Μεταβίβαση σκέψης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731

    Μεταβίβαση σκέψης

    Θα ηθελα να ρωτησω το εξης
    Αν καποιος εχει την εντυπωση(σε σημειο εμμονης)οτι μεταφερει τη σκεψη του,σημαινει οτι ειναι ψυχωτικός?
    Συγκεκριμενα οχι οτι διαβαζω ή οτι μου μεταφέρονται οι σκεψεις αλλων,αλλα οτι εγω μεταδίδω τη σκεψη μου στον απεναντι μου.
    Δεν εχω συμπτωματα ψευδαισθησεων,να ακουω φωνες,η να βλεπω μορφες κλπ
    Ολα τα υπολοιπα συμπτωματα εχουν χαρακτηριστικα ιδεοληψιων κ εμμονων ιδεων.Ισως κι αυτη η ιδια καπως ετσι μοιαζει γιατι μου ερχεται με τον ιδιο τροπο στο μυαλο.Απλως ειναι αρκετα συχνη και εντονη.
    Για ποια απ τις δυο παθησεις να ψαχτω και να αναζητήσω θεραπεια?
    Υπαρχει καποιος αλλος με αυτο το συμπτωμα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183
    Quote Originally Posted by niah View Post
    Αν καποιος εχει την εντυπωση(σε σημειο εμμονης)οτι μεταφερει τη σκεψη του,σημαινει οτι ειναι ψυχωτικός?
    εντυπωση ή να το πιστευεις? γιατι αμα το πιστευεις εισαι ...οχι οτι αμα εχεις την εντυπωση δεν εισαι....αλλα λεμε τωρα , κουβεντα να γινεται....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    απο οσο ξερω αυτο εντασσεται στις ψυχωσεις.. βεβαια ειδικος δεν ειμαι..

    αλλα αμα δεν εχεις αλλα συμπτωματα προσπαθησε μπας και ειναι απλως μια χαζη ιδεα σου.

    επισης κοψε το πολυ computer και την πνευματικη ενασχοληση για λιγο.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  4. #4
    Νάι, το να νομίζεις ότι μπορείς να μεταδίδεις την σκέψη σου είναι ψύχωση κ θα πρέπει να το αναφέρεις το γρηγορότερο δυνατόν στον γιατρό σου, έτσι ώστε να μπορέσετε να το αντιμετωπίσετε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Καταρχην ευχαριστω για τις απαντήσεις σας.
    Ξερω οτι ουσιαστικα είναι μια ηλίθια ιδεα,που μαζι με αλλες με ταλαιπωρει αρκετα τα τελευταια χρονια.Ομως οι αλλες δεν αποτελουν περιεχομενο ψυχωσης αλλα εμμονων.Και καπως ετσι νιωθω να λειτουργει κι αυτη.Μόνο που ισως εχω περισσοτερες αμφιβολιες για την ορθοτητα της σε σχεση με τις αλλες που ξερω οτι σιγουρα δεν στεκουν.Κι αυτο συμβαινει οταν βλεπω απο αλλους κινήσεις ή να λενε πραγματα που μοιαζουν να επιβεβαιωνουν αυτο που σκεφτομουνα.Και καπου εκει μπερδευομαι κ ανησυχω.Ξερω οτι πολλα απ αυτα ειναι συμπτωσεις κ συμβαινουν στην καθημερινη ζωη,καθως ολοι λιγο πολυ μοιαζουμε κ σκεφτομαστε παρομοια πολλες φορες.Ωρες,ωρες ομως αναρωτιεμαι μηπως δεν ειναι αυτο,απλα συμπτωση δλδ.Φοβαμαι πολυ γι αυτο,και δεν θελω να ισχυει με καμια δυναμη
    Ομως ρε παιδια,με την ιδια λογικη ολοι οσοι ασχολουνται εντατικα με παραψυχολογια,μεντιουμ κλπ(απ τα οποια τα περισσοτερα θεωρω γελοια,και δεν εχω ασχοληθει)ειναι ψυχωτικοι,σωστα?
    Η αλήθεια ειναι οτι παντα πιστευα στη δυναμη του μυαλου αλλα μεχρι εκει.
    Μετα που επαθα αυτο που επαθα μου κολλησε αυτη η ιδεα ;(

  6. #6
    δεν ξερω αν ειναι ψυχωση η εμμονη ιδεα.Συμφωνω με το μαους οτι αν ασχολεισαι πολυ με παραψυχολογια ,διαβαζεις τετοια θεματα συνεχως στο ιντερνετ και μετα τα σκεφτεσαι θα επρεπε να το διακοψεις.
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    οχι αυτο ειπα.οτι δεν ασχολιομουν με τετοια.Τα θεωρω τα περισσοτερα γελοια και το ξερω οτι στην παρουσα φαση μπορει να με κολλησουν περισσοτερο
    Απλως ρωτησα αν με την ιδια λογικη αυτοι που ασχολουνται με τετοια,ειναι ψυχωτικοι?
    Αυτο που ειπα για μενα ειναι οτι και πριν το προβλημα μου,παντα εδινα μεγαλη σημασια στο μυαλο.Οτι εχει μεγαλη δυναμη,οχι ομως κατ αυτον τον τροπο.
    Το ενστικτο και ολα αυτα που οντως υπαρχουν,και το οτι κανεις δεν μπορει να απαντησει με σιγουρια για το κατα πόσον ισχυουν ολα αυτα ή οχι,με κανει να μπερδευομαι ακομα περισσοτερο στο να ξεκαθαρίσω αν ειναι δυνατον να συμβαινει ή οχι.Κι αυτο το καθιστα ακομα ποιο δυσκολο σε μενα να καταλαβω με σιγουρια οτι οντως ειναι παραλογο,ωστε να το αποβαλλω καποια στιγμη.
    Το μονο που ξερω ειναι οτι με βασανιζει και ρωταω τις αποψεις σας μηπως καποιος πεταξει καποια ιδεα και καταλαβω ή βοηθηθω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183
    Quote Originally Posted by niah View Post
    Ομως ρε παιδια,με την ιδια λογικη ολοι οσοι ασχολουνται εντατικα με παραψυχολογια,μεντιουμ κλπ(απ τα οποια τα περισσοτερα θεωρω γελοια,και δεν εχω ασχοληθει)ειναι ψυχωτικοι,σωστα?(
    οχι.αυτοι νομιζω ειναι κομπογιανιτες, γι αυτο κ δεν τους χαπακωνουν.
    τωρα που το σκεφτηκα, αληθεια γιατι δεν τους κλεινουν σε καμια κλινικη αυτους?

  9. #9
    ναι ρε παιδια οντως,τα μεντιουμ και λοιποι δεν εχουν δηλαδη ψυχωσικες ιδεες?και εγω τωρα το σκεφτηκα και απορω...
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by olgaki82 View Post
    ναι ρε παιδια οντως,τα μεντιουμ και λοιποι δεν εχουν δηλαδη ψυχωσικες ιδεες?και εγω τωρα το σκεφτηκα και απορω...

    Καταρχάς, για να μπει η ετικέτα "ψύχωση" πρέπει να πληρούται μια βασική προϋπόθεση. Το άτομο να μην έχει "επίγνωση" ("insight") γι αυτό το "τρελό" πράγμα που πιστεύει. Δηλαδή, αν μας έλεγες "παιδιά! Αισθάνομαι τις σκέψεις μου να φεύγουν προς άλλα άτομα, είμαι ένας πομπός σκέψεων που δεν μπορώ να σβήσω και την δουλειά την κάνουν οι εξωγήινοι από πάνω" και σου λέγαμε “έλα ρε, μήπως είναι το μυαλό σου?” και απαντούσες “τι λες καλέ, οι εξωγήινοι είναι αφού το αισθάνομαι καθαρά και επικοινωνούν μαζί μου”, τότε ναι, θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι "ψύχωση". Από την στιγμή όμως που έχεις "μετάγνωση" του προβλήματός σου (γνώση για την γνώση σου) και αναρωτιέσαι γι αυτό το πράγμα, τότε δεν είναι ψύχωση αλλά νεύρωση. Πιο συγκεκριμένα ναι, φαίνεται να είναι μια ιδεοψυχαναγκαστική ιδέα που σε ταλαιπωρεί. Ίσως αυτό που έχεις, σε ένα άλλο άτομο με διαφορετικό βιολογικό και ψυχοκοινωνικό υπόστρωμα να εκδηλώνονταν σε ψύχωση. Όμως εσύ, από ότι φαίνεται, έχεις τα "στεγανά" και μπορείς να ξεχωρίσεις τι είναι αλήθεια και τι ψέμα. Καλό βέβαια θα ήταν να πας σε έναν ειδικό να το συζητήσεις αν σε προβληματίζει!


    Τώρα για τα μέντιουμ τύπου μιριαμ-τζόσουα well, lol, νομίζω ότι στις πιο πολλές περιπτώσεις μπορούν να "καταλάβουν ότι αυτό μπορεί να φέρει λεφτά" λολ. Στις λίγες περιπτώσεις που κάποιοι άνθρωποι αισθάνονται περίεργα πράγματα, ναι, αυτά τα "μέντιουμ" μπορεί να έχουν ένα "υπο-κλινικό" επίπεδο ψύχωσης που όμως δεν τους κάνει δυσλειτουργικούς στην καθημερινότητα τους. Είναι θέμα ποσότητας δηλαδή και όχι μόνο "η το χω η δεν το χω".

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Σ ευχαριστω Πετραν.
    Εχω επιγνωση οτι ειναι σχεδον παραλογο και το αναγνωριζω ως προβλημα.Ουτε θεωρω οτι εξωγηινοι ή κατι τετοιο με βαζουν να το κανω αυτο.
    Η εντυπωση μου ειναι οτι αυτο μεταφερεται σε κυμματα ας πουμε,με τον ιδιο τροπο που λενε οτι η αυρα καποιου επηρεαζει τους γυρω του.Οτι εχει να κανει δηλαδη με τα κυμματα που εκπεμπει ενας ανθρωπος.Αυτο το γεγονος μου δινει μια πιθανοτητα πραγματικοτητας σ αυτη την ιδεα μου.
    Θα ειχα πληρη επιγνωση οτι ειναι παραλογο αν δεν συνεβαιναν αυτα που λεω(καποιες φορες ο αλλος να κανει καποια κινηση ή να πει κατι που επιβεβαιωνει-ή ετσι μοιαζει- αυτο που σκεφτομαι).Ισως στην πραγματικοτητα να ειναι μια εντελώς ασχετη κινηση που εγω εχοντας αυτο τον φοβο θα συνδεσω.Εκει ειναι που φρικαρω και το ξαναπιστευω,κι ενω καταβαθος ξερω οτι δεν στεκει δεν καταφερνω να πείσω τον εαυτο μου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    ποσες φορες δεν σας εχει τυχει να σκεφτεστε κατι και να το πει ο αλλος?Η να πειτε κατι με καποιον αλλον ταυτοχρονα?.Ξερω οτι πολλες φορες ισως ειναι συμπτωση,ή απλως ταυτιση αποψεων απεναντι σ ενα γεγονός.Ομως αν δεν ειναι μοναχα αυτο?υπαρχει καποιος που μπορει να μας το επιβεβαιώσει?
    Για τετοια περιστατικα μιλαω
    και για αλλα μαλλον παραλογα(κινήσεις κλπ) που μπορει να τα συνδεω καθαρα λόγω της συγκεκριμενης φοβιας μου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    να σου πω εμενα τι μου συμβαινει σκεφτομαι εντονα τι θελω να μαθω απο τον αλλο προσπαθω και με τα λεγομενα μου να κατευθυνω τη συζητηση και 6 στισ 10 φορεσ μου λεει αυτο που θελω να μαθω κατι απλο μη φανταστεισ αν και ψυχωτικοσ δε θεωρω οτι διαβαζει τη σκεψη μου και μου απανταει απλα τυχαινει!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by niah View Post
    Σ ευχαριστω Πετραν.
    Εχω επιγνωση οτι ειναι σχεδον παραλογο και το αναγνωριζω ως προβλημα.Ουτε θεωρω οτι εξωγηινοι ή κατι τετοιο με βαζουν να το κανω αυτο.
    Η εντυπωση μου ειναι οτι αυτο μεταφερεται σε κυμματα ας πουμε,με τον ιδιο τροπο που λενε οτι η αυρα καποιου επηρεαζει τους γυρω του.Οτι εχει να κανει δηλαδη με τα κυμματα που εκπεμπει ενας ανθρωπος.Αυτο το γεγονος μου δινει μια πιθανοτητα πραγματικοτητας σ αυτη την ιδεα μου.
    Θα ειχα πληρη επιγνωση οτι ειναι παραλογο αν δεν συνεβαιναν αυτα που λεω(καποιες φορες ο αλλος να κανει καποια κινηση ή να πει κατι που επιβεβαιωνει-ή ετσι μοιαζει- αυτο που σκεφτομαι).Ισως στην πραγματικοτητα να ειναι μια εντελώς ασχετη κινηση που εγω εχοντας αυτο τον φοβο θα συνδεσω.Εκει ειναι που φρικαρω και το ξαναπιστευω,κι ενω καταβαθος ξερω οτι δεν στεκει δεν καταφερνω να πείσω τον εαυτο μου.


    Μου έχει τύχει πάρα πολλές φορές και σε μένα αυτό που λες (και σε πάρα πολλούς πιστεύω) και δεν το αποδείδω σε μεταφορά/εκπομπή σκέψης (αυτό είναι λίγο εχμ "too much" :p). Απλά αν γνωρίζεις τον άλλο και η συζήτηση πάει κάπου τότε είναι πάρα πολύ πιθανό να σκεφτείτε ταυτόχρονα το ίδιο πράγμα η και να πείτε ακριβώς την ίδια φράση, η να πει την φράση που θα έλεγες εσύ. Επίσης αν γνωρίζεις τον άλλο και προσέχεις πως εκφράζεται/σκέφτεται/συμπεριέφεραι μπορείς να προβλέπεις άνετα το τι θα πει/πως θα κουνήσει τα χέρια κλπ. Αυτό που λέει επίσης ο pad, ότι άθελα (η συνειδητά) κατευθύνεις την συζήτηση κάπου και ασυνείδητα η συνειδητά ξέρεις πως θα αντιδράσει/εκφραστεί/μιλήσει ο άλλος (ειδικά αν τον γνωρίζεις) Αν λες αυτά τότε είναι πάρα πολύ συχνά φαινόμενα, τίποτα μεταφυσικό σε αυτό.



    Αυτά τώρα με τις "αύρες" και τα "βιοκύματα" και όλα αυτά είναι λίγο...αμφιλεγόμενα :p

    Το θέμα όμως είναι ότι σε ενοχλεί αυτή η αμφιβολία. Γιατί δεν πας σε ένα ειδικό?

Similar Threads

  1. Η δύναμη της σκέψης και ο Θεός.
    By prasiniklosti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 29-11-2010, 03:04
  2. η δυναμη της σκεψης μας
    By selas-selas in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 29-09-2010, 19:55
  3. Υγιής τροπος σκέψης
    By anasia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 10-05-2006, 22:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •