέλειψες τις σπουδές αλλά συναμα να χαρούν για μια νεα σωστη σου επιλογή. Η αναβολή να τους πεις την αλήθεια δε βοηθά, τους έχεις δημιουργήσει τη ψευδαίσθηση ότι συνεχίζεις και όσο παιρνά ο καιρός τόσο πιο έντονη θα ναι η αντίδραση τους όταν το μάθουν και το αίσθημα τους ότι τους κοροίδευες. Σε απωθεί να τους το πεις ο φόβος, φόβος αντίδρασης τους, βρες τις ψυχικες δυναμεις και καντο.

    Να μάθεις, και εξάσκησε τον εαυτό σου προς αυτή την κατεύθυνση, να κάνεις στη ζωή αυτό που εσύ νοιώθεις να σε γεμιζει, διότι μόνο αυτό θα σου προσφέρει εσωτερική χαρά και πληρότητα. Το να κανεις τις επιλογες άλλων είναι κατι σαν αυτοκαταπίεση και προμηνύει μελλοντική δυστυχία αφού όταν κανεις μια επιλογη όσο παιρνά ο καιρός τόσο πιο δυσκολα γινονται τα πραγματα να ξεφύγεις απ αυτην και στο τελος εγκλωβίζεσαι. Ότι είναι να κανεις κανε το γρηγορα και κυρίως επέλεξε γρηγορα και ξεκινα αυτό που εσένα σε γεμίζει.
    Και πρόσεξε και την αυτοεκτίμηση σου, μην υποτιμάς στον εαυτό σου γιατί αυτό θα σε απωθεί από πραγματα που θες να κανεις επειδή θα θεωρείς τον εαυτό σου κατώτερο γι αυτά.
    γιάννης

  14. #14
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    35
    Σήκω φύγε.
    Ροκ εν ρολλ.
    Είσαι 24.
    Εσύ θα καθορίσεις την ζωή σου.

    αυτά.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    83
    Παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους.το ξερω πως εχετε δικιο και αυτη πρεπει να ειναι η κινηση μου.δε θα ανεχτω αλλο να μου λενε τι να κανω ουτε να με νοιαζει αν θα στεναχωρηθει καποιος αλλος η οχι η αν θα με αποδεχτει.δε γινεται να πιεζομαι τοσο θα παθω τπτ και ειναι και κριμα..το ξερω πως ειναι λαθος να κανω οτι μου λενε οι αλλοι απλα ξερεις αν σε εχουν βαλει σε "τρυπακι" απο οταν εισαι μικρος πως οτι σου λεω εγω ειναι το σωστο και τιποτα αλλο ισως αργεις να συνειδητοποιησεις καποια πραγματα τοσο απλα οπως το να κανεις οτι θελεις εσυ!να περνας καλα εσυ!και εσυ mindopener εχεις απολυτο δικιο και το ξερω.απλως οπως λεω και πιο πανω καποια μικρη ωθηση και μια επιβαιβεωση οτι μπορει και να μην εχω και τοσο αδικο τελικα ισως με βοηθησει να παρω την αποφαση και να μιλησω....

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν αντεχω άλλο...
    By Ms_Snowhite in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 17-03-2011, 23:14
  2. Δεν το αντεχω αλλο πια.
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 18-05-2009, 14:14
  3. Δεν αντέχω άλλο...
    By helplease in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 66
    Last Post: 19-12-2008, 14:51
  4. Δεν αντέχω άλλο
    By La_ViTa in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 22-10-2008, 18:30
  5. Δεν αντεχω αλλο
    By Sofia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 11-02-2008, 17:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •