ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    1

    ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ

    Παιδιά καλησπέρα και από εμένα.
    Το πρόβλημα που έχω πιστεύω ότι είναι ψυχοσωματικό αλλά δεν είμαι και εντελώς σίγουρος και θα ήθελα την βοήθειά σας στο τι να κάνω.
    Εδώ και τρία χρόνια περίπου με πιάνει ένας πόνος στο στήθος ο οποίος άλλοτε είναι ήπιος και άλλοτε πιό έντονος. Ο πόνος είναι σαν κάψιμο στο στήθος ή πολλές φορές και πόνος εντοπισμένος σε ένα σημείο στα δεξιά που πολλές φορές μετατοπίζεται αριστερά και άλλες φορές στην μασχάλη και την πλάτη. Συνήθως το παθαίνω όταν αγχώνομαι ή στρεσάρομαι με κάτι.
    Φέτος, μετά τα Χριστούγεννα άρχισα να προετοιμάζομαι για κάποιες γραπτές εξετάσεις για προαγωγή στη δουλειά μου. Μετά από λίγες ημέρες άρχισα να έχω το γνωστό φούσκωμα στο στήθος. Δεν έδωσα σημασία, έλεγα πως θα μου περάσει αμέσως μετά τις εξετάσεις όταν ξε-αγχωθώ. Πρίν ένα μήνα όμως συνέβει το απροσδόκητο. Κάποιες εξετάσεις πολύ κοντινού μου προσώπου βγήκαν χάλια. Όπως καταλαβαίνετε έχασα την γή κάτω από τα πόδια μου. Αμέσως οι πόνοι στο στήθος έγιναν καθημερινοί και πολύ έντονοι.
    Επειδή είμαι από επαρχία, πήγα τρεις ημέρες στην Αθήνα για να είμαι παρόν στην εγχείρηση που θα γινόταν. Τις ημέρες αυτές έφαγα μισό σάντουιτς, και δύο φορές από λίγο φαγητό. Οι πόνοι στο στήθος όμως επέμεναν και αφότου επέστρεψα. Επειδή κάπου διάβασα ότι μπορεί να σχετίζονται μεταξύ άλλων και με καρκίνο παχέως εντέρου και λόγω του ότι είχα σοβαρό πρόβλημα με αιμορροίδες(αίμα στα κόπρανα)κανόνισα αμέσως κολονοσκόπηση και γαστροσκόπιση.
    Τα αποτελέσματα ήταν ότι το έντερο ήταν καθαρό αλλά στο στομάχι είχα διαφραγματοκήλη (το γνώριζα αυτό), παλλινδρόμιση και ελικοβακτηρίδιο που μου είχε προκαλέσει γαστρίτιδα, όπως επίσης και σαν γρατζουνιές από το άγχος και το στρές. Ο γιατρός μου είπε ότι γι'αυτό είχα και το πόνο στο στήθος. Ξέχασα να σας πώ ότι τον τελευταίο μήνα έχω χάσει περίπου έξι κιλά αν και τρώω κάπως καλά,όχι όμως όπως πριν το συμβάν.
    Σε ερώτησή μου αν χρειάζεται να ψαχτώ με άλλες εξετάσεις, μου είπε ότι είναι περιττό και ότι για όλα φταίει το στομάχι μου και το στρές που έχω. Σήμερα που σας γράφω άρχισε να πονάει και το συκώτι μου.
    Ρε παιδιά πείτε μου σας παρακαλώ, να συνεχίσω να ψάχνομαι ή να τα γράψω όλα και να συνεχίσω να ζω;Γιατί όλο αυτό μόνο ζωή δεν είναι και δεν θέλω να πέσω στα χάπια.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    βρε αντε ξεκολλα εκει περα που για εναν στομαχοπονο η ζωη δεν ειναι ζωη!!!!!!! Που να ειχες παραγματικα κατι σοβαρο δλδ. Ενα να ξερεις, αμα συνεχισεις να αγχωνεσαι, τοτε θα αποκτησεις κι αλλα προβληματα, οποτε ναι, γραψτα ολα αν θες να εισαι καλα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Να τα γραψεις ολα κ να συνεχισεις να ζεις !! Αυτο να κανεις !! Οσο τα σκεφτεσαι, τοσο επιδεινωνονται κ εχεις παντα την εντυπωση οτι εχεις κατι σοβαρο κ μεγαλωνει το στρες κ ο φοβος!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    εγω ειχα κατι παρομοιο κ κατι παραμενει γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση απο αγχος κ πραγματικα υπεφερα ουτε νερο δεν μπορουσα να πιω, πονος, καψιμο στο στηθος, πνιξιμο στο λαιμο ολα μου ανεβαιναν και πως περασε χωρισα τον βλακα που τα χα κ πηγα στον ψυχιατρο κ μ δωσε λαντοζ σε 4 μηνες περδικι..πριν παω στον ψυχιατρο ειχα κανει 2 γαστροσκοπησεις πηγα σε 3 γαστρεντερολογους, σε ωριλα ολα τα δα τι λοσεκ πηρα, νεξιουμ, παριετ, ολα τα πηρα τπτ κ ο ψυχιατρος με εσωσε θα χα αυτοκτονησει δεν αντεχοταν η ζωη γιαυτο μηπως να το κοιταξεις ετσι στο λεω γτ το επαθα..

Similar Threads

  1. Σφιξιμο στο στηθος
    By _lydia_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 09-04-2011, 12:48
  2. ΠΟΝΟΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 27-03-2011, 20:33
  3. πονος απο το σεξ
    By seleios in forum Κακοποίηση
    Replies: 6
    Last Post: 22-01-2011, 01:58
  4. Oταν ο θυμος και το αγχος βραζουν στο στηθος σου...
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 86
    Last Post: 16-11-2010, 18:52
  5. πονοσ στη κοιλια
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 01-02-2010, 19:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •