ΑΣ ΠΕΣΟΥΝ ΟΙ ΜΑΣΚΕΣ..........
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264

    ΑΣ ΠΕΣΟΥΝ ΟΙ ΜΑΣΚΕΣ..........

    ΞΕΚΙΝΑΩ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΕΧΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΑΠΟΤΥΠΩΣΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ.ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΔΙΣΤΑΖΑ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΩ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΕΑΥΤΟ…ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΧΩ ΤΟ ΡΑΔΙΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ,ΠΟΝΟ,ΘΛΙΨΗ,ΧΑΡΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΑΜΠΑΝΕΒΑΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ…ΠΟΥ Σ ΕΜΕΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΕΝΟ…ΜΙΑ ΣΤΑΣΙΜΟΤΗΤΑ,ΜΙΑ ΑΔΡΑΝΕΙΑ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ!!ΑΛΛΑ ΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ..ΧΘΕΣ ΕΝΩ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΚΟΛΛΗΤΗΣ ΜΟΥ ,ΕΝΩ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΕΣΚΑΣΕ Η ΙΔΕΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ ΛΥΚΕΙΟΥ…ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟΤΕ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙΡΟ…ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΚΟΠΕΛΑΣ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΤΟΤΕ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΗΤΑΝ Η ΠΟΡΕΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ,ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ..Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΑΡΔΩΤΙΚΗ…ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΦΟΡΤΩΜΕΝΑ ΣΤΗ ΠΛΑΤΗ ΜΟΥ 20 ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΟΥ,ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΠΟΥ ΚΑΤΕΛΗΞΕ ΣΕ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΑΓΟΡΙΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΣΕΧ, ΜΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΓΕΜΑΤΗ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΜΙΖΕΡΙΑ,ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙ ΚΑΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΡΘΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΤΑ ΚΕΝΑ ΤΗΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΟΥΙΣΚΙ,ΚΡΑΣΙ.ΟΥΖΟ Η ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΛΩΣ ΠΑΝΤΩΝ….ΑΑΑΑ ΞΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΚΙΛΑ ΣΥΝ!ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΙΣΤΑΖΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΩ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ…….ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΑ ΑΠΕΔΙΔΑ ΣΤΟ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ!!ΠΟΙΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΟΜΩΣ?ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΑΛΑ,ΚΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΞΙΟΠΟΙΟΥΝ ΟΛΟΝ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΧΡΟΝΙΑ…ΟΧΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΑΜΜΕΝΟΙ ΣΤΗ ΜΙΖΕΡΙΑ,ΣΤΟΥΣ ΠΑΝΙΚΟΥΣ,ΣΤΟ ΑΓΧΟΣ,ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΟΙΗΣΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΥΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ!!ΓΙΑ ΤΑ ΕΡΩΤΙΚΑ,ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΗ Η ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΗΝ ΑΓΟΡΙΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΤΟ ΣΠΙΤΙ,ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΤΥΧΗ,ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΗΛΙΘΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΕΡΙ ΤΙΝΟΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ!!ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΘΩ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΜΟΥ ΣΧΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΜΙΑ ΔΕΝ ΣΤΕΡΙΩΣΕ ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΝΙΩΘΑ…ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ!!ΤΟΤΕ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΖΩ ΜΕ ΕΝΤΑΣΗ,ΤΩΡΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΣΥΜΜΟΡΦΩΝΟΜΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ..ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΥΝ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ,ΕΝΑΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΠΛΕΓΜΕΝΟ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΛΗΞΕ ΣΤΟ ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΟ,ΔΥΟ ΓΟΝΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΧΑΝ ΠΑΙΣΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΑΔΙΑΦΟΡΩΝΤΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΟΙΟΥΜΑΙ…ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΗΣΥΧΗΣΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ,Η ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ….ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥ ΣΑΝ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΣΟΥ!ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΡΑΤΑΩ ΚΑΚΙΑ,ΘΥΜΟ ΜΠΟΡΕΙ,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΚΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!!ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ……ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗ ΜΠΑΛΑ,ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ,ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΧΕΙ ΚΥΡΙΑΡΧΗΣΕΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΕΣΜΕΥΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ…ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ Η ΟΤΙ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΟΠΩΣ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ…ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΟΥ,ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΝΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΣΑΝ ΟΛΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥΣ,ΚΑΙ ΣΑΝ Η ΖΩΗ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΜΙΑ ΕΝΑΣ ΑΠΛΟΣ ΚΟΜΠΑΡΣΟΣ…ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΠΑΛΙΑ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΜΜΕΝΗ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ΜΟΥ..ΚΑΙ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ???
    ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ,ΑΛΛΑ ΘΑ ΕSΚΑΓΑ ΑΜΑ ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΓΑ

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    25
    melina καλησπέρα
    Καλά έκανες και τα έβγαλες από μέσα σου όλα αυτά...ζεις μία δύσκολη οικογενειακή κατάσταση και είναι λογικό να έχεις επηρεαστεί....μην πιέζεις τον εαυτό σου να δείχνει καλά μπροστά στους άλλους...μία φίλη καλή ή ένας φίλος θα μπορούσε να σε βοηθήσει αν του ανοιχτείς πραγματικά...ίσως όμως θα ήταν καλύτερο να επισκεφτείς και έναν ειδικό...αν δεν έχεις χρήματα και "φοβάσαι' να το πεις στους δικούς σου για να σου δώσουν μπορείς να απευθυνθείς και σε δημόσιο φορέα...αλλά καλό θα ήταν να μιλήσεις και στους δικούς σου...πιστέυω πως είσαι απόλυτα λογική και θα μπορουσες να το πεις κάπως έτσι...η κατάσταση με τον αδερφό μου με έχει στεναχωρήσει πολύ και με έχει επηρεάσει πιστεύω πως θα μου έκανε καλό να μιλήσω σε έναν ειδικό για να μου φύγει αυτή η θλίψη που νιώθω...μην ανησυχείτε δεν είναι κάτι σοβαρό απλά για να είμαι εντάξει απέναντι στον εαυτό μου στην ζωή μου και σε εσάς νομίζω πως πρέπει να ασχολειθώ λίγο με εμένα και τους προβληματισμούς μου...κάπως έτσι Μελίνα μου...και δεν θα τρελαθείς όπως ο αδερφός σου εκείνος έμπλεξε όπως έγραψες με ναρκωτικά τα οποία του έκαναν κακό εσυ όχι...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    εισαι κοντα στην ηλικια μου απ οτι καταλαβαινω..ειναι τρομερο γιατι χθες το βραδυ ειχα μια παρομοια εμπειρια..κοιτουσα φωτογραφιες της 7ημερης στην τριτη λυκειου με μια φιλη μου και εβαλα τα κλαματα..και οταν με ρωτησε γιατι κλαιω τα μονα πραγματα που καταφερα να πω ειναι οτι θελω να ξαναγινω φυσιολογικος ανθρωπος χωρις πανικους,αγχος,αισθημα τρελας,υπαρξιακα προβληματα και αμφισβητηση για τη ζωη,τον ανθρωπο και τα παντα γυρω μου που τοσα χρονια ηταν δεδομενα..με λιγα λογια να ξαναγινω αυτο που ημουν..δημιουργικη,παραγωγ� �κη,με αγαπη για το διαβασμα και με φιλοδοξιες για το μελλον..μεσα σε 4 μηνες ολα αυτα εγιναν ενα ψεμα..αδιαφορω για το μελλον μου,τη σταδιοδρομια μου,τη σχολη μου,τους γονεις μου,τους φιλους μου..ολα αυτα εχουν αντικατασταθει απο εμμονες και σκεψεις του τυπου "γιατι υπαρχουμε??γιατι ζουμε??γιατι ειμαστε ετσι οι ανθρωποι??γιατι εχουμε 2 χερια??"..και αυτα επαναλαμβανονται ολη μερα..εχει κολλησει το μυαλο μου εκει..και απορω τι να υπαρχει μετα απο αυτο..φοβαμαι μην τρελαθω..
    γί'αυτο το μονο που εχω να σου πω ειναι να βρεις εναν καλο ψυχολογο και να συζητας μαζι του..θα δεις οτι με τροπο μαγικο εκεινη την ωρα θα λες πραγματα που τοσο καιρο πιστευες πως δεν υπαρχουν μεσα σου..ειναι αδυνατο να σταματησαμε ξαφνικα να νιωθουμε και να υπαρχουμε..κριση ειναι..σε αλλους μικρη σε αλλους μεγαλη..ισως χρειαζεται μια καλη αναλυση του τι υπαρχει μεσα στο μυαλο σου και την ψυχη σου...αυτο το κοριτσι που θες να ξαναγινεις οπως λες ειναι ο στοχος σου αυτη τη στιγμη..δεν θα γινει απο τη μια μερα στην αλλη ομως..
    Last edited by chesire; 06-05-2011 at 12:35.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264
    EYXAΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ.....ΤΟ ΕΚΤΙΜΩ ΠΟΛΥ!!!athens1404,επισκεφτηκα ψυχολογο πριν απο δυο βδομαδες για να συζητησω ολα αυτα που με απασχολουν αλλα εδειχνε να μην με καταλαβαινει,αλλα της ελεγα εγω αλλα μου ελεγε εκεινη γενικοτερα δεν υπηρχε καλη επικοινωνια και δεν βοηθηκα ιδιετερα!ενταξει μπορει να ηταν η συγκεκριμενη ετσι η η πρωτη συνεδρια να μην μπορεσε να αποφερει και τα αναλογα αποτελεσματα!
    chesire,το μυνημα σου καπου κοβεται και δεν μπορω να το διαβασω ολο...παντως απο αυτα που διαβασα καταλαβαινω οτι κ εσυ νιωθεις καπως ετσι,και σε καταλαβαινω απολυτα..εμενα με τρομαζει το περασμα του χρονου βλεποντας τον εαυτο μου σ αυτην την κατασταση να μενει συνεχεια πισω...ειλικρινα νιωθω οτι τα καλυτερα χρονια της ζωης μου τα περναω με αυτον τον τροπο,ενω θα επρεπε να πεταω απο τη χαρα μου..δεν ξερω αν μας βοηθαει η συγκριση με το παρελθον,αλλα καποιες φορες ειναι αναποφευκτη...τουλαχιστον ξερουμε οτι καπου υπηρχε μια δυναμη μεσα μας,εστω και αν αυτη την εχουμε αφησει χρονια πισω..το θεμα ειναι να την ξαναβρουμε και να την αντλησουμε παλι!!αλλα πως θα γινει αυτο?????ειναι φορες που σκεφτομαι εγω τα παθαινω ολα αυτα,εγω νιωθω ετσι,γιατι??αφου δεν ημουν ετσι.....και αλλες που λεω οτι πρεπει να αποδεχτω αυτο που συμβαινει να βιωσω και αυτην την εκδοχη του εαυτου μου αλλα ειλικρινα ειναι πολυ δυσκολο να αποδεχτω κατι τετοιο!δεν με παω ετσι οπως εχω γινει,δεν μ αρεσω καθολου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    εισαι κοντα στην ηλικια μου απ οτι καταλαβαινω..ειναι τρομερο γιατι χθες το βραδυ ειχα μια παρομοια εμπειρια..κοιτουσα φωτογραφιες της 7ημερης στην τριτη λυκειου με μια φιλη μου και εβαλα τα κλαματα..και οταν με ρωτησε γιατι κλαιω τα μονα πραγματα που καταφερα να πω ειναι οτι θελω να ξαναγινω φυσιολογικος ανθρωπος χωρις πανικους,αγχος,αισθημα τρελας,υπαρξιακα προβληματα και αμφισβητηση για τη ζωη,τον ανθρωπο και τα παντα γυρω μου που τοσα χρονια ηταν δεδομενα..με λιγα λογια να ξαναγινω αυτο που ημουν..δημιουργικη,παραγωγ� �κη,με αγαπη για το διαβασμα και με φιλοδοξιες για το μελλον..μεσα σε 4 μηνες ολα αυτα εγιναν ενα ψεμα..αδιαφορω για το μελλον μου,τη σταδιοδρομια μου,τη σχολη μου,τους γονεις μου,τους φιλους μου..ολα αυτα εχουν αντικατασταθει απο εμμονες και σκεψεις του τυπου "γιατι υπαρχουμε??γιατι ζουμε??γιατι ειμαστε ετσι οι ανθρωποι??γιατι εχουμε 2 χερια??"..και αυτα επαναλαμβανονται ολη μερα..εχει κολλησει το μυαλο μου εκει..και απορω τι να υπαρχει μετα απο αυτο..φοβαμαι μην τρελαθω..
    γί'αυτο το μονο που εχω να σου πω ειναι να βρεις εναν καλο ψυχολογο και να συζητας μαζι του..θα δεις οτι με τροπο μαγικο εκεινη την ωρα θα λες πραγματα που τοσο καιρο πιστευες πως δεν υπαρχουν μεσα σου..ειναι αδυνατο να σταματησαμε ξαφνικα να νιωθουμε και να υπαρχουμε..κριση ειναι..σε αλλους μικρη σε αλλους μεγαλη..ισως χρειαζεται μια καλη αναλυση του τι υπαρχει μεσα στο μυαλο σου και την ψυχη σου...αυτο το κοριτσι που θες να ξαναγινεις οπως λες ειναι ο στοχος σου αυτη τη στιγμη..δεν θα γινει απο τη μια μερα στην αλλη ομως.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264
    ααα τωρα μου ηρθε ολο το μηνυμα..¨)) ακριβως αυτα που λες μα ακριβως ομως σκεφτομαι και εγω....γιατι να ειμαστε ετσι?ποια η ουσια της ζωης απο τη στιγμη που ολοι καποια στιγμη θα πεθανουμε...και αλλα τετοια που αυτες οι σκεψεις με τρομαζουν,με κανουν να νομιζω οτι τρελενομαι,μου στερουν το δικαιωμα να δω την πραγματικοτητα οπως ειναι....αυτο που λες και εσυ ως δεδομενο..εσυ επισκεπτεσαι καποιον ειδικο και εχεις δει βελτιωση???ακολουθεις καποια φαρμακευτικη αγωγη η μονο με ψυχοθεραπεια????

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    οχι καθολου φαρμακα δεν παιρνω..βλεπω καποιον ψυχολογο σε κεντρο ψυχικης υγειας και μια προσωπικη ψυχολογο(γνωστη μου) για να συζηταμε μονο..με ξερει προσωπικα αυτη και με βοηθα πολυ...παντως μονο και μονο οτι αυτες οι σκεψεις εντοπιζονται αυτουσιες σχεδον σε αρκετα ατομα με τα ιδια συμπτωματα κατι λεει...οσο ολα αυτα συνοδευονται με φοβο τοσο θα μας καθηλωνουν..τις ιδιες σκεψεις μπορει να καναμε και πριν αλλα επειδη ημασταν καλυτερα ψυχολογικα,ποιος καθονταν να ασχοληθει??τωρα ομως ασχολουμαστε και ψαχνουμε να βρουμε αιτιες..κολλαει το μυαλο..και αντε να το ξεκολλησεις..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264
    ειλικρινα μου δινεις κουραγιο με αυτα που μου λες,γιατι μεχρι τωρα θεωρουσα την κατασταση μου πολυ σοβαρη,και μαλιστα ακομα και στην ψυχολογο που πηγα τις προαλλες φοβομουν να της τα πω ολα αυτα μην με παραπεμψει σε ψυχιατρο για φαρμακα και τετοια,πραγμα που δεν θελω να ξεκινησω απο τωρα! εχω κι το παραδειγμα του αδερφου μου.και μου ειναι δυσκολο να πιστεψω οτι ολα αυτα ειναι κατα καποιο τροπο μεσα στα φυσιολογικα πλαισια,και οτι δεν εχει αρχισει να μου φευγει το μυαλο...οπως και να χει σ ευχαριστω πολυ,θα παρω να ξανακλεισω ραντεβου στηνψυχολογο και ελπιω αυτη τη φορα να πανε καλυτερα τα πραγματα..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    οχι μην κανεις το λαθος να μην μιλησεις στον ψυχολογο σου γι αυτα..κι εγω φοβομουν στην αρχη,βασικα δεν φοβομουν το θεωρουσα ματαιο..ελεγα οτι αφου ειναι υπαρξιακα,φιλοσοφικα κλπ δεν θα μπορεσει να με βοηθησει..επισης νιωθω περιεργα μπροστα σε φιλους μου που συζητανε για πραγματικα προβληματα εγω να σκεφτομαι απο μεσα μου τα νοηματα της ζωης και να τους βλεπω λες και ειναι εξωγηινοι επειδη εχω μεσα στο μυαλο μου σκεψεις τυπου"γιατι ειμαστε ετσι οι ανθρωποι κλπ"...κι εγω αυτο το πραγμα νιωθω οτι εχω ξεφυγει απο τη σφαιρα του πραγματικου και αντε να επανελθω παλι..ομως καποιες συζητησεις με ψυχολογο θα δεις οτι θα βοηθησουν κυριως οταν αυτα που θα πεις θα του φανουν γνωριμα..εμενα ας πουμε μου ειπε"συγκινουμαι γιατι μου θυμιζεις εμενα οταν ημουν παιδι"..τωρα για τα φαρμακα,το αν θα τα παρεις η οχι ειναι δικο σου θεμα..εγω δεν θελω να παρω γιατι ξερω οτι θα περιμενω μονο απο αυτα να με κανουν καλα και θα παραιτηθω εντελως..ειναι θεμα χαρακτηρα δηλαδη..απλα θελω και εγω να φυγουν αυτες οι σκεψεις και τα συναισθηματα τα "εξωπραγματικα" που εχω γιατι νιωθω οτι εχω τρελαθει εντελως...χανω την επικοινωνια μου με τον κοσμο δηλαδη..και το πιο περιεργο ειναι οτι οι αλλοι δεν το καταλαβαινουν..συχνα ακουω να μου λενε"ποσο ομορφη φαινεσαι σημερα??ποσο ανανεωμενη??"..και ισως ειναι ενας τροπος να καλυψω κατι αυτο..περιποιουμαι συνεχεια τον εαυτο μου,ντυνομαι ωραια,κανω περιεργα κουρεματα για να νιωθω καλα με την εξωτερικη μου εμφανιση τουλαχιστον..αλλα αν δεν ειναι καλα και το μεσα,χεστα :P

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    2
    πως βαζετε τα θεματα θελω να βαλω και εγω ενα προβλημα μου sos

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Melina μου γεια σου είμαι καινούρια στο forum πάσχω από κατάθλιψη και επειδή μοιράζομαι τους ίδιους υπαρξιακούς προβληματισμούς θέλησα να σου γράψω. Η αλήθεια είναι πως πάντα με απασχολούσαν θέματα του τύπου "ποιο το νόημα της ζωής αφού υπάρχει θάνατος" ή "όλοι οι άνθρωποι γεννιούνται και πεθάινουν μόνοι" και επειδή γενικότερα σκέφτομαι πολύ ήταν το φυσικό επακόλουθο για 'μένα. Όμως παρατηρώ ότι κατά την διάρκεια μιας καταθλιπτικής φάσης, οι σκέψεις αυτές επιδεινώνονται, γίνονται οξύτερες και με βασανίζουν πραγματικά οπότε το συνδέω αναγκαστικά με την ασθένεια. Πρόσεξε γιατί μπορεί να βρίσκεσαι προ των πυλών της κατάθλιψης. Τώρα έχεις άλλη μια μαρτυρία-απόδειξη ότι κάτι μπορεί να συμβαίνει. Ελπίζω να βοήθησα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264
    chesire,και εμενα καλως η κακως δεν με εχουν καταλαβει ακομα....ολοι νομιζουν οτι ειμαι χαζοχαρουμενη και στην κοσμαρα μου,αφου οταν βγαινω κανω συνεχεια μαλακιες για να μη σκεφτομαι..μεσα μου ομως ειμαι τελειως διαφορετικα...και γω ακουω τους φιλους μου να μιλανε για διαφορα θεματα της καθημερινοτητας και να σκεφτομαι τι ουσια εχουν ολα αυτα?? μ αυτες τις σκεψεις ειναι σαν να τα ισοπεδωνω τη ζωη,αφου δεν εχει ουσια το ενα η το αλλο...και να ταν μονο αυτα καλα θα ηταν...δεν ξερω αν τα ειχες και συ αυτα,αλλα επειδη σε μενα ολα ξεκινησαν απο τους πανικους και με την παροδο του χρονου αρχιζα να αναπτυσω αυτες τισ φιλοσοφικες σκεψεις μου χουν μεινει ακομα καταλοιπα και απο κει,και σκεφτομαι μην παθω και τιποτα και πεθανω και ιστοριες....γενικοτερα επικρατει μια μαυριλα!!!ασταααααα
    Gypsy Cello, γεια σου και ευχαριστω για το ενδιαφερον σου..και γω σκεφτομαι πολυ και γενικοτερα παιζει πολυ αναλυση σε πολλα θεματα,πραγμα που δεν βοηθαει..επισης δεν μ αρεσει που τα σκεφτομαι ολα αυτα,δεν μπορωνα συμβιβαστω με αυτο που μου συμβαινει πραγμα που δυσχεραινει την κατασταση και ταυτοχρονα με φοβιζει και για το μελλον..δεν ξερω αν εχω την υπομονη να βγω απο αυτην την κατασταση,2 χρονια τωρα που δεν ειμαι καλα με αποκοκορυφωμα τους τελευταιους μηνες το παλευα μονη μου και συνεχεια ελεγα περιμενω να αλλαξουν τα πραγματα,ροδα ειναι και γυριζει,κατι θα γινει και θα βγω απο το λουκι αλλα τιποτα....εσυ ποσο καιρο εισαι ετσι??? κανεις καποια θεραπεια και εισαι καλυτερα??

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264
    chesire,και εμενα καλως η κακως δεν με εχουν καταλαβει ακομα....ολοι νομιζουν οτι ειμαι χαζοχαρουμενη και στην κοσμαρα μου,αφου οταν βγαινω κανω συνεχεια μαλακιες για να μη σκεφτομαι..μεσα μου ομως ειμαι τελειως διαφορετικα...και γω ακουω τους φιλους μου να μιλανε για διαφορα θεματα της καθημερινοτητας και να σκεφτομαι τι ουσια εχουν ολα αυτα?? μ αυτες τις σκεψεις ειναι σαν να τα ισοπεδωνω τη ζωη,αφου δεν εχει ουσια το ενα η το αλλο...και να ταν μονο αυτα καλα θα ηταν...δεν ξερω αν τα ειχες και συ αυτα,αλλα επειδη σε μενα ολα ξεκινησαν απο τους πανικους και με την παροδο του χρονου αρχιζα να αναπτυσω αυτες τισ φιλοσοφικες σκεψεις μου χουν μεινει ακομα καταλοιπα και απο κει,και σκεφτομαι μην παθω και τιποτα και πεθανω και ιστοριες....γενικοτερα επικρατει μια μαυριλα!!!ασταααααα
    Gypsy Cello, γεια σου και ευχαριστω για το ενδιαφερον σου..και γω σκεφτομαι πολυ και γενικοτερα παιζει πολυ αναλυση σε πολλα θεματα,πραγμα που δεν βοηθαει..επισης δεν μ αρεσει που τα σκεφτομαι ολα αυτα,δεν μπορωνα συμβιβαστω με αυτο που μου συμβαινει πραγμα που δυσχεραινει την κατασταση και ταυτοχρονα με φοβιζει και για το μελλον..δεν ξερω αν εχω την υπομονη να βγω απο αυτην την κατασταση,2 χρονια τωρα που δεν ειμαι καλα με αποκοκορυφωμα τους τελευταιους μηνες το παλευα μονη μου και συνεχεια ελεγα περιμενω να αλλαξουν τα πραγματα,ροδα ειναι και γυριζει,κατι θα γινει και θα βγω απο το λουκι αλλα τιποτα....εσυ ποσο καιρο εισαι ετσι??? κανεις καποια θεραπεια και εισαι καλυτερα??

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    ειναι παρα πολυ ομοιες οι σκεψεις σου με τις δικες μου..και ακριβως οπως ειπε o gypsy cello νομιζω οτι σε μια ακταθλιπτικη περιοδο αυτες οι σκεψεις γινονται η πραγματικοτητα σου..ουσιαστικα παντα τις καναμε απλα τις θεωρουσαμε κατι αφηρημενο και ανουσιο να το αναλυσεις..τωρα ειναι λες και προσπαθω να το ορισω,να το εξηγησω και να το καταλαβω..λες και περιμενω καποιον ανωτερο απο μενα να μου εξηγησει αυτα που δεν μπορω μονη μου...ποιο ειναι το νοημα της ζωης,αν οντως ειναι ολα ανουσια κλπ..φυσικα καταλαβαινω ποσο ματαιο ειναι ολο αυτο απλα εχει κολλησει εκει το μυαλο μου..και επισης κατι αλλο παραξενο ειναι οτι ειναι σαν αν βλεπω τους ανθρωπους καπως περιεργα..αυτο που λενε το "χωρις ψυχη"..σαν να μου φαινονται περιεργοι και να τους βλεπω πρωτη φορα..κ εκει αρχιζει ο μηρυκασμος των σκεψεων του τυπου "τι ειμαστε??γιατι ειμαστε ετσι??" κλπ..ειναι λες και εχει παρει περιεργες στροφες το μυαλο μου και απλα προσπαθω να το επαναφερω..οσο για το αλλο που με ρωτησες..εμενα ο βασικος μου φοβος στις κρισεις πανικου ηταν η τρελα και οχι ο θανατος..οποτε συνεχως εχω το φοβο οτι τρελαινομαι..οτι ολο αυτο θα με οδηγησει στην τελειωτικη παρανοια..φοβαμαι μηπως μεσα σε ολες αυτες τις σκεψης ισοπεδωσης για τα παντα χασω τον ελεγχο και κανω πραγματα που δεν καταλαβαινω..κατι τετοιο..και σε εκεινο το φοβο με πιανει ακομα μεγαλυτερος..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264
    εγω παλι τους εχω και τους δυο τους φοβους και της τρελας και του θανατου,ετσι για να υπαρχει ποικιλια....κοιταξε αυτο με την τρελα το φοβαμαι αλλα απο την εκδοχη μηναδρανοποιηθω τελειως απο ολο αυτο το πραγμα και δεν επικοινωνω καθολου με το περιβαλλον...πιστευω οτι αν ημασταν τρελες δεν θα καθομασταν να φοβομαστε που θα μας οδηγησει ολο αυτο,θα μας οδηγουσε απλα εκει και δεν θα το περναμε και χαμπαρι!!!αλλα τι να το κανω να χω λογικη,και να μη ζω φυσιολογικα επειδη φοβαμαι????τι να το κανω να εχω υγεια και να μην μπορω να την χαρω??τι να το κανω να βγαινω,να ειμαι μεσα,οταν ολες αυτες τις στιγμες τις βλεπω σαν να εχουν χασει το νοημα τους???τι να κανω που δεν εχω την ταμπελα της τρελας αλλα της καταθλιψης αφου παλι δεν ζω????και αναρωτιεμαι για ποσο ακομααααα θα κρατησει αυτο????

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •