δεν ξέρω τι έχω. εδώ και 1 χρόνο σχεδόν υποφέρω! - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 70 of 70
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Eίναι πολυ σημαντικό να πας αποφασισμένη και να πιστεύεις οτι θα τα καταφερεις.
    Γιατι θελει τη δικη μας προσπαθεια και θεληση
    κανεις γιατρος ή φαρμακο απο μόνο του δεν μπορουν να κανουν ενα "θαυμα".
    ειναι εκει σαν βοηθηματα για μας
    Κι εγω ανακουφιζομαι βλέπωντας αλλα παιδια που τα χουν ξεπεράσει
    να ξερεις ομως οτι αυτο θελει οπωσδηποτε προσωπική προσπαθεια.Δεν υπαρχει μαγική λυση
    μίλησες με τον καθηγητη ψυχολογίας της σχολης σου?

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by niah View Post
    Eίναι πολυ σημαντικό να πας αποφασισμένη και να πιστεύεις οτι θα τα καταφερεις.
    Γιατι θελει τη δικη μας προσπαθεια και θεληση
    κανεις γιατρος ή φαρμακο απο μόνο του δεν μπορουν να κανουν ενα "θαυμα".
    ειναι εκει σαν βοηθηματα για μας
    Κι εγω ανακουφιζομαι βλέπωντας αλλα παιδια που τα χουν ξεπεράσει
    να ξερεις ομως οτι αυτο θελει οπωσδηποτε προσωπική προσπαθεια.Δεν υπαρχει μαγική λυση
    μίλησες με τον καθηγητη ψυχολογίας της σχολης σου?
    Ναι μέσω email έτσι δεν ξέρει ότι είμαι η μαθήτριά του!τον ρώτησα εάν η νευροανάδραση μπορεί να βοηθήσει στους ιδεοψυχαναγκασμούς και στιε ιδεοληψίες και μου είπε να περάσω από το ιατρείο του να τα συζητήσουμε αναλυτικά. Θα πάω δεν λεχω επιλογή, δεν ξέρω πως θα αντιδράσει που θα με δει! Ευτυχώς ή δυστυχώς στο μάθημα της ψυχολογίας που κάνω σχεδόν συνέχεια απευθύνεται σε μένα, με γνωρίζει και έχω ψηλό βαθμό στο μάθημά του! Τώρα πως θα αντιδράσει δεν γνωρίζω!

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Πως να αντιδρασει?Εχεις ενα προβλημα και θελεις να το αντιμετωπισεις.Δεν υπαρχει κατι κακο ή πρωτακουστο σ αυτο.Μην σ ανησυχει
    Στο φυλαδιο της Νευροαναδρασης περιλαμβανεται και ο ιδεοψυχαναγκασμός.Ο αρχικός λόγος που βγηκε το μηχανημα αυτο,ηταν η αντιμετώπιση της επιληψιας.
    Προσωπικη μου γνωμη είναι οτι κανει καλο,βοηθώντας στην εκπαιδευση του εγκεφαλου καποιου για χαλαρωση και συγκεντρωση,αλλα θελει και συζητηση.

    http://www.eegbiofeedback.gr/sev/frontend/Index.iworx
    ριξε μια ματια εδω να εχεις μια ιδεα,πριν πας στον καθηγητη να στα εξηγησει αναλυτικότερα
    Πες μας που κατεληξες.
    Καλη αρχη :)

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Ευχαριστώ! Νομίζω πρέπει να αρχίσεις και εσύ γιατί σίγουρα κάπου θα σε οδηγήσει! Εγώ περιμένω να τελειώσουν οι εξετάσεις μου και θα αρχίσω!

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Ναι σιγουρα θα κανω κατι.Απο τοτε που μπηκα στο φορουμ νιωθω πιο αισιοδοξη κι εχω πεισμώσει.
    Καλη μας επιτυχια :)
    Είθε να βρουμε τον σωστο ειδικό γρηγορα ;ρ
    αυτο μ ανησυχει περισσοτερο

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Κοίτα εγώ έτυχε και ενώ έβλεπα τηλεόραση είδα ότι ο καθηγητής που μου έκανε μάθημα θα πήγαινε σε μια εκπομπή! Κάθησα και την είδα και το θέμα ήταν η νευροανάδραση! Είπε ότι η μέθοδος αυτή χρησιμοποιείται και για άτομα με ocd. Έτσι πήρα την απόφαση να πάω μιας και τον γνωρίζω λιγάκι και η αλήθεια του έχω εμπιστοσύνη. Τώρα πως θα εξελιχθεί η όλη θεραπεία δεν ξέρω! Ελπίζω να μας βγει όλους μας εδώ μέσα σε καλό! C=

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Φελισιτι τι εγινε τελικα?
    Πηγες στη νευροαναδραση?

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    έχει πάρα πολύ καιρό να μπώ εδώ μέσα! ναι niah ξεκίνησα πριν λίγες μέρες..εχώ παέι ήδη 3 φορές και ο γιατρός μου είπε ότι πιστεύει ότι στις 20 θα έχουμε τελειώσει! δεν ξέρω αν σας παρηγορεί αλλά να σας πω ότι μου είπε πως εχεί πάρα πολλούς ανθρώπους που πάνε εκεί με αρνητικές σκέψεις και παράλογες και έχουν ήδη θεραπευτεί. επίσης μου είπε πως έχει μια κοπέλα, λίγο μεγαλύτερη από μένα που έχει ακριβώς ότι έχω εγώ και πάει πολύ καλά με τη θεραπεία! C=

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Καλησπερα ξανα Φελισιτι.
    Aυτα στα ειπε ο γιατρος της νευροαναδρασης?
    Μακαρι να επαληθευθουν τα λεγομενα του αν και μου φαινονται πολυ αισιοδοξα για να ειναι ακριβως οπως τα λεει.
    Το γεγονος οτι δεν αφησες το προβλημα σου να χρονισει ειναι πολυ θετικο για σενα και θα συμβαλλει πολυ στην θεραπεια.
    Εκτος απ το μηχανημα κανεις και συζητηση?Σου δωσε καθολου φαρμακευτικη θεραπεια?

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    όχι δεν μου έδωσε φαρμακευτική θεραπεία και απ' ότι κατάλαβα είναι εναντίον της! μου είπε ότι εάν θέλω να λέω κάποιες σκέψεις μου ή αν με προβληματίζει κάτι μπορούμε να το συζητούμε μαζί! και μένα μου φάνηκαν πολύ αισιόδοξα τα λογιά του. του είπα ότι δεν τον πιστεύω αλλά μου είπε ότι θα δω τα αποτελέσματα! επίσης όπως σου είπα και πιο πάνω υπάρχει ια κοπέλα με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα (ίδιες σχεδόν σκέψεις, ίδιες εμμονές) και μου είπε πως πάει πολύ καλά! και ακόμα μου είπε ότι άνθρωποι με χρόνια κατάθλιψη ή και αγχώδεις καταστάσεις έχουν θεραπευτεί εντελώς! τώρα τι σου πω..περιμένω κι εγώ να δω..εκείνος μου είπε ότι στην αρχή της θεραπείας θα καταλάβω ότι όταν μου έρχεται μια σκέψη στο μυαλό την αντιμετωπίζω με λιγότερο άγχος και μετά με τη συνέχεια της θεραπείας θα φύγουν οι σκέψεις αυτές και μιλούμε για μόνιμα αποτελέσματα! τώρα νομίζω είμαι στη αρχική φάση κατά την οποία αντιμετωπίζω τις σκέψεις μου με λιγότερο άγχος! για παράδειγμα, στην αρχή έκλαιγα, πανικοβληνόμουνα, φοβόμουν. τώρα νομίζω ότι απλά τα σκέφτομαι..και έτσι μου είπε ότι θα αρχίσει η θεραπεία μέχρι να φύγουν και οι σκέψεις! και μου είπε να μην είμαι απαισιόδοξη γιατί αυτό με αγχώνει ακόμα πιο πολύ! έχω ραντεβού την πέμπτη και θα μου δώσει ένα χαρτί και θα μου εξηγήσει πώς έχω βελτιωθεί μέχρι στιγμής! συγγνώμη για το κατεβατό! =p

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Replies: 9
    Last Post: 10-02-2011, 10:28
  2. υποφερω πολυ.
    By ferro in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 28-04-2009, 20:21
  3. υποφερω πολυ
    By ferro in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 144
    Last Post: 05-03-2009, 20:22
  4. Ξέρω το μέρος που θέλω να πάω, αλλά δεν ξέρω τον σωστό δρόμο...
    By nektaria78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-10-2008, 20:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •