8 μήνες μετά...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 96
  1. #1

    8 μήνες μετά...

    Πριν 8 μήνες είχα ανοίξει ένα θέμα στο φόρουμ
    (http://www.e-psychology.gr/forum/showthread.php?6594-sex...alla-gia-tous-allous!)το οποίο με απασχολούσε εντόνως... 8 μήνες μετά δεν έχω βρει κάποια λύση και απάντηση, συνεχίζω να το κουβαλάω χωρίς πραγματικά να ξέρω αν θελω να το λύσω και τί πρέπει να πράξω...
    Στα 22, χωρις να έχω κάνει ποτέ σχέση και με διάγνωση ψυχολόγου για αναστολή σεξουαλικής επιθυμίας, σχεδιάζω όλη μου τη ζωή έχοντας εκτός το θέμα των σχέσεων... Φίλοι, ταξίδια και δουλειά/σπουδές είναι τα κυριότερα σχεδιά μου, με το τελευταίο να μονοπωλεί το ενδιαφέρον μου. Είναι φορές που απορρώ πως οι άλλοι έχουν σχέση, με παραξενεύει δηλαδή όλο αυτό.Κι αν όχι το συναισθηματικό κομμάτι, για το οποίο πιστεύω οτι μπορώ να ανταπεξέλθω επάξια, το σαρκικό. Είναι στιγμές που η σκέψη και μόνο μου προκαλεί αδιαφορία έως και απέχθεια...Πλέον, σε συζητήσεις για το αντίθετο φύλο,αγνοώ τη συζήτηση και μετά από επιμονή των άλλων δίνω τη 'γνωμη' μου.... Πλέον μπορώ να πω οτι κοιτώ απενοχοποιημένα και άτομα του ίδιου φύλου, χωρίς ωστόσο να έχω τη θέληση να προχωρήσω σε μία σχέση...Ίσως ο κοινωνικός στιγματισμός, ίσως οι προσδοκίες της οικογένειάς μου, δεν μου επιτρέπουν να προχωρήσω ούτε μια τέτοια σχέση.Έχω ξεπεράσεις δυσάρεστες σκέψεις και ψυχολογίες που μου προκαλούσε όλο αυτό το πρόβλημα, ωστόσο ακόμη και τώρα διακρίνω πως η κατάσταση αυτή έχει επηρεάσει αρκετά την κοινωνικότητά μου, αφού δε θέλω συχνά να βγαίνω έξω...
    Δεν ξέρω ποιος παράγοντας έχει τροφοδοτήσει αυτή την αναστολή και το κυριότερο πώς και αν μπορεί να καμφθεί... Έχω περάσει δύσκολη εφηβεία, εξ αιτίας της απώλειας ενός γονιού σε αυτή την ηλικία, και τα τελευταία 2 χρόνια μπορώ να πω οτι το έχω ξεπεράσει κάπως...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by isotiriatispsixis View Post
    ...Ίσως ο κοινωνικός στιγματισμός, ίσως οι προσδοκίες της οικογένειάς μου, δεν μου επιτρέπουν να προχωρήσω ούτε μια τέτοια σχέση.Έχω ξεπεράσεις δυσάρεστες σκέψεις και ψυχολογίες που μου προκαλούσε όλο αυτό το πρόβλημα, ωστόσο ακόμη και τώρα διακρίνω πως η κατάσταση αυτή έχει επηρεάσει αρκετά την κοινωνικότητά μου, αφού δε θέλω συχνά να βγαίνω έξω...
    Δεν ξέρω ποιος παράγοντας έχει τροφοδοτήσει αυτή την αναστολή και το κυριότερο πώς και αν μπορεί να καμφθεί... Έχω περάσει δύσκολη εφηβεία, εξ αιτίας της απώλειας ενός γονιού σε αυτή την ηλικία, και τα τελευταία 2 χρόνια μπορώ να πω οτι το έχω ξεπεράσει κάπως...
    νομιζω οτι ο λογος που δεν καμπτονται οι αναστολες σου, ειναι αυτος που ειπες ηδη μονος σου.
    δεν ειναι και λιγο..
    απλα σε αλλους λειτουργει περισσοτερο ανασταλτικα και σ αλλους λιγοτερο.
    εσενα προφανως σε ακινητοποιει....
    φανταζομαι οτι μενοντας με τον ενα γονιο απο τοσο μικρη ηλικια (να υποθεσω πως εμεινες με την μητερα?) θα ενοιωθες την προστατευτικοτητα σου προς αυτον και τις υποχρεωσεις σου απεναντι του, πιο αυξημενες....
    νομιζω ομως οτι και ο γονιος σου την ευτυχια σου θελει κι αν αυτη περναει μεσα απο τις σχεσεις με ατομα του ιδιου φυλου, ειναι κατι που θα πρεπει να αποδεχτει...

    αληθεια, εχεις κανει καποια αναλογη συζητηση με τον γονιο σου, η την θεωρεις απαραδεκτη?

  3. #3
    remedy καλησπερα,
    η υποθεση σου πρεπει να αντιστραφει...
    ναι,καποια στιγμη εκανα καποια συζητηση στην οικογενεια για το πως δεν ξερω πραγματικα ποιος ειμαι, τι επιθυμω και που θα 'καταληξω'...
    την εκανα μετα απο απιστευτη ψυχολογικη πιεση σε μια στιγμη εντονης αδυναμιας, οπου η ταση για φυγη φανταζεσαι ως μια απο τις επικρατεστερες εναλλακτικες.μετανοιωσα εκ των υστερων, το δεχθηκαν ομαλα μπορω να πω, αλλά ουσιαστικά τους εβαλα αμφιβολίες για τις επιλογες της ζωης μου...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by isotiriatispsixis View Post
    remedy καλησπερα,
    η υποθεση σου πρεπει να αντιστραφει...
    ναι,καποια στιγμη εκανα καποια συζητηση στην οικογενεια για το πως δεν ξερω πραγματικα ποιος ειμαι, τι επιθυμω και που θα 'καταληξω'...
    την εκανα μετα απο απιστευτη ψυχολογικη πιεση σε μια στιγμη εντονης αδυναμιας, οπου η ταση για φυγη φανταζεσαι ως μια απο τις επικρατεστερες εναλλακτικες.μετανοιωσα εκ των υστερων, το δεχθηκαν ομαλα μπορω να πω, αλλά ουσιαστικά τους εβαλα αμφιβολίες για τις επιλογες της ζωης μου...
    το οτι το δεχτηκαν ομαλα, ειναι ΠΟΛΥ, αλλα ΠΟΛΥ θετικο για εσενα και για το φορτιο που νοιωθεις σε σχεση με αυτο.
    γιατι μετανοιωσες λοιπον?????????
    εχουν αμφιβολιες για τις επιλογες σου, τις οποιες εχεις κιε συ.
    αφου το εχουν παρει ομαλα ομως, ανοιγει ο δρομος για να το ψαξεις με την ησυχια σου, και να καταληξεις οπου θελεις!
    ποιο ειναι το προβλημα?

  5. #5
    δεν ξερω αν η θετικη αποδοχη ηταν της στιγμης ή θα εξακολουθησει να υπαρχει αν τυχον οι επιλογες μου αποκλινουν απο το συνηθες...
    πιο πολυ με απασχολει το οτι τιποτα απο τα δυο( st8 ή gay) δεν είναι στις αμεσες προτεραιοτητες μου...
    δηλαδη, βλεπω τον κοσμο ερωτευεται κανει σχεσεις και συνεχως το επιζητα αυτο...
    προσωπικά, πλην ελαχιστων περιπτωσεων, δεν το εχω νιωσει ποτε ως αναγκη,ισως γιατι δεν ξερω ποια ειναι πραγματικα η αναγκη μου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Σε πονάει το ότι όλοι οι άλλοι κάνουν σχέσεις η απλά σε προβληματίζει?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Στο συναισθηματικό κομμάτι λες ότι μπορείς να ανταποκριθείς επάξια. Το αναζητάς, όμως; Για μένα αυτό δείχνει πολλά. Αν το αναζητάς, μήπως να ακολουθήσεις αυτό για αρχή και μετά, αν και όποτε, να ακολουθήσει και το άλλο;



    Χμ... μόλις είδα ότι το απάντησες αυτό πιο πάνω. Αυτό που νιώθω είναι ότι κάτι σε φοβίζει στο όλο θέμα, ακόμα και στο συναισθηματικό. Ισχύει λες;

  8. #8
    με προβληματιζει...
    σκεφτομαι ισως απλοικα και λεω 'αμα ειχα πραγματικη αναγκη, θα ειχα κανει,αρα σημαινει οτι δεν εχω, αρα δεν θα κανω΄
    απλα δεν μπορω να κατανοησω και να συναισθανθω ολα τα εντονα συναισθηματα και τις εμπειριες που βιωνουν με τις σχεσεις τους...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Φίλε μου τουλάχιστον δεν έχεις το κεφάλι σου ήσυχο? Ο κόσμος έτσι όπως έχει γίνει μας θέλει όλους ντε και καλά καταφερτζίδες, επιτυχημένους, εύρωστους, με πολλές σεξουαλικές εμπειρίες... δηλαδή νομίζεις πως είναι καλύτερος κάποιος που το μόνο που τον απασχολεί είναι το σεξ?

    Σε μικρότερη ηλικία παρόλο που έκανα πολλά "φασώματα" με κοπελίτσες της ηλικίας μου δεν προχωρούσα σε ολοκλήρωση και αυτό γιατί περίμενα την σπέσιαλ κοπέλα, την κοπέλα που θα μου βγάλει τον απίστευτο έρωτα, κάτι καλό τελως πάντων. Αυτό όμως δεν ερχόταν ποτέ, γνώριζα και έκανα κάτι πολλές φορές με κοπέλες που τα είχαν με άλλους, άλλες φορες με κοπέλες τις οποίες ήμουν αδιάφορος (εκείνες έτρωγαν κόλημα περιέργως) έσωπου τελικά από κάποια ηλικία άρχισα να απελπίζομαι και να σκέφτομαι ότι δεν θα κάνω ποτέ μου σεξ. Τελικά αυτό έγινε (υπερβολικά εύκολα θα έλεγα) και ανύποπτα αφού όμως από μικρός είχα κάποιο θέμα με το σεξ, δεν ήμουν πέφτουλας δηλαδή, ήμουν υπερβολικά ντροπαλός η κουλ με το όλο θέμα. Εν τούτοις ο μεγάλος έρωτας ήρθε και με το τέλος του είχε σημάνει η έναρξη της διαταραχής του συναισθηματικού μου κόσμου.

    Αν έχεις ευαισθησίες και φαίνεται πως έχεις μην ζορίζεις το μυαλουδάκι σου με έρωτες και έντονα συναισθήματα. Αν το επιδιώξεις πιθανώς να έρθει και οι προβληματισμοί να περάσουν στο επόμενο στάδιο...

  10. #10
    Δεν το επιδιώκω να έρθει και δεν το εχω επιδιωξει ποτε...
    Όλο αυτό, συνειδητά ή ασυνείδητα με αφήνει αδιάφορο...
    Η αδιαφορία αυτή συνιστά πρόβλημα;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by isotiriatispsixis View Post
    με προβληματιζει...
    σκεφτομαι ισως απλοικα και λεω 'αμα ειχα πραγματικη αναγκη, θα ειχα κανει,αρα σημαινει οτι δεν εχω, αρα δεν θα κανω΄
    απλα δεν μπορω να κατανοησω και να συναισθανθω ολα τα εντονα συναισθηματα και τις εμπειριες που βιωνουν με τις σχεσεις τους...
    μα αν δεν το εχεις πραγματικη αναγκη για ποιο λογο προβληματιζεσαι τοσο πολυ και επανερχεσαι ξανα και ξανα?
    αν νοιωθεις πληρης χωρις αυτο, απλα δεξου οτι δεν ειμαστε ολοι ιδιοι, κι εσενα ισως δεν σε αφορα.
    ειναι ετσι ομως?

  12. #12
    για την ωρα είναι έτσι...
    απλά ίσως αυτό που λέμε σεξ και σχέση είναι στις βασικές ανάγκες του ανθρώπου;
    κι αν ναι, μήπως εγώ έχω πρόβλημα που δεν έχω τις 'βασικές' ανάγκες;
    σίγουρα δεν ειμαι ουτε ο πρώτος ουτε ο τελευταίοες που δεν έχει σχέση, αλλά δεν ξέρω πόσοι άλλοι υπάρχουν που να μη τους περνά καν η επιθυμία για σχέση και το μόνο που τους το επαναφέρει είναι οι εικόνες από τους άλλους;;;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Δε συνιστά πρόβλημα εφόσον είναι κάτι που δεν το αποζητάς συνειδητά. Παρ'όλ'αυτά ίσως θα έπρεπε να δώσεις την ευκαιρία στον εαυτό σου να το ζήσει για να είσαι σίγουρος. Κατά τα άλλα η ζωή σου είναι γεμάτη; Αισθάνεσαι ήρεμος, ισορροπία;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Όταν λες ''τους το επαναφέρει'';

  15. #15
    ναι, αισθανομαι ηρεμος σε γενικές γραμμές.
    ναι το θεμα ειναι οτι ποτε δεν εχω σκεφτει ή ονειρευτεί 'αχ να μου δοθει η ευκαιρία να το ζήσω'
    εν αντιθεσει έχω ονειρευτεί να μου έρθουν άλλου ειδους ευκαιρίες

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. xanax zolotrin υποτροπη μετα απο 5 μηνες
    By quorhon in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 26-10-2010, 04:22
  2. ΠΡΟΟΔΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΜΗΝΕΣ.....ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΠΑΛΕΥΩ
    By RainAndWind in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 01-07-2010, 15:00
  3. σε 2 μηνες το χαος
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 03-08-2009, 10:15
  4. 8 μήνες κατάθλιψη
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 27-06-2009, 13:26
  5. 2 πολιτιμους μηνες ζωης,τι θα εκανες εσυ?
    By alien in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 11-07-2007, 17:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •