οποιος γνωριζει μεθοδους απεξαρτησης παρακαλω να μου γραψει! ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΓΚΗ! ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 113
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731

    Thumbs up

    Γεια σου και απο εμενα.
    Καταρχην ειναι πολυ θετικο και βασικη προυποθεση οτι θελεις απο μόνος σου να σταματήσεις αυτή την υπουλη συνήθεια.Γιατι ειναι συνηθεια φιλε μου,δεν ειναι μοιρα οπως λες.ολοι ειμαστε ενδυναμοι ναρκομανεις,κ διαφερουν απλως οι επιλογές μας.Φανταζομαι οτι ολα τα εξαρτημενα παιδια νιωθουν το ιδιο μ εσενα αφου μοιαζει ακατορθωτο το να ξεφυγεις απ αυτο.Θελω να ξερεις ομως οτι το χουν καταφερει παρα πολλα ατομα(αποδεδειγμένα) γι αυτο βγαλε απ το μυαλο σου το παραμυθι που φανταζομαι οτι θα υπαρχει του"δεν θα τα καταφερω ποτε,δεν μπορω κλπ"Μπορεις φιλε μου!κι αυτο εξαρταται καθαρά απο το ποσο δυνατη ειναι η αποφαση και η θεληση σου γι αυτο.
    Μετα απο πολλά χρονια επαφής μου με εξαρτημένο άτομο εχω αναθεωρησει πολλες φορες τις αποψεις μου κ εχω καταληξει τουλαχιστον στα εξης:
    Δεν θελω να κανω δυσφήμιση αλλα νομιζω πως πολυ δυσκολα θα κοψεις με ενα προγραμμα σαν τον οκανα(μιας κ οι περισσοτεροι καταληγουν στα ιδια),αντιθετα εχω ακουσει θετικότερα πραγματα για το κεθεα.όπως κ να χει φιλε μου νομίζω οτι δυστηχως ειναι δυσκόλο να κοψεις με ενα πρόγραμμα που ουσιαστικά σε αφήνει ελευθερο(ανοιχτο προγραμμα).,κι αυτο γιατι θα υπαρχουν οι στιγμες του"αλλη μια φορα κ τελος","δεν αντεχω αλλο θα πιω"κτλπ,οπου κανεις δεν μπορει να σ ελεγξει.(κι οπου στο κλειστο δεν σου διδεται αυτο ως επιλογή)
    Ισως πρεπει να περάσεις καποιες δυσκολιες κ περιορισμους(οχι πλυση εγκεφαλου βεβαια) που θα σε κανουν να εμπεδωσεις ακομα περισσοτερο αυτη σου την αποφαση κ παραλληλα να αναπτυξεις τροπους και ασχολιες που θα σε βοηθησουν να μην ξαναπεσεις στην μετεπειτα ζωη σου.σ αυτο το σημειο θεωρω οτι ειναι απαραιτητη η επαφη σου (μετα την απεξαρτηση)με καποιον σωστο ειδικό ωστε να μπορεις να βγαζεις τα αγχη σου και τους φοβους σου για υποτροπη.
    Εχω ακουσει το τελευταιο διαστημα για ενα κεντρο(στο οποιο μαλιστα κατέληξε κ ο φιλος μου),το οποιο εχει φτιαχτει απο πρωιν χρηστες(αυτο σημαινει αμεση κατανόηση στο προβλημα σας)κι εχει αμετρητα "υποκαταστηματα"σε ολη την ευρωπη.Εχει πολυ μεγαλη επιτυχια οσο εχω ενημερωθει.λεγεται "ΡΕΤΟ"
    Αν το ψαξεις στο νετ θα βρεις πολλες πληροφοριες.Είναι δωρεαν,κ αναλόγως το που επιλεγεις να πας το μοναδικο κόστος ειναι τα εξοδα διαδρομης(εισητήρια)
    Λες οτι δεν μπορεις να μπεις σε καποιο κλειστο προγραμμα λογω εργασίας,ομως νομιζω οτι αυτη τη στιγμη πρεπει να βαλεις την αποφαση σου ως προτεραιότητα μιας και αφορα ολόκληρη τη ζωη σου.Και που εργαζεσαι τωρα φανταζομαι οτι τα περισσοτερα αν οχι ολα τα εισοδήματα σου πανε στη συντηρηση σου απο το ναρκωτικό.σωστα?Κοιταξε να καθαρισεις κ να αλλαξεις ρότα στη ζωη σου και επειτα ξαναεργαζεσαι με διαφορετικο κ καθαρο μυαλο και με πολυ καλυτερες προοπτικες.
    (μόλις διαβασα οτι εχεις δικό σου μαγαζι.ο συναιτερος σου φανταζομαι οτι θα γνωρίζει το προβλημα οποτε καλο θα ηταν να το συζητησετε κ να σε στηριξει σ αυτη την προσπαθεια σου,καθως κ σε αυτο το θεμα θα εισαι πολυ αποδοτικότερος μετα την επιστροφή σου.
    Αξίζει να αφιερώσεις καποιο χρόνο της ζωης σου,για να μπορεσεις να εξασφαλίσεις την υγιη κ σωστή συνεχεια της μιας κ φανταζομαι κι ο ιδιος βλεπεις οτι αυτο που κανεις τωρα δεν ειναι ζωη.
    Οι συνομιλητες παραπάνω σου προτείνουν ηδη αρκετες λυσεις,μελετησε τες κ κατεληξε σ αυτη που νομίζεις οτι σου ταιριαζει καλυτερα
    μονο μην αφηνεις το χρονο να περναει,κ προσπαθησε ωστόσο να προσεχεις το πως κ τι κανεις χρηση(μια φορα γινεται το κακο)το νου σου.
    Μπραβο σου για την επιθυμια σου
    Μακαρι να σου πανε όλα καλα..γραψε μας νεα σου.
    καλη σου επιτυχια

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπερα στελιο¨)
    Απο οτι παρατηρησα εχουμε πολλα κοινα , ιδια χρονια χρησης ,ιδια φαση δουλειας ,ιδια χρηση, και θεκουμε και οι δυο να κοψουμε! βεβαια εσυ εχεις ενα μεγαλο πλεονεκτημα εχεις δικια σοτ οικογενεια εχεις ενα πεδακι που μπορει να σε γεμιση με μεγαλη δυναμη !
    Ο ΟΚΑΝΑ απο την σελιδα που διαβασα εχει ανοικτο προγραμμα αλλα ειναι στην Πατρα ,οπως εγραψε και η φυλη η "carrie" αα αδυνατον να παω ! οσο για την μεθαδονη γνωριζω πολλους που παιρνουν σχεδον ολοι χρησιμοποιουν την υγρη , εχεις δικιο οτι κανει δουλεια , σε αλλαζει παιρνεις κιλα ,ηρεμεις ,σε κανει ξανα κοινωνικο ,δεν ειναι αναγκη να πινεις συνεχεια αφου κραταει πολλες ωρες. Εχει ομως και πολλα αρνητικα η μεθαδονη ειναι αναλγητικο δεν ειναι οπιουχο αλλα οπιοειδη ειναι κατ εξοχην συνθετικο και πολυ χημικο αντιθετα με την ηρωινη. για αυτο και καταστρεφει τα κοκκαλα και εχει αρκετες αλλες κακες παρενεργειες οπως το φουσκωμα στα χειλια και στο προσωπο σαν η κορτιζονη . για μενα το χειροτερο ειναι οτι παραμενεις χρηστης ,απλα με αλλο ναρκωντικο ,παλυ εισαι εθισμενος αλλα βεβαια εισαι σε πολυ καλυτερη μοιρα απο οτι με την ηρωινη! Θα σου προτεινα να μπεις στο προγραμμα με subutex ΒΟΥΠΡΕΝΟΡΦΙΝΗ ειναι πολυ καλυτερη για μενα . Εχει παραπανο διαρκεια με λιγοτερη ποσοτηα ,ειναι σε χαπι και εχει πολυ πιο ηπιες παρενεργειες! εχει και καλυτερη ευεξια , επισης εχει μεσα και ναλοξονη δλδη και να πιεις ηρωινη δεν θα την ακουσεις ,ενω με τη μεθαδονη μπορεις να πιεις ηρωινη! και τελως εχει πολυ λιγες χαρμενες σχεδον καθολου απενατιας η μεθαδονη εχει και πολλες. προσωπικα εχω δοκιμασει ,μαλιστα εχω και τωρα για την διαβολο βδομαδα μου που λεω να την κανω απο δευτερα¨)
    Οσο για το μηνυμα που εσβησα δεν μου εμφανιζεται απο το λινκ που εγραψες ,δεν θυμαμαι ακριβως τι εγραφα αλλα για να το αλλαξα θα ηταν υπερβολικο.
    Τελως φιλε Στελιο θα ελεγα οτι τα παντα ειναι σχετικα , δεν εχουμε ολοι τον ιδιο χαρακτηρα δεν εχουμε ολοι την ιδια δυναμη ,αρα ο καθενας εχει και διαφορετικο τροπο που του αρμοζει στον αγωνα για απεξαρτηση ! εγω απλα καταγραφω τις αποψεις μου δεν παει να πει οτι ειναι σωστες για αυτο και μπηκα εδω,να μαθω αλλες αποψεις και να αναθεωρησω τις δικες μου ,ευχομε να μπορεσω και να προσφερω και εγω με τις δικες μου¨) ευχομαι καλο αγωνα και υγεια οσο πιο γρηγορα¨)

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    "καλησπερα niah "
    Τα νεα μου ειναι οτι αυριο εχω ραντεβου με το ΚΕΘΕΑ ,το ανοιχτο δεν γινεται αλλιως , συμφωνω μαζι σου για τον ΟΚΑΝΑ , συμφωνω μαζι σου οτι ειναι συνηθεια τα ναρκωντικα ετσι λοιπον θελω -ελποιζω να μου γινει συνηθεια και η καθαρη ζωη !γενικα συμφωνω σχεδων σε ολα μαζι σου! εκτως απο το θεμα της δουλειας ,ο συναιτερος μου δεν γνωριζει για ηρωινη ,μονο για μαυρο ,πραγμα που ειναι κοινωνικα αποδεχτο .Οχι πως δεν θελω να την κανω και να παω καπου για μερες να αραξω να καθαρησω -ποιος δεν θα το θελε?").,αλλα δεν μπορω ! οι καιροι ειναι δυσκολοι οχι μονο για ηρωες αλλα και για ηρωιομανεις ¨) . ειναι μεγαλη ιστορια αλλα δεν μπορω να φυγω ηδικα αυτο τον καιρο .Προσωπικα δεν ειμαι τοσο χαλια ,ουτε με καταλαβενεις αμα με δεις , τουλαχιστων οχι ευκολα ¨) δεν ειμαι ναρκισσος ουτε εχω μεγαλη ιδεα για τον εαυτο μου απλα λογο του οτι ειμουν αθλητης πριν γινω χρηστης εχω καποιες γερες βασεις στον οργανισμο μου ,επισης εχω μαθει απο καπους γιατρους ποια στοιχεια ,ποιες πρωτεινες ,ποιες βιταμινες πρεπει να συμπληρωνω με βοηθηματα-συμπληρωματα στον οργανισμο μου ωστε να συντηρουμαι οσο μπορω .Ξεχασα να σου αναφερω οτι σε αυτα τα 13 χρονια χρησης εχω υπαρξει καποια χρονια περιστασιακος χρηστης δλδη μια φορα την βδομαδα η το μηνα! επισης ειχα αποχη απο την χρηση και γυρο στα 2 χρονια.Αυτο ομως δεν με σωνει απο τις μερες ξεφτιλας που εχουν χαραξει την ψυχη μου! απο τα ομορφα χρονια που εχω χασει ! αλλα για να ειμαι ειλικρινης ειχα και ωραια χρονια! , αυτος δεν ειναι και ο λογος που κολλαμε ολοι? γιατι αμα δεν ειχε ωραιες φασεις και στιγμες ποιος θα επινε? λογικο δεν ειναι? αλλα ολες οι ωραιες στιγμες χρησης εχουν τοκο και μεγαλο στα μετεπειτα !
    Ευχαριστω για τις ευχες σου !

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Καλησπερα
    Μετα διαβασα στο αλλο σου θεμα οτι ο συνεταιρος σου δεν γνωριζει την κατασταση και σου απαντησα και εκει.
    Φιλε μου,οπως και να χει πρεπει να βαλεις πρωτα τη ζωη σου,οσο κοινοτυπο κ αν σου ακουγεται αυτο.Μακαρι να μπορεσεις να τα καταφερεις με ενα ανοιχτο προγραμμα γιατι και αυτο θα εχει συμβει φανταζομαι,αναλογως τη θεληση κ τη δυναμη της αποφασης του καθενός,αλλα αν βλεπεις οτι υποκυπτεις πηγαινε καπου που θα νιωθεις ασφαλεια και επιστρεφεις δριμύτερος.Η στην πρωτη ευκαιρια που θα χαλαρώσουν τα πραγματα στη δουλεια σου.
    Ισως στο ανοιχτο θα ηταν καλο αυτο που σου ειπα,να εχεις επαφες με καποιον σωστο ψυχολογο που να εχει πειρα σε αυτα τα θεματα(οχι τους ψυχολογους στυλ οκανα που σε ξεπετανε,καποιον να μπορεις να του μιλας),κι επισης οχι καποιον ψυχιατρο που θα σε ποτιζει αμετρητα υπνωτικα.
    Καπου διαβασα οτι θετεις το θεμα των κινητρων,οπως επισης και για μια κοπελα που λες οτι αγαπουσες πολυ.Αυτο δεν θα μπορουσε για σενα να ειναι ενα κινητρο?Να εισαι καθαρος ωστε να μπορεις μελλοντικα να κανεις μια σοβαρη σχεση με προοπτικες εξω απ αυτες τις μαλακιες,και τις αμφιβολιες που σου δινουν αυτες?Πως θα προχωρήσεις για να γινεις οικογενειαρχης αν δεν απαλλαγεις πρωτα απ τα σκατα?Ελπιζω κ φαινεσαι αρκετα ώριμος να ξερεις οτι κατω απ αυτες τις συνθηκες θα ειναι κριμα να "καταδικασεις" ενα παιδι.Αυτο δεν μπορει να ειναι ενα δυνατο κ ομορφο κινητρο για εσενα?Αν δεν εκανες χρηση θα ήσουν ακομα μ αυτην την κοπελα?
    Οτι κι αν αποφασισεις εχε δυναμη και πιστη,κι αφου τωρα εχεις τη θεληση εκμεταλευσου το.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Χαιρετε ¨)
    Σημερα ειχα το ραντεβου με το ΚΕΘΕΑ, ειναι πολυ ευχαριστα και ησυχα, τα παιδια που δουλευουν εκει ειναι ευγενικα και εχουν γνωσεις. δεν ξερω αν θα συνεχισω ,γιατι ενωσα λιγο αβολα ειμαι και ντροπαλος¨) αλλα αξιζει!
    Ειναι λογικο αυτο που λες φιλη μου νια ,αλλα δεν μπορω να εξηγησω ευκολα τους λογους που δεν μπορω να παρατησω την δουλεια , εστο και για λιγο,θα προσπαθησω να τις βγαλω και στο μαγαζι , εχει πεσει η δουλεια και δεν εχει πολυ τρεξιμο ,αρα μπορω να ειμαι σε μια καρεκλα και να ποναω!! το σκευτομαι και ανατριχιαζω!! θα παρω και καποια βοηθηματα .
    Εχεις δικιο για αυτους τους γιατρους ,το μονο που σου κανουν ειναι να σου αλλαξουν την μαστουρα .
    Οσο για την συντροφο μου ,πρωην ,δεν θελω να τα ξανα βρουμε ,δεν ταιριαζουμε , η κοπελα που αγαπουσα τοσο πολυ ηταν παλιοτερα και δεν ξανα γυρνα , εχει πλεων την δικια της ζωη ,οικογενεια ,και ειναι ευτυχισμενη! και ευχομαι να ειναι παντα! και καλητερα μακρια μου ,δεν αξιζαι να ειναι μαζι μου .Εχω φτασει στο σημειο να φοβαμαι να ερωτευτω , γιατι σε καθε σχεση ερχονται καποιες κακες στιγμες , εμενα αυτες οι στιγμες με ριχνουν στη χρηση , ισως ειναι η υποσεινηδητη δικαιολογια που λεω για να πιω! δεν ξερω εχω ξενερωσει τοσο πολυ με εμενα ! ευχομαι να βρω δυναμη και να τα αλλαξω ,ευχομαιι!!!

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Απο σημερα προσπαθω να κανω κατι με την κολοπρεζα, εχω μειωση στο 1/3 την ποσοτητα και αυριο πρεπει να μην πιω και να παρω ενα χαπι ,σκοπος μου ειναι να ειμαι καθαρος την επομενη βδομαδα για να μπω στην Β΄' φαση του ΚΕΘΕΑ. ολα αυτα βεβαια ειναι τη θελω να κανω ,τωρα τη θα γινει και αν θα τα καταφερω με τον αλλο μου ευατο που ειναι rock'n'roll ,φτερο στον ανεμο και θελει καθε μερα να ειναι σαν την τελαυταια δεν ξερω , ευχομαι να νικησει ο ξενερωτος μεσα μου , ο πουριτανος και συντηρητικος μου χαρακτηρας να κερδισει ! Θελω να μπω στην Β' φαση του ΚΕΘΕΑ και μονο καθαρος μπορω!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Μπραβο σου Γιωργο.Ο αλλος σου εαυτος δεν ειναι ο ξενερωτος.Ειναι αυτος που θελει να σε κρατησει και να σου αλλαξει τη ζωη.Γι αυτο δυναμωνε τον καθημερινα με τις κινησεις σου.
    Αντε με το καλο στην προαγωγη της β φασης.Ολα τ αλλα οπως λες ειναι δικαιολογιες ουσιαστικα που σε κρατανε πισω.παντα υπαρχουν αλλοι τροποι να ξεσπασουμε οταν μας συμβαινει κατι ασχημο και πρεπει να τους μαθεις.
    Εχετε ψυχικο συμβουλο εκει?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Kουραγιο ευχομαι, δυναμη, και να νικησεις. Ενας καλος τροπος για να μενεις προσηλωμενος σε εναν στοχο, ειναι να τον καθορισεις, να μην ειναι θολος. Οχι ετσι γενικα και αοριστα θελω να κοψω την πρεζα. Αλλα θελω να ειμαι καθαρος, για να ειμαι ελευθερος, για να ειμαι υγιης, για να ζησω περισσοτερο, για να κανω οικογενεια, για να μη στενζχωρω ουτε τους αλλους ουτε εμενα, κτλ. Να μαζεψεις πολλα πολλα θετικα, για να υπερνικησουν αυτα που σου "προσφερει" η παραμυθα..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    διαγραφη..
    Last edited by niah; 12-05-2011 at 21:27.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    σωστος/η κι ο/η carrie
    Ο φιλος μας εχει ηδη στοχους.Θελει να αλλαξει κ δεν παλευει αλλο την κατασταση.Κι αυτο ειναι πολυ σημαντικο.
    Επισης εχει πολλα εφοδια που αλλα παιδια δεν εχουν.Αθλητισμο,δουλεια, που μπορουν να φανουν πολυ χρησιμα εργαλεια στην προσπαθεια του.
    Αντε ρε Γιωργο!
    Last edited by niah; 12-05-2011 at 19:57.

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
    Θα προσπαθω ως τελος,δεν τα παραταω ,ουτε λεω μεγαλες κουβεβτες !

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Αλλα αυτη η βαρεμαρα βρε παιδια δεν παλευετε Ρ, δεν περνα οι ωρες δεν περναν τα λεπτα ,ουτε τα δευτερολεπτα! και απο αυριο θα εχουμαι και πονους! καλα ,τι να πω αφου ετσι εστροσα ετσι θα κοιμηθω!!
    παντως να σας πω ξανα οτι η παρεα σας ,τα λογια σας μου δινουν δυναμη κουραγιο και σας ευχαριστω ξανα και ξανα! γιατι η ζωουλα μου ειναι ολο στεναχωριες στους γυρο μου και ,ολο αναριμοτητες! ειμαι αυτο που δεν θελει μια κοινωνια , ενα συστημα,

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Στην Α φαση εχει ,βεβαια δεν εχω μαθει αν ειναι πρωην χρηστες που το παιζουν εμπειροι και ειναι, η γιατροι. παντως εχει ,και εχει και κανωνες που αμα τους παραβεις σε διωχνουν!
    Last edited by giorgos panou; 12-05-2011 at 19:47.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Eδω θα ειμαστε να μας γραφεις οτι θες οποτε θες οτι νιωθεις.. Νομιζω οτι πρεπει να πινεις πολυ γαλα ή κατι τετοιο σε φαση απεξαρτησης.. καλα θυμαμαι;;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    και χαμομηλακια με μελι για το στομαχι.
    Δεν ξερω αν βοηθουν κι οι φυσικοι χυμοι(οχι αγοραστοι) που σιγουρα βοηθουν στην αποτοξινωση του οργανισμου και τονωνουν,αλλα δεν ξερω αν κανουν καλο στο στομαχι στην πρωτη φαση

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. αλυτα ψυχολογικα θεματα(παιδια ειναι μεγαλο διαβαστε το σας παρακαλω ειναι αναγκη)
    By the_definition_of_fear in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 30-03-2013, 01:07
  2. Άμεση Επικοινωνία
    By In_Quest in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 02-04-2011, 17:53
  3. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΦΟΝΙΑ-ΠΑΝΙΚΟ-ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ
    By melene in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 22-12-2009, 21:10
  4. ολα οσα εχω γραψει ειναι συναισθηματικες αντιδρασεις του σοκ που περασα.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 07-09-2009, 20:46
  5. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ
    By stefanos in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 22
    Last Post: 11-05-2006, 15:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •