ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΒΟΥΛΙΜΙΚΗ. ΕΙΣΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΚΟΡΙΤΣΙ - Page 13
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 13 of 13 FirstFirst ... 3111213
Results 181 to 192 of 192
  1. #181
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    30
    καλησπερα....
    εχω και εγω θεμα κιλων και οχι μονο....
    παντα ημουν τροφαντουλα ως εφηβη αλλα ευτυχως εκανα πολυ γυμναστικη. Απο τα 18 μου αλλαξα τροπαρι...εγινα κορμαρα.....και εμεινα ετσι πολλα χρονια, μεχρι που γεννησα.
    Στο πρωτο μου παιδακι πηρα 50 κιλα και εχασα μετα τα 40......τα οποια ξαναπηρα στο δευτερο παιδακι μου.
    Τωρα λοιπον ειμαι 1.74 και 95 κιλα!!!!!!
    ΕΙμαι χοντρουλα, ευτυχως δνε πολυφαινονται τα κιλα μου γιατι εχω ψιλοκαλη κατασκευη.
    Το θεμα μου ειναι λοιπον οτι τα χρονια που ημουν αδυνατη , ημουν και ΒΟΥΛΙΜΚΗ. Για αυτο και πηρα τοσα κιλα στις εγκυμοσυνες.....ετρωγα αλλα δεν εκανα εξαγωγες γιατι φοβομουν για τα μωρα.
    Τωρα δεν εχω βουλιμικα επεισοδια ....
    Ξερω οτι θα μου πειτε οτι καλυτερα τωρα ....χοντρουλα δηλαδη αλλα υγιης...
    Ναι αλλα δεν ειμαι χαρουμενη.....

  2. #182
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    missirlou καλως ηρθες. θες να μας πεις την ιστορια σου με το φαγητο? τι σε εκανε δυστυχισμενη η κενη ωστε να το καλυπτεις με το να τρως?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  3. #183
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    30
    καλησπερα, ευχαριστω για το καλωσορισμα!!!!
    Δεν ξερω αν εχω μια ιδιατερη ιστορια...στο σπιτι μου ολοι τρωγαμε και ημασταν ολοι 'γεματοι'.....και εκει γυρω στην εφηβεια θελησα να μοιασω με τα προτυπα της εποχης....οσο τα πλησιαζα τοσο ημουν αποδεκτη και αρα τοσο πιο χαρουμενη.....
    Τωρα αν υποβοσκει η αναγκη μου για φαι λογω αλλων προβληματων μου δεν το εχω διαχωρισει....
    Δεν ειχα πολυ ευκολα παιδικα χρονια αλλα ουτε και ιδιαιτερα πιεστικα....Το πιο αρνητικο αισθημα που εχω βιωσει νομιζω ειναι αυτο του φοβου - αγχους.

  4. #184
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    κατ αναγκη το αγχος οδηγει στο να θες να ξεσπασεις καπου οποτε τρως. πολλοι τρωνε οταν εχουν αγχος και μετα αυτο το αγχος γινεται συνηθεια
    I m a Good Person With Bad Attitude

  5. #185
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    missirlou γεια σου !! :)
    απ οτι καταλαβα εχεις θεμα με τη διαχειριση του αγχους οποτε μετα ξεσπας τα συναισθηματα σου με το να τρως... αρα επομενως ειναι περισσοτερο συναισθηματικη πεινα... δες το απο αυτην την οπτικη κ προσπαθησε οποτε εχεος καποιο αρνητικο συναισθημα να το εντοπιζεις κ να προσπαθεις να το διαχειριστεις αλλιως... δλδ να μην σε επηρεαζει στον τομεα του φαγητου...
    επισης ισως σε βοηθουσε να πας σε καποιον ψυχολογο μιας κ απο μικρη ειχες θεματα με το φαγητο ωστε να σε βοηθησει να ξεδιαλυνεις το τοπιο καλυτερα...
    αν θες πας κ σε διαιτολογο ωστε να σου δωσει καποιο διαιτολογιο κ να χασεις καποια κιλα αν αισθανεσαι τωρα ασχημα...
    αυτα!!
    καλη συνεχεια !!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #186
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    30
    ξανανοιγω το θεματακι μου μια που προκοπη δεν βλεπω...προσπαθησα...τιποτα.. .υπερφαγια στο μεγιστο....δεν ξερω τι μου φταιει...νιωθω πως περναω μια ελαφρυας μορφης καταθλιψη....
    δεν εχω ορεξη να βγω εξω γιατι νιωθω ασχημη με τα παραπανισια μου κιλα
    ειμαι διαρκως κουρασμενη
    δεν εχω διαθεση για σεξ
    ...πολλα απο τα προβληγματα που ειχα στο παρελθον εχουν λυθει.....πρακτικα και ουσιαστικα....αλλα δεν μπορω να ξεπερασω τον 'χοντρο ' μου εαυτο. Παρ' ολα αυτα, κανω διαιτα μια εβδομαδα και σε δυο ημερα παιρνω ο,τι εχω χασει.....εχω απελπιστει....

  7. #187
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    30
    και συνεχιζω μονη μου προσπαθωντας να κανω μια λιστα με το τι μου φταιει....
    1) κουραση σωματικη, τρεξιμο στην δουλεια και στο σπιτι
    2) αγχος λογω δυσκολης δουλειας
    3) αγχος ογω πολυ δυκολου γονεα-συνεργατη
    4) κουραση και αγχος μια που παντα ημουν αυτη απο την οποια ολοι περιμεναν κατι
    5) στεναχωρια λογω παραπανω κιλων
    6) ντροπη λογω παραπανω κιλων
    .....αν θυμηθω αλλα θα τα γραψω....τα φαντασματα του παρελθοντος εξαφανιστηκαν μεσα στην προηγουμενη δεκαετια...λιγο πριν αποφασισω να γεννησω το πρωτο μου παιδακι....

  8. #188
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    missirlou καλως ηρθες κ παλι !! καταλαβαινω πως νιωθεις με τα περιττα κιλα, ειναι δυσκολο.. εγω οταν ειχα φτασει με τις πανελληνιες τα 63 δεν ηθελα να βγαινω απο το σπιτι.. σου τσακιζουν την ψυχολογια γαμωτο, αλλα ειναι κ κατα ποσο εμεις το επιτρεπουμε... αν καταλαβαινω καλα η σκεψη σου περιστρεφεται κατα το μεγαλυτερο ποσοστο γυρω απο το βαρος κ αυτο το θεμα... κ εμενα με ταλαιπωρει γιατι συνεχως σκεφτομαι πως ειμαι κ φοβαμαι μην χασω τον ελεγχο κ με παιρνει απο κατω... θα σου προτεινα να επισκεφτεις εναν ειδικο σε θεματα διατροφης για να διευθετησεις το ψυχολογικο κομματι της υποθεσης, κ αμα νιωθεις τοσο χαλια με τα κιλα, αν αισθανεσαι ετοιμη μπορεις να πας κ σε εναν διαιτολογο να ξεκινησεις διατροφη !! αλλα γνωμη μου πρωτα να φτιαξεις το ψυχολογικο κομματι γιατι στις διατροφικες διαταραχες οπως ξερεις τα συναισθηματα διαδραματιζουν καταλυτικο ρολο στην εκβαση της ασθενειας..
    αυτα απο μενα ελπιζω να σε βοηθησα κ ολα να πανε καλα !!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #189
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    30
    σε ευχαριστω για την απαντηση...ξερις ποιο ειναι το προβλημα? Οτι ξερω ακριβως τι πρεπει να κανω με την διατροφη μου αλλα δνε μπορω να το κανω. Και πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο...να υποτροπιαζω συνεχεια...ειναι καθαρα ψυχολογικο κομματι και δνε ξερω σε ποιο 'προβλημα' να εστιασω....
    Να παω σε ειδικο? να παω...αλλα και αυτο ειναι κατι που φανταζει στα αυτια μου σνα αλλη μια 'υποχρεωση'....οτι θα πρεπει αν πηγαινω και εκει....

  10. #190
    missirlou...νομίζω πως το eatingdisorders.gr είναι πιο κατάλληλο φόρουμ για σένα...:)

  11. #191
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    30
    σε ευχαριστω..θα το κοιταξω...

  12. #192
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Matrix
    Posts
    329
    oles peite kalytera 8)
    ************************************************** ************************************************** ************************************************** ************************************************** ************************************************** ************************************************** ************************************************** ************************************************** ************************************************** ************************************************** *****************

    kskfeggw hahaha

Page 13 of 13 FirstFirst ... 3111213

Similar Threads

  1. Ή ΕΙΣΑΙ ΟΡΙΑΚΟΣ Ή ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 10
    Last Post: 15-08-2011, 16:10
  2. τι ψυχή είσαι;
    By Helena in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 22-01-2010, 17:10
  3. όταν είσαι στη παραλία...
    By arktos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 04-08-2009, 10:26
  4. Σωτήρης1 πώς είσαι?
    By ALTRUIST in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 02-02-2008, 21:44
  5. Η καταδίκη του να είσαι αρσενικό
    By almostjunkie in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 27-09-2007, 10:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •