Απότομη απώλεια βάρους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    2

    Απότομη απώλεια βάρους

    Καλημέρα.
    Είμαι 40 ετών και λόγω προσωπικών προβλημάτων, που περιλαμβάνουν ισχυρότατο άγχος (όχι σε οικονομικό επίπεδο που είναι της μόδας, αλλά συναισθηματικής φύσης) και ίσως κατάθλιψη (λέω "ίσως", γιατί δεν έχω γνώσεις ψυχολογίας ώστε να αυτοδιαγνωστώ), έχω χάσει περίπου 11 κιλά (~το 13% του βάρους μου) μέσα σε 1-2 μήνες από την αρχή του έτους και έκτοτε δεν μπορώ να τα ξανακερδίσω.

    Όχι ότι είμαι λιτοδίαιτος, μάλλον κανονικές είναι οι ποσότητες του φαγητού που καταναλώνω, τέλος πάντων όσο έτρωγα και πριν τρώω και τώρα. Είχα κοιλίτσα, γενικά λεπτό σουλούπι πάντως, τώρα μοιάζω σαν να φοράω δανεικά ρούχα.
    Δεν είναι δηλαδή ότι είμαι πλέον "λεπτός", είμαι πολύ αδύνατος, τα πόδια μου μοιάζουν με ανορεξικού ανθρώπου.

    Εξαιρουμένης (μέχρι αποδείξεως του εναντίου) της περίπτωσης ασθένειας, είναι αναμενόμενο να γίνεσαι πετσί και κόκκαλο λόγω άγχους και στενοχώριας, χωρίς καταχρήσεις (ποτού, τσιγάρων -καπνίζω όσο και πριν, περί το μισό πακέτο ημερησίως-, με μια δυσκολία στον ύπνο, αλλά όχι "αϋπνία" κλπ) ;

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Μηπως εισαι ερωτeυμενος?:P

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    Quote Originally Posted by birmin View Post
    Καλημέρα.
    Είμαι 40 ετών και λόγω προσωπικών προβλημάτων, που περιλαμβάνουν ισχυρότατο άγχος (όχι σε οικονομικό επίπεδο που είναι της μόδας, αλλά συναισθηματικής φύσης) και ίσως κατάθλιψη (λέω "ίσως", γιατί δεν έχω γνώσεις ψυχολογίας ώστε να αυτοδιαγνωστώ), έχω χάσει περίπου 11 κιλά (~το 13% του βάρους μου) μέσα σε 1-2 μήνες από την αρχή του έτους και έκτοτε δεν μπορώ να τα ξανακερδίσω.

    Όχι ότι είμαι λιτοδίαιτος, μάλλον κανονικές είναι οι ποσότητες του φαγητού που καταναλώνω, τέλος πάντων όσο έτρωγα και πριν τρώω και τώρα. Είχα κοιλίτσα, γενικά λεπτό σουλούπι πάντως, τώρα μοιάζω σαν να φοράω δανεικά ρούχα.
    Δεν είναι δηλαδή ότι είμαι πλέον "λεπτός", είμαι πολύ αδύνατος, τα πόδια μου μοιάζουν με ανορεξικού ανθρώπου.

    Εξαιρουμένης (μέχρι αποδείξεως του εναντίου) της περίπτωσης ασθένειας, είναι αναμενόμενο να γίνεσαι πετσί και κόκκαλο λόγω άγχους και στενοχώριας, χωρίς καταχρήσεις (ποτού, τσιγάρων -καπνίζω όσο και πριν, περί το μισό πακέτο ημερησίως-, με μια δυσκολία στον ύπνο, αλλά όχι "αϋπνία" κλπ) ;

    Ευχαριστώ.
    Αφού όσο έτρωγες πριν τρως και τώρα ας εξετάσουμε τι απώλειες ενέργειας έχεις. Έχει αυξηθεί η σωματική σου δραστηριότητα;; Οι κενώσεις σου είναι φυσιολογικές;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    2
    Aνεξαρτήτως της ακριβούς φύσης του προβλήματος, ανέφερα ήδη ότι είναι συναισθηματικής φύσης.

    Από κενώσεις και καθημερινή δραστηριότητα είμαι στα ίδια ακριβώς με παλαιότερα.


    Πώς να το πω... Αισθάνομαι ότι "λιώνω", ότι διαλύομαι εσωτερικά, έχω συνέχεια ένα βάρος, θέλω να πέσω να κοιμηθώ και να ξυπνήσω μετά από 3-4 μήνες επειδή είμαι σε κατάσταση "αναμονής" για εξαιρετικά κρίσιμα ζητήματα, είμαι τόσο κουρασμένος ψυχολογικά που δυσκολεύομαι ακόμα και να αναπνεύσω κάποιες φορές.

    Αυτά τα οικτρά δικαιολογούν από μόνα τους την απότομη απώλεια βάρους και την αδυναμία επαναπρόσληψής του;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    οχι ανεξαρτητως της υπαρξης οργανικου προβληματος!
    εφοσον εκτιμας οτι τρως πανω κατω τα ιδια, πρεπει να κανεις εξετασεις.
    εχεις ιστορικο διαβητη στην οικογενεια σου?
    πρεπει να ψαξεις ζαχαρο και θυρεοειδη κι οτι αλλο σου συστησει καποιος γιατρος..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Γεια σου !! Η απωλεια κιλων ειναι μεγαλη για τοσο χρονικο διαστημα...Καλο θα ειναι πρωτα να κανεις γενικες εξετασεις, ενα check-up (καρδιογραφημα, θυρεοειδη, κτλ..) ωστε να δεις να παιζει κατι οργανικο...συνηθως στον υπερθυρεοειδισμο κ στο διαβητη χανεις αποτομα βαρος ενω τρως κανονικα...Αν αποκλειστει καθε πιθανο παθολογικο αιτιο, μετα παμε στο ψυχολογικο οπου θα σου εκανε πιστευω καλο να επισκευτεις καποιο ψυχολογο/ψυχοθεραπευτη ωστε να σε βοηθησει να εντοπισεις που οφειλεται η αλλαγη αυτη κ ενδεχομενως να κανεις κατι να το διορθωσεις...

    Περα απ το θεμα του φαγητου, εχεις μηπως κι αλλες σωματικες ενοχλησεις, πχ δεν μπορεις να κοιμηθεις, αγχωνεσαι, σε πιανουν ταχυκαρδιες, ψυχοσωματικα κτλ ?? Συνεβη μηπως καποιο γεγονος που σε στρεσαρισε η σε στενοχωρησε ?? Υπαρχει κατι που μπορεις τελοσ παντων να το αποδωσεις ??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    3
    Χρησιμοποιώ προσωπικά προϊόντα απώλειας βάρους Lipovon. Πολύ καλό προϊόν για μένα. Για μια περίοδο τεσσάρων εβδομάδων, έχασα 7 κιλά! Καλή τύχη σε όλους.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by birmin View Post
    Καλημέρα.
    Είμαι 40 ετών και λόγω προσωπικών προβλημάτων, που περιλαμβάνουν ισχυρότατο άγχος (όχι σε οικονομικό επίπεδο που είναι της μόδας, αλλά συναισθηματικής φύσης) και ίσως κατάθλιψη (λέω "ίσως", γιατί δεν έχω γνώσεις ψυχολογίας ώστε να αυτοδιαγνωστώ), έχω χάσει περίπου 11 κιλά (~το 13% του βάρους μου) μέσα σε 1-2 μήνες από την αρχή του έτους και έκτοτε δεν μπορώ να τα ξανακερδίσω.

    Όχι ότι είμαι λιτοδίαιτος, μάλλον κανονικές είναι οι ποσότητες του φαγητού που καταναλώνω, τέλος πάντων όσο έτρωγα και πριν τρώω και τώρα. Είχα κοιλίτσα, γενικά λεπτό σουλούπι πάντως, τώρα μοιάζω σαν να φοράω δανεικά ρούχα.
    Δεν είναι δηλαδή ότι είμαι πλέον "λεπτός", είμαι πολύ αδύνατος, τα πόδια μου μοιάζουν με ανορεξικού ανθρώπου.

    Εξαιρουμένης (μέχρι αποδείξεως του εναντίου) της περίπτωσης ασθένειας, είναι αναμενόμενο να γίνεσαι πετσί και κόκκαλο λόγω άγχους και στενοχώριας, χωρίς καταχρήσεις (ποτού, τσιγάρων -καπνίζω όσο και πριν, περί το μισό πακέτο ημερησίως-, με μια δυσκολία στον ύπνο, αλλά όχι "αϋπνία" κλπ) ;

    Ευχαριστώ.
    ακριβως το ιδιο επαθα εγω μετα τον θανατο του πατερα μου... ελιωνα σιγα σιγα..κ τελικα ειχα υπερθυρεοειδισμο..ελεγχεις αμεσα ορμονες θυρεοειδη..οκ?κ αν δε ειναι απο αυτο ειναι απλη σκτη καταθλιψη που προκαλει απωλεια βαρους ακομα κ οταν τρωμε.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    3
    Τι πιστεύετε γι 'αυτό:
    Καθεμία από τις κάψουλες για τη μείωση του βάρους περιέχει:
    LIPOVON COMPLEX FORMULA® 400mg:
    Hoodia Gordonii Extract (20:1) - 350mg
    Garcinia Cambogia Extract - 50mg
    Δοσολογία: 1 κάψουλα ημερησίως, το πρωί.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Quote Originally Posted by Kynthia View Post
    Τι πιστεύετε γι 'αυτό:
    Καθεμία από τις κάψουλες για τη μείωση του βάρους περιέχει:
    LIPOVON COMPLEX FORMULA® 400mg:
    Hoodia Gordonii Extract (20:1) - 350mg
    Garcinia Cambogia Extract - 50mg
    Δοσολογία: 1 κάψουλα ημερησίως, το πρωί.
    Δοκιμασες με φυσικους τροπους δλδ διατροφη και ασκηση και δεν ειχες αποτελεσμα? Δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιος επιλεγει ενα χαπι για να αδυνατισει. Επισης δεν θεωρω καλο και σωστο το να χανεις 7 κιλα μεσα σε εναν μηνα , δεν ξερω τι κιλα εχεις και ποσα στοχευεις να χασεις ομως αν το πας ετσι θα "κρεμασεις" .
    Εγω με διατροφη και γυμναστικη εχασα 9 κιλα μεσα σε 5 μηνες. 1-2 κιλακια θελω ακομα και ειμαι οκ. Γενικως θελει υπομονη και ειμαι υπερμαχος των φυσικων λυσεων .

Similar Threads

  1. Πρόβλημα στην απώλεια βάρους
    By Demmie_88 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 45
    Last Post: 23-03-2011, 19:22
  2. απότομη και εκδικητική(?) συμπεριφορά
    By chr1986 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 13-05-2010, 02:31
  3. απώλεια βάρους
    By chr1986 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 57
    Last Post: 25-04-2010, 02:19
  4. Απωλεια βαρους
    By dolce_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 26-10-2009, 22:57
  5. Απότομη συμπεριφορά...
    By porfyra in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 26-09-2008, 19:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •