τι ειναι η συναισθηματικη διαταραχη;;;;;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    τι ειναι η συναισθηματικη διαταραχη;;;;;;;

    ειμαι λιγο μπερδεμενη...ολα ξεκινησαν με εντονες κρισεις πανικου...μου ειχε μπει η ιδεα οτι θα τρελαθω..ξεκινησα να κλεινομαι στον εαυτο μου,να μη με νοιαζει για τιποτα καινα εχω αφορητο φοβο και αγχος που με εμποδιζε τρομερα σε ολους τους τομεις..ο πρωτος ψυχιατρος εκανε διαγνωση αγχωδους καταθλιψης και ο δευτερος δεν εχει κανει διαγνωση αλλα μου εχει δωσει 10mg zyprexa,45mg remeron και σημερα προστεθηκε και 75mg effexor..στο χαρτακι εγραψε συναισθηματικη διαταραχη...τι ειναι αυτο;;;;;;τα χαπια τα παιρνω εδω κι ενα μηνα κι ειμαι αρκετα καλυτερα..το μονο που αισθανομαι τη σκεψη μου μπερδεμενη..και κανω τα παντα τελειως μηχανικα..δεν εχω πλεον επιθυμιες κι αισθανομαι λιγο απαθης..θα περασει;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,667
    συναισθηματικη διαταραχη ειναι απο οτι νομιζω η διπολικη διαταραχη υπαρχει ενα σαιτ τοθ mazi που εχει λεπτομερειεσ για διαταραχεσ τησ διαθεσησ οπωσ η διπολικη και η καταθλιψη επισησ μη σε απασχολουν τι γραφουν στο χαρτι αλλα τι εχεισ αυτα μπορει να μην ταυτιζονται

  3. #3
    σ'ευχαριστω πολυ..αγχωνομαι πολυ γιατι συνεβησαν ολα τοσο ξαφνικα και τραβιεμαι εδω και 4 μηνες στους γιατρους!θελω να το ξεπερασω ολο αυτο..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    καταρχην απ αυτα που γραφεις δεν φαινεται να εχεις καραμπινατη συναισθηματικη διαταραχη (καταθλιψη, διπολικη διαταραχη κ οι υποκατηγοριες τους) αγχωδη διαταραχη εχεις κ ισως εχεις κ καποια στοιχεια απο συναισθηματικες διαταραχες για αυτο μπορει να στο εγραψε αλλα μη κολλας σε ταμπελες κ μην αγχωνεσαι και για αυτο..

    αν θες να μαθεις περισσοτερα για τις συναισθηματικες διαταραχες μπες στο μαζι ειναι για καταθλιψη κ διπολικη..(εχω το λινκ στην υπογραφη μου!!)..

    kisses !! με προσπαθεια κ χρονο θα το ξεπερασεις !! καλη συνεχεια κουκλα !!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    σ'ευχαριστω lacrymosa μου..θελω να σε ρωτησω και κατι που ισως γνωριζεις..απο το πρωι που ξυπναω σκεφτομαι συνεχως τι δουλειες εχω να κανω..και νιωθω τη σκεψη μου να μεταπηδαει απο το ενα θεμα στο αλλο.επισηςσκεφτομαι π.χ να παω στον κολλητο μου(χωρις να εχω ιδιαιτερη ορεξη) και επειδη το σκεφτηκα θελω οπωσδηποτε να το κανω,μου ερχεται να βαψω τα μαλλια μου και παιρνω κατευθειαν τηλ.στο κομμωτηριο.μια ανυπομονεσια γενικοτερα.μπορει να ειναι και ιδεα μου και να προερχονται ολα απο το αγχος..
    θα κοιταξω το link που ειπες..thanks!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    maraki4 αυτα που περιγραφεις ειναι απ το αγχος σου να προλαβεις κατι, βαζεις κατι στο μυαλο σου κ κολλαει η σκεψη σου εκει κ αγχωνεσαι για το αμα θα το πετυχεις η οχι....δεν εχει σχεση αυτο με διπολικη διαταραχη... προσπαθησε να εισαι πιο αυθορμητη κ να κανεις ο,τι σου βγαινει εκεινη τη στιγμη κ μην σκεφτεσαι απιμονα κατι εκ των προτερων γιατι σου δημιουργει πιεση... χαλαρωσε κ αφησε τα πραγματα να κυλλησουν !!

    καλη συνεχεια κ ο,τι αλλο θες ρωτα εδω ειμαστε !!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    σ'ευχαριστω...μαλλον απο το πολυ το αγχος τα εχω δημιουργησει ολα αυτα στον εαυτο μου..προσπαθω να χαλαρωνω,αλλα σιγουρα θελει το χρονο του για να περασει..

Similar Threads

  1. συναισθηματικη ψυχωση
    By αντωνης25 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 39
    Last Post: 23-01-2022, 21:32
  2. Replies: 3
    Last Post: 05-01-2011, 18:51
  3. Ειναι η διαταραχη πανικου ακινδυνη για την σωματικη μας υγεια?
    By Ακροβατης in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 12-01-2010, 12:47
  4. συναισθηματικη διαταραχη
    By melene in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 04-07-2009, 00:31
  5. διπολική συναισθηματική διαταραχή
    By so_logoth in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 15-06-2006, 23:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •