φοβαμαι να κανω μια ενα αρχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    5

    Exclamation φοβαμαι να κανω μια ενα αρχη

    καλησπερα..... η δικη μου ιστορια ειναι η εξης...ημουν παντρεμενη για 11 χρονια σχεδον...εχω χωρισει (με δικη μου αποφαση)εδω και ενα χρονο.απο εκει και περα εχω παθει φοβια στο τομεα των σχεσεων!προτιμω τις περριστασιακες και τις ψυχρες συναντησεις....οταν αρχισω να νιωθω κατι παραπανω,φοβαμαι και εξαφανιζομαι.τα χαλαω ολα μονη μου και μετα πληγωνομαι διπλα.ο φοβος μου ομως για μια νεα απογοητευση ,νικαει την θεληση μου για μια ηρεμη υγειη σχεση.μετα απο τοσο καιρο λοιπον,βρηκα εναν ανθρωπο ,που πραγματικα με ενδιαφερει πολυ.και ο τροπος που με προσεγγιζει ,ειναι ειλικρινα πολυ διαφορετικος.δυστυχως ομως,εχω αρχισει να εχω "συναισθηματα" για εκεινον και θελω να φυγω μακρια...και αυτο με κανει "κομματια"////φοβαμαι τοσο πολυ να προχωρησω ....αληθεια,εχω πελαγωσει....βοηθεια....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΗ 'ΦΩΤΙΑ' ελεγε ενα παλιο σηριαλ στη τβ. ενοουσε ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ , κλεισε τα ματια και κανε μακροβουτι ,αν το νοιωθεις .
    ...(γιατι δεν το συζητας μαζι του το προβλημα σου ;; ισως τον κανεις 'συνυπευθυνο' και σε βοηθησει να το αντιμετωπισεις ,,,,,δεν σκοπευεις βεβαια να βρεις εναν ασχετο , για να μη νοιωθεις συναισθηματα ......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    συζητησε μαζι του το τι σε απασχολει κ πως νιωθεις φοβισμενη μετα απο οσα εγιναν κ ισως σε καταλαβει κ σε στηριξει..ακολουθησε την καρδια κ τα συναισθηματα σου κ πιστευε παντα σε κατι καλυτερο !!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Οι περιστασιακές γιατί θεωρούνται "ψυχρές"?
    Ενώ οι μόνιμες "θερμές" εκ προιμίου?
    Αυτό το θερμόμετρο δλδ. Για σένα τι σημαίνει υγιής σχέση? Μόνιμη?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    5
    παιδια,σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...και που κανατε το κοπο να διαβασετε το προβληματισμο μου!!!φοβαμαι πολυ να ανοιχτω.παρα πολυ ομως!!!απο το σαββατο και μετα καταφερα να τον απομακρυνω αρκετα με τη συμπεριφορα μου.ειμαι τοσο αποτομη και ψυχρη μαζι του,ακριβως γιατι αρχιζω να νιωθω διαφορα για εκεινον..και λεω τωρα..μηπως ειναι καλυτερα να τον αφησω ησυχο τελειως τον ανθρωπο??? γιατι οταν με ρωτησε αν τελικα θελω σχεση ,η δικη μου απαντηση ηταν επιθετικα αρνητικη,ενω μεσα μου ουρλιαζα ΝΑΙΙΙΙΙΙ...!!!!!!!!!!με αποτελεσμα να νομιζει οτι τον θελω μονο για να περναω την ωρα μου....τα εχω μπλεξει παλι...δεν ξερω τι να κανω.....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    devilaki έχεις ξεμπερδέψει με παλιούς λογαριασμούς?
    ... μάλλον όχι, και χρειάζεται να βρεις τρόπο να δεις και να αντιμετωπίσεις τη φοβία που σου άφησε η προηγούμενη σχέση- γάμος.

    Δεν αξίζει να λες όχι σε κάτι που στην ουσία λες ΝΑΙ, απλά από φόβο. Άδικο για σένα. Αν θεωρείς πως σου άφησε τόσο μεγάλο 'κουσούρι' ο προηγούμενος ζήτα βοήθεια από κάποιον ειδικό, πάλεψέ το μόνη,.. πάντως κάτι πρέπει να κάνεις.
    Ένας τρόπος είναι κ να ξεπεράσεις τον εαυτό σου κ να πεις ναι. Κανόνισε να τον δεις και εξήγησέ του την κατάσταση αλλά πες του αλήθεια τι θες. Γενικώς να παλέψεις τη φοβία που σου δημιουργήθηκε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    devilaki καταρχην ξεκαθαρισε μεσα σου τι πραγματικα θελεις κ μην καταπιεζεις τα συναισθηματα σου !! διωξε το φοβο κ τις ανασφαλειες, εκδηλωσου κ δειξε αυτο που πραγματικα αισθανεσαι..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    devilaki, γεια

    Δεν ξέρω πόσο δύσκολα ήταν αυτά τα 11 χρόνια έγγαμου βίου, πόσο πιέστηκες ή τι βίωσες για να αποκτήσεις μια τέτοια φοβία δέσμευσης. Δεν μας έγραψες κάτι γι' αυτό.
    Όμως, όλος αυτός ο φόβος να αφεθείς, να συνδεθείς ξανά με έναν άνθρωπο και η απομάκρυνση και η φυγή σου μόλις νιώσεις κάτι μου βγάζει την αίσθηση ότι επιθυμείς και προσπαθείς να έχεις τον έλεγχο σε αυτά που αισθάνεσαι, σε αυτά που αισθάνονται οι άλλοι για σένα, στη ζωή και τα πηγαία και αυθόρμητά της..

    Πιστεύεις ότι έτσι σε προστατεύεις; Πιστεύεις ότι πηγαίνοντας κόντρα σε αυτά που νιώθεις, σαμποτάροντας τον εαυτό σου, φεύγοντας μακρυά απ' ό,τι μπορεί να σε αγγίξει περιορίζεις τις πιθανότητες να ξαναπληγωθείς;
    Προσωπικά, μου φαίνεται ότι κατά βάθος όχι μόνο φοβάσαι, αλλά για κάποιο λόγο ίσως και να τιμωρείς τον εαυτό σου.

    Συμφωνώ με την πρόταση της Arsi. Έχεις έναν καλό λόγο να ζητήσεις τη βοήθεια ενός ειδικού και να δουλέψετε μαζί τους φόβους σου στο παρόν καθώς και ό,τι κρύβουν αυτοί από κάτω.
    Για να μπορέσεις ξανά να σχετιστείς με κάποιον, να ζήσεις και να χαρείς μαζί με ένα σύντροφο.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    5

    Unhappy

    δεν ξερω πως να σας ευχαριστησω !!!!ειστε καταπληκτικοι...αληθεια....μ� �υ δινετε πολυ κουραγιο και με βοηθατε να το σκεφτω ακομα μια φορα.....και μαλλον θα δωσω στον εαυτο μου μια ευκαιρια ακομα ....μαλλον θα προσπαθησω ξανα...και ισως τα καταφερω.......ο γαμος μου ηταν ενας απλος,καθημερινος γαμος...με τα καλα και τα ασχημα του...δεν εχω ασχημες εμπειριες απο αυτον το τομεα...εκτος απο ενα ειδος αδιαφοριας που -φανταζομαι-ειναι μεσα στα πλαισια της καθημερινοτητας!!! το θεμα ειναι οτι μετα το γαμο και ουσα μπερδεμενη,προσπαθησα να επιβεβαιωθω απο λαθος ατομα μαλλον,που με πληγωσαν ,αθελα τους ,γιατι ποτε δεν μου εταξαν καποια συναισθηματικη δεσμευση...τωρα ομως ,θελω να βρω κατι σταθερο..να ηρεμησω λιγο...να ηρεμησει η ψυχη μου πανω απο ολα..και αυτος ο ανθρωπος μ αρεσει σε ολα τα επιπεδα...η ανασφαλεια μου ομως,με εμποδιζει...http://www.e-psychology.gr/forum/images/icons/icon9.png

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by devilaki View Post
    δεν ξερω πως να σας ευχαριστησω !!!! ειστε καταπληκτικοι ...αληθεια.... μου δινετε πολυ κουραγιο και με βοηθατε να το σκεφτω ακομα μια φορα ..... και μαλλον θα δωσω στον εαυτο μου μια ευκαιρια ακομα .... μαλλον θα προσπαθησω ξανα ... και ισως τα καταφερω ....... ο γαμος μου ηταν ενας απλος, καθημερινος γαμος ... με τα καλα και τα ασχημα του ... δεν εχω ασχημες εμπειριες απο αυτον το τομεα ... εκτος απο ενα ειδος αδιαφοριας που -φανταζομαι-ειναι μεσα στα πλαισια της καθημερινοτητας !!! το θεμα ειναι οτι μετα το γαμο και ουσα μπερδεμενη ,προσπαθησα να επιβεβαιωθω απο λαθος ατομα μαλλον, που με πληγωσαν ,αθελα τους ,γιατι ποτε δεν μου εταξαν καποια συναισθηματικη δεσμευση ... τωρα ομως ,θελω να βρω κατι σταθερο .. να ηρεμησω λιγο ... να ηρεμησει η ψυχη μου πανω απο ολα .. και αυτος ο ανθρωπος μ αρεσει σε ολα τα επιπεδα ... η ανασφαλεια μου ομως,με εμποδιζει ... http://www.e-psychology.gr/forum/images/icons/icon9.png

    να το ολοκληρο !! βαζε κενα για να μην στο κοβει !! (αληθεια τι με χει πιασει τελευταια με τα bug δεν μπορω να καταλαβω..) :P
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    5
    τα καταφερα παιδια!!!!!!!!!!!
    ΤΟΝ ΕΔΙΩΞΑ!!!!!!
    ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΕΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩΙΣΜΟ!!!
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟ ΠΤΩΜΑ........

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Έφυγε αυτός (αν έφυγε τελικά), αλλά θα έρθει άλλος. Το θέμα είναι να μη διώξεις και τους επόμενους...
    Κοίτα να δεις τι μπορείς να κάνεις για τους φόβους και τις ανασφάλειές σου.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    5
    ΛΟΙΠΟΟΟΝ..... ξαναγυρισε παιδια μου... αλλα η μαυρη η τυχη μου τον εδιωξε παλι.... το παλικαρι δεν μπορει να λειτουργησει ερωτικα μαζι μου(λεει)..!!!!ενω του αρεσω πολυ και μπαινει στο παιχνιδι με φορα ,καποια στιγμη.... εχουμε τη "πτωση" της αυτοκρατοριας και τοτε πεφτει σε μαυρη καταθλιψη!!!!!http://www.e-psychology.gr/forum/images/smilies/mad.png και για να μη νιωθει ασχημα ,του ειπα να βρει κατι αλλο ισως,που θα τον κανει να νιωθει πιο ανετα.... και ετσι τον εδιωξα παλι !!!!και τωρα τι να κανω?????

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Αν του είπες το παρακάτω

    ''του ειπα να βρει κατι αλλο ισως,που θα τον κανει να νιωθει πιο ανετα.... ''

    κι έφυγε, τότε στο καλό να πάει... κ αφού σου είπε πως δε μπορεί να λειτουργήσει μαζί σου ερωτικά.

    Δεν τον έδιωξες, έφυγε,.. έτσι νομίζω εγώ τουλάχιστον.

Similar Threads

  1. αρχή
    By αν? in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 158
    Last Post: 14-06-2011, 22:18
  2. Μπορει να με βοηθησει καποιος;Δε ξερω τι να κανω και φοβαμαι πολυ.
    By Agia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 08-04-2011, 12:04
  3. Θέλω να κάνω καινούργια αρχή στην ζωή μου
    By Asterix in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 12-01-2010, 01:35
  4. Νεα και δυσαρεστη αρχη
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 14-09-2008, 17:38
  5. Για αρχή...
    By Aerinos_Ouranodromos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 21-03-2007, 23:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •