πως γινεται να ειμαστε καλα εφοσον γυρω μας υπάρχει τόση μιζερια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700

    πως γινεται να ειμαστε καλα εφοσον γυρω μας υπάρχει τόση μιζερια?

    Ελλάδα 2011,


    Τιποτα δεν παει καλα, ακρίβεια, ανεργια, απωλησεις, χαμηλοι μισθοι, περικοπες στις συνταξεις, φοροι στα τσιγαρα στη βενζινη παντου περικοπες στις εξόδους μας, στη διασκεδαση, στο σουπερ μαρκετ και τα προγνωστικα τα χειροτερα..και οι σχεσεις των αθρωπων σκατα, ατομικιστικη κοινωνια ο καθενας την παρτι του ασε που ολοι κλαινε ειναι μιζεροι, μες την καταθλιψη...τι κανουμε μεσα σαυτο το χαλι τα παραβλεπουμε , πολυ δυσκολο οταν το συστημα νοσει και μας επηρεαζει περισσοτερο απο το οτιδηποτε, ποιοι εχουν ονειρα πλεον? σε τι μπορουμε να ελπιζουμε οταν ολοι λενε πως τα χειροτερα ερχονται?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Quote Originally Posted by elirene View Post
    Ελλάδα 2011,


    Τιποτα δεν παει καλα, ακρίβεια, ανεργια, απωλησεις, χαμηλοι μισθοι, περικοπες στις συνταξεις, φοροι στα τσιγαρα στη βενζινη παντου περικοπες στις εξόδους μας, στη διασκεδαση, στο σουπερ μαρκετ και τα προγνωστικα τα χειροτερα..και οι σχεσεις των αθρωπων σκατα, ατομικιστικη κοινωνια ο καθενας την παρτι του ασε που ολοι κλαινε ειναι μιζεροι, μες την καταθλιψη...τι κανουμε μεσα σαυτο το χαλι τα παραβλεπουμε , πολυ δυσκολο οταν το συστημα νοσει και μας επηρεαζει περισσοτερο απο το οτιδηποτε, ποιοι εχουν ονειρα πλεον? σε τι μπορουμε να ελπιζουμε οταν ολοι λενε πως τα χειροτερα ερχονται?
    Bρησκομαστε σε μια τρομερη φαση η Ελλαδα ευχομαι να γινει κατι να αλλαξει αυτο!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    απ'τη πρωτη μερα που μπηκα εδω μεσα αυτο το πραμα λεω. πως περιμενουν να ειμαι κι εγω καλα και χαρουμενος και θετικος, οταν γυρω μου υπαρχει τοση παρακμη, τετοια καταντια, μιζερια, χαλια μαυρα! σα να ζουν στο κοσμο τους οι αλλοι και δε νιωθουν ή βγαζουν εναν ψευτικο χαζοχαρουμενο εαυτο επιτηδες για να γινουν αρεστοι κι ευχαριστοι. το περιβαλλον ομως μας επηρεαζει ΑΜΕΣΑ, οσο κι αν θελεις να δειξεις αρεστος κι ευχαριστος, οταν υπαρχουν τοσα προβληματα και δυστυχια τριγυρω, ειναι λογικο να σε επηρεαζουν αρνητικα ακομα κι αν δε θελεις να το δειξεις. μεσα μας ολοι υποφερουμε. για μενα η κατασταση στην Ελλαδα μονο χειροτερη θα γινει, γιαυτο οσοι μπορουν καλυτερα να φυγουν απο εδω. κι εγω αυτο σχεδιαζω, να μεινω μονιμα στο εξωτερικο.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Είναι αλήθεια ότι οι συγκυρίες είναι άσχημες και ίσως πιο επιβαρυντικές για όλους εμάς τους "ψυχικά ευαίσθητους"...
    Αν και εργάζομαι, η κατάσταση με έχει επηρεάσει αρνητικά μιας και κινούμαι μέσα σε όλο αυτό, αλληλεπιδρώ με άνεργους, με ανθρώπους που χρωστάνε σε τράπεζες, που βιώνουν την καθημερινότητα τους ως ένα αδιέξοδο. Είναι αφελές να πιστεύει κάποιος ότι το τσουνάμι θα τον αφήσει ανέγγιχτο, λόγω του ότι βρίσκεται σε λίγο καλύτερη μοίρα από τον διπλανό του...
    Προσπαθώ μέσα σε αυτή τη δύσκολη φάση να επικεντρωθώ στις σχέσεις. Να φροντίσω τις ήδη υπάρχουσες και να δημιουργήσω τις προϋποθέσεις για νέες. Έχω την εντύπωση ότι αν μικρύνουμε έστω και λίγο τις μεταξύ μας αποστάσεις, αν μη τι άλλο θα αντιληφθούμε ότι δεν είμαστε μόνοι...
    Μικρές παρεμβάσεις είναι δυνατόν να λειτουργήσουν ιαματικά... προσπαθώ να έρχομαι σε επαφή, να ακούω τον άλλο όσο το δυνατόν περισσότερο, να μοιράζομαι τα συναισθήματα μου, να ανοίγω την ψυχή μου με όσο το δυνατόν λιγότερους ενδοιασμούς, να χαμογελάσω λίγο παραπάνω, να νιώσω λίγο πιο συντροφικά... Δεν το καταφέρνω πάντα, αλλά προσπαθώ να θυμάμαι ότι θα υπάρχουν και άλλες ευκαιρίες...
    Αν δουλεύει; Δουλεύει αλλά θέλει κόπο και χρόνο... Δεν είναι κάτι μαγικό, το χάπι που θα μας μεταμορφώσει άμεσα.
    Αισθάνομαι ότι καθαρίζει λίγο την ψυχή και μου δίνει (έστω μια μικρή) ώθηση για το λίγο πιο πέρα, για μια ανάσα για τη συνέχεια...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    οποτε ενωθειτε για μια καλυτερη ψυχικα Ελλαδα..

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Quote Originally Posted by elirene View Post
    οποτε ενωθειτε για μια καλυτερη ψυχικα Ελλαδα..
    Κάπως έτσι...

    Η "προσέγγιση" (σε οποιοδήποτε επίπεδο σχέσεων) ίσως να είναι μια καλή αρχή για να "καλωσορίσουμε" τα όσα νιώθουμε και σε ένα επόμενο επίπεδο, ποιος ξέρει, μπορεί να να δράσουμε, φτάνοντας σιγά - σιγά στην αποφόρτιση...

    Ας "ενωθούμε" λοιπόν...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by elirene View Post
    Ελλάδα 2011,


    Τιποτα δεν παει καλα, ακρίβεια, ανεργια, απωλησεις, χαμηλοι μισθοι, περικοπες στις συνταξεις, φοροι στα τσιγαρα στη βενζινη παντου περικοπες στις εξόδους μας, στη διασκεδαση, στο σουπερ μαρκετ και τα προγνωστικα τα χειροτερα..και οι σχεσεις των αθρωπων σκατα, ατομικιστικη κοινωνια ο καθενας την παρτι του ασε που ολοι κλαινε ειναι μιζεροι, μες την καταθλιψη...τι κανουμε μεσα σαυτο το χαλι τα παραβλεπουμε , πολυ δυσκολο οταν το συστημα νοσει και μας επηρεαζει περισσοτερο απο το οτιδηποτε, ποιοι εχουν ονειρα πλεον? σε τι μπορουμε να ελπιζουμε οταν ολοι λενε πως τα χειροτερα ερχονται?
    Ο καθένας μας ζει στον δικό του μικρόκοσμο.Όταν ο μικρόκοσμος κάποιου του προσφέρει αυτά που τον ικανοποιούν(δουλειά,καλές διαπροσωπικές σχέσεις)τότε ακόμα κι αν γύρω του διαλύονται τα πάντα αυτός δε θα πάρει χαμπάρι.Αν και ο δικός του μικρόκοσμος είναι σκ..α,τότε θα τα βλέπει όλα σκ..α.

  8. #8
    οι θετικοι ανθρωποι και αυτοι μου μαχονται βλεπουν ενα φως στο τουνελ..δεν τους παρνει απο κατω η γενικη κατασταση.εγω παντως ακομh και οταν πηγαιναν ολα καλα στην ελλαδα δεν ενιωθα καλα ψυχολογικα.μη τα συγχεουμε ως δικαιολογια.Mη σου πω οτι αισθανομαι μια ψευτικη ανακουφιση που τους βλεπω ολους σκατα..Σκεψου ομως αν αυριο πχ λεγανε οτι η ελλαδα ειναι οκ σε ολα?Θα επρεπε να ησουν και εσυ..
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Η οικονομική κρίση που μπορεί να είναι και τεχνητή κατά πολλούς δεν θα μας επηρέαζε καθόλου αν μέσα μας αισθανόμασταν καλά. Αλλά πως να αισθανόμαστε μέσα σ' έναν κόσμο που διακατέχεται από άκρατο ατομισμό και συμφεροντολογία;;; Αυτό νομίζω πως είναι το πραγματικό πρόβλημα, οι ανθρώπινες σχέσεις και το πως έχουν καταντήσει. Υπάρχει πολλή μοναξιά εκεί έξω και δυστυχώς το επιβεβαιώνω μπαίνοντας σ' αυτό το forum. Και 'γω αισθάνομαι μια μικρή παρηγορία βλέποντας αυτήν την κατάσταση και πολλές φορές ταυτίζομαι με τα προβλήματα της χώρας. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να φροντίζουμε την χώρα μας σαν να ήταν ο εαυτός μας.

Similar Threads

  1. ελεγεία στη θλιψη-γυρω γυρω απο μια σπειρα
    By 3wtiko in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 31-12-2010, 15:47
  2. Μιζέρια
    By mstrouf in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 03-06-2010, 15:21
  3. μιζερια
    By manic in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 19-05-2010, 11:43
  4. Τόση μοναξιά...
    By valentini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 30-03-2009, 00:52
  5. Ειμαστε καλα?
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 16-01-2009, 19:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •