The Highly Sensitive Person
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    201

    The Highly Sensitive Person

    Καλησπέρα σε όλους!!!
    παιδια εψαχνα στο ιντερνετ για το θεμα της ευαισθησιας και βρήκα οτι υπαρχουν άτομα (ποσοστό 20% ) που ανηκουν σε μια κατηγορία με υπερβολικά υψηλο βαθμο ευαισθησίας. εκανα μαλιστα και ενα τεστ (σας παραθετω το link για όποιον θελει να το κάνει) και το αποτελεσμα ήταν οτι ανηκω σε αυτη την κατηγορία, εχω πανικοβληθεί γιατι με αυτά τα χαρακτηριστικά δύσκολο να ευτυχήσει κανεις!!! Έχει ακούσει κανεις για αυτην την ιδιαιτερότητα? αν ναι μπορει να το βελτιωθεί ή πρεπει καποιος να μαθει να ζει με όλες αυτες τις αδυναμίες και αν δεν μπορει να το αποδεχτεί τοτε τι να κάνει... να αυτοκτονήσει ή να αυτοκτονήσει???

    το τεστ
    http://www.hsperson.com/pages/test.htm

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Το έκανα. Κι εγώ μέσα είμαι. Αλλά δεν πανικοβλήθηκα. Γιατί είναι δύσκολο να ευτυχίσει κανείς όταν έχει αυτά τα χαρακτηριστικά?
    Σιγά τις αδυναμίες, να μη μπορώ τη συνεχή βαβούρα στ' αυτιά μου κάποιες φορές ή να θέλω να την ηρεμία μου δίχως να με αναγκάζουν να ρουφάω
    με το ζόρι τον οπτικοακουστικό θόρυβο. Σιγά καλέ, δεν είμαστε και είδος υπό εξαφάνιση! λολ
    Όμως για πες μου, εσύ γιατί το πήρες τόσο βαριά?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    201
    ελα μου ντε!!!!!!!!! εκεινη τη στιγμη πανικοβλήθηκα νομιζα οτι ανηκω στην κατηγορια με τους πιο ευθραυστους ανθρωπους στον πλανητη...
    μετα απο μερικες ωρες το ξανασκεφτηκα και ηρεμισα... ξερεις γιατι ηρεμισα? γιατι καταλαβα πόσο χαζη είμαι που καθομαι και επηρεάζομαι απο τον κάθε και καλα ''ειδικό'' ψυχολογο που για το μόνο που ενδιαφέρεται ειναι να πουλήσει τα βιβλία του τοποθετόντας τους ανθρωπους σε target group χαρακτηρων και προσωπικοτήτων... εχω πολυ καιρο που που πρασπαθω και εγω να βρω τον εαυτό μου αλλα απ'οτι καταλαβα με λαθος τροπο... εψαχνα να βρω ποια είναι η δικια μου ταμπέλα και σε ποια κατηγορια ανθρωπων ανήκω αντι να ψαχνω τη μοναδικότητα μου...
    σε ευχαριστω για την απαντηση σου rain... ειμαι πολυ καλυτερα τωτα ;)
    [B][SIZE=6][COLOR="#000080"]Έχουμε 2 επιλογές: Να οργανώσουμε νέο έδαφος ή να αφήσουμε τα αγριόχορτα να μεγαλώσουν[/COLOR][/SIZE][/B][SIZE=5][/SIZE]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    και γω μεσα ειμαι

    λολ
    I m a Good Person With Bad Attitude

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Εσύ ακόμη περισσότερο Μπρόκεν, λόγω των επιληπτικών θεμάτων. Έτσι δεν είχες αναφέρει κάπου αν θυμάμαι δλδ καλά. Σε κάνουν ακόμη πιο ευαίσθητη σε κάποιες "επιθετικές" περιβαλλοντικές συνισταμένες.
    ME&I, αυτό μας έλειπε, να πέσουμε να πεθάνουμε γιατί είμαστε το τάδε σύμφωνα με τον δείνα. Αν το καλοσκεφτείς, τι σημαίνει ότι είσαι hsp? Πως λειτουργεί ο εγκέφαλός σου κάπως κάτω από ορισμένες συνθήκες. Μπορεί να είναι και προσόν, μπορεί και μειονέκτημα. Ανάλογα με το πώς το προσλαμβάνει κανείς και το επεξεργάζεται. Μπορεί να είναι βιολογικές οι ρίζες του, αλλά να έχει παίξει ρόλο και το wiring, η επίδραση των βιωμάτων σε ηλικίες που ο εγκέφαλος αναπτυσσόταν. No worries. Κρατάω και μικρό καλάθι, να το ψάξω να δω σε τι βαθμό έχει αποδειχτεί επιστημονικά δλδ.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ΝΑΙ σωστα θυμασαι εχω θεμα με ηχους και φωτα και χερια στο προσωπο μου. τωρα οχι πολυ συχνα ας πουμε μπορω να παω και σε κλαμπ με φωτορυθμικα και να μην με πιασει

    γιατι ολα αυτα που εχει το τεστ να σημαινουν υπερευαισθητα ατομα. και το οτι το μαθαμε τωρα τι μας οφελει?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Πως, να, έμαθες να μην κάθεσαι κάτω από τα φωτορυθμικά. χαχαα
    Δε με έβλαψε κιόλας. Σου λέει μάλλον πως να λειτουργείς ώστε να βρίσκεις τα κατάλληλα περιβάλλοντα και ν' αποφεύγεις όσα σε κάνουν να γουρλώνεις τα μάτια, λολ, κάτι τέτοιο.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Παντως ηταν λιγο περιεργο σαν τεστ , μιας και αυτοματα ηξερες οτι οσα πιο πολλα ναι απανταγες, τοσο πιο πολυ ευαισθητος θα εβγαινες , και ετσι θα επηρεαζοταν το αποτελεσμα μιας και θα ελεγες "ωχ, δε θελω να βγω τοσο πολυ/τοσο λιγο".

Similar Threads

  1. The Last Well Person
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 10-01-2010, 17:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •