Ψηφοφορία: Ψυχοθεραπευτικές απορίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033

    Ψηφοφορία: Ψυχοθεραπευτικές απορίες

    Τι σημαίνει το γεγονός ότι δεν επιθυμώ να μιλήσω σε έναν αγνωστο, ακόμη κι αν αυτός είναι ειδικός?
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    ATH
    Posts
    97
    Εδώ νιώθεις άβολα με τις περισσότερες ειδικότητες ιατρών και που δεν έχουν καμία σχέση με ψυχολόγους / ψυχίατρους.
    Θα πρέπει να είναι αρκετά δύσκολο να ανοίξεις την ψυχή σου σε ένα ξένο... κάτι που δεν έχω σκεφτεί ποτέ να κάνω... θεωρώ ότι δεν είχα και δεν έχω το λόγο να κάνω κάτι τέτοιο...

    Τεσπά...
    Ψήφισα ότι θα φοβόμουν την εμπλοκή / εξάρτηση από αυτόν τον άνθρωπο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Για εμένα αυτά τα δύο....

    Ντρέπομαι για αυτά που κάνω, είμαι, σκέπτομαι.
    Φοβάμαι πως αν εξομολογηθώ τις μύχιες σκέψεις μου, θα με κατακρίνει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    133
    Den vgainoun oi lekseis, psaxno aformi na mi miliso eno aptin alli me parakalao na miliso!!
    Ntrepomai gia elaxista pragmata ta opoia kala kano k ntrepomai giati an ta po pragmatika tha feroun tin katastrofi!
    Den leo ti niotho epeidi poli apla tha arxisoun na anisixoun k na antidroun perierga apenanti mou, k auto TO MISO!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    δεν με κολλαει κατι να μιλαω για τα προβληματα μου, ουτε νιωθω καμια ενοχη.
    Συνηθως ομως οι ανθρωποι εχουν τα δικα τους προβληματα και δεν εχουν χρονο....
    Τουτεστιν, μιλαω με τον εαυτο μου συνηθως οπου εχει μπολικο αφθονο χρονο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Κι ο θεραπευτής έχει μπόλικο άφθονο χρόνο αρκεί να έχεις τα ανάλογα μπόλικα άφθονα λεφτά...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    επειδη δεν εχω αφθονα λεφτα, προτιμω τον δικο μου μπολικο αφθονο χρονο....

    :cool:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμ δεν αισθανομαι ανετα οταν μιλω με αγνωστους γιατι δεν βρισκω κατι να πω...και επειδη δεν βρισκω κατι να πω θελω να τελειωνει η επαφη οσο το δυνατον πιο γρηγορα...δεν ξερω με καλυπτει μαλλον η απαντηση κατι αλλο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Εγώ πάλι νιώθω, οτι παρόλο που είναι ειδικός, δεν θα με καταλάβει και κατα συνέπεια ίσως να μην μπορέσει να με βοηθήσει να λύσω το πρόβλημά μου.Επίσης πολλές φορές με την ιδέα και μόνο οτι θα συναντήσω έναν ψυχοθεραπευτή,χάνω τα λόγια μου,μπλοκάρει η σκέψη μου και δεν ξέρω τι να του πω.
    Πιστεύω οτι σημαντικό ρόλο παίζει να βρεις τον κατάλληλο που θα σε κάνει να νιώθεις άνετα.Για μένα το πιο βασικό είναι να μου κάνει ερωτήσεις κι όχι να περιμένει μόνη μου να του ανοίξω την ψυχή μου....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •