SOS ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67

    SOS ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

    Καλημερα. θελω την γνωμη σασ σεσ κατι πολυ σημαντικο. Εχθεσ απεναντι απο το μαγαζι μου ακουσα ενα σκυλι να ουρλιαζει , πηγα και το βρηκα χτυπημενο .Απ οτι βλεπω πρεπει να εχει σπασει την σπονδυλικη στηλη.Το πηρα με ενα παιδι και το πηγαμε σε εναν κτηνιατρο ο οποιοσ ειχε φυγει γιατι ηταν 8 . Μασ ειπε να του το παμε το πρωι . Του πηραμε μια κονσερβα την οποια την εφαγε ολη ξαπλωμενοσ του εδωσα και γαλα και δυο depon για τον πονο. Ολοι λενε να το παω για ευθανασια. Τι λετε ? Εδω με το παραμικρο κανουν ευθανασια. Ξερω πωσ ειναι σοβαρο αλλα λεω μηπωσ αν το φροντισω να υπαρχει καποια ελπιδα. Πειτε μου παιδιαααααα δεν μου εχει τυχει σε κανενα σκυλι να κανω ευθανασια. τι να κανω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Αν έσπασε η σπονδυλική στήλη, τότε όντως πρέπει να γίνει ευθανασία, δυστυχώς αλλά έτσι πρέπει.
    Πρίν ένα εξάμηνο, είχε έρθει εδώ παραδίπλα από το μαγαζί ένα λυκόσκυλο. Το είχε χτυπήσει προφανώς αυτοκίνητο και του είχε σπάσει η σπονδυλική στήλη. Δεν μπορούσε να περπατήσει, ήταν συνέχεια καθισμένο στα δύο μπροστινά του πόδια ή ξαπλωμένο. Του δώσαμε τροφή και νερό μπας και συνέλθει αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Τελικά ειδοποίησα κτηνίατρο, ήρθε το είδε και μου είπε ότι δεν γίνεται τίποτα άλλο εκτός απο ευθανασία, όπως και έγινε.
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΜΗΝ Μ ΑΦΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ....

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ Σ ΟΣΟΥΣ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ....

  3. #3
    Γιατί δεν το ξαναπάς στον κτηνίατρο?
    Αυτός θα σου πει τι θα κάνεις.
    κρίμα το καημένο να πονάει και να κάθεστε να το κοιτάτε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    στην θεσσαλονικη, τα πηγαινουν στην κτηνιατρικη σχολη τετοια περιστατικα αν θυμαμαι καλα.
    εκει που εισαι δεν ξερω τι γινεται.
    μη το αφηνετε ετσι παντως. κριμα ειναι

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67
    το πηγα τελικα εγινε ευθανασια δεν γινοταν κατι αλλο , αφου στη διαδρομη εκανε τσισα του και κακα σαν τον ανθρωπο που ξεψυχαει παιδια. ειμαι χαλια . τι ανθρωποι υπαρχουν Θεεεεεεεεε μου.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67
    δεν εχει κτηνιατρικοι σχολη εδω παιδια εννοειται πωσ θα το ειχα παει . Νιωθω ασχημα γιατι λεω πωσ δεν εχουμε δικαιωμα εμεισ να αφαιρουμε καποια ζωη αλλα πωσ να το αφηνα ετσι, μονο το κεφαλι κουνουσε.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67
    Θεοφανια δεν καθησα να το κοιταω το σκυλι , εδω στην επαρχια δεν ειναι οπωσ στην Αθηνα οι κτηνιατροι πανε και σε αλλεσ περιοχεσ και δεν τουσ βρισκεισ ευκολα .

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    22
    Έκανες ό,τι καλύτερο μπορούσες... Να είναι καλά η ψυχούλα εκεί που πήγε. Αν σε παρηγορεί, σκέψου πως το γλίτωσες από πολύ πόνο αν έμενε κι άλλο έτσι. Και τουλάχστον είχε ένα χάδι, κάποιον που νοιάστηκε στις τελευταίες του στιγμές.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by mary.a View Post
    δεν εχει κτηνιατρικοι σχολη εδω παιδια εννοειται πωσ θα το ειχα παει . Νιωθω ασχημα γιατι λεω πωσ δεν εχουμε δικαιωμα εμεισ να αφαιρουμε καποια ζωη αλλα πωσ να το αφηνα ετσι, μονο το κεφαλι κουνουσε.
    εκανες το καλυτερο.
    το ζωο δεν εχει αγωνια για τον θανατο, ξερει ομως πολυ καλα οτι ποναει και βασανιζεται.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Aυτό που έπρεπε να κάνεις, το έκανες. Δεν γινόταν τίποτε άλλο.
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΜΗΝ Μ ΑΦΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ....

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ Σ ΟΣΟΥΣ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Μαίρη, τι είχε σπάσει τελικά? Μου έκανε εντύπωση πως έφαγε όλη την κονσέρβα ενώ υποτίθεται είχε σπασμένη σπονδυλική στήλη. Του έκαναν ακτινογραφίες και υπέρηχο? Ή το εξέτασε εξωτερικά? Σε καταλαβαίνω Μαίρη, κι εγώ πριν το πάσχα έχασα κι ένα γατάκι που προσπάθησα να βοηθήσω να κρατηθεί στη ζωή, ήταν δέκα ημερών, το είχε χτυπήσει γάτος με τα νύχια του. Και αντιβίωση, και ορό και απολυμάνσεις των πληγών και τάισμα κάθε δύο ώρες, σταγόνα σταγόνα, δεν τα κατάφερε. Κάποιες φορές δε γίνεται όσο κι αν το παλέψεις. Όμως να σου πω κάτι? Αυτό το με το παραμικρό κάνουν ευθανασία, με προβλημάτισε. Μου έχει συμβεί και μένα και μάλιστα ο γιατρός ήταν έτοιμος να την κάνει δίχως να με ρωτήσει αν επιθυμούσα να προσπαθήσω να υιοθετήσω, αν επιθυμούσα τέσπα να το περιθάλψω το ζωντανό. Υπάρχουν πολλά αδέσποτα στην περιοχή που ζεις?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Μαιρη κριμα...ο,τι μπορουσες να κανεις το εκανες....αν δεν γινοταν αλλιως, τι να πω......εμενα μου ετυχε πριν 2 χρονια να βρω χτυπημενο γατακι απο αυτοκινητο, το καημενο αιμορραγουσε κ ηταν 2 βδομασων περιπου κ πανεμορφο κ σπαραξε η ψυχη μου...το πηγα με μια φιλη μου στον κτηνιατρο, εκανε ο,τι μπορουσε να το σωσει αλλα δε τα καταφερε κ σε 2 μερες εφυγε......
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Ευχαριστω πολυ.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 95
    Last Post: 16-05-2010, 18:35
  2. Πονάει πολύ..
    By Moi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 13-11-2009, 03:12
  3. Πολυ αγχος....
    By cherry in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 26-07-2009, 18:39
  4. Πολύ άγχος!
    By vasilios73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 02-02-2009, 11:23
  5. Τι είναι πιο σημαντικό για σας σε αυτή τη ζωή ?
    By Kleiw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 31-01-2008, 21:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •