Μπορούν να αλλοιωθούν οι μνήμες συνειδητά;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    1

    Μπορούν να αλλοιωθούν οι μνήμες συνειδητά;

    Γεια σας! Είμαι η Άννα.

    Οι μνήμες αποτελούν τη προσωπικότητά μας. Αν χάνονταν ή αν άλλαζαν τι θα συνέβαινε άραγε;

    Λέτε είναι δυνατόν να επηρεαστούν ή να αλλοιωθούν οι μνήμες του παρελθόντος;

    Τώρα τελευταία μου ήρθε η παρακάτω ψυχαναγκαστική ιδέα.

    Φοβάμαι ότι μπορεί να αλλοιωθεί η μνήμη μου. Σκέφτομαι ένα γεγονός ή μια εικόνα του παρελθόντος και την “αλλάζω” νοητικά στη φαντασία μου.

    Για παράδειγμα ένας που ήταν εχθρός, αλλάζω την εικόνα του σε φίλος, προσθέτοντας με τη φαντασία μου ψεύτικες εικόνες και δεδομένα ότι είμαστε φίλοι.

    Ή πχ θυμάμαι για παράδειγμα τυχαίες εικόνες κάποιου δωματίου για παράδειγμα και τις αλλάζω με το να αλλοιώσω τη πληροφορία ότι ο τοίχος για παράδειγμα του δωματίου είχε άλλο χρώμα από ότι κανονικά, ή προσθέτω τη πληροφορία ότι είχε κάτι κρεμασμένο στο δωμάτιο.

    Βέβαια για να λέμε την αλήθεια δε συνέβη μέχρις στιγμής κάποια αλλαγή στις μνήμες μου ώστε να φθάσω να μη ξεχωρίζω την φανταστική αλλαγή που έκανα.

    Αλλά αν κάποιος έκανε τη παραπάνω διαδικασία καθημερινά λέτε υπάρχει περίπτωση να του γίνει πλύση εγκεφάλου και αλλαχθούν οριστικά οι μνήμες του;

    Θα μπορούσε να παρομοιαστεί αυτή η διαδικασία με τη τροποποίηση ενός αρχείου του υπολογιστή, δηλαδή να πάρεις ένα αρχείο και να προσθέσεις μια γραμμή κώδικα ακόμα, ή να αλλάξεις μερικές εντολές σε μια γραμμή, άρα αλλοιώνεις τη αρχική πληροφορία-μνήμη του σκληρού δίσκου!

    Άραγε μπορούν να αλλοιωθούν οι μνήμες συνειδητά;
    Last edited by AnnaKalamaria; 12-05-2011 at 18:26.

  2. #2
    Δεν νομιζω οτι ειναι δυνατο να συμβει αυτο που λες.Μου θυμιζει εκεινο το χαπι που δειχνανε καποτε στις ειδησεις, το οποιο θα ειχε την ιδιοτητα να σβηνει ολες τις κακες μας αναμνησεις..Και αν σβηναμε τις μνημες μας ποιοι θα ειμασταν αραγε?Παντως οχι εμεις...
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by AnnaKalamaria View Post
    Γεια σας! Είμαι η Άννα.

    Οι μνήμες αποτελούν τη προσωπικότητά μας. Αν χάνονταν ή αν άλλαζαν τι θα συνέβαινε άραγε;

    Λέτε είναι δυνατόν να επηρεαστούν ή να αλλοιωθούν οι μνήμες του παρελθόντος;

    Τώρα τελευταία μου ήρθε η παρακάτω ψυχαναγκαστική ιδέα.

    Φοβάμαι ότι μπορεί να αλλοιωθεί η μνήμη μου. Σκέφτομαι ένα γεγονός ή μια εικόνα του παρελθόντος και την “αλλάζω” νοητικά στη φαντασία μου.

    Για παράδειγμα ένας που ήταν εχθρός, αλλάζω την εικόνα του σε φίλος, προσθέτοντας με τη φαντασία μου ψεύτικες εικόνες και δεδομένα ότι είμαστε φίλοι.

    Ή πχ θυμάμαι για παράδειγμα τυχαίες εικόνες κάποιου δωματίου για παράδειγμα και τις αλλάζω με το να αλλοιώσω τη πληροφορία ότι ο τοίχος για παράδειγμα του δωματίου είχε άλλο χρώμα από ότι κανονικά, ή προσθέτω τη πληροφορία ότι είχε κάτι κρεμασμένο στο δωμάτιο.

    Βέβαια για να λέμε την αλήθεια δε συνέβη μέχρις στιγμής κάποια αλλαγή στις μνήμες μου ώστε να φθάσω να μη ξεχωρίζω την φανταστική αλλαγή που έκανα.

    Αλλά αν κάποιος έκανε τη παραπάνω διαδικασία καθημερινά λέτε υπάρχει περίπτωση να του γίνει πλύση εγκεφάλου και αλλαχθούν οριστικά οι μνήμες του;

    Θα μπορούσε να παρομοιαστεί αυτή η διαδικασία με τη τροποποίηση ενός αρχείου του υπολογιστή, δηλαδή να πάρεις ένα αρχείο και να προσθέσεις μια γραμμή κώδικα ακόμα, ή να αλλάξεις μερικές εντολές σε μια γραμμή, άρα αλλοιώνεις τη αρχική πληροφορία-μνήμη του σκληρού δίσκου!

    Άραγε μπορούν να αλλοιωθούν οι μνήμες συνειδητά;


    Ενδιαφέρον ερώτημα, αλλά μάλλον όχι καλό αν σου έχει κολλήσει ιδεοψυχαναγκαστικά λολ. Γιατί σου κόλλησε? Το φοβάσαι? Μην αλλάξεις εσύ? Η προσωπικότητα σου? Δεν πειράζει, έτσι και αλλιώς όλοι αλλάζουμε με τον καιρό, δεν νομίζω κανείς να είναι ίδιος στα 4, στα 7, στα 15, στα 22, στα 32, στα 50 και στα 70. Αλλάζουμε ασχέτως αν δεν το καταλαβαίνουμε.


    Τώρα αυτό που είπες για την μνήμη είναι τεράστια κουβέντα. Καταρχάς σύμφωνα με την ψυχολογία η μνήμη δεν είναι "μία", υπάρχει η μνήμη δεξιοτήτων (π.χ. ποδήλατο) που είναι "αντανακλαστική/αυτόματη/ασυνείδητη" και είναι πολύ δύσκολο να ξε-μαθευτεί η να αλλάξει (άπαξ και μαθευτεί), η μνήμη γνώσεων (π.χ. το λονδίνο είναι στην Αγγλία, 1+1=2 κλπ.) που αυτή είναι επιρρεπής στην λήθη ανάλογα με πάρα πολλούς παράγοντες, (π.χ. πόσο σημαντικό είναι αυτό που έμαθες, πόσες φορές έγινε επανάληψη, αν αφομοιώθηκε σε προηγούμενες πλούσιες γνώσεις η όχι κλπ.) και τέλος είναι η μνήμη βιωμάτων δηλαδή το που ήσουν και τι έκανες χθες, προχθές, τον προηγούμενο χρόνο, όταν ήσουν 12 χρονών κλπ.

    Η προσωπικότητα μας παραδόξως, σχετίζεται πιο πολύ κυρίως με την αντανακλαστική-και δύσκολο-να-ξεμαθευτεί- μνήμη δεξιοτήτων όσο και αν ακούγεται κουφό. Γελάμε με πράγματα που μας κάνουν να γελάμε χωρίς να ξέρουμε γιατί, είμαστε εξωστρεφείς η είμαστε εσωστρεφείς ασυνείδητα, χωρίς να ξέρουμε τον λόγο, είμαστε ανοιχτοί η κλειστοί με ανθρώπους και όλα αυτά γίνονται αυτόματα, ασυνείδητα, μηχανικά. Όλες αυτές οι αντιδράσεις μας λοιπόν είναι αντανακλαστικές, ασυνείδητες και μηχανικές, έχουν αποκτηθεί κατά την ανάπτυξη μας και αλλάζουν με πολύ αργούς ρυθμούς σε σχέση π.χ. με τις μνήμες γνώσεων (θυμάται κανείς τα μαθηματικά δευτέρας λυκείου? λολ) η τις μνήμες βιωμάτων π.χ. για το τι φάγαμε πριν 6 μέρες.



    Γι αυτό και σε ασθένειες όπως η Alzheimer, η προσωπικότητα είναι από τα "τελευταία" που “φεύγουν”. Μπορεί η γιαγιά με αρχικό η και μέτριο alzheimer να μην θυμάται τι έκανε πριν 1 ώρα, πριν 1 μέρα η πριν 1 μήνα, όμως μπορεί να γελάσει με το ίδιο αστείο που θα γελούσε πάντα, να συνεχίσει να πιστεύει τα ίδια πολιτικά πράγματα καθώς και να καθίσει να δει την αγαπημένη της απογευματινή σαπουνόπερα όπως έκανε πάντα (ασχέτως αν δεν θα την θυμάται μετά!). Έρευνες που έχουν γίνει, έχουν δείξει ότι ένα άτομο με alzheimer μπορεί να βελτιωθεί σημαντικά σε διάφορες δεξιότητες χωρίς να θυμάται τα επεισόδια που έμαθε αυτές τις δεξιότητες. Επίσης ένα άτομο με alzheimer η άλλα είδη παρόμοιας αμνησίας (άνοιας) μπορεί να αποκτά καινούργιες συναισθηματικές αντιδράσεις χωρίς να θυμάται πως, πότε και γιατί τις απέκτησε. Σε ένα κλασικό γεγονός, ένας Γάλλος νευροψυχίατρος έκανε χειραψία έχοντας στην παλάμη του μια μικρή καρφίτσα με μια γυναίκα που έπασχε από άνοια και η γυναίκα πονώντας τράβηξε το χέρι της. Όταν ο συγκεκριμένος γιατρός της ξανα-έδωσε το χέρι του για χειραψία, η γυναίκα αρνήθηκε να κάνει την χειραψία χωρίς να ξέρει η να θυμάται γιατί. Επίσης οι ανοικοί θυμούνται τις πρώιμες μνήμες αλλά όχι τις πρόσφατες. Η "μνήμη" της προσωπικότητας και οι παλιότερες αναμνήσεις μας λοιπόν είναι αρκετά δύσκολο να αλλάξουν. Γι αυτό και πολλά ψυχολογικά προβλήματα είναι επίσης πολύ δύσκολο να αλλάξουν! Αν οι άνθρωποι έχουν "μάθει" να σκέπτονται και να αισθάνονται κάποια πράγματα με υπερβολικό/δυσλειτουργικό τρόπο δεν είναι εύκολο να τα "ξεμάθουν", με τον ίδιο τρόπο ακριβώς τρόπο που δεν είναι εύκολο να ξεμάθεις το ποδήλατο.


    Οπότε, όχι, η «μνήμη της προσωπικότητας» δεν είναι εύκολο να αλλάξει. :P
    Last edited by PETRAN; 12-05-2011 at 22:11.

Similar Threads

  1. Που μπορούν να δουλέψουν οι αγοραφοβικοί??
    By maria198 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 42
    Last Post: 15-02-2015, 15:21
  2. Replies: 18
    Last Post: 17-05-2011, 00:33
  3. Replies: 0
    Last Post: 23-09-2010, 21:25
  4. Πως τα σαιτ γνωριμιων μπορουν να βελτιωσουν την ζωη μας?
    By πανος12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 09-08-2009, 14:34
  5. ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ?!!
    By NATNIK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 18-07-2006, 16:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •