Ενα παιδί
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Athens
    Posts
    10

    Ενα παιδί

    Καλησπέρα σας,

    είμαι 32 χρονών και εδω'και 3 χρόνια έχω σχεση με ένα άντρα 7 χρόνια μεγαλύτερό μου. Απο την πρώτη στιγμή της σχεσης μας έτρεφα πολύ δυνατά συναισθήματα και ήμουν πολύ εκδηλωτική ώς προς το τί ένοιωθα, χωρίς όμως να λαμβάνω απ'την πλευρά του κάτι αντίστοιχο. Οταν προσπάθησα να το συζητήσω αυτό μαζί του, πρίν μερικούς μήνες, μου εξήγησε οτι απλα δεν είναι ερωτευμένος μαζί μου γιατι αυτό είναι κάτι που του βγαίνει με τα χρόνια. Φυσικά κάτι έσπασε μέσα μου μετα απο αυτό αλλα εδω και καιρό νοιώθω πολυ έντονα την ανάγκη να γίνω μανούλα γιατί νοιώθω τη ζωή μου πολύ άδεια. Πώς μπορώ να το συζητήσω αυτό μαζί του χωρίς να τον τρομάξω; Δεν ξέρω πώς να του το φέρω. Θέλω όμως να ξέρω αν είναι διατεθιμένος για κάτι τέτοιο γιατι τα χρόνια περνάνε και ίσως τελικά να πρέπει να σκεφτώ μήπως είναι καλύτερο να μείνω μόνη και να κοιτάξω το ενδεχόμενο μιας νέας γνωριμίας.

  2. #2
    να σε ρωτήσω κάτι καταρχήν?
    Γιατί κάθεσαι με κάποιον που δεν είναι ερωτευμένος μαζί σου και μάλιστα στο έχει πει ξεκάθαρα?

    ..επίσης...ο έρωτας είναι στην αρχή, δεν έρχεται, δεν φτιάχνεται...ή υπάρχει ή δεν υπάρχει.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Athens
    Posts
    10
    Γιατί είναι ένα πολύ καλό παιδί που μου βγάζει ειλικρίνια, εμπιστοσύνη και ξέρω οτι έξω στις μέρες μας δε βρίσκεις εύκολα καλά παιδιά. Συμφωνώ οτι ο έρωτας είναι κάτι που έρχεται απ'την πρώτη στιγμή, κι εγώ έτσι ένοιωθα αλλα δεν είναι απίθανο να υπάρχουν και άνθρωποι που λειτουργούν διαφορετικά. Απλά, ελπίζω οτι ο χρόνος μπορεί να βοηθήσει.

  4. #4
    το βλέπω μεγάλο συμβιβασμό να είσαι με έναν άνθρωπο που στην ουσία δεν αγαπιέστε, (και εννοώ ερωτικά), ειδικά σε αυτή την εποχή που έχει κανείς την ευκαιρία να γνωρίζει συνέχεια κοσμο.
    Συμφωνώ πως είναι δύσκολο να βρεις "καλά παιδιά", αλλά εκεί είναι θέμα προτεραιοτήτων. Θες να είσαι με ένα καλό παιδί ή με κάποιον που να νιώθεις πράγματα?
    Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να είμαι μια ζωή μόνη μου παρά να είμαι με κάποιον που δεν ζω έρωτα μαζί του.
    Τι σε κάνει να φοβάσαι να ψάξεις για κάτι τέτοιο?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Athens
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να είμαι μια ζωή μόνη μου παρά να είμαι με κάποιον που δεν ζω έρωτα μαζί του.
    Τι σε κάνει να φοβάσαι να ψάξεις για κάτι τέτοιο?
    Είμαι άνθρωπος ανασφαλής, εσωστρεφής, αντικοινωνικός, κυκλοθυμικός, που σημαίνει οτι δεν είναι εύκολο ούτε ευχάριστο να μείνω μόνη αναζητώντας κάτι καινούργιο.

  6. #6
    Quote Originally Posted by saphira View Post
    Είμαι άνθρωπος ανασφαλής, εσωστρεφής, αντικοινωνικός, κυκλοθυμικός, που σημαίνει οτι δεν είναι εύκολο ούτε ευχάριστο να μείνω μόνη αναζητώντας κάτι καινούργιο.
    μ' αρέσει η αλήθεια σου...:)

    θες να μιλήσουμε πάνω σε όλα αυτά?
    Νομίζω πως έχουν περισσότερη σημασια.....

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Saphira το ονομα αυτο απο το εραγκον?:P

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Athens
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Παστελι View Post
    Saphira το ονομα αυτο απο το εραγκον?:P
    Ναι :-) Δεν είναι μια γλύκα;;;;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by saphira View Post
    Καλησπέρα σας,

    είμαι 32 χρονών και εδω'και 3 χρόνια έχω σχεση με ένα άντρα 7 χρόνια μεγαλύτερό μου. Απο την πρώτη στιγμή της σχεσης μας έτρεφα πολύ δυνατά συναισθήματα και ήμουν πολύ εκδηλωτική ώς προς το τί ένοιωθα, χωρίς όμως να λαμβάνω απ'την πλευρά του κάτι αντίστοιχο. Οταν προσπάθησα να το συζητήσω αυτό μαζί του, πρίν μερικούς μήνες, μου εξήγησε οτι απλα δεν είναι ερωτευμένος μαζί μου γιατι αυτό είναι κάτι που του βγαίνει με τα χρόνια. Φυσικά κάτι έσπασε μέσα μου μετα απο αυτό αλλα εδω και καιρό νοιώθω πολυ έντονα την ανάγκη να γίνω μανούλα γιατί νοιώθω τη ζωή μου πολύ άδεια. Πώς μπορώ να το συζητήσω αυτό μαζί του χωρίς να τον τρομάξω; Δεν ξέρω πώς να του το φέρω. Θέλω όμως να ξέρω αν είναι διατεθιμένος για κάτι τέτοιο γιατι τα χρόνια περνάνε και ίσως τελικά να πρέπει να σκεφτώ μήπως είναι καλύτερο να μείνω μόνη και να κοιτάξω το ενδεχόμενο μιας νέας γνωριμίας.
    εχετε μια αρκετα μεγαλη σχεση.
    δεν εχει τυχει να συζητατε για εσας και γι αυτα που θελετε για την ζωη σας? πως την βλεπετε στο αμεσο μελλον?
    θα μπορουσες αυτα που θελεις να μαθεις, να τα μαθεις σε μια γενικοτερη συζητηση, ξεροντας δλδ πως σκεφτεται για την δημιουργια οικογενειας και για τον γαμο, χωρις να το εξαρτησεις απαραιτητα απο την δικη σας σχεση.
    μπορει ετσι να μαθεις οτι η αποκτηση παιδιου δεν τον ενδιαφερει καθολου, η αντιθετα οτι ειναι στα αμεσα σχεδια του. απο εκει και περα αναλογα με τις αντιδρασεις θα δεις σε ποια χρονικη στιγμη θα εξειδικευσεις την συζητηση
    λογικα θα επρεπε να τα εχετε πει αυτα.
    δεν ετυχε να σου πει ποτε πως σκεφτεται?

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Quote Originally Posted by saphira View Post
    Ναι :-) Δεν είναι μια γλύκα;;;;
    Αμε αμε τα εχεις διαβασει ολα ?Εγω και τα 3 ,Ξερεις ποτε βγενει το 4ο?το τελευταιο ηταν το brisingr

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Athens
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Παστελι View Post
    Αμε αμε τα εχεις διαβασει ολα ?Εγω και τα 3 ,Ξερεις ποτε βγενει το 4ο?το τελευταιο ηταν το brisingr
    Εχμ... δεν ήξερα οτι είναι βιβλία, την ταινία είδα και ερωτεύτηκα το δρακάκι :-) Σ' ευχαριστώ όμως γιατι έψαχνα βιβλία για το καλοκαιράκι ;-)

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Eιναι και με πολλες σελιδες πολυ υλικο για διαβασμα.Ειναι το ΕΡΑΓΚΟΝ το Ο ΠΡΩΤΟΤΟΚΟς και το ΜΠΡΙΣΙΝΓΚΡ.:)Σαφιρα το νικ νειμ σου οτι ειχα και εγω εδω αρχικα μετα αλλαξα πολλα.Παλια μπρουσες να εχεις και 10 λογαριασμους αχαχ.:rolleyes:

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Athens
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εχετε μια αρκετα μεγαλη σχεση.
    δεν εχει τυχει να συζητατε για εσας και γι αυτα που θελετε για την ζωη σας? πως την βλεπετε στο αμεσο μελλον?
    θα μπορουσες αυτα που θελεις να μαθεις, να τα μαθεις σε μια γενικοτερη συζητηση, ξεροντας δλδ πως σκεφτεται για την δημιουργια οικογενειας και για τον γαμο, χωρις να το εξαρτησεις απαραιτητα απο την δικη σας σχεση.
    μπορει ετσι να μαθεις οτι η αποκτηση παιδιου δεν τον ενδιαφερει καθολου, η αντιθετα οτι ειναι στα αμεσα σχεδια του. απο εκει και περα αναλογα με τις αντιδρασεις θα δεις σε ποια χρονικη στιγμη θα εξειδικευσεις την συζητηση
    λογικα θα επρεπε να τα εχετε πει αυτα.
    δεν ετυχε να σου πει ποτε πως σκεφτεται?
    Κι όμως δεν έχουμε κάνει ποτέ τέτοια συζήτηση. Για την ακρίβεια όλο αυτό το διάστημα που είμαστε μαζί δεν μου έχει πεί ποτέ απο μόνος του πώς/τί νοιώθει. Αλήθεια, αυτό είναι φυσιολογικό σε μια υγιή σχέση; Μ'αρεσε πάντως η πρότασή σου να καταλάβω τί σκέφτεται μέσα απο μια πιο γενική συζήτηση.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Athens
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    μ' αρέσει η αλήθεια σου...:)

    θες να μιλήσουμε πάνω σε όλα αυτά?
    Νομίζω πως έχουν περισσότερη σημασια.....
    Φυσικά, γιατί όχι; Το βασικό μου πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ τον πολύ κόσμο, νοιώθω ανασφάλεια και περνάω πολύ καλύτερα μόνη μου ή με ελάχιστο κόσμο με τον οποίο νοιωθω άνετα. Αυτό το είχα απο μικρή και προσπάθειες που γινόταν απο μένα ή απο τρίτους για να αλλάξει αυτό, δεν είχαν ποτέ επιθυμητό αποτέλεσμα. Οπότε αποφάσισα να ζήσω μ'αυτό :-) Εχω ελάχιστες φίλες και φίλους και δε τους βλέπω και συχνά. Η κυκλοθυμικότητά μου είναι πολύ έντονη, μπορεί το πρωί να ξυπνήσω μέσα στα νεύρα, ή μέσα στη θλίψη ή μέσα στη χαρά κι αυτό να αλλάξει στο άλλο άκρο μέσα σε λίγα λεπτά μές τη μέρα. Αυτό βέβαια πιστεύω οτι είναι καθαρά ορμονικό καθώς αντιμετωπίζω μερικά γυναικολογικά θεματάκια.

Similar Threads

  1. Ανυπάκουο παιδί sos
    By mpampas in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 8
    Last Post: 03-10-2010, 17:47
  2. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 00:39
  3. παιδι και σεξουαλικοτητα
    By ΣΤΕΛΛΑ00 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 20
    Last Post: 06-09-2009, 18:58
  4. ΦΟΒΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ
    By boubourina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 27-05-2009, 09:55
  5. Προβλημα με το παιδι μου
    By DELIJON in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 8
    Last Post: 15-11-2008, 18:06

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •