Σχέση με ψυχολόγο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3

    Σχέση με ψυχολόγο

    Καλημέρα σε όλους.
    Μετα απο 2 χρόνια ψυχανάλυσης και 2 κλινικούς ψυχολόγους, αρχίζω πάλι να αμφιβάλω για τα αποτελέσματα.
    Έχω ακούσει αρκετά για το πόσο σημαντική είναι η σχέση που αναπτύσεται μεταξύ ασθενή-θεραπευτή, για το οτι πρέπει ο ασθενής να αισθάνεται άνετα και να αναπτύσει μια ειλικρινή σχέση,ακόμη και να δει αν ο θεραπευτής "του ταιριάζει" λες και πρόκειται για παπούτσια κλπ.
    Όλα αυτά θεωρητικά πολύ ωραία, αλλά στην πράξη τι γίνεται?
    1)τι είναι η γνωσιακή ψυχοθεραπεία και πως υποτίθεται οτι πρέπει να λειτουργεί?
    2)Πως θα καταλάβω αν ο θεραπευτής είναι ικανός να με βοηθήσει? Προφανώς δεν αναφέρομαι σε άμεσα αποτελέσματα, καταλαβαίνω οτι θέλει βάθος χρόνου.
    Αλλά καταλαβαίνετε οτι κάποιος δεν μπορεί μετα απο 100 συνεδρίες να εξακολουθεί να μιλάει για τον ευατό του, κι ακόμη να περιμένει απόκριση... Δεν μιλώ για συγκεκριμένες απαντησεις στα προβλήματα μου κλπ, αλλά οτι δεν γίνεται καν διάλογος αλλά μονόλογος απο μέρος μου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Γεια σου! Εφοσον δεν σε καλυπτει ο συγκεκριμενος ψυχολογος που πας κ οπως λες μιλας μονο εσυ κ σε γενικες γραμμες δεν εχεις δει αποτελεσμα, τοτε μαλλον πρεπει να ζητησεις δευτερη γνωμη κ να μην το κουραζεις αλλο....δεν ειναι ολοι οι ειδικοι το ιδιο ικανοι, ουτε ολοι μενουν ικανοποιημενοι απ ολους, ειναι να σου "ταιριαξει" οπως λες, να αισθανεσαι ανετα, να υπαρχει αμοιβαια ατανοηση, να υπαρχει εμπιστοσυνη κ καλη συνεργασια για να λαβεις τη βοηθεια που χρειαζεσαι κ να δεις αποτελεσμα...αλλα εφοσον οπως λες δεν σε καλυπτει κ εχεις αμφιβολιες, ζητα μια δευτερη γνωμη...

    Οσο για τη γνωσιακη που λες, σου παραθετω ενα αρθρο ελπιζω να σε κατατοπισει..:



    Γνωσιακή Ψυχοθεραπεία

    Η γνωσιακή ψυχοθεραπεία εστιάζει στο παρόν πρόβλημα, βασίζεται στη συνεργασία θεραπευτή και θεραπευόμενου (συνεργατικός εμπειρισμός) και ολοκληρώνεται σε 13-20 συνεδρίες. Σύμφωνα με τη Γνωσιακή Ψυχοθεραπεία, το άγχος εκλύεται επειδή το άτομο αντιλαμβάνεται τον κόσμο ως επικίνδυνο (πιστεύει ότι απειλείται) και θεωρεί τον εαυτό του ευάλωτο, αδύναμο, ανίκανο να αντιμετωπίσει τους κινδύνους. Εστιάζει περισσότερο στα χαρακτηριστικά των ερεθισμάτων που εμπεριέχουν την αίσθηση της απειλής (επιλεκτική προσοχή), διογκώνει και μεγεθύνει την απειλή, υποτιμώντας την ικανότητα του να αντιμετωπίσει αυτές τις καταστάσεις (καταστροφοποίηση). Εφαλτήριο της γνωσιακής ψυχοθεραπείας είναι η ρήση ενός φιλοσόφου της Αρχαίας Ελλάδας του Επίκτητου «δεν είναι τα πράγματα που τρομάζουν, ταράζουν, αναστατώνουν τους ανθρώπους, αλλά οι γνώμες των ανθρώπων για τα πράγματα».

    Σκοπός της θεραπείας είναι η αναδόμηση και η ανασκευή των δυσπροσαρμοστικών πεποιθήσεων (γνωσιών) και η τροποποίηση των δυσλειτουργικών σκέψεων.

    Από ερευνητικά δεδομένα έχει κατοχυρωθεί η αποτελεσματικότητά της στη διαταραχή πανικού, στην κοινωνική φοβία και τη γενικευμένη αγχώδη διαταραχή. Συνδυαζόμενη, δε, με τη συμπεριφορική ψυχοθεραπεία ενισχύει την αποτελεσματικότητά της στη θεραπεία της αγοραφοβίας και της ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    οι ψυχαναλυτες ετσι ειναι, δεν μιλανε, μπορεις να πας σε καποιον γνωσιακο οπως ειπε η λακρυμοζα, αλλα εγω θα προτιμουσα καποιον συστημικο ή ακομα της γκεσταλτ..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ναι, πραγματι, η ψυχαναλυση ειναι πολυ αργη διαδικασια κ χρονοβορα κ απαιτει πολυ χρονο κ υπομονη κ προσπαθεια για να δεις αποτελεσματα...γι αυτο ισως το χεις βαρεθει κ βλεπεις οτι δεν σε βοηθαει...ψαξε κατι αλλο επομενως !!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by carrie View Post
    οι ψυχαναλυτες ετσι ειναι, δεν μιλανε, μπορεις να πας σε καποιον γνωσιακο οπως ειπε η λακρυμοζα, αλλα εγω θα προτιμουσα καποιον συστημικο ή ακομα της γκεσταλτ..
    1)Δηλαδή να χτυπάω πόρτες και να ρωτάω "συγγνώμη είστε συστημικός - γκεστάλτ -γκεστάπο" κλπ? Συγγνώμη για το χιούμορ, αλλά δεν νομίζω να γράφουν τέτοιες λεπτομέρειες στον κατάλογο ή στην πόρτα τους...

    2)Lacrymosa επιμένω σ αυτό που λες, αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα, τι θα πει "να αισθάνεσαι άνετα" ή να υπάρχει εμπιστοσύνη, υποτίθεται είσαι "ασθενής" ,πηγαίνεις και πληρώνεις έναν ειδικό και πιστεύεις αυτά που σου λέει ,όπως οταν πονάς στη μέση, και εμπιστεύεσαι έναν ορθοπαιδικό. Το θέμα της εμπιστοσύνης στα χέρια ενός ειδικού θεωρείται δεδομένο...

    3)Και στους 2 που έχω παει μέχρι τώρα στις ερωτήσεις μου για το τι είδους θεραπεία κάνουμε-τεχνική κλπ, μου έλεγαν "γιατί σας απασχολεί εσάς αυτό?" ή στις ερωτήσεις μου σε συγκεκριμένα θέματα, πως να αντιμετωπίζω συγκεκριμένες καταστάσεις, απαντούσαν πάλι με ερώτηση: "δηλαδή κυρία μου αν σας πω κάνε αυτό ή κάνε εκείνο θα είστε ευχαριστημένη? Δηλαδή θέλετε έτοιμες λύσεις..?"
    Kαι δυστηχώς στις περισσότερες ερωτήσεις μου απαντούν με ερώτηση!
    Αυτό ίσως σας βοηθάει λίγο για να μου πείτε για το τι τεχνική εφαρμόζουν,γιατι εγώ δεν έχω καταλάβει...

    4)Ασχετο με τα παραπάνω,οι κλινικοί ψυχολόγοι έχουν δικαίωμα συνταγογράφησης?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    οταν τους παιρνεις τηλ μπορεις να τους ρωτας, και δεν ειναι καθολου λεπτομερεια, ειναι κατι πουλ βασικο που πρεπει να ξερεις

    4) οχι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Quote Originally Posted by koumasi View Post
    1)Δηλαδή να χτυπάω πόρτες και να ρωτάω "συγγνώμη είστε συστημικός - γκεστάλτ -γκεστάπο" κλπ? Συγγνώμη για το χιούμορ, αλλά δεν νομίζω να γράφουν τέτοιες λεπτομέρειες στον κατάλογο ή στην πόρτα τους...

    2)Lacrymosa επιμένω σ αυτό που λες, αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα, τι θα πει "να αισθάνεσαι άνετα" ή να υπάρχει εμπιστοσύνη, υποτίθεται είσαι "ασθενής" ,πηγαίνεις και πληρώνεις έναν ειδικό και πιστεύεις αυτά που σου λέει ,όπως οταν πονάς στη μέση, και εμπιστεύεσαι έναν ορθοπαιδικό. Το θέμα της εμπιστοσύνης στα χέρια ενός ειδικού θεωρείται δεδομένο...

    3)Και στους 2 που έχω παει μέχρι τώρα στις ερωτήσεις μου για το τι είδους θεραπεία κάνουμε-τεχνική κλπ, μου έλεγαν "γιατί σας απασχολεί εσάς αυτό?" ή στις ερωτήσεις μου σε συγκεκριμένα θέματα, πως να αντιμετωπίζω συγκεκριμένες καταστάσεις, απαντούσαν πάλι με ερώτηση: "δηλαδή κυρία μου αν σας πω κάνε αυτό ή κάνε εκείνο θα είστε ευχαριστημένη? Δηλαδή θέλετε έτοιμες λύσεις..?"
    Kαι δυστηχώς στις περισσότερες ερωτήσεις μου απαντούν με ερώτηση!
    Αυτό ίσως σας βοηθάει λίγο για να μου πείτε για το τι τεχνική εφαρμόζουν,γιατι εγώ δεν έχω καταλάβει...

    4)Ασχετο με τα παραπάνω,οι κλινικοί ψυχολόγοι έχουν δικαίωμα συνταγογράφησης?
    Τι προβλημα αντιμετωπιζεις εσυ? Δοκιμασε τη γνωσιακη, μπορει να σου λυσει και μερικες αποριες, οι γνωσιακοι μιλανε περισσοτερο. Δεν ξεκινας να λες περι ανεμων και υδατων, μπορεις να ασχοληθεις περισσοτερο με συγκεκριμενο προβλημα και γυρω απο αυτο. Εχει σημασια το τι προβλημα αντιμετωπιζεις για το τι θεραπεια θα κανεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Δε μπορεί να σου πει κάνε αυτό κι εκείνο, γιατί προφανώς δεν είναι εσύ για να πάρει ο ίδιος/α τις αποφάσεις στη θέση σου. Κανείς δεν επιτρέπεται να πάρει τη θέση σου, να σε υποκαταστήσει στην εύρεση της κατάλληλης λύσης, υποτίθεται ότι στις συνεδρίες πηγαίνεις για να βρεις μέσω της επικοινωνίας με την/τον ψυχολόγο σου ΕΣΥ τους τρόπους. Άρα ναι μεν σε οδηγεί να τις βρεις, αλλά όχι σε υποκαθιστά. Γιατί έμεινες τόσο καιρό εφόσον για σένα ήταν ένας μονόλογος? Ένιωθες καμία υποχρέωση να παραμείνεις?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by carrie View Post
    οι ψυχαναλυτες ετσι ειναι, δεν μιλανε, μπορεις να πας σε καποιον γνωσιακο οπως ειπε η λακρυμοζα, αλλα εγω θα προτιμουσα καποιον συστημικο ή ακομα της γκεσταλτ..
    Γουάτ ιζ δις?
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΜΗΝ Μ ΑΦΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ....

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ Σ ΟΣΟΥΣ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    google it!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Quote Originally Posted by Αόρατος... View Post
    Γουάτ ιζ δις?
    Αόρατε :)
    επειδή έχω και μια αδυναμία στα λινκάκια.. κάτι μικρό για αρχή:

    http://www.actionnemesis.com/v2/inde...1036&Itemid=53

    (καλό διάβασμα :P)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Κάρι, καλά οκ, δεν χρειάζεται γκουγκλ, φτάνουν τόσα που είπες, μια ιδέα ήθελα να πάρω.

    Διαμαντάκι, ευχαριστώ πολύ, θα αρχίσω την μελέτη..
    Την είχα δει την λέξη αυτήν σε ένα βιβλίο του Οσο, αλλά πέρασαν και κάτι χρόνια και δεν θυμάμαι τι σήμαινε.
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΜΗΝ Μ ΑΦΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ....

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ Σ ΟΣΟΥΣ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ....

Similar Threads

  1. gay σχέση ενώ είσαι σε straight σχέση
    By in_flames in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 23-12-2011, 22:23
  2. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 19:34
  3. ωρα να παω σε ψυχολογο
    By Αγάπη in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 04-04-2011, 18:56
  4. ΨΥΧΟΛΟΓΟ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ?
    By Antonios in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-2009, 20:45
  5. ψυχολογο ή ψυχιατρο?
    By amelie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 30
    Last Post: 24-05-2008, 16:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •