Απορία για τα Κέντρα Ψυχικής Υγείας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14

    Απορία για τα Κέντρα Ψυχικής Υγείας

    Γεια σας!

    Έχω πάει για 2 διαγνωστικά ραντεβού στο Κέντρο Ψυχικής Υγείας της πόλης μου πριν 1 βδομάδα περίπου και για τον θεραπευτή μου, το τι έχω τελικά και τη θεραπεία που θα ακολουθήσω μου είπαν ότι θα με ειδοποιήσουν τηλεφωνικώς όμως το πότε ακριβώς δεν ήξεραν!

    Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν έχει πάει κανείς από'δω, πότε τον ειδοποίησαν τελικά κι αν (πιστεύει ότι) βοηθήθηκε.

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by hanfousa View Post
    Γεια σας!

    Έχω πάει για 2 διαγνωστικά ραντεβού στο Κέντρο Ψυχικής Υγείας της πόλης μου πριν 1 βδομάδα περίπου και για τον θεραπευτή μου, το τι έχω τελικά και τη θεραπεία που θα ακολουθήσω μου είπαν ότι θα με ειδοποιήσουν τηλεφωνικώς όμως το πότε ακριβώς δεν ήξεραν!

    Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν έχει πάει κανείς από'δω, πότε τον ειδοποίησαν τελικά κι αν (πιστεύει ότι) βοηθήθηκε.

    Ευχαριστώ.

    Καλησπέρα,

    Συνήθως παίρνει 15-20 μέρες μέχρι να πάρουν τηλέφωνο. Εξαρτάται από το φόρτο εργασίας.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14
    Ευχαριστώ πολύ! :)
    Διάβασα κάπου αλλού στο forum ότι το ραντεβού είναι 1 κάθε μήνα. Γνωρίζετε αν είναι παραπάνω ανάλογα με την περίπτωση;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Γεια σου hanfoysa!! :)
    Ειχα παει σε ενα κεντρο ψυχικης υγειας κι εγω πριν 1,5 χρονο περιπου... με αξιολογησανε μαλλον ως ελαφρια περιπτωση κ μου δωσανε ραντεβου μετα απο ενα μηνα.. ημουν σε καταθλιψη τοτε κ ψιλοχαλαστηκα κ τελικα δεν πηγα..:P
    Γενικα εχω ακουσει οτι αργανε να σου δωσουνε ραντεβου ειδικα αμα εχουν πολλες περιπτωσεις κ πολλη δουλεια οποτε σε αξιολογουν κ σε βαζουν να το πω σε "σειρα προτεραιοτητας"....
    Αν βιαζεσαι παρε εσυ τηλεφωνο κ υπενθυμισε τους το... παντως αμα διαβασεις ποστς εδω μεσα πολλοι ανθρωποι εχουν βοηθηθει απ τα κψυ, σε γενικες γραμμες προσφερουν καλες υπηρεσιες...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14
    Γεια και σε σένα Lacrymosa! :)
    Έαν κι η κατάθλιψη είναι ελαφριά περίπτωση τότε τι να πω... Χαζοκράτος! :@

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Γεια σου !! :)
    Δυστυχως αν εχουν πολυ φορτο εργασιας κ ειναι σε μεγαλη πολη, σε βαζουν σε αναμονη κ σε αξιολογουν αναλογα με την περιπτωση... κ ειναι εκνευριστικο να εχεις καταθλιψη κ να μην αντεχεις τη ζωη σου, να εχεις κ το ενδεχομενο αυτοκτονιας κ να σε βαζουν σε ενα μηνα που μπορει να μην ζεις καν..λολ...

    σε ποια πολυ εισαι εσυ??

    μια κοπελα που γνωρισα καποτε με ανορεξια την βαλανε κι αυτην μετα απο ενα μηνα, δλδ ελεος πρεπει να πεθανει πρωτα δλδ κ μετα?? ακουγεται τραγελαφικο, αλλα ετσι ειναι..... :P
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14
    Στη Θεσσαλονίκη, εσύ;
    Τα πράγματα είναι όντως τραγικά... :/

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ελα hanfousa!!
    Στη Θεσσαλονικη κι εγω !!
    Συγκεκριμενα πηγα σ αυτο που ειναι στους Αμπελοκηπους...Πριν 3 χρονια ειχα παει...
    Εσυ σε ποιο πηγες??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14
    Στου Κεντρικού Τομέα, στην Καραολή και Δημητρίου των Κυπρίων.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Αχα εσυ στο κεντρικο πηγες... Εχει 3 συνολικα, το αλλο ειναι στις Συκιες..
    Πως σου φανηκε??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Γεια σου !! :)
    Δυστυχως αν εχουν πολυ φορτο εργασιας κ ειναι σε μεγαλη πολη, σε βαζουν σε αναμονη κ σε αξιολογουν αναλογα με την περιπτωση... κ ειναι εκνευριστικο να εχεις καταθλιψη κ να μην αντεχεις τη ζωη σου, να εχεις κ το ενδεχομενο αυτοκτονιας κ να σε βαζουν σε ενα μηνα που μπορει να μην ζεις καν..λολ...

    σε ποια πολυ εισαι εσυ??

    μια κοπελα που γνωρισα καποτε με ανορεξια την βαλανε κι αυτην μετα απο ενα μηνα, δλδ ελεος πρεπει να πεθανει πρωτα δλδ κ μετα?? ακουγεται τραγελαφικο, αλλα ετσι ειναι..... :P
    Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα, η αλήθεια είναι όμως, ότι μπορεί να χρειαστεί να περιμένει κανείς καιρό.

    Οι απασχολούμενοι είναι δυσανάλογα λίγοι σε σχέση με τις ανάγκες που υπάρχουν. Και παραδόξως, αντί να προσλαμβάνουν κόσμο, διαπραγματεύεται να κλείσουν και κάποιες υπηρεσίες.

    Γίνεται πάντως καλή δουλειά και Hanfousa μην ανησυχείς, θα ξεκινήσεις και θα πάνε όλα καλά.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Αχα εσυ στο κεντρικο πηγες... Εχει 3 συνολικα, το αλλο ειναι στις Συκιες..
    Πως σου φανηκε??
    Μμμ... Μου είπαν για όλα αυτά αλλά σε επιλέγουν ανάλογα με το πού μένεις... :/
    Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα διότι μου έκανε πολλές ερωτήσεις -πράγμα που με αγχώνει- χωρίς να μου δίνει αρκετό χρόνο για να θυμηθώ και ν'απαντήσω, μ'αποτέλεσμα να ξεχάσω αρκετούτσικα πράγματα που νομίζω πως είναι αρκετά σημαντικά για τη διάγνωση!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Paprika View Post
    Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα, η αλήθεια είναι όμως, ότι μπορεί να χρειαστεί να περιμένει κανείς καιρό.

    Οι απασχολούμενοι είναι δυσανάλογα λίγοι σε σχέση με τις ανάγκες που υπάρχουν. Και παραδόξως, αντί να προσλαμβάνουν κόσμο, διαπραγματεύεται να κλείσουν και κάποιες υπηρεσίες.

    Γίνεται πάντως καλή δουλειά και Hanfousa μην ανησυχείς, θα ξεκινήσεις και θα πάνε όλα καλά.
    Το θέμα είναι ότι θα έπρεπε να ενημερώνουν τον κόσμο για τον τρόπο που λειτουργούν διότι αν το ήξερα ότι είναι έτσι και θα έπρεπε να περιμένω -μέχρι να με ειδοποιήσουν όπως είπαν- δε θα έμπαινα καν στον κόπο να πάω εκεί!
    Έχεις πάει κι εσύ Paprika?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by hanfousa View Post
    Το θέμα είναι ότι θα έπρεπε να ενημερώνουν τον κόσμο για τον τρόπο που λειτουργούν διότι αν το ήξερα ότι είναι έτσι και θα έπρεπε να περιμένω -μέχρι να με ειδοποιήσουν όπως είπαν- δε θα έμπαινα καν στον κόπο να πάω εκεί!
    Έχεις πάει κι εσύ Paprika?
    Han συνεργάζομαι με ένα κέντρο ψυχικής υγείας και έκανα 2 πρακτικές σε κέντρα ψυχικής υγείας. Σε κάποια η αναμονή είναι 1 βδομάδα, σε άλλα 1 μήνα, και κάποιες φορές, δε μπορείς να πεις με ακρίβεια. Συμφωνώ μαζί σου, ότι πρέπει να ενημερώνουν στο βαθμό που αυτό είναι δυνατό:)

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14
    "Hanfousa" παρακαλώ! :P Είναι αράβικο! :) :D
    Τι ειδικότητες υπάρχουν συνήθως εκεί; Ούτε καν αυτό πρόλαβα να ρωτήσω!!! :(

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. κέντρα ψυχικής υγείας
    By chesire in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 10-12-2012, 20:23
  2. κεντρα ψυχικης υγειας
    By gonoli in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 20
    Last Post: 29-07-2010, 15:12
  3. ΚΕΝΤΡΑ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ
    By marisa in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 26
    Last Post: 19-04-2010, 23:51
  4. κεντρα ψυχικης υγειας
    By gonoli in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 10-10-2009, 17:10
  5. Κέντρα ψυχικής υγείας
    By armada in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 13-01-2007, 01:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •