δεν ξέρω τι έχω. εδώ και 1 χρόνο σχεδόν υποφέρω! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 70
  1. #16
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στη μάντρα με τα πρόβατα
    Posts
    59
    Πριν το ταξίδι και ανατρέχοντας πίσω στη ζωή σου είχες περιόδους που να ένοιωθες άγχος για κάτι ασήμαντο ενώ ήξερες ότι είναι ασήμαντο ? Διότι σχεδόν όλοι οι γνωστοί με ιδψ έχουν από τότε που καταλάβαιναν τον εαυτό τους τέτοιες ιδέες.Π.χ. εγώ από τη δευτέρα δημοτικού πίστευα ότι το σχολείο είχε μολυνθεί με πυρηνικά ! ΧΑΧΑΧΑ.Τότε ήταν η εποχή με τον πόλεμο στον Κόλπο.Με το Σαντάμ και μου είχε κολλήσει η ιδέα...Τελικώς ελύθη το πρόβλημα σου ? Για πες μας ...

    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης (online διαγνώσεις)

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    Τέτοιου είδους σκέψεις? δηλαδή εσύ τι πιστεύεις? ότι μπορεί να νομίζω ότι είμαι λεσβία αλλά να μην είμαι? Εσύ πώς το ξεπέρασες?
    -Είχα άλλου είδους σκέψεις από εσένα αλλά εξίσου βασανιστικές. Και σε μενα πυροδοτηθηκαν επειτα απο ενα περιστατικό που προκάλεσε κρίσεις πανικού.

    -Δεν πιστευω ότι είσαι λεσβία.

    -Εγώ κάνω θεραπεία με αντικαταθλιπτικά για αγχωδη διαταραχή. Και δεν εχω πια αυτές τις σκέψεις, και εχω ηρεμησει πολύ. Το φθινοπωρο θα κοψω τη θεραπεία.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    48
    εγω ειχα καταθλιψη, αγχος, παθαινα κρισεις πανικου και ειχα εμμονες ιδεες. μια απο αυτες ηταν και αυτη που σου ειπα. επερνα ηδη φαρμακα εγω και πηγαινα και σε ψυχολογο οταν το επαθα.απλα ειναι μην σου καρφωθει μια ιδεα στο μυαλο,εγω ο,τι ακουγα νομιζα οτι το ειχα.πχ. ειχα δει παλι τοτε οτι μια κοπελα παντρευτηκε τον πατερα της και φοβομουν μην το παθω και εγω...οτι να ναι δηλαδη...

    μιλουσα με την ψυχολογο μου και την ακουγα προσεκτικα γιατι αυτη κατι παραπανω ηξερε.και οταν της ελεγα το προβλημα μου φαινοταν να με ακουει πολυ χαλαρα σαν να μου ελεγε'' μην δινεις σημασια,το ξερεις οτι δεν εισαι λεσβια και οτι ειναι απλα μια ιδεα που σου κολλησε''.και αφου την εβλεπα ετσι χαλαρη χαλαρωνα και εγω και οταν μου ερχοταν στο μυαλο παλι προσπαθουσα να σκεφτομαι αυτα που συζητουσαμε και οχι αυτα που ηθελα εγω.
    τωρα δεν σκεφτομαι κατι τετοιο πια. τωρα μου κολλανε αλλες ιδεες αλλα οχι τοσο ακραιες χαχα!!!προσπαθω γενικα να μην δινω σημασια στις σκεψεις γιατι οσο δινουμε σημασια τοσο κολλανε, αυτο μου λεει συνεχεια ο ψυχιατρος μου.
    οταν σου ξαναερθει στο μυαλο η σκεψη απλα αστην να περασει...

  4. #19
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by Deep purple View Post
    -Είχα άλλου είδους σκέψεις από εσένα αλλά εξίσου βασανιστικές. Και σε μενα πυροδοτηθηκαν επειτα απο ενα περιστατικό που προκάλεσε κρίσεις πανικού.

    -Δεν πιστευω ότι είσαι λεσβία.

    -Εγώ κάνω θεραπεία με αντικαταθλιπτικά για αγχωδη διαταραχή. Και δεν εχω πια αυτές τις σκέψεις, και εχω ηρεμησει πολύ. Το φθινοπωρο θα κοψω τη θεραπεία.
    και εμενα απο μια κριση πανικου ξεκινησαν ολα...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Σου γραψα ενα καταβατο,αλλα δυστυχως εκανα μια βλακεια κ χαθηκε ;(
    επειδη νευριασα κ βαριεμαι λιγο να τα ξαναγραφω θα σου πω απλως να χαλαρωσεις και να ριξεις μια ματια εδω: http://www.mpes.uoa.gr/taxonomy/term/90 θα διαπιστωσεις οτι για πολλα απ αυτα τα παιδια δεν ειναι κατι παραπανω απο μια φοβια κ μια εμμονη ιδεα..
    Κοιταξε επισης και στην ενότητα απαντησεων με τις εμμονες ιδεες,κι αν θες κανε μια ερωτηση με τους δικους σου προβληματισμους
    sousou μου θυμίζεις ετσι γενικα που τα περιγραφεις τη δικη μου περιπτωση.
    Deep purple:αν επιτρεπεται μπορεις να μας δωσεις μερικα παραδείγματα της δικης σου περίπτωσης και των σκεψεων?Λες να αντιμετωπίζεται μονο με αντικαταθλιπτικα?Εχω ελπιδα δλδ?΄:ρ μακαρι.
    ακουγεται πολυ αισιοδοξο αυτο που λετε οτι δεν τα σκεφτεστε πια.
    και κατι αλλο.Ποσο καιρο ειχατε συμπτωματα πριν οδηγηθητε στο γιατρο για αντιμετώπιση?Γιατι εγω το αφησα και χρονισε κ ξερω οτι αυτο ειναι κακο..
    Last edited by niah; 09-05-2011 at 23:12.

  6. #21
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στη μάντρα με τα πρόβατα
    Posts
    59
    Quote Originally Posted by niah View Post
    και κατι αλλο.Ποσο καιρο ειχατε συμπτωματα πριν οδηγηθητε στο γιατρο για αντιμετώπιση?Γιατι εγω το αφησα και χρονισε κ ξερω οτι αυτο ειναι κακο
    Εξαρτάται τι έχεις.Αν μιλάς για ΙΔΨ τότε οι περισσότεροι πάνε 5-9 χρόνια μετά τα συμπτώματά τους στο γιατρό.Όσο πιο γρήγορα πας τόσο καλύτερα αλλά μη νομίζεις ότι υπάρχει και καμία σοβαρή μελέτη που να το αποδεικνύει αυτό.Προσωπικά με αντικαταθληπτικά καλυτέρεψά αρκετά.

  7. #22
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    48
    εγω παιδια πηγα αμεσως σε ψυχολογο, ουτε 1 μηνα δεν αφησα να περασει.καταλαβα οτι δεν μπορουσα να διαχειριστω ολο αυτο το αγχος μονη μου.παλεψαμε να τα καταφερω χωρις χαπια και να μην παθω καταθλιψη αλλα τελικα επαθα.και η αφορμη ηταν μια βλακεια, μια ιδεα που μου μπηκε στο μυαλο και με αγχωσε.η αιτια ομως προερχοταν απ τα παιδικα μου χρονια.
    και μετα μου εμπαιναν κι αλλες ιδεες και μια απο αυτες ηταν οτι ημουν ομοφυλοφιλη.

    μηπως φελισιτι υπαρχει κατι που σε αγχωνει απο παλια κι εσενα?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Φελίσιτι καλημέρα,

    Δεν είναι και το τέλος του κόσμου να σου αρέσουν οι γυναίκες...επειδή πάντως αυτό είναι λεπτομέρια από ένα σύνολο πραγμάτων που σε απασχολούν,
    καλό θα είναι να δεις έναν ειδικό να τα ξεκαθαρίσεις όλα αυτά στο μυαλό σου.

    Αν είσαι στην Αθήνα και δεν ξέρεις από πού να αρχίσεις, μια καλή αρχή είναι το Συμβουλευτικό του Παν/μίου Αθήνας, όπου θα σε καθοδηγήσουν (-μηδαμινό κόστος, μεγάλη αναμονή)
    Πιθανότατα να υπάρχει κάτι αντίστοιχο και σε άλλες πόλεις, αλλά δε το ξέρω.
    Διαφορετικά, δες κ.ψ.υ. και ιδιώτες. Αφού σπουδάζεις ψυχολογία, έχεις ένα πλεονέκτημα στο να θέσεις κριτήρια και να βρεις με τι επαγγελματία θέλεις να δουλέψεις.

  9. #24
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στη μάντρα με τα πρόβατα
    Posts
    59
    Quote Originally Posted by Paprika View Post
    Αφού σπουδάζεις ψυχολογία, έχεις ένα πλεονέκτημα στο να θέσεις κριτήρια και να βρεις με τι επαγγελματία θέλεις να δουλέψεις.
    Εγώ θα τη συμβούλευα να αρχίσει με ένα μπετατζή.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by genehunter View Post
    Εγώ θα τη συμβούλευα να αρχίσει με ένα μπετατζή.
    genehunter τι εννοείς Καραμπινάτη? Ναι είχα άγχος για το μάτι ότι δήθεν είναι φουσκωμένο και δεν φαίνεται ωραίο και τέτοια και διερωτιούμουν με τον εαυτό μου πώς γίνεται να μου συμβαίνει εμένα όλο αυτό γιατί το μάτι μου είχε φουσκώσει κιάλλες φορές και δεν είχα παρόμοια συμπεριφορά. Και τέλος όταν πήγα στο γιατρό μου είπε ότι είχα πάθει κρίση πανικού, φοβήθηκα μήπως είχε κάτι το μάτι μου! Μετά όλα πήραν την κατηφόρα και τώρα είμαι εδώ που είμαι! Με τα αντικατατλιπτικά καλυτέρεψες αρκετά? Όχι τελείως? Και τι είναι το μπετατζή? Sorry για τα ερωτήματα αλλά πρέπει να μάθω! ;ppppp

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Deep purple View Post
    -Είχα άλλου είδους σκέψεις από εσένα αλλά εξίσου βασανιστικές. Και σε μενα πυροδοτηθηκαν επειτα απο ενα περιστατικό που προκάλεσε κρίσεις πανικού.

    -Δεν πιστευω ότι είσαι λεσβία.

    -Εγώ κάνω θεραπεία με αντικαταθλιπτικά για αγχωδη διαταραχή. Και δεν εχω πια αυτές τις σκέψεις, και εχω ηρεμησει πολύ. Το φθινοπωρο θα κοψω τη θεραπεία.
    Deep purple τι είδους σκέψεις δηλαδή? Η θεραπεία με τα αντικαταθλιπτικά σε βοήθησε εντελώς? Πιστεύεις δηλαδή ότι αν τη σταματήσεις θα είσαι όπως και πριν? Μπορείς να μου περιγράψεις λίγο το επεισόδιο κρίσης πανικού που ειχες για να το συγκρινώ με το δικό μου?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by sousou View Post
    εγω παιδια πηγα αμεσως σε ψυχολογο, ουτε 1 μηνα δεν αφησα να περασει.καταλαβα οτι δεν μπορουσα να διαχειριστω ολο αυτο το αγχος μονη μου.παλεψαμε να τα καταφερω χωρις χαπια και να μην παθω καταθλιψη αλλα τελικα επαθα.και η αφορμη ηταν μια βλακεια, μια ιδεα που μου μπηκε στο μυαλο και με αγχωσε.η αιτια ομως προερχοταν απ τα παιδικα μου χρονια.
    και μετα μου εμπαιναν κι αλλες ιδεες και μια απο αυτες ηταν οτι ημουν ομοφυλοφιλη.

    μηπως φελισιτι υπαρχει κατι που σε αγχωνει απο παλια κι εσενα?
    Sousou εσύ τι επεισόδιο κρίσης πανικού είχες? Αυτά που μου λες ότι έκανες τις ίδιες σκέψεις με εμένα με παρηγορούν λιγάκι! Δηλαδή και εσύ όποτε έβλεπες το στήθος μιας γυναίκας ή τα πόδια της προσπαθούσες να καταλάβεις τι νιώθεις? Και ακόμα κάτι, με τα αντικαταθλιπτικά ξεπέρασες αυτές τις σκέψεις? Δεν τις έχεις τώρα πια?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by niah View Post
    Σου γραψα ενα καταβατο,αλλα δυστυχως εκανα μια βλακεια κ χαθηκε ;(
    επειδη νευριασα κ βαριεμαι λιγο να τα ξαναγραφω θα σου πω απλως να χαλαρωσεις και να ριξεις μια ματια εδω: http://www.mpes.uoa.gr/taxonomy/term/90 θα διαπιστωσεις οτι για πολλα απ αυτα τα παιδια δεν ειναι κατι παραπανω απο μια φοβια κ μια εμμονη ιδεα..
    Κοιταξε επισης και στην ενότητα απαντησεων με τις εμμονες ιδεες,κι αν θες κανε μια ερωτηση με τους δικους σου προβληματισμους
    sousou μου θυμίζεις ετσι γενικα που τα περιγραφεις τη δικη μου περιπτωση.
    Deep purple:αν επιτρεπεται μπορεις να μας δωσεις μερικα παραδείγματα της δικης σου περίπτωσης και των σκεψεων?Λες να αντιμετωπίζεται μονο με αντικαταθλιπτικα?Εχω ελπιδα δλδ?΄:ρ μακαρι.
    ακουγεται πολυ αισιοδοξο αυτο που λετε οτι δεν τα σκεφτεστε πια.
    και κατι αλλο.Ποσο καιρο ειχατε συμπτωματα πριν οδηγηθητε στο γιατρο για αντιμετώπιση?Γιατι εγω το αφησα και χρονισε κ ξερω οτι αυτο ειναι κακο..
    niah μπορείς να μου γράψεις αυτό το κατεβατό που έλεγες?=) γιατί ίσως με βοηθήσει λιγάκι. Είχες και εσύ τέτοιου είδους σκέψεις? Πώς ζεις? Εγώ δεν το αντέχω!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Καλημερα
    Μια απ τις παμπολες παραλογες ιδεες που εσκασαν στο μυαλο μου πριν απο καποια χρονια που ξεκινησε η δικη μου ιστορια ηταν κι αυτη.
    και καταλαβαινω απολυτα ποσο σε ταλαιπωρει
    Kοιτα,μου φαινεται σχεδον αδύνατον να ξυπνήσαμε μια μερα στα 20+μας και να καταλαβαμε οτι ειμαστε ομοφιλόφυλες.Προφανως και θα το ειχαμε καταλαβει νωρίτερα,ή τουλαχιστον θα ειχαμε καποιες βασιμες ενδειξεις.σωστα?
    Κι οταν λεω ενδειξεις δεν εννοω απαραιτητα αυτα τα ροζ,κ τις κορδελιτσες που αναφερεις.Εγω ποτε μου δεν ημουν λατρης του ροζ πχ.και ποτε δεν ημουν η γκομενα που θα ασχοληθει μανιωδως με κομμωτηρια,shoping,μακιγιαζ.κλ π(μαλιστα αυτο ηταν και κατι που γουσταρα σ εμενα)
    Αλλα ειναι απλο.Δεν ελκυομουν απο ατομα του ιδιου φυλου.Οπως κι εσυ.
    Προσωπικα ποτε δεν εχω σκεφτει ερωτικά γυναικα,κι οσες φορες ερωτευτικα στη ζωη μου ηταν αγορια.Ουτε κ ειχα ποτε μου την επιθυμια να συνευρεθω ερωτικα με καποια γυναικα.Αυτα ειναι τα μόνα περι του θεματος,που ειμαι σε θεση να ειμαι σιγουρη για μενα ακομα.
    Τωρα γιατι συμβαινει αυτο δυστυχως δεν εχω καταλαβει ακομα ακριβως.
    Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι όλες αυτές οι σκέψεις(οτιδηποτε που μπορει να γινει εμμονή), περνάνε απο όλων των ανθρωπων το μυαλό καποια στιγμή της ζωής τους,(είτε σαν σκεψη,ειτε σαν αστειο-που δεν παυει όμως να ναι σκεψη-)κι απλως φευγουν οταν ο αλλος ειναι οκ.Ετσι απλα.'Οταν ομως ο αλλος βρισκεται κατω απο ψυχολογική πιεση,κ φορτηση για τον οποιο λόγο(στη δική σου περίπτωση το σοκ που ειχες μετα απ'το περιστατικό με το ματι σου)θα κολλήσει σ αυτη,θα αρχισει να την επεξεργάζεται και να τη μεγενθύνει μεχρι να του γινει αφορητη.Κι απο εκει που ειχες 1-2 προβληματα δημιουργεις 1002.Κάπως ετσι εχω καταλαβει οτι λειτουργει.
    Με σιγουρια θα σου πω να σταματησεις να το σκεφτεσαι και να προσπαθεις να επιβεβαιωσεις τον εαυτο σου υπο την επειρια αγχους γιατι θα μπερδευεσαι ακομα περισσοτερο.Κι εγω τα ιδια εκανα προσπαθώντας να καταλαβω και το μονο που καταφερα ειναι να αμφιβαλλω για τον εαυτο μου για πραγματα που μεχρι την ηλικια των 21-22 δεν ειχαν περασει ποτε απο το μυαλο μου(ως πιθανότητες).
    Δεν ειναι αυτος ο τροπος λοιπον
    Το να θεωρεις ομορφη μια αλλη γυναικα δεν σημαινει ομοφυλοφιλια.Αν ακουσω απο καποιον ανθρωπο να πει για καποιον αλλο οτι ειναι εμφανίσημος θα τον θεωρησω ακομπλεξαριστο κι οχι γκευ.Δεν υπαρχει τιποτα το κακο ή "υποπτο" στην παραδοχη ενός αντικειμενικού γεγονότος.
    Οποτε σταματα να το κανεις αυτο στον εαυτό σου.Αλλο βλεπω κ παραδεχομαι την ομορφια καποιου
    κι αλλο ελκύομαι σεξουαλικα απ αυτον.Κι οταν εσυ προσπαθεις να το καταλαβεις αυτο,τη στιγμη που εχεις το συγκεκριμενο φόβο μεσα σου,νομίζεις οτι ειναι πραγματικότητα.Δεν ειναι ετσι.
    Ακομα κ αυτο που λες εχω κάνει,να αναρρωτηθω"κι αν ειμαι?"προκειμένου αν ισχυει,να το αποδεχτω και να προχωρησω παρακατω,αλλα ουτε αυτο πιανει.γιατι δεν ειμαι.Αν ήμουν θα ημουν και δολοφονος,και κλεφτρα,και υπουλη,κ εκμεταλευτρια,κ μοχθηρη,κι ολα τ αλλα που εχω αναρρωτηθει κ μου εχουν κολλησει με τον ιδιο ακριβως τροπο,ολον αυτον τον καιρο.και πιστεψε με τίποτα απ αυτα δεν ανηκει στην πραγματικότητα.
    Στην πραγματικότητα πιστευω οτι αν ήμουν πραγματι κατι απ ολα αυτα,θα ήταν πολύ πιο αναλαφρο για μενα να το αντίμετωπίσω απ όσο τώρα.
    Ολα αυτα ξεκινουν με τον ίδιο μηχανισμό.Υποτίθεται οτι οι εμμονες,είναι σκεψεις απαραδεκτου κ ανεπίτρεπτου περιεχομενου για το άτομο που τις κάνει.Αν κ δεν με θυμάμαι ποτε να εχω κατι εναντιων ή να ημουν ιδιαιτερα επικριτική απεναντι σε ομοφιλόφυλους ανθρώπους(αντε να εκανα κανα αστειακι σπανιως,κι αυτο οταν ο αλλος εκανε κρα για να προκαλεσει),και γενικως ποτε μου δεν υπηρξα ατομο που θα κοροιδεψει καποιον για κατι που αντιμετωπίζει.Ισως ημουν πιο κλειστομυαλη απ οσο νομιζα,καταπως φαινεται,
    Κοίταξες τα μηνυματα στο σαιτ που σου δωσα?
    Μακαρι να βρουμε λυσεις σ ολες αυτες τις ηλιθιες σκεψεις.
    Παντως ηρεμήσε και προσπαθησε να σταματησεις να ταλαιπωρεις τον εαυτο σου πραγματικά χωρίς λόγο.Ξερω οτι ειναι δυσκολο γτ ουτε εγω τα χω καταφερει ακομα. ;<
    Γραφε μας τους τροπους που βρισκεις ανα καιρους κ την εξελιξη σου

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by niah View Post
    Καλημερα
    Μια απ τις παμπολες παραλογες ιδεες που εσκασαν στο μυαλο μου πριν απο καποια χρονια που ξεκινησε η δικη μου ιστορια ηταν κι αυτη.
    και καταλαβαινω απολυτα ποσο σε ταλαιπωρει
    Kοιτα,μου φαινεται σχεδον αδύνατον να ξυπνήσαμε μια μερα στα 20+μας και να καταλαβαμε οτι ειμαστε ομοφιλόφυλες.Προφανως και θα το ειχαμε καταλαβει νωρίτερα,ή τουλαχιστον θα ειχαμε καποιες βασιμες ενδειξεις.σωστα?
    Κι οταν λεω ενδειξεις δεν εννοω απαραιτητα αυτα τα ροζ,κ τις κορδελιτσες που αναφερεις.Εγω ποτε μου δεν ημουν λατρης του ροζ πχ.και ποτε δεν ημουν η γκομενα που θα ασχοληθει μανιωδως με κομμωτηρια,shoping,μακιγιαζ.κλ π(μαλιστα αυτο ηταν και κατι που γουσταρα σ εμενα)
    Αλλα ειναι απλο.Δεν ελκυομουν απο ατομα του ιδιου φυλου.Οπως κι εσυ.
    Προσωπικα ποτε δεν εχω σκεφτει ερωτικά γυναικα,κι οσες φορες ερωτευτικα στη ζωη μου ηταν αγορια.Ουτε κ ειχα ποτε μου την επιθυμια να συνευρεθω ερωτικα με καποια γυναικα.Αυτα ειναι τα μόνα περι του θεματος,που ειμαι σε θεση να ειμαι σιγουρη για μενα ακομα.
    Τωρα γιατι συμβαινει αυτο δυστυχως δεν εχω καταλαβει ακομα ακριβως.
    Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι όλες αυτές οι σκέψεις(οτιδηποτε που μπορει να γινει εμμονή), περνάνε απο όλων των ανθρωπων το μυαλό καποια στιγμή της ζωής τους,(είτε σαν σκεψη,ειτε σαν αστειο-που δεν παυει όμως να ναι σκεψη-)κι απλως φευγουν οταν ο αλλος ειναι οκ.Ετσι απλα.'Οταν ομως ο αλλος βρισκεται κατω απο ψυχολογική πιεση,κ φορτηση για τον οποιο λόγο(στη δική σου περίπτωση το σοκ που ειχες μετα απ'το περιστατικό με το ματι σου)θα κολλήσει σ αυτη,θα αρχισει να την επεξεργάζεται και να τη μεγενθύνει μεχρι να του γινει αφορητη.Κι απο εκει που ειχες 1-2 προβληματα δημιουργεις 1002.Κάπως ετσι εχω καταλαβει οτι λειτουργει.
    Με σιγουρια θα σου πω να σταματησεις να το σκεφτεσαι και να προσπαθεις να επιβεβαιωσεις τον εαυτο σου υπο την επειρια αγχους γιατι θα μπερδευεσαι ακομα περισσοτερο.Κι εγω τα ιδια εκανα προσπαθώντας να καταλαβω και το μονο που καταφερα ειναι να αμφιβαλλω για τον εαυτο μου για πραγματα που μεχρι την ηλικια των 21-22 δεν ειχαν περασει ποτε απο το μυαλο μου(ως πιθανότητες).
    Δεν ειναι αυτος ο τροπος λοιπον
    Το να θεωρεις ομορφη μια αλλη γυναικα δεν σημαινει ομοφυλοφιλια.Αν ακουσω απο καποιον ανθρωπο να πει για καποιον αλλο οτι ειναι εμφανίσημος θα τον θεωρησω ακομπλεξαριστο κι οχι γκευ.Δεν υπαρχει τιποτα το κακο ή "υποπτο" στην παραδοχη ενός αντικειμενικού γεγονότος.
    Οποτε σταματα να το κανεις αυτο στον εαυτό σου.Αλλο βλεπω κ παραδεχομαι την ομορφια καποιου
    κι αλλο ελκύομαι σεξουαλικα απ αυτον.Κι οταν εσυ προσπαθεις να το καταλαβεις αυτο,τη στιγμη που εχεις το συγκεκριμενο φόβο μεσα σου,νομίζεις οτι ειναι πραγματικότητα.Δεν ειναι ετσι.
    Ακομα κ αυτο που λες εχω κάνει,να αναρρωτηθω"κι αν ειμαι?"προκειμένου αν ισχυει,να το αποδεχτω και να προχωρησω παρακατω,αλλα ουτε αυτο πιανει.γιατι δεν ειμαι.Αν ήμουν θα ημουν και δολοφονος,και κλεφτρα,και υπουλη,κ εκμεταλευτρια,κ μοχθηρη,κι ολα τ αλλα που εχω αναρρωτηθει κ μου εχουν κολλησει με τον ιδιο ακριβως τροπο,ολον αυτον τον καιρο.και πιστεψε με τίποτα απ αυτα δεν ανηκει στην πραγματικότητα.
    Στην πραγματικότητα πιστευω οτι αν ήμουν πραγματι κατι απ ολα αυτα,θα ήταν πολύ πιο αναλαφρο για μενα να το αντίμετωπίσω απ όσο τώρα.
    Ολα αυτα ξεκινουν με τον ίδιο μηχανισμό.Υποτίθεται οτι οι εμμονες,είναι σκεψεις απαραδεκτου κ ανεπίτρεπτου περιεχομενου για το άτομο που τις κάνει.Αν κ δεν με θυμάμαι ποτε να εχω κατι εναντιων ή να ημουν ιδιαιτερα επικριτική απεναντι σε ομοφιλόφυλους ανθρώπους(αντε να εκανα κανα αστειακι σπανιως,κι αυτο οταν ο αλλος εκανε κρα για να προκαλεσει),και γενικως ποτε μου δεν υπηρξα ατομο που θα κοροιδεψει καποιον για κατι που αντιμετωπίζει.Ισως ημουν πιο κλειστομυαλη απ οσο νομιζα,καταπως φαινεται,
    Κοίταξες τα μηνυματα στο σαιτ που σου δωσα?
    Μακαρι να βρουμε λυσεις σ ολες αυτες τις ηλιθιες σκεψεις.
    Παντως ηρεμήσε και προσπαθησε να σταματησεις να ταλαιπωρεις τον εαυτο σου πραγματικά χωρίς λόγο.Ξερω οτι ειναι δυσκολο γτ ουτε εγω τα χω καταφερει ακομα. ;<
    Γραφε μας τους τροπους που βρισκεις ανα καιρους κ την εξελιξη σου
    Πόσα χρόνια το έχεις δηλαδή και γιατί ακόμα δεν το ξεπέρασες? Δεν επισκέφτηκες κάποιον ψυχολόγο?

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 9
    Last Post: 10-02-2011, 10:28
  2. υποφερω πολυ.
    By ferro in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 28-04-2009, 20:21
  3. υποφερω πολυ
    By ferro in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 144
    Last Post: 05-03-2009, 20:22
  4. Ξέρω το μέρος που θέλω να πάω, αλλά δεν ξέρω τον σωστό δρόμο...
    By nektaria78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-10-2008, 20:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •