Mικρο το προβλημα μου..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326

    Unhappy Mικρο το προβλημα μου..

    Σημερα μετα απο 8 μηνες σχεσης και 10 μηνες που βγαινουμε, και ενω το βραδυ κοιμηθηκαμε μαζι και το πρωι ημασταν ολο αγκαλιες, μου ειπε να παρουμε χρονο μεταξυ μας, επειδη δυο μερες τωρα απο τοτε που του ειπα οτι θα βγω με κατι φιλες ξυπνησανε παλια του αισθηματα ζηλειας.. Και τωρα ειδε οτι δε μπορει να τα διαχειριστει. Εχει ξαναγινει αυτο στο παρελθον και φταναμε σε σημειο χωρισμου, αλλα τωρα μου ειπε οτι επειδη ξερει οτι ειχα παρε δωσε με εναν συμμαθητη μας για 15 χρονια, φοβαται οτι αμα χωρισουμε θα με δει παλι με αυτον στον δρομο μεταα πο λιγο καιρο, αρα τον εχω ακομα στο μυαλου μου προφανως, γιατι δε μπορει να με πιστεψει οτι εχω ξενερωσει εντλως με αυτον πια, και δε μπορει να συνεχισει μια σοβαρη σχεση που φοβαται οτι οταν ληξει θα αντιμετωπισει αυτο, γιατι με θελει παρα πολυ!
    Last edited by carrie; 07-05-2011 at 16:16.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Αυτο το θελω λιγο χρονο εγω καρι δεν μπορω να το καταλαβω.Για μενα σημαινει κατιι σαν χωρισμος τι να πω μηπως καθεσαι πανω στο κεφαλι του και θελει λιγο χρονο?Καλα κανω εγω και μισω ολους τους αντρες εκτος τον γιο μου :P

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Οχι το αντιθετο θα ελεγα, ειμαι πολυ χαλαρη, και μαλλον αυτο του δημιουργει ανασφαλεια, θα ηθελε να κρεμομαι απο πανω του, μου το εχει πει κιολας.. Κι εγω νομιζω οτι σημαινει χωρισμος, γιατι δε μπορω κι εγω να ειμαι με καποιον που δεν μου εχει εμπιστοσυνη..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    carry δεν πολυκαταλαβα, με φιλες δεν ειπες οτι θα βγεις? Θα ειναι και αυτος ο παλιος συμμαθητης σας μαζι? Αν ναι τοτε υπαρχει καποιος λογος ζηλειας, δεν ειναι απ'το πουθενα..
    Δε νομιζω οτι ειναι θεμα εμπιστοσυνης τοσο.. Το να μη σου εχει εμπιστοσυνη θα σημαινε οτι φοβαται μην κανεις κατι πισω απο την πλατη του. Αλλα αυτος σου ειπε ξεκαθαρα οτι φοβαται μην τα φτιαξεις με τον αλλον ξανα αν χωρισετε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    oχι δεν θα ηταν κανενα αρσενικο, δε ζηλευει μονο αυτον τον παλιο μας συμμαθητη οχι, που εννοειται οτι ουτε του μιλαω πια, σημερα απλα επικεντρωσε σε αυτον, γιαυτο οταν του ειπα οτι θα εβγαινα με τα κοριτσια μου ελεγε θα ειναι και κανενας αλλος; θα ερθει ο αδερφος της ταδε; Μηπως φερει κανεναν φιλο του; Αν φερει εσυ να μην ανοιξεις κουβεντα, κτλ. Και μια φορα που μου ειχε προτεινει δουλεια ενας ξαδερφος του εγινε χαμος γιατι ζηλεψε...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    carrie καταρχην μπραβο που πηρες το θαρρος να μοιραστεις μαζι μας το προβλημα σου (γιατι συνηθως εσυ απαντας στα προβληματα των αλλων μονο). απ'αυτα που εγραψες εγω εβγαλα το συμπερασμα πως οταν μια κοπελα δεν ειναι αφοσιωμενη και δε δινει στον αλλον την απαραιτητη προσοχη κι ασφαλεια για να νιωσει οτι μπορουν να προχωρησουν σοβαρα, τοτε ειναι φυσιολογικο να υπαρχει ζηλια αλλα και ο φοβος. ο φοβος αυτος υπαρχει επειδη εφτασε να νομιζει οτι καποιος αλλος θα ειναι καλυτερος, κι επειδη δε σε εχει σιγουρη οτι τον θελεις, φοβαται τον οποιοδηποτε.

    μπορει ομως ολο αυτο το υποθετικο σεναριο που επλασε με την ασχημη καταληξη παλι, να ειναι και δικαιολογια για αλλο λογο. αν καποιος γουσταρει καποια πραγματικα, κανει οτι μπορει για να ξεπερασει τους φοβους του και να μην την χασει. δε τη χωριζει για να μην παει με αλλον και τους δει μαζι. θελει να ζησει το τωρα, κι αφου "προβλεπει" το μελλον παλευει για να το αποτρεψει!

    αν θες και θελει, κανε οτι μπορεις να ξεγραψεις και να ξεχαστει το αλλο ατομο απ'τη ζωη σου. αφοσιωσου οσο γινεται σ'αυτον και κανε τον να νιωσει οτι πραγματικα δεν θελεις κανεναν αλλον, για να σταματησει να ζηλευει.

    αν παλι θες αλλα δεν θελει, τοτε οσο κι αν προσπαθεις θα μεινει με τη δικαιολογια...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Το αλλο ατομο το εχω ξεγραψει απο τη ζωη μου εδω και καιρο, αυτο ειναι που δεν μπορει να καταλαβει. ΕΠισης του ειμαι αφοσιωμενη πληρως, και το παραδεχεται και ο ιδιος οταν ειναι στα καλα του και δεν τον πιανουν οι ζηλειες. Δεν εχω κανεναν αλλο στο μυαλο μου. Φοβαται ομως οτι ΑΝ χωρισουμε, εγω θα ξαναγυρισω να παιζω με αυτον που απο το λυκειο ειχαμε φασωθει 5 φορες στο περασμα των χρονων, και τον πειραζει για θεμα εγωισμου, σου λεει τετοιο κολλημα με εκεινον;; Θελει να ειμαι τρελα κολλημενη μαζι του. Ειμαι ερωτευμενη και τον θελω πολυ, αλλα δεν θα ξανασυρθω πια σε κανενα πατωμα και δε θα παρατησω πια τους φιλους μου για κανεναν.

    Επισης συμφωνω, αμα θελεις κατι ψαχνεις λογους για να το εχεις, οχι εμποδια για να μην το εχεις. Τοτε μαλλον δεν το θες.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    χαιρομαι που συμφωνεις στο τελευταιο, γιατι ξερεις οταν εισαι ερωτευμενη/γουσταρεις καποιον, ειναι λιγο δυσκολο να πιστεψεις οτι μπορει να σε κοροϊδευει και να χρησιμοποιει δικαιολογιες για να ΜΗΝ ειναι μαζι σου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by carrie View Post
    Το αλλο ατομο το εχω ξεγραψει απο τη ζωη μου εδω και καιρο, αυτο ειναι που δεν μπορει να καταλαβει. ΕΠισης του ειμαι αφοσιωμενη πληρως, και το παραδεχεται και ο ιδιος οταν ειναι στα καλα του και δεν τον πιανουν οι ζηλειες. Δεν εχω κανεναν αλλο στο μυαλο μου. Φοβαται ομως οτι ΑΝ χωρισουμε, εγω θα ξαναγυρισω να παιζω με αυτον που απο το λυκειο ειχαμε φασωθει 5 φορες στο περασμα των χρονων, και τον πειραζει για θεμα εγωισμου, σου λεει τετοιο κολλημα με εκεινον;; Θελει να ειμαι τρελα κολλημενη μαζι του. Ειμαι ερωτευμενη και τον θελω πολυ, αλλα δεν θα ξανασυρθω πια σε κανενα πατωμα και δε θα παρατησω πια τους φιλους μου για κανεναν.

    Επισης συμφωνω, αμα θελεις κατι ψαχνεις λογους για να το εχεις, οχι εμποδια για να μην το εχεις. Τοτε μαλλον δεν το θες.
    δεν νομιζω οτι δεν σε θελει καρι.
    επισης ομως ,δεν νομιζω οτι ζηλευει ετσι, επειδη σε θελει πολυ.
    οπως μας τα λες τα πραγματα (και πιστευω οτι ετσι ειναι), η ζηλεια του ειναι υπερβολικη, δεν ξερω μηπως ειναι και παθολογικη...
    δεν εκανες κατι για να χωρισει προληπτικα μηπως και ξαναθελησεις τον πρωην φιλο! (ελεος)
    εξαλλου οι ερωτησεις για ανδρες- φιλους στην παρεα σας το αποδεικνυει αυτο..
    δεν ειναι δυνατον να μην πλησιαζεις κανεναν αλλο ανδρα για να μη ζηλευει!
    αν δεν ειναι στις παρεες σου, θα ειναι στην δουλεια σου, η στον δρομο!
    δεν γινεται να πηγαινετε παντου μονο μαζι, κι αν σε κοιταξει κανεις, εσυ να χαληλωνεις τα ματια...

    αν δεν μπορει να το αντεξει αυτο, οτι εισαι ενας φυσιολογικος ανθρωπος δλδ που μιλαει και σε γυναικες αλλα και σε ανδρες, χωρις αυτο να σημαινει οτι θα κανει σεξ μαζι τους, καλα κανει και φευγει...
    νομιζω μαλιστα οτι σου γλυτωνει και χρονο, γιατι αν δεν κανει κατι γι αυτο, δεν ειναι κατι που φευγει απο μονο του, και σιγουρα θα σε ταλαιπωρησει και στο μελλον με τους παραλογισμους του...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Εχμ.. Οταν καποιος ειναι στη φαση που βιωνει τη ζηλεια τοσο εντονα μπορει να νιωσει οτι δε μπορει να συνεχισει αλλο ετσι και να φτασει και στον χωρισμο.. Αυτο ομως βεβαια μιλωντας παντα για το πως το βλεπει αυτος που ζηλευει. Πως το εκλαμβανει ο αλλος ολο αυτο, ειναι αλλο θεμα. Αλλα το σημαντικο ειναι οτι εδω δεν υπαρχει πατημα, δε συνεβη κατι συγκεκριμενο που να προκαλεσει τετοιο πραγμα.. Ισως τον ενοχλει γενικως που υπαρχει αυτη η προιστορια με τον αλλον και οχι μονο το μελλοντικο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Εδω πηγε να με χωρισει επειδη μου προτεινε ο ξαδερφος του δουλεια!

    Μιλησαμε λιγο στο τηλ, μου ελεγε παλι τα ιδια, αλλα αυτο που κατεληξα ειναι οτι δε με θελει αρκετα, δεν ειναι αρκετα ερωτευμενος, αλλιως και χαλια να ηταν πραγματικα η κατασταση αυτος θα την εβλεπε ροδινη, οχι τωρα που ειναι μια χαρα και του φταιει συνεχεια κατι, ή ειναι γεματος φοβους και φοβαται να δει οτι τον θελω κι εγω πολυ, φοβαται να αφησει να αγαπηθει, γιατι φοβαται την μετεπειτα ενδεχομενη απορριψη..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by carrie View Post
    μου ειπε να παρουμε χρονο μεταξυ μας, επειδη δυο μερες τωρα απο τοτε που του ειπα οτι θα βγω με κατι φιλες ξυπνησανε παλια του αισθηματα ζηλειας.. Και τωρα ειδε οτι δε μπορει να τα διαχειριστει. Εχει ξαναγινει αυτο στο παρελθον και φταναμε σε σημειο χωρισμου
    Carrie, να σε ρωτήσω?
    Βγαίνεις συχνά με φίλες? γιατί όπως το γράφεις μου δόθηκε η εντύπωση πως γίνεται σπάνια για να πυροδοτήσει το θέμα τόση ζήλια!

    Κ έγινε κ στο παρελθόν... τότε άραγε πως ξεπεράστηκε?

    Προσωπικά νομίζω κι εγώ πως η ζήλια του τείνει σε παθολογική σύμφωνα μ'αυτά που γράφεις και πιο πολύ βλέπω την όλη αντίδραση σαν συναισθηματικό εκβιασμό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Βγαινω για καφεδακια απογευματινα, πρωινα, φαγητο κτλ, ναι φυσικα βγαινω με τις φιλες μου, και για φαγητο και για ποτο βραδυ αν και οχι τοσο συχνα, γιατι με το βραδυ εχει ενα θεμα, αλλα και μενα δε μαρεσει οποτε δεν χαλιεμαι σε αυτο, αμα θελω να βγω θα βγω ενιγουει. Τωρα τον πειραξε που ενα μηνα περιμεναμε να βγουμε και οι 4 (οι 3 κολλητες κι αυτος) για τα γενεθλια μου και δεν καθοτανε παντα καποιος ελειπε, και τωρα το κανονισε για σημερα η αλλη κοπελα της παρεας γιατι γιορταζε κι αυτη προχθες, που σημερα ο φιλος μου δουλευει. Οποτε δεν ειναι οτι κανονισα για τα γενεθλια μου και τον απεκλεισα και εδωσα προτεραιοτητα στις φιλες μου, αλλα δεν μπορω να κανονιζω και ποτε θα βγει η αλλη για τα γενεθλια της και με ποιους.. Του ειπα για τα δικα μου θα παμε την αλλη βδομαδα εμεις κι οποιος αλλος μπορεσει. Καπως ετσι χαλαστηκε, κι εγω στεναχωριεμαι που δε μπορει να ερθει, αλλα τι να κανω πια ο ανθρωπος, να πω στην αλλη περιμενε κανα μηνα οπως περιμενω εγω για να ερθει και ο φιλος μου, και ας μην ερθει η αλλη κολλητη μας αμα δε μπορει, προτεραιοτητα εχει ο δικος μου; τελος θα παω μεταναστρια στο φεγγαρι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Είπα κι εγώ... (γιατί δε μου φαίνεσαι για άνθρωπος που θα υπέκυπτες σε τέτοιες ζήλειες - να μη βγαίνεις με φίλες, μου φάνηκε πολύ κουφό)

    Πάντως αν είναι τόσο ανασφαλής όσο λες και σε θέλει κολημένη πάνω του, σκέψου αν τελικά ταιριάζετε, αν μπορείτε να τα βρείτε.
    Μπορεί να έχει δίκιο και για το χρόνο τελικά. Είναι μια ευκαιρία να σκεφτείτε αν μπορείτε να είστε μαζί.

    *αν κ νομίζω πως αν υποχωρούσες και τον έκανες να νιώσει ασφαλής, πρώτη προτεραιότητά σου κλπ, δε θα χρειαζόταν άλλο το χρόνο δλδ μήπως είναι ένα είδος χειριστικής αντίδρασης?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    τρελη ανασφαλεια, τι να κανω δεν ξερω... να του δωσω πεμπτη ευκαιρια; Αργα ή γρηγορα θα τελειωσει το παραμυθι απο ο,τι φαινεται, δεν ξερω αν αξιζει να το τραβηξω, και για μενα και για κεινον, εις αναμονη τι, θαυματος; Πιστευω στα θαυματα βεβαια, γιαυτο δινω και ευκαιριες...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Προβλημα με u2u
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 0
    Last Post: 12-05-2010, 18:50
  2. προβλημα....
    By soares in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 06-09-2009, 20:30
  3. προβλημα
    By soares in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 05-09-2009, 15:43
  4. προβλημα με το U2U
    By gramle in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 23
    Last Post: 24-09-2007, 19:49
  5. προβλημα με τα U2U
    By χριστιαλένα in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 1
    Last Post: 15-03-2007, 01:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •