8 μήνες μετά... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 96
  1. #31
    ....εγώ πάντως πιστεύω πως όλη αυτή η άρνηση πηγάζει μέσα από το θέλω σου το οποίο δεν συμβαδίζει με ότι θα ήθελαν ή θα περίμεναν ΟΙ ΑΛΛΟΙ από σένα και όχι εσύ από τον εαυτό σου.
    Πήγαινε σε έναν ειδικό. Δεν υπάρχουν άνθρωποι που ΔΕΝ θέλουν να έχουν σχέση ή να κάνουν σεξ.
    Υπάρχουν άνθρωποι που ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ να αντιμετωπίσουν την ανάγκη τους και πιστεύω πως ανήκεις σε αυτή την κατηγορία.
    Ξέρεις, ο κόσμος έχει προχωρήσει, πολλά μυαλά έχουν ανόίξει. Θα σε εκπλήξει όταν βγάλεις εσένα προς τα έξω και δεις πως σε αποδέχονται οι άλλοι ακριβώς όπως είσαι.
    Βρες πρώτα εσύ εσένα και μετά θα γίνουν όλα εύκολα.

  2. #32
    Ευχαριστώ streidi για τις ευχές :-)
    Θεοφανία, ίσως και να ισχύει μέσα μου αυτό που λες και φυσικά ο μόνος τρόπος για να το εντοπίσω είναι να έρθω σε επαφή με αυτό. Δειλία ή απλή αδιαφορία με οδήγησε στο παρελθόν να σταματήσω την αναζήτηση μιας τέτοιας ενδοσκόπησης.
    Σε ειδικούς ωστόσο που πήγα, οι απόψεις διισταντο για το ποια είναι η πραγματική μου σεξουαλική ταυτότητα.
    Όλο αυτό τότε, με έμπλεξε και με πλάκωσε ακόμα περισσότερο, με αποτελεσμα για ένα διάστημα να αρνόυμαι να είμαι δημιουργικός. Ευτυχώς, αυτό πέρασε και πλέον έχω επανέλθει εδώ και παρα πολλους μήνες στην υπερ-δραστηριοτητα της καθημερινοτητας μου.
    Αυτό που είχα εκφράσει και σε παλαιοτερο ποστ είναι, πως αν ακόμα δεχτώ οτι είμαι ομοφυλόφυλος, αφου πλεον με έλκει οπτικά και μόνο και το ίδιο φύλο, η ελξη αυτή περιορίζεται εκεί, αφου οτιδήποτε επιπλέον μου φαινεται φαντασία και ίσως μαλιστα αρρωστημενη...

  3. #33
    Quote Originally Posted by isotiriatispsixis View Post
    Θεοφανία, ίσως και να ισχύει μέσα μου αυτό που λες και φυσικά ο μόνος τρόπος για να το εντοπίσω είναι να έρθω σε επαφή με αυτό. Δειλία ή απλή αδιαφορία με οδήγησε στο παρελθόν να σταματήσω την αναζήτηση μιας τέτοιας ενδοσκόπησης.

    Αδιαφορία δεν είναι, ίσως λίγο δειλία, αλλά πολύ περισσότερο φοβία. Να σου πω όμως κάτι που ανακάλυψα στο ταξίδι μου στο χρόνο? Μεγαλώνοντας θα μετανιώσεις ΜΟΝΟ για πράγματα που ΔΕΝ έκανες.
    Να το θυμάσαι αυτό.
    Είσαι στην πιο όμορφη ηλικία και στερείσαι ότι πιο πολύτιμο: τον έρωτα.
    Δεν μιλάω μόνο για το σεξ φυσικά.
    Μιλάω για μια υπέροχη εμπειρία, ένα συναίσθημα που δεν μπορεί να σου δώσει καμία άλλου είδους χαρά, είτε επαγγελματική, είτε κοινωνική, όχι γιατί είναι μεγαλύτερη σε ένταση, απλά διαφορετική και δεν υπάρχει περίπτωση να το βιώσεις αλλιώς


    Σε ειδικούς ωστόσο που πήγα, οι απόψεις διισταντο για το ποια είναι η πραγματική μου σεξουαλική ταυτότητα.

    Ο ειδικός θα βγάλει συμπέρασμα από αυτά που του λες και συ μέσα σου δεν θέλεις ούτε καν να φανταστείς πως είσαι γκέι και καταπνίγεις οτιδήποτε συναίσθημα σου επιβεβαιώνει αυτόν τον εφιάλτη και έτσι καταλήγεις στο ασέξουαλ.
    Χρειάζεσαι ειδικό για να καταλήξεις στο συμπέρασμα όταν λες πως δεν σε ελκύουν γυναίκες, αλλά άντρες και κάπου εκεί το πνίγεις και δεν το προχωρας?


    Όλο αυτό τότε, με έμπλεξε και με πλάκωσε ακόμα περισσότερο, με αποτελεσμα για ένα διάστημα να αρνόυμαι να είμαι δημιουργικός. Ευτυχώς, αυτό πέρασε και πλέον έχω επανέλθει εδώ και παρα πολλους μήνες στην υπερ-δραστηριοτητα της καθημερινοτητας μου.
    Αυτό που είχα εκφράσει και σε παλαιοτερο ποστ είναι, πως αν ακόμα δεχτώ οτι είμαι ομοφυλόφυλος, αφου πλεον με έλκει οπτικά και μόνο και το ίδιο φύλο, η ελξη αυτή περιορίζεται εκεί, αφου οτιδήποτε επιπλέον μου φαινεται φαντασία και ίσως μαλιστα αρρωστημενη...


    Εδώ θα χρειαστείς ειδικό. Βλέπεις την ανάγκη σου, το θέλω σου, αρρωστημένο. Έλεος φίλε μου. Ούτε παιδόφιλος είσαι, ούτε βιαστής για να νιωθεις αρρωστημένος. Πήγαινε λύστο και ζήσε όπως ακριβώς θες χωρίς τέτοιες μλκες στο κεφάλι σου.
    Είναι κρίμα.


    ..................................................

  4. #34
    Θεοφανία μεχρι καποια ηλικία ποτε δεν είχα μπει στη διαδικασία τι με ελκύει, πηγαινα εξ ορισμου στο αντιθετο φύλο,αλλά για πολύ αθώα συναισθηματα μιλάμε.
    Όταν ένιωσα πριν λίγα χρόνια μια έντονη συναισθηματική σχέση(κατι παραπανω από μια απλή φιλία, τουλάχιστον από μεριάς μου ήταν πολύ πιο έντονο) με έναν φίλο μου, που στην πορεία κι όλας μου αποκάλυψε οτι είναι γκει, ξεκίνησα να βλέπω διαφορετικά την ομοφυλοφιλία. Μέχρι τοτε την κατέκρινα και την απεκλεια...
    αλλά και αυτή η ιδιαίτερη σχέση, που ποτέ δεν είχα στο μυαλό μου την επιθυμία να ολοκληρωθεί, κι ας ένιωθα ιδιαίτερα όταν με άγγιζε, ξέφτισε, αλλοιώθηκε και πλέον έχει πάρει τη μορφή μιας συμβατικής απλής σχέσης. ολη αυτή η μετάπτωση συνάμα με το ΄ιστορικό' μου για απουσία επιθυμίας, με έχει οδηγήσει να αποκλείω εκ βαθέων νέες γνωριμίες και δεσίματα, γιατί δεν θέλω να ξανα-πληγωθω και να απογοητευτώ...

  5. #35
    Quote Originally Posted by isotiriatispsixis View Post
    γιατί δεν θέλω να ξανα-πληγωθω και να απογοητευτώ...

    ας το πάρουμε από δω...
    με τι τρόπο πληγώθηκες και απογοητεύτηκες?

  6. #36
    συναισθηματικά, σε αυτόν τον άνθρωπο είχα δώσει την πλεονάζουσα προσοχή,το ενδιαφέρον και τα συναισθήματα...
    πρωτόγνωρο για μένα η φύση μια τέτοιας σχέσης.
    κοτώντας το αποστασιοποιημένα λίγα χρόνια μετά μπορώ να σου πω πως κάποιος άλλος θα τα εδινε αυτά στο/στη σύντροφό του.
    η απογοήτευση και το 'πληγιασμα' ήταν οτι δεν εισέπραξα πίσω την ποιότητα όσων προσέφερα αλλά και οτι αυτός ο άνθρωπος δεν ήταν αυτός που πίστευα και είχα επενδύσει τόσα πολλά...
    ισως εγω να τον είχα εξιδανικεύσει, ίσως αυτός να πήρε αυτά που ήθελε και να άλλαξε σιγά-σιγά...

  7. #37
    Quote Originally Posted by isotiriatispsixis View Post
    συναισθηματικά, σε αυτόν τον άνθρωπο είχα δώσει την πλεονάζουσα προσοχή,το ενδιαφέρον και τα συναισθήματα...
    πρωτόγνωρο για μένα η φύση μια τέτοιας σχέσης.
    κοτώντας το αποστασιοποιημένα λίγα χρόνια μετά μπορώ να σου πω πως κάποιος άλλος θα τα εδινε αυτά στο/στη σύντροφό του.
    η απογοήτευση και το 'πληγιασμα' ήταν οτι δεν εισέπραξα πίσω την ποιότητα όσων προσέφερα αλλά και οτι αυτός ο άνθρωπος δεν ήταν αυτός που πίστευα και είχα επενδύσει τόσα πολλά...
    ισως εγω να τον είχα εξιδανικεύσει, ίσως αυτός να πήρε αυτά που ήθελε και να άλλαξε σιγά-σιγά...
    κοίτα όμως.
    Εδώ δεν υπάρχει θέμα ομοφυλοφιλίας αλλά ανθρώπινης απογοήτευσης.
    Καλώς ήρθες λοιπόν στον κοσμο των σχέσεων.
    Ξέρεις πόσοι από μας γνωρίσαμε άτομα που εξιδανικεύσαμε, ίσως από ανάγκη, ίσως από αφέλεια, ίσως απλά επειδή ερωτευτήκαμε?
    Αυτό είναι το σύνηθες.
    Το μοναδικό και το παράξενο θα ήταν να έπεφτες στον τελειο σύντροφο, όχι με την πρώτη, αλλά και με τη δεύτερη και με την τρίτη.....Πολλοί ψάχνουν ακόμη και κάποιοι ίσως να μη τον βρουν ποτέ.
    Τι σημαίνει αυτό? Πως επειδή απογοητεύτηκες από κάποιον, θα μείνεις μόνος μια ζωή? Αν μου επιτρέπεις, αυτό είναι τουλάχιστον ηλίθιο ακόμη και σαν σκέψη.
    Το μόνο που μπορώ να καταλάβω είναι πως πληγώθηκες πολύ και ίσως να μη το έχεις ξεπεράσει.
    Θες να μας πεις κάτι παραπάνω γι' αυτή τη σχέση?
    Υπήρξε ποτέ?

  8. #38
    για μένα υπηρξε, τι εννοω...
    απο μεριας μου ενα διαρκές ενδιαφέρον για το τι κανει, πως είναι, τι χρειάζεται...
    επιασα τον ευατό μου, πολλές φορές να θέλει να τον φιλησει,αγκαλιασει κ.τ.λ...
    Ακόμη ζηλευα κατα καιρους τους συντροφους του,γιατι αυτοι μπορουσαν να τα κανουν αυτα...
    Δεν ξερω πως δικαιολογειται αυτη η εκτροπη στη σταση μου, για απλη φιλια το ξεκινησαμε και μου βγηκε ετσι..

  9. #39
    εκεινος ήξερε για τα συναισθηματα σου?
    Του είχες δείξει ποτέ τι ένιωθες για εκείνον?

  10. #40
    Ναι του το χα πει,
    Στη ζωη μου δεν εχω πει πολλες φορες σ'αγαπω..
    Μια απο αυτες ήταν σε αυτόν...

  11. #41
    και πως αντέδρασε?
    Δεν ήθελε να το προχωρήσετε?

  12. #42
    οχι,ουτε εγω ηθελα να το ολοκληρωσουμε...ακομα και με αυτον τον ανθρωπο δεν μπορουσα...
    ηταν ο μονος ανθρωπος που οταν με αγγιζε ή βρισκομουν κοντά του ειχα στυση

  13. #43
    δηλαδη του το ειχες πει, το θελατε και οι δυο και δεν προχωρησες εσυ?
    Δεν μπορώ να το καταλαβω αυτο.

  14. #44
    οχι δεν του το χα πει...
    δεν ξερω αν το ηθελα αλλα ποτε δε θα το ελεγα γιατι ετσι θα χαλαγε ισως η 'φιλια'...
    ηταν παρα πολυ εντονα τα συναισθηματα απο μεριας μου και μονο..

  15. #45
    οποτε τι απογοητευση και @@ ?
    Απο τη στιγμή που δεν εκδήλωσες το συναίσθημα σου, δεν προδώθηκες από κανένα.
    Ενιγουει, το βασικό σου πρόβλημα είναι πως θεωρείς την ομοφυλοφιλία αρρώστια, και όχι σεξουαλικη επιλογή.
    Νομίζω πως ο μόνος τρόπος να δεις την αλήθεια σου, είναι να πας σε έναν ειδικό.
    Πραγματικό όμως, και όχι σαν αυτούς που ανέφερες.

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. xanax zolotrin υποτροπη μετα απο 5 μηνες
    By quorhon in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 26-10-2010, 03:22
  2. ΠΡΟΟΔΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΜΗΝΕΣ.....ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΠΑΛΕΥΩ
    By RainAndWind in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 01-07-2010, 14:00
  3. σε 2 μηνες το χαος
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 03-08-2009, 09:15
  4. 8 μήνες κατάθλιψη
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 27-06-2009, 12:26
  5. 2 πολιτιμους μηνες ζωης,τι θα εκανες εσυ?
    By alien in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 11-07-2007, 16:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •