ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΛΟΟΛ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    21

    ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΛΟΟΛ

    Γεια σας!!

    Εχω μια γνωστη που ειναι αλκοολικη
    .Εχει ασχημο παρελθον (χρηστρια ηρωινης-εχει απεξαρτηθει)

    Εχει τη θεληση να γλιτωσει και απο το αλκοολ(προσφατα το εξεφρασε η ιδια), για ενα λόγο παραπανω ! Πασχει απο ηπατιτιδα και το αλκοολ τησ καταστρεφει επιπλεον το συκωτι!
    Το κακο ειναι οτι τα οικονομικα ειναι πενιχρα! Γνωριζει καποιος απο εσας που θα μπορουσα να απευθυνθω?? Εαν υπαρχει κάποιου ειδους κρατικης πρόνοιας . δωρεαν???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Φίλη μου ειλικρινά σε θεωρώ αξιέπαινη που ασχολείσαι με το πρόβλημα της γνωστής σου.:)
    Περισσότερες πληροφορίες και βοήθεια μπορεί άμεσα να λάβει από τον ελληνικό φορέα για το θέμα αυτό ΑΝΩΝΥΜΟΙ ΑΛΚΟΟΛΙΚΟΙ - ΖΗΝΩΝΟΣ 4 / 3ος ΟΡΟΦΟΣ. ΤΗΛ 210-5220416 ΣΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ και πληροφορίες σχετικά με το έργο τους μπορείς να δεις στην ομώνυμη σελίδα τους www.aa-greece.gr

    Ειλικρινά σου εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα!!! Εάν είναι μικρή σε ηλικία είναι κρίμας να κρεμάσει τη ζωή της σε τόσο ανούσιες αποδράσεις , τη στιγμή που μπορεί να βρει ουσία και παρέες που θα της δώσουν έμπνευση και κίνητρα για νέα δημιουργικά ξεκινήματα!
    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!:)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    21
    Σε ευχαριστω πολυ Ολγα! Οι πληροφοριες σου μπορει να φανουν ιδιαιατερα χρησιμες!! Θα το ψαξω. Οσο για τη γνωστη μου προκειται για ενα οχι τοσο κοντινο μου προσωπο αλλα τα δικα της προσωπα ζητησανε τη βοηθεια μου γιατι η ενημερωση σχετικα με τετοια θεματα δεν ειναι και η καλυτερη στην Ελλαδα! Ελπιζω να τη βοηθησουμε γιατι ειναι ενα πολυ καλο παιδι και οπως ολα τα καλα και ευαισθητα παιδια την πατανε στη ζωη τους ! Μαλλον η ευαισθησια τους δεν αντεχει την πραγματικοτητα! Δεν ειναι και πολυ μικρη στην ηλικια , ειναι γυρω στα 40 αλλα εαν σκεφτεις οτι καταφερε να ξεφυγει απο τα ναρκωτικα με δικη της θεληση δε νομιζω οτι θα \"κολωσει\" στο αλκοολ, το οποιο εινΑΙ και τα απομειναρια απο την εξαρτηση της απο τα να ρκωτικα!! ΣΕ ευχαριστω πολυ και παλι!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    Originally posted by Kat14
    Γεια σας!!

    Εχω μια γνωστη που ειναι αλκοολικη
    .Εχει ασχημο παρελθον (χρηστρια ηρωινης-εχει απεξαρτηθει)

    Εχει τη θεληση να γλιτωσει και απο το αλκοολ(προσφατα το εξεφρασε η ιδια), για ενα λόγο παραπανω ! Πασχει απο ηπατιτιδα και το αλκοολ τησ καταστρεφει επιπλεον το συκωτι!
    Το κακο ειναι οτι τα οικονομικα ειναι πενιχρα! Γνωριζει καποιος απο εσας που θα μπορουσα να απευθυνθω?? Εαν υπαρχει κάποιου ειδους κρατικης πρόνοιας . δωρεαν???
    Ειμαι ο Θοδωρης και εχω φτιαξει ενα site poy mporeis na βρεισ τα παντα απο θεμα εξαρτησης - απεξαρτησης και οτι αλλες πληροφοριες θες..
    Σου προτεινω να μπεισ στο παρακατω λινκ που σου παραθετω με πληροφοριες για το προγραμμα οπου και εγω πηγαινω το οποιο ειναι η Δημοσια μοναδα Αεπξαρτησης 18 Ανω.
    Ευχομαι οτι καλυτερο!!!!!!
    http://clubs.pathfinder.gr/Apeksartisi18ANW__/288688
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Θεσαλλονικη
    Posts
    15
    O κοσμος ειναι ενας παραδεισος η μια κολαση εσυ αποφασιζεις που θα ζησεις

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Θεσαλλονικη
    Posts
    15
    Originally posted by olga_soul
    Φίλη μου ειλικρινά σε θεωρώ αξιέπαινη που ασχολείσαι με το πρόβλημα της γνωστής σου.:)
    Περισσότερες πληροφορίες και βοήθεια μπορεί άμεσα να λάβει από τον ελληνικό φορέα για το θέμα αυτό ΑΝΩΝΥΜΟΙ ΑΛΚΟΟΛΙΚΟΙ - ΖΗΝΩΝΟΣ 4 / 3ος ΟΡΟΦΟΣ. ΤΗΛ 210-5220416 ΣΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ και πληροφορίες σχετικά με το έργο τους μπορείς να δεις στην ομώνυμη σελίδα τους www.aa-greece.gr

    Ειλικρινά σου εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα!!! Εάν είναι μικρή σε ηλικία είναι κρίμας να κρεμάσει τη ζωή της σε τόσο ανούσιες αποδράσεις , τη στιγμή που μπορεί να βρει ουσία και παρέες που θα της δώσουν έμπνευση και κίνητρα για νέα δημιουργικά ξεκινήματα!
    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!:)
    Το καλυτερο απο πολλες αποψεις προγραμμα απεξαρτησης ειναι οι Α.Α. το συνηστο ανεπιφυλακτα με δεδομενη την οικονομικη κατασταση που αναφερεις μιας και στους Α.Α δεν υπαρχει αντιτιμο κι ολα ειναι δωρεαν.εχει σωσει πολλες ζωες σε οσους ηθελαν πραγματικα να κανουν κατι για το προβλημα τους

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    βρε παιδια αντιμετώπιζα παλαιότερα πρόβλημα εξάρτησης με το αλκοολ είχα πάει εκει στην ζήνωνος δεν μου αρεσε καθόλου αυτή η τυπική διαδικασία εκει μεσα
    τα ξεπέρασα μόνη μου μετά απο 1 χρονο αλλά βασικά κατάθλιψη με οδήγησε σε αυτό και βασικά ακόμα υποφέρω από κατάθλιψη

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Θεσαλλονικη
    Posts
    15
    Originally posted by mmaria
    βρε παιδια αντιμετώπιζα παλαιότερα πρόβλημα εξάρτησης με το αλκοολ είχα πάει εκει στην ζήνωνος δεν μου αρεσε καθόλου αυτή η τυπική διαδικασία εκει μεσα
    τα ξεπέρασα μόνη μου μετά απο 1 χρονο αλλά βασικά κατάθλιψη με οδήγησε σε αυτό και βασικά ακόμα υποφέρω από κατάθλιψη
    κι εγω την πρωτη φορα που ειχα παει δεν μου αρεσε καθολου το θεωρησα ολα πολυ ταχα μου και δηθεν και δεν ξαναπατησα για πολλα χρονια.Ομως μετα το περασμα μου απο διαφορα \"ευαγη ιδρυματα\" και κεντρα ξαναπηγα στην αρχη με επιφυλαξη και σιγα σιγα οταν αρχισα να καταλαβαινω το τι γινεται αρχισε να μου αρεσει.Αυτο που θελω να σου πω ειναι πως καμια φορα βιαζομαστε να βγαλουμε συμπερασματα η τα βγαζουμε εχοντας στη διαθεση μας ελλειπη στοιχεια.Επισης σαν ανθρωποι με το \"προβλημα\" η κριση μας συχνα μας ξεγελα και μας οδηγει σε εσφαλμενα συμπερασματα.Για να μπορεσεις να βοηθηθεις απο το συγκεκριμενο προγραμμα θα πρεπει να κανεις λιγη υπομονη στην αρχη αλλα μετα θα βιωσεις την ελευθερια απο τον ενεργο εθισμο και αυτο ειναι ανεκτιμητο.Κι εγω ηθελα λυση εδω και τωρα αλλα δεν ειναι ετσι, δεν δημιουργηθηκε το προβλημα σε μια μερα και δεν μπορει και να \"λυθει\" ετσι.Απλα πηγαινε και θα μου το θυμηθεις.Σου ευχομαι καλη επιτυχια σε οτι κι αν αποφασισεις να κανεις.Φιλικα....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    Συμφωνο με τον Σπυρακο...
    Γενικα οι ανθρωποι εχουμε την ταση να βγαζουμε συμπερασματα για κατι-καποιον πριν καλα τον -το γνωρισουμε απο μεσα......
    ποσομαλον εμεις που ειχαμε- εχουμε? την ταση της Εξαρτησης και το λεω αυτο διοτι..
    Συμφωνα με την ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΜΑΤΣΑ επιστιμονικα υπευθηνη Ψυχιατρος - Ψυχοθεραπευτρια- Ψυχολογος-Νευροβιολογος..
    και πανω απο ολα ΑΝΘΡΩΠΟς
    του Δημοσιου προγραμμαΤος Απεξαρτησης 18 ΑΝΩ..
    Συμφωνα με την Κ. ΜΑτσα λοιπον ο εξαρτημενος - Τοξικομανης -Πολυτοξικομανης ειναι ενας Ανθρωπος που δεν Ενηλικιοθηκε ποτε........
    Ειναι καλο λοιπον ναμην υποτιμουμε κατι πριν του δωσουμε μια ευκαιρια να γνωριστουμε.....
    Οτι κι αν ειναι αυτο που κατα βαθος γνωριζουμε οτι ειναι Δρομος προς το φως.......
    Οι πιο πολυ τοξικομνεις αν πας στην πλατεια και ρωτησεις Υποτιμουν οπιοδηποτε προγραμμα Απεξαρτησης...
    Εγω ημουν ενας απ αυτους
    Ομως περασα , μπηκα , βγηκα, τελειωσα .. Απεξαρτηθηκα ...στο καλυτερο για μενα προγραμμα Απεξαρτησης 18 ΑΝΩ..
    Το Α.Α( ανονυμοι Αλκοολικοι)
    οπως και το Ν.Α ( ΝΑρκωμανεις Αννυμοι) κανει Δουλεια και το λεω εκ πειρας αλλα και απο οσα εχω μαθει...
    Δουλευει φυσικα οταν το δουλευουμε.....
    Κανει δουλεια το καθε ΑΑ και το καθε Ν.Α αρκει να ειμαστε ανοιχτοι...... να παρουμε....
    ΚΑι να αφησουμε την υποτιμηση και την καχυποψια στην ακρη .......
    Με εκτιμηση Θοδωρης
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Θοδωρη, ειναι εξαιρετικα σημαντικο να λες την αποψη σου, μιας κ που εζησες τοσα πραγματα απο μεσα...

    Για την Κατερινα Μάτσα εχω ακουσει κ εγω να λεγονται τα ιδια ομορφα λογια κ απο άλλους πρωην χρηστες. Κ ειχα διαβάσει κ ενα βιβλιο της για την ολη προσπάθεια που γινεται μεσω του προγραμματος-πολυ κατατοπιστικο.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    4
    Γειά σας,
    Είμαι σύζυγος ανθρώπου εξαρτημένου από το αλκοόλ. Θέλω να μάθω από όποιον πέρασε αυτό το πρόβλημα τι είναι αυτό που είναι πιο δυνατό, η σωματική εξάρτηση ή η ψυχολογική διάθεση που επηρεάζουν? Ο σύζυγος μου δεν πίνει καθημερινά πλέον έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα στη δουλειά του και στην οικογένεια του στο παρελθόν, καταστάσεις δύσκολες. Φρόντισα να ενημερωθώ και να τον βοηθήσω όπως μπορώ γιατί αρνείται να δεχθεί ότι υπάρχει πρόβλημα για να ζητήσει βοήθεια αλλά η μεγάλη μου απορία είναι γιατί συνεχίζει έστω και σπάνια αφού ξέρει ότι υποφέρουμε όλοι? Επίσης υπάρχει περίπωση ο αλκοολισμός να είναι \"κληρονομικός\" αφού στην οικογένεια του υπάρχουν και άλλοι με το ίδιο πρόβλημα?

  12. #12
    Originally posted by ritsa
    Γειά σας,
    Είμαι σύζυγος ανθρώπου εξαρτημένου από το αλκοόλ. Θέλω να μάθω από όποιον πέρασε αυτό το πρόβλημα τι είναι αυτό που είναι πιο δυνατό, η σωματική εξάρτηση ή η ψυχολογική διάθεση που επηρεάζουν? Ο σύζυγος μου δεν πίνει καθημερινά πλέον έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα στη δουλειά του και στην οικογένεια του στο παρελθόν, καταστάσεις δύσκολες. Φρόντισα να ενημερωθώ και να τον βοηθήσω όπως μπορώ γιατί αρνείται να δεχθεί ότι υπάρχει πρόβλημα για να ζητήσει βοήθεια αλλά η μεγάλη μου απορία είναι γιατί συνεχίζει έστω και σπάνια αφού ξέρει ότι υποφέρουμε όλοι? Επίσης υπάρχει περίπωση ο αλκοολισμός να είναι \"κληρονομικός\" αφού στην οικογένεια του υπάρχουν και άλλοι με το ίδιο πρόβλημα?

    ρίτσα....καλώς ήρθες.......
    Μήπως να έκανες ένα δικό σου τόπικ, όπου θα εξέθετες καλύτερα και εκτενέστερα το πρόβλημα σου?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    4
    γειά σου θεοφανία,
    τι εννοείς δικό μου τόπικ? είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ αυτό το site και ψάχνομαι ακόμη.

  14. #14
    οκ, καταλαβαίνω....
    Εννοούσα δικό σου θέμα, μιας και ζήτησες βοήθεια....
    Αν σου είναι δύσκολο, άστο.
    Θες να μας πεις πόσο καιρό συμβαίνει αυτό, πόσο περίπου χρονών είναι, αν κάνει κατάχρηση ή εσύ πιστεύεις πως κάνει και ότι τέλος πάντων πιστεύεις πως θα βοηθούσε να καταλάβουμε περισσότερα χωρίς φυσικά να εκτεθείς?
    Από τα λίγα που έγραψες, εγώ τουλάχιστον δεν βλέπω να είναι αλκοολικός ο άνθρωπος.
    Οι αλκοολικοί πίνουν από το πρωί μέχρι το βράδυ και κάθε μέρα, γιατί πια έχουν αρρωστήσει και δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς.......

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    4
    όχι, θεοφανία απ΄ ότι έχω διαβάσει και ο αλκοολισμός έχει στάδια. Πίνει αρκετά χρόνια με μεγάλες διακοπές πλήρους αποχής. Πάντα βρίσκει παρέες που πίνουν και κολλάει. Τα πρώτα χρόνια αντιδρούσα κι εγώ λάθος αλλά μετά άλλαξα συμπεριφορά αφού ενημερώθηκα. Τι να περιγράψω απ΄όλα! Αυτό που με ενοχλεί πιο πολύ απ΄όλα είναι ότι του έχουν πεί τα παιδιά μας τα συναισθήματα τους και συνεχίζει. ΄Εχω μια κόρη 19 χρονών που τη λατρεύει γιατί την πληγώνει έτσι?

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •