Η δική μου ιστορία!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Η δική μου ιστορία!

    Όλα ξεκινησαν πριν περιπου 4 χρονια...ειχα ενα επιμονο καψιμο στο στηθος για καμια βδομαδα και ειπα να δω εναν παθολογο! Την μερα εκεινη του ραντεβου περιμενα στο σαλονακι του ιατρειου να ερθει η σειρα μου να περασω για εξεταση...καθως λοιπον περνουσαν τα λεπτα, ενιωθα το καψιμο να επιδυνωνεται, κρυο ιδρωτα να με λουζει...αρχιζει η καρδια μου να χτυπα σαν τρελη και να μην μπορω να παρω ανασα...τα χερια μου αρχιζαν να μουδιαζουν και το μουδιασμα ανεβαινε προς το κεφαλι, ζητησα αμεσως βοηθεια και περασα μεσα επειγοντως! Με ξαπλωσε η γιατρος με ακροαστηκε και μου πηρε πιεση, ειχε φτασει 22! Της ειπα δεν μπορω να αναπνευσω και αρχιζω να μουδιαζω ολοκληρος....βοηθειαααα της λεω, ηρεμησε ηρεμησε μου λεει! Μου κανει μια ενεση στον κωλο, μαλλον ηρεμιστικη και αμεσως μετα απο 5-6 λεπτα αρχιζα να ηρεμω, η καρδια να χτυπα κανονικα, το μουδιασμα να υποχωρει και ολα να ερχονται στα φυσιολογικα τους! Δεν θυμαμαι αν ημουν πιεσμενος απο κατι εκεινη την περιοδο η αγχωμενος...το μονο που θυμαμαι ειναι πως απο παιδι μικρο ειχα φοβο με τις αρρωστιες και ταλαιπωρουσα τους γονεις με τις εμμονες μου...πχ με το παραμικρο εχω καρκινο,εχω ογκο,εχω ειντζ κτλ! Εξετασεις εχω κανει αμετρητες....αξωνικες, αιματος, μαγνητικες ,τριπλεξ καρδιας...καθε φορα ολες φυσιολογικες εβγαιναν, πριν μια βδομαδα εκανα γενικες και αναλυτικες αιματος και ολες φυσιολογικες και τελευταιο τριπλεξ πριν 4 μηνες! Ιδιαιτερα αυτο το αγχος γινεται ακομα πιο εντονο σε μερη με πολυ κοσμο πχ. κλαμπ, καφετεριες και ειδικα στα μεσα μαζικης μεταφορας...απο το πουθενα με πιανουν εξαψεις ,καψιμο στο στηθος ,ταχυκαρδια...παντα κυκλοφορω με μερικα ζαναξ στην τσεπη οπου και αν παω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    α κ εγω ταχω παντα στην τσαντα αλλα το βλεπω σαν εργαλειο σιγα και παιρνω 1 φορα τη βδομαδα ενα ζαναξακι..μπορεις να μαθεις να ζεις με τις αδυναμιες και να καταπολεμας τις δυσλειτουργικες σκεψεις με αντιστοιχες λογικες αν δεν μπορεις επισκεψου ψυχιατρο, εμενα με σωσε ο γιατρος , πηρα φαρμακα αντικαταθλιπτικα αλλιως θα χα τρελαθει, θα χα αυτοκτονησει..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Εχω ξεκινησει θεραπεια με σεροξατ εδω και 1 μηνα (40mg τη μερα) κ ζαναξ 3 τη μερα του 1mg! Mε το ζαναξ δε μπορω να πω, ηρεμω αλλα μου φερνει και υπνηλια και νιωθω λες και ειμαι μαστουρωμενος...ρωτησα τον ψυχιατρο μου και μου λεει, ετσι ειναι τα ζαναξ και ολα τα παρομοια φαρμακα πχ. λεξοτανιλ...με το σεροξατ ακομα δεν εχω δει διαφορα παντως!

Similar Threads

  1. Η δικη μου ιστορια...
    By Touch_The_Sky in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 11-12-2023, 15:12
  2. Η δικη μου ιστορια
    By vende in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 31-07-2010, 20:26
  3. ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ
    By Ζουζουνάκι in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 16-01-2009, 12:19
  4. Η δικη μου ιστορια
    By xara in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 128
    Last Post: 16-02-2007, 14:06
  5. Η δική μου ιστορία
    By gatoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 18-09-2005, 17:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •