άγχος και μεγάλη στεναχώρια - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 40 of 40
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    22
    Ναι είπα να ηρεμούσα πρώτα από το έντονο πένθος αφού αύριο είναι τα 40 και θα είναι ακόμα μια έντονη μέρα μέσα σε όλες τις υπόλοιπες και μετά να έβλεπα αν θα συνεχίσουν οι κρίσεις και τα ψυχοσωματικά αλλά από ότι φαίνεται δεν θα με αφήσουν εύκολα και άρχισαν να είναι βασανιστικά τα συμπτώματα που παρουσιάζω κάθε τρεις και λίγο.Οπότε μία καλή συμβουλή από ειδικό θα ήταν πολύ καλή.
    Επίσης είναι και πολύ άσχημη η κατάσταση στη δουλειά αφού σε 1 βδομάδα κλείνει το μαγαζί οπότε είναι και αυτό μία καθημερινή ψυχολογική ταλαιπωρία.Παρόλα αυτά θα πάω σε ένα ενδοκρινολόγο για να σιγουρευτώ και να είμαι εντάξει από όλες τις πλευρές(το ελπίζω).
    Σας ευχαριστώ πάντως που ασχολείστε με το θέμα μου γιατί αν δεν μου απαντούσε κάποιος και δεν έβλεπα ότι το έχουν περάσει και άλλοι θα τρελαινόμουν.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Ειναι πολυ συχνα αυτα που λες,ειδικά μετα απο πενθος και στενοχώρια.Πόσο μαλλον που λες οτι δεχεσαι ψυχολογική πιεση και απο τη δουλεια σου.
    Οποτε ναι,κανε ενα τσεκ στον ενδοκρινολόγο και μετα ψυχολόγο να βρεις την υγεια σου.
    Το βασικότερο ειναι να ηρεμήσεις
    Εγω πιστευω οτι σωματικα/οργανικά εισαι μια χαρα
    Καλη δυναμη για αυριο..θα περασει κι αυτο.

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    22
    Να σαι καλά,ευτυχώς με βοηθήσατε για ακόμα μια φορά το ελπίζω να είμαι μια χαρά σωματικά και κάποια στιγμή αφού περάσουν όλα αυτά να ηρεμήσω με κάποια βοήθεια βέβαια γιατί μόνη μου δεν νομίζω να το ξεπεράσω αποτελεσματικά.και πάλι ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ.

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    3
    Παιδιά θα ήθελα να σας αναφέρω κι εγώ το πρόβλημα μου, μήπως ξέρει κάποιος τι συμβαίνει ή έχει παρόμοια εμπειρία...
    Βασικά είμαι αρκετά αγχώδης γενικά, γι' αυτό σκέφτηκα να σας πω το πρόβλημά μου αφού το θέμα είναι το άγχος...

    Πριν από περίπου 3 χρόνια είχα περάσει ένα ψιλοκρύωμα χωρίς να πάω σε γιατρό...
    Επειδή μετά από αρκετές μέρες παρέμεινε η ενόχληση (φλέματα κάθε πρωί κτλ) πήγα σε ΩΡΛ.
    Με εξέτασε και μου είπε ότι είχα υπολείμματα κρυώματος. Μου έδωσε Bisolvon και κάτι για γαργάρες.
    Έπαιρνα το Bisolvon για περίπου 10 μέρες αλλά τίποτα ιδιαίτερο.
    Ξαναπήγα μου είπε πάλι τα ίδια... Κάτι για ιγμορίτιδα και ότι δεν είναι τίποτα...
    Μην τα πολυλογώ, πήγα στον ΩΡΛ 3-4 φορές το επόμενο διάστημα και δε μου έλεγε τίποτα άλλο εκτός από το ότι έχω υπολείμματα κρυώματος και να πάρω Bisolvon για 1 βδομάδα με 10 μέρες για να τα διαλύσει.
    Να τονίσω ότι έχω φλέματα κάθε πρωί μόλις ξυπνήσω. Αισθάνομαι κάτι σαν κόμπο στο λαιμό μου τα φλέματα, σα να είναι κολλημένα στο λαιμό μου σαν κόλλα.
    Δεν έχω ούτε βήχα ούτε τίποτα τέτοιο...
    Μόλις λοιπόν φτύσω το πρωί και "καθαρίσω" μετά όλη την υπόλοιπη μέρα είμαι μια χαρά...
    Σπάνια έχω φλέμα όλη την υπόλοιπη μέρα...
    Το τελευταίο δίμηνο όμως, μόλις βγάλω το φλέμα, έχω και μια αίσθηση αίματος στο στόμα, και στα σάλια που φτύνω για κάνα 5λεπτο με γαργάρες με το νερό είναι λίγο σαν ροζ...
    (Έχουν μια ελαφριά απόχρωση δηλ)...
    Αυτό με τρόμαξε λιγάκι...
    Έχει κανείς κάτι να προτείνει?

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Στον ίδιο ΩΡΛ πήγαινες όλο το διάστημα δηλ. μέχρι και πριν το δίμηνο; Σκόπιμο είναι να επισκεφτείς παθολόγο ή ξανά ΩΡΛ, αφού τα συμπτώματά σου εξακολουθούν να επιμένουν, αλλά καλό θάταν σε διαφορετικό γιατρό αυτή την φορά κι όχι για κανέναν άλλο λόγο, κυρίως για να πάρεις μια δεύτερη γνώμη, αλλά και για να διασταυρώσεις βάση ιστορικού την προηγούμενή σου διάγνωση.

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    3
    Γεια σου Μαρκέλα κι ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

    Ναι στον ίδιο ΩΡΛ πήγαινα, διότι εκεί πάει και ο πατέρας μου και άλλοι συγγενείς (ένας μάλιστα έκανε και αφαίρεση πολύποδα) και γενικά όλοι λένε πολύ καλά λόγια για το συγκεκριμένο γιατρό!
    Σε παθολόγο δε νομίζω να βγει άκρη, καθότι αυτά τα 3 χρόνια έχω κάνει και τη στρατιωτική θητεία, και με εξέτασαν και παθολόγοι κάποιες φορές και δε μου είπαν κάτι...
    Με φόβισε το τελευταίο δίμηνο η ύπαρξη αίματος... Μια σκέψη είναι μήπως έχει ερεθιστεί ο λαιμός (μετά από τόσα χρόνια καθημερινών φτυσιμάτων κτλ) και γι αυτό να συνέβη αυτό τώρα...
    Δε ξέρω τι άλλο να σκεφτώ... Λες να βοηθήσει ένα αντισηπτικό διάλυμα για γαργάρες?

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Απ' όσα περιγράφεις μόνος σου αμφισβητείς τον συγκεκριμένο γιατρό, όταν λες "..δε μου έλεγε τίποτα άλλο εκτός από το ότι έχω υπολείμματα κρυώματος..". Χρειάζεσαι επανεξέταση από γιατρό, ειδικά τώρα, που υπάρχει κι υποψία αίματος. Τώρα το γεγονός, ότι ένας γιατρός ήταν καλός για τον πατέρα μου, τον παππού μου κ.λπ. δεν σημαίνει ότι εγώ π.χ. δεν θα έπαιρνα και μια δεύτερη γνώμη, την στιγμή που δεν είμ' ικανοποιημένος από την εφαρμογή μιάς θεραπείας. Μήπως φοβάσαι;

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    3
    Όχι δεν λέω το "δε μου έλεγε τπτ άλλο εκτός από το.... " για κακό... Θεωρούσα ότι όντως έτσι είναι...
    Γι αυτό τα χω παίξει λίγο...
    Ειδικά όταν μου είπε η μάνα μου ότι η γιαγιά της είχε χρόνια ιγμορίτιδα, λέω εντάξει δεν τρέχει τπτ...
    Το είχα συνηθίσει για να είμαι ειλικρινής παρότι είναι πολύ ενοχλητικό κάθε πρωί αυτό το πράγμα...
    Εε και ποιος δε φοβάται... Ανθρώπινο δεν είναι?
    Άλλωστε δήλωσα ότι είμαι αρκετά αγχώδης (δυστυχώς)!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by mankak View Post
    Το τελευταίο δίμηνο όμως, μόλις βγάλω το φλέμα, έχω και μια αίσθηση αίματος στο στόμα, και στα σάλια που φτύνω για κάνα 5λεπτο με γαργάρες με το νερό είναι λίγο σαν ροζ...
    (Έχουν μια ελαφριά απόχρωση δηλ)...
    Αυτό με τρόμαξε λιγάκι...
    Έχει κανείς κάτι να προτείνει?
    Συγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά η αίσθηση αίματος στο στόμα μπορεί να είναι κι από ουλίτιδα... αν όμως συνοδεύεται από πτύελα, βήχα κ.λπ. αλλάζει. Μόνο γιατρός, ίσως πνευμονολόγος, θα σου πει τι εξετάσεις χρειάζεσαι. Ούτε η ιγμορίτιδα προκαλεί αίμα στα πτύελα. Τέτοια θέματα είναι πολύ σοβαρά για να καθυστερούν. Χρειάζεται άμεση αντιμετώπιση.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Πάντως και η ιγμορίτιδα δεν είναι κάτι απλό, πρόκειται για φλεγμονή, που μπορεί και να υποτροπιάσει. Τώρα όσον αφορά το φόβο, ναι ως ένα βαθμό είναι ανθρώπινος, όταν όμως μας φρενάρει από ενέργειες απαραίτητες για να έχουμε καλή ποιότητα ζωής, όπως θα ξέρεις κι εσύ,τότε τον αντιμετωπίζουμε κι έτσι τον ξεπερνάμε. Καλή συνέχεια.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Ζωή σε μεγάλη δόση..
    By crazy_diamond in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 20-03-2011, 13:25
  2. ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ
    By Χάιντι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 01-08-2010, 01:27
  3. Μεγάλη ιστορία που συνεχίζεται μέχρι σήμερα..
    By vanessa6306 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 29-12-2009, 12:32
  4. Στεναχώρια..
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 11-06-2008, 18:00
  5. Χωρίζουμε γιατί είσαι μεγάλη, χοντρή και άσχημη!
    By moreira in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 80
    Last Post: 04-04-2008, 22:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •