αισθημα κενου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700

    αισθημα κενου

    γιατι οτι κ αν κανω νιωθω ενα αισθημα κενου, αν ερχοταν το τζινι κ με ρωταγε τι θα θελες να κανω για σενα για να σε ευτυχισμενη δεν θα ξερα τι να πω..σχεση εχω , δουλεια εχω, αμαξι εχω και νιωθω οτι ειμαι δυστυχισμενη..ειναι στη φυση μας ως ανθρωποι να νιωθουμε ετσι ωστε να προοδευουμε η ειμαι εγω βλαμμενη?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    με φωναξε κανεις ? σαν ειδικος κενονιολογος και κενοπαθης, νομιζω πως ολοι οι ανθρωποι οταν δεν εχουμε αυτο που θελουμε και ειτε μενουμε χωρις αυτο, ειτε συμβιβαζομαστε με κατι αλλο, νιωθουμε ενα αισθημα κενου μεσα μας. κι επειδη η ευτυχια δε κραταει και πολυ, ακομα κι αν αποκτησουμε κατι που θελαμε, αυτο θα μας κανει ευτυχισμενους για λιγο, αφου αργοτερα βαζουμε κατι αλλο στο ματι, θετουμε νεους στοχους και προχωραμε παρακατω. ειναι στη φυση του ανθρωπου να κυνηγαει συνεχεια κατι...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    ειμαστε καταδικασμενοι δλδ...αλλα ελα που δεν εχω βαλει κ κατι στο ματι ακομα χειροτερα δεν ξερω κ τι θελω..

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    απλα οσο σκεφτεσαι υποφερεις. δε ξερεις τι θελεις, ομως κατι σου λειπει, αρα με κατι δεν εισαι απολυτως ικανοποιημενη στη ζωη σου. και η σκεψη του οτι θελεις και κατι παραπανω ειναι που σε οδηγει να θετεις νεους στοχους. πχ εναν πιο ομορφο γκομενο, μια δουλεια με περισσοτερα λεφτα, ενα καλυτερο αμαξι κλπ. αμα σκεφτεις ομως οτι για αλλους αυτα μοιαζουν απιαστα ονειρα τοτε ισως νιωσεις καλυτερα που τα εχεις. μονο οταν χασουμε κατι το εκτιμαμε, οταν το εχουμε δυσκολο...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    Η αληθεια ειναι πως στη δουλεια βαριεμαι κ λιγα λεφτα παιρνω, τον γκομενο θελω να τον πλακωσω ωρες ωρες αλλα κανω υπομονη, μονο το αμα3ι μου μαρεσει..δεν τσακωνομαστε..αλλα δεν υπαρχει κ καποια δραστηριοτητα που να μου αρεσει, ουτε να βγω εχω ορεξη, ουτε χομπι εχω, περνανε οι μερες δουλεια σπιτι αντε κ λιγο σεξ κ νιωθω μια δυστυχια σαν να ζω κ να σερνομαι, σαν καποιος να με σπρωχνει να παω δουλεια στις το πρωι στις 9 να παει, 10,11-16,17 να φευγω τρεχοντας να ρθω σπιτι να κανω τι ναραξω? πληρη αδρανεια παλι ουτε τις δουλειες του σπιτιου δεν μπορω να κανω..ισως χρειαζεται να μαστε κ δημιουργικοι για να μαστε πληρης, δεν εχω καταλαβει ακριβως αλλα κ με δραστηριοτητα πες να καταπιαστω θα βαρεθω κ θα τα παρατησω παντα ετσι γινεται...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    υποτιθεται με τη δουλεια γινεσαι δημιουργικη, θα πρεπε να νιωθεις οκ αφου κανεις κατι. αλλα μαλλον δεν ηταν αυτο που ηθελες και δε σε ικανοποιει (αφου εδω στην Ελλαδα ολοι να βολευτουμε κοιταζουμε), ετσι νιωθεις παλι χαλια, και τα λεφτα ειναι λιγα. οποτε καταληγουμε πως σου φταιει η δουλεια κι ο γκομενος. το αμαξι κρατα το και ειτε ψαξε για καινουργια δουλεια και γκομενο, ειτε προσπαθησε να δεις τις καλες πλευρες αυτων που εχεις και να τα εκτιμησεις οπως ειναι. δυσκολο βεβαια αν δε σου λειψουν, αλλα κανε μια προσπαθεια δε βλαπτει. πρωτα απ'ολα ομως προσπαθησε να εχεις ορεξη για ζωη, κανε νεα πραγματα να ξεσκασεις, ισως αυτο σου φταιει κι εσενα περισσοτερο, ρουτινιασες πολυ και χρειαζεσαι διακοπες...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    θες να πεις κ εσυ ως κενοπαθης πως νιωθεις κ τι σου συμβαινει ισως παρηγορηθω?οσο για τη δουλεια να φυγω δεν μπορω γτ ειμαι στη δουλεια του πατερα για τον γκομενο θα δω αλλα κυκλοφορια τοση μλκια εκει εξω που πιστευω κ τον επομενο δεν θα τον μπορω, μονο με τους σκυλους μου τα βρισκω, επισης το σωμα μου δεν μαφηνει να κανω πολλα αν ξενυχτισω εχω πονοκεφαλο, αν πιω πανω απο 2 ποτα ξερναω, αν φαω πανω ενα πιατο του φρουτου ποναει το στομαχι, αμα με βαρεσει ο ηλιος παθαινω ηλιαση κ πονοκεφαλο, αν κουραστω πολυ λιποθυμαω αχαχα αλλα κ παλι κανε μ μια λιστα απο δραστηριοτητες γτ δεν θα μ αρεσει τπτ...α κ οταν παω διακοπες μετα γυρναω στη δουλεια κ ειμαι χαλια καταθλιψη

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    elirene προσπαθησε να εκτιμησεις οσα εχεις..ισως αν βρεις νεες δραστηριοτητες που σε γεμιζουν κ σε εκφραζουν πραγματικα να αλλαξουν καποια πραγματα, αλλα κ παλι ειναι κυριως πως το αντιλαμβανομαστε εμεις..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    απλα οσο σκεφτεσαι υποφερεις.
    Τhat's it!! Stop thinking!! Zησε τη στιγμη, ονειρεψου το μελλον και μαθε απο το παρελθον..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ίσως σε κανένα από τους τομείς που ανέφερες να μην κάνεις αυτό που πραγματικά θέλεις ώστε να σε γεμίζει. Μπορεί να έχεις δλδ πολλά αλλά να έχεις πολλά με συμβιβασμούς κι ούτε έναν με ανοιχτούς ορίζοντες. Νομίζω πως και το κενό κάτι επιχειρεί να μας διδάξει, όπως ανέφερε και ο Κενό. λολ. Μου άρεσαν τα κενονιολόγος και κενοπαθής, χαχαα, τέλεια!
    Ή γίνεσαι πιο ολιγαρκής και μαθαίνεις να λες το ποτήρι μισογεμάτο, άρα να βλέπεις όσα έχεις με άλλο μάτι, ή όσα έχεις και σου φαίνονται συμβιβαστικά ενώ εσύ δεν τα θες έτσι, τα αλλάζεις και πας σε πιο γεμιστικά. άκου λέξη,λολ
    Σαν κανόνας, όταν τρώω και χορταίνω γιατί το απόλαυσα, δεν πεινάω πια, αλλά όταν τρώω γιατί αυτό έχει πχ σήμερα το μενού, τότε το τρώω με μισή καρδιά, με λειψή όρεξη, με χορταίνει δε με χορταίνει δεν με κρατά πραγματικά όσο όταν το έχω απολαύσει. Κορεσμός φυσικά και στις δύο περιπτώσεις, αλλά με διαφορές ουσίας. Αυτό που σε κάνει να χαμογελάς είναι το φαγητό που απολαμβάνεις.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Ίσως σε κανένα από τους τομείς που ανέφερες να μην κάνεις αυτό που πραγματικά θέλεις ώστε να σε γεμίζει. Μπορεί να έχεις δλδ πολλά αλλά να έχεις πολλά με συμβιβασμούς κι ούτε έναν με ανοιχτούς ορίζοντες. Νομίζω πως και το κενό κάτι επιχειρεί να μας διδάξει, όπως ανέφερε και ο Κενό. λολ. Μου άρεσαν τα κενονιολόγος και κενοπαθής, χαχαα, τέλεια!
    Ή γίνεσαι πιο ολιγαρκής και μαθαίνεις να λες το ποτήρι μισογεμάτο, άρα να βλέπεις όσα έχεις με άλλο μάτι, ή όσα έχεις και σου φαίνονται συμβιβαστικά ενώ εσύ δεν τα θες έτσι, τα αλλάζεις και πας σε πιο γεμιστικά. άκου λέξη,λολ
    Σαν κανόνας, όταν τρώω και χορταίνω γιατί το απόλαυσα, δεν πεινάω πια, αλλά όταν τρώω γιατί αυτό έχει πχ σήμερα το μενού, τότε το τρώω με μισή καρδιά, με λειψή όρεξη, με χορταίνει δε με χορταίνει δεν με κρατά πραγματικά όσο όταν το έχω απολαύσει. Κορεσμός φυσικά και στις δύο περιπτώσεις, αλλά με διαφορές ουσίας. Αυτό που σε κάνει να χαμογελάς είναι το φαγητό που απολαμβάνεις.
    ...συμφωνώ και συνεχίζω....
    μου ...μυρίζει λίγο μετριότητα η καθημερινότητα σου.
    Καταρχήν σταμάτα να συμβιβάζεσαι με τον γκόμενο. Σε αυτές τις περιπτώσεις χάνεσαι, λιμνάζει το θέμα, δεν σε ευχαριστεί, καλύτερα μόνη σου.
    Άσε που αν αποφασίσεις να χωρίσεις θα δεις περισσότερο εσένα, θα ασχοληθείς με τον εαυτό σου, θα δραστηριοποιηθείς να βρεις κάτι άλλο και σίγουρα θα πέσεις σε πέντε μλκες, αλλά κάπου θα βρεις αυτό που θα σε σκαλώσει και θα ερωτευτεις.
    Αυτό πρέπει να είναι το ζητούμενο σου και όχι να κάθεσαι να παρακολουθείς τη ζωή σου να περνάει και να μεγαλώνει το κενό μέσα σου.
    Ρώτα τον εαυτό σου: μου αξίζει αυτό?

Similar Threads

  1. ΑΙΣΘΗΜΑ ΠΝΙΓΜΟΥ-ΣΦΙΞΙΜΟ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ
    By LILA28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 60
    Last Post: 06-10-2023, 22:47
  2. Πώς να αποβάλω το αίσθημα της ''φυλακής'' στο στρατόπεδο?
    By Kazan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 19-11-2010, 23:58
  3. Αισθημα ζαλης
    By janagn in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 07-08-2010, 02:53
  4. Αίσθημα ενοχής
    By Ορέστεια in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 54
    Last Post: 05-08-2009, 16:08
  5. αίσθημα πανικού όταν υπάρχει σκοτάδι
    By cvlahop in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 21-01-2007, 19:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •