ΙΔΨ;!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: ΙΔΨ;!

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605

    ΙΔΨ;!

    Αρχικα να πω οτι ειμαι πολυ τσαπατσουλα!!
    Αλλα,ας δωσω καποια παραδειγματα απο τις παραξενιες μου! Ως σκεπασματα στο κρεβατι μου εχω μια κουβερτα κ ενα παπλωμα.δεν με νοιαζει πως θα ειναι ολη μερα,αλλα οταν ξαπλωνω πρεπει οπωσδηποτε η κουβερτα και το παπλωμα να ειναι τελεια ευθυγραμμισμενα στο πανω μερος.ακομη,δεν προκειται να κοιμηθω αν το κρεβατι δν ειναι τελεια ισιο στη θεση που ειναι παντα.οταν ξαπλωνω δεν επιτρεπω στον εαυτο μου να βγαλει ουτε ενα δαχτυλακι μου απο το κρεβατι.το μαξιλαρι δεν πρεπει να ειναι πολυ κοντα με το πανω μερος του κρεβατιου! Αν μου πει η αδερφη μου η η μαμα μου,η οποιοσδηποτε καληνυχτα,ακομα κι αν ειμαι μισοκοιμησμενη δεν γινεται να μην απαντησω.με βασανιζει! Κανω και αλλα τετοια,που τωρα δεν μου ερχονται.
    Ειναι ΙΔΨ;!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    19
    Ε όχι ντε!!! Ένας μικρός καταναγκασμός είναι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Ε,δηλαδη τιποτα το ιδιαιτερο;!
    Μπορει να υπαρχει καποιος λογος που "βασανιζομαι" αν δεν τα κανω αυτα;!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Ο συνηθης λογος των ψυχαναγκασμων και φοβιων, ειναι το ΑΓΧΟΣ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    μπορεί, αν και σχεδόν σίγουρα δεν τα κάνω από άγχος.πάντως δεν με πειράζει...απλώς πάνω σε μια συζήτηση που είχα μου είπαν ότι δεν είναι κι ότι πιο φυσιολογικό.
    αφύσικο και στα μούτρα τους...που λέει και μια φίλη μου!(ευγενικός τρόπος για να πούμε "χεστ..αμε" ;)

  6. #6
    εκτός από αυτό με το κρεββάτι, σου συμβαίνουν και άλλα παρόμοια περιστατικά;
    γιάννης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Νηπενθές άκου. Εγώ όταν ήμουν μικρή 10 - 12 χρονών (τότε δεν ήξερα τι θα πει ψυχαναγκασμός) όταν έπεφτα για ύπνο με τις αδερφές μου τους τρέλαινα στις καληνύχτες!
    Τους έλεγα καληνύχτα για κανένα τέταρτο συνέχεια μιλάμε! Αυτές μου φώναζαν και έκλειναν τα αυτιά τους (φυσικό)!! Κάποια στιγμή μεγαλώνοντας το ξεπέρασα.
    Τώρα πριν να κοιμηθώ ελέγχω τουλάχιστον 20 φορές τη εξώπορτα αν είναι κλειδωμένη και μάλιστα σηκώνομαι απο το κρεββάτι κι ας την είχα ελέγξει πριν απο λίγα δευτερόλεπτα!
    Το ίδιο κάνω με το θερμοσίφωνο, βρύσες, κτλ......
    Είναι πολύ κουραστικό! Αλλά κάτι με αναγκάζει να το κάνω! Το τελευταίο διάστημα έχει μειωθεί κάπως!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    αυτό με τις καληνύχτες το έκανε και η αδερφή μου όταν ήταν μικρή.

    τα περισσότερα που μου συμβαίνουν είναι στο κρεβάτι,αλλά έχω και 2-3 άλλα. π.χ. τα βιβλία στην τσάντα μου τα βάζω πάντα κατά μέγεθος...αν τύχει να πω σε κάποιον "βάλε αυτό το βιβλίο στην τσάντα μου" και το βάλει όπου να ναι, θα το βγάλω,θα το στοιχίσω με τα υπόλοιπα να δω τι μέγεθος έχει και μετά θα το βάλω στη σωστή θέση. ή με τις φόρμες και τις πυτζάμες,θέλω πάντα οι ραφές να είναι ακριβώς στη μέση του σώματος!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αν δεν τα βάλεις συμμετρικά και με τη σειρά πού θέλεις σκέφτεσαι πως κάτι κακό μπορεί να συμβεί σε κάποιο άτομο που αγαπάς ας πούμε? Ή γενικά όταν όλα αυτά που ανέφερες είναι όπως ακριβώς θέλεις, με κάποιον τρόπο προστατεύεσαι εσύ ή κάποιος άλλος? Πότε άρχισες να παρατηρείς τις κινήσεις σου αυτές?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Παντα ηξερα οτι τα κανω...απλως δεν μου φαινονταν και τοσο περιεργα...δεν νιωθω οτι θα συμβει κατι κακο...απλως βασανιζομαι αν δεν τα κανω!!:S

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Μοιάζει για ΙΔΨ με εμμονή στη συμμετρία πάντως. Αλλά δεν είμαι ειδική οπότε. Και δε θα σου προτείνω πήγαινε να δεις έναν ψυχίατρο, γιατί εδώ δεν τολμάς να πεις πως θέλεις να πας σε ψυχολόγο.:P
    Είναι προσπάθεια ελέγχου λόγω άγχους όπως σου είπε και η φίλτατη κάρι. Με αυτόν τον τρόπο προσπαθείς να το διαχειριστείς. Ίσως κάποιες ανασφάλειες να σε έχουν οδηγήσει στο να φέρνεις με διάφορους τρόπους "τάξη", μετατοπίζοντας έτσι την ανάγκη ελέγχου καταστάσεων που σου φαίνονται ανεξέλεγκτες, αβέβαιες, δίχως σιγουριά, σε κάποια πράγματα που μπορείς να διαπιστώσεις ότι είναι έτσι ακριβώς όπως εσύ τα θες. Όσο να το κάνεις, ευκολότερα ελέγχει κάποιος τη πυτζάμα, τα βιβλία, ή το μαξιλάρι από συμπεριφορές ανθρώπων κτλ.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    2
    πως βαζετε θεματα εδω να βαλω και εγω ρε παιδια?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by geo9534 View Post
    πως βαζετε θεματα εδω να βαλω και εγω ρε παιδια?
    Πηγαινεις στο φορουμ που σε ενδιαφερει (πχ στην προκειμενη περιπτωση "Ιδεοψυχαναγκαστικη Διαταραχη") κ κατω κατω αριστερα θα βρεις ενα μπλε κουτακι που γραφει "Δημοσιευση Νεου Θεματος" το πατας βαζεις τιτλο κ γραφεις το τι σε απασχολει !!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Μα αυτο ειναι το θεμα...δν θελω σε ολα τα πραγματα ταξη και συμμετρια...μονο σ αυτα που εγραψα!! Π.χ.το δωματιο,η ντουλαπα μου,ειναι ολα ακαταστατα!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Εγω παλι δεν μπορω να εχω τα πραγματα μου σε πληρη ταξη κ να τα εχω συμμαζεμενα...δεν μπορω...πληρης ακαταστασια επικρατει στο δωματιο μου κ ενα χαος....αν τα δω συμμαζεμενα με πιανει σπαστικο γελιο...

    νηπενθες κατι σαν αυτο που γραφεις ειχα οταν πηγαινα ακομη σχολειο...κ το ειχα συνδυασει με την αποδοση μου κατα ενα περιεργο τροπο...δεν ξερω αν ηταν ψυχαναγκασμος αλλα ευτυχως μου περασε....δηλαδη πχ εβαζα τα βιβλια στο ραφι με την ιδια σειρα κ κατα μεγεθος, αν τα αλλαζα σειρα πιστευα οτι την αλλη μερα δεν θα γραψω καλα κ κατι τετοια...η οτι κατι κακο θα γινει....κ η σκεψη αυτη με ταλαιπωρουσε ολη την ημερα....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •