Aυτό που με άλλαξε για πάντα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 38
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Δανάη μου, αν μπουρούσε ο καθένας να ξέρει οτιδήποτε για οποιονδήποτε θα διαλύονταν όλος ο κοινωνικός ιστός.

    Σόνια αν αγαπάς την αδελφή σου πρέπει να το θάψεις βαθιά μέσα σου...
    Πέρα απο το συγκεκριμένο γεγονός υπάρχουν και άλλα πράγματα που σε πειράζουν στον εν λόγω τύπο?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Μιχάλη μου η αλήθεια πρέπει να λέγεται όποιο κόστος και να έχει.....Αλλιώς η χρόνια επικάλυψη άσχημων βιωμάτων και καταστάσεων μπορεί να προκαλέσει χειρότερες μελλοντικές ηφαιστιακές αντιδράσεις δημιουργώντας ποιό πολλά ψυχολογικά θύματα...... Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα με τη θέση της Δανάης.....

    Σόνια μου η όλη φάση σίγουρα είναι χοντρή!!!! Μια βιντεοκάμερα δεν υπερτερεί από την δική σας ανάλυση της περίστασης εάν και εφόσων η αδελφή σου είναι δεμένη μαζί σας και εμπιστεύεται απροκατάλυπτα τα λεγόμενά σας.

    Ότι θα πληγωθεί είναι βέβαιο.....μην λέμε βλακείες......αλλά καλύτερα πιστεύω ότι είναι να μην της έρθει κατακούτελα από ένα απότομο σεξουαλικό ξέσπασμα του αγοριού της σε κάποιαν άλλη, το οποίο θα το μάθει ξαφνικά....


    Πρέπει να ξέρει το ιστορικό της δράσης του......όσο κολλημένη και αν είναι με τον τύπο.........

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    12
    Γεια σε όλους!
    Danay το θέμα που έθιξες για το παιδί που μπορεί να έρθει αργότερα με βάζει κι εμένα σε σκέψεις.Αν μείνει έγκυος η αδερφή μου μετά σίγουρα δεν πρόκειται να της το πω,γιατί θα πρέπει να σκεφτώ και εκείνη,αλλά και το παιδί που δεν φταίει σε τίποτα να ζήσει τέτοια κατάσταση
    Μέχρι στιγμής η ίδια δεν θέλει παιδί,αν και αυτός θέλει γιατί ισχυρίζεται ότι έχει μεγαλώσει πλέον και δεν είναι σαν την αδερφή μου που είναι πιο μικρή κι έχει ακομη χρόνο μπροστά της.
    Μιχάλη απ\'όταν έγινε αυτό το σκηνικό,μ\'ενοχλούν τα πάντα σε αυτόν και είναι λογικό.Πριν όχι,δεν μ\'ενοχλούσε κάτι τον θεωρούσα πολύ εντάξει.Kι αυτά που έλεγε για τις κατακτήσεις του δεν τα άφηνα να με επηρεάζουν ιδιαίτερα γιατί δεν ήμουν και σίγουρη αν τα λέι για πλάκα,για να ζηλέψει η αδερφή μου ή επειδή όπως τελικά αποδείχτηκε είναι επιδειξιομανής μέχρι αηδίας.
    Όλγα,ίσως να έχεις δίκιο και η βιντεοκάμερα να είναι περιττή.Η αδερφή μου αγαπάει κι εμένα και τη μαμά μου πάρα πολύ.Το ξέρουμε και οι δύο.Έχουμε περάσει πολλά σαν οικογένεια και είμαστε δεμένες μεταξύ μας.Κι εντάξει μπορεί να μην βλεπόμαστε και συχνά,αλλά το δέσιμο πάντα υπάρχει.Τρέμω στη σκέψη ότι μπορεί από την λατρεία και μόνο από την λατρεία που έχει γι\'αυτόν τον άνθρωπο να μην σκεφτεί λογικά και να μην μας πιστέψει.Γι\'αυτό και μόνο γι\'αυτό σκεφτόμουν να της δείχναμε κατευθείαν τα πειστήρια για να μην έχει περιθώρια να μας αμφισβητήσει.Θα πικραθώ πολύ αν γίνει κάτι τέτοιο...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Όλγα και Δανάη:

    Η θέση που πήρατε με παραξένεψε πάρα πολύ γι΄αυτό και διάβασα πάλι το αρχικό
    μήνυμα της Σόνιας. Αν η Σόνια ήταν 7 και όχι 17 την στιγμή που συνέβει το περιστατικό θα συμφωνούσα μαζί σας ότι πράγματι πρόκειτε για κάτι πολύ σοβαρό.

    Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η Σόνια ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ.
    Και νιώθω πολύ σίγουρος ότι αυτό είναι το καλύτερο για όλους.

    Κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις, και δεν μπορείς ποτέ να κρίνεις βλέποντας μόνο την μία.

    Δείτε τι εννοώ: Ενδεχομένως κάποιος να ισχυριστεί ότι η Σόνια απολάμβανε τα χάδια του καθηγητή γιατί της άρεσαν. Ή ότι τον προέτρεψε να συνεχίσει με τον τρόπο της...

    Επίσης, από την στιγμή που ο καθηγητής τον ...έβγαλε και χρησιμοποίησε το χέρι της Σόνιας για να τον παίξει...θα πέρασαν κάποια λεπτά μέχρι να τελειώσει. 5, 10, 15.... ανάλογα...Σε όλα αυτά τα λεπτά δεν συνειδητοποίησε τι γίνεται?

    Σκεφτήκατε ότι ενδεχομένως η Σόνια να έπιασε για πρώτη φορά αντρικό όργανο στο χέρι της και να ήταν περίεργη πως είναι...Ή πως είναι το αντρικό σπέρμα...?

    Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι τα πράγματα έγιναν όντως όπως η Σόνια τα περιγράφει.

    Πιστεύω ότι πραγματικά σάστισε και ότι όντως δεν ήξερε τι να κάνει.

    Η αδελφή της όμως, νομίζω, ότι δεν θα την πιστέψει ποτέ.

    Και δεν θα της το συγχωρήσει ποτέ όχι μόνο γιατί έγινε αλλά και για το timing που διάλεξε να της το πει. Ούτε μία εβδομάδα μετά ούτε ένας μήνας. 6 χρόνια είναι αυτά...

    Επίσης δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι ο εν λόγω καθηγητής είναι \"ανώμαλος\".

    Ότι του αρέσει να κάνει μασάζ μάλλον είναι αυτονόητο.Μπορεί να τον ηδονίζει αλλά δεν σημαίνει απαραίτητα και κάτι άλλο. Στη μαμά σου Σόνια δεν την \"έπεσε\". Απλά του σηκώθηκε...Ξέρει τα όριά του. Ενδεχομένως να μην την \"έπεφτε\" και σε σένα τώρα που είσαι 23.

    Να ξέρεις Σόνια ότι για την αδελφή σου ο άντρας της -εφόσον τα πάνε πολύ καλά όπως περιγράφεις- είναι σημαντικότερος για την ίδια απ΄ότι εσύ. Όσο και αν σε αγαπάει...
    ʼλλωστε και ο νόμος καθορίζει μεταξύ των συζύγων πρώτου βαθμού συγγένεια ενώ μεταξύ των αδελφών δεύτερη.

    Οπότε είναι πιο πιθανό να πιστέψει την δική του εκδοχή. Και αφού έχει την τάση να την πείθει όπως λες, και να τον βιντεοσκοπήσεις ακόμα, θα πείσει την αδελφή σου ότι εσύ του κούνησες την ουρίτσα σου...

    Διακινδυνεύεις λοιπόν πολλές ανθρώπινες σχέσεις:

    Της δικιά σου με την αδελφή σου.
    Της αδελφή σου με τον σύζυγό της.
    Της αδελφής σου με την μητέρα σας.
    Την δική σου με τον φίλο σου.

    Αξίζει?

    Για κάποια στιγμή ανθρώπινης αδυναμίας ενδεχομένως αξίζει να διαταραχθούν όλες οι ισσοροπίες που υπάρχουν εδώ και τόσα χρόνια?

    Θα είχα άλλη άποψη αν το συγκεκριμένο γεγονός γινόταν κατ΄εξακολούθηση.

    Φιλικά
    Μιχάλης

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    12
    Originally posted by Μιχάλης
    Όλγα και Δανάη:

    Η θέση που πήρατε με παραξένεψε πάρα πολύ γι΄αυτό και διάβασα πάλι το αρχικό
    μήνυμα της Σόνιας. Αν η Σόνια ήταν 7 και όχι 17 την στιγμή που συνέβει το περιστατικό θα συμφωνούσα μαζί σας ότι πράγματι πρόκειτε για κάτι πολύ σοβαρό.

    Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η Σόνια ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ.
    Και νιώθω πολύ σίγουρος ότι αυτό είναι το καλύτερο για όλους.

    Κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις, και δεν μπορείς ποτέ να κρίνεις βλέποντας μόνο την μία.

    Δείτε τι εννοώ: Ενδεχομένως κάποιος να ισχυριστεί ότι η Σόνια απολάμβανε τα χάδια του καθηγητή γιατί της άρεσαν. Ή ότι τον προέτρεψε να συνεχίσει με τον τρόπο της...

    Επίσης, από την στιγμή που ο καθηγητής τον ...έβγαλε και χρησιμοποίησε το χέρι της Σόνιας για να τον παίξει...θα πέρασαν κάποια λεπτά μέχρι να τελειώσει. 5, 10, 15.... ανάλογα...Σε όλα αυτά τα λεπτά δεν συνειδητοποίησε τι γίνεται?

    Σκεφτήκατε ότι ενδεχομένως η Σόνια να έπιασε για πρώτη φορά αντρικό όργανο στο χέρι της και να ήταν περίεργη πως είναι...Ή πως είναι το αντρικό σπέρμα...?

    Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι τα πράγματα έγιναν όντως όπως η Σόνια τα περιγράφει.

    Πιστεύω ότι πραγματικά σάστισε και ότι όντως δεν ήξερε τι να κάνει.

    Η αδελφή της όμως, νομίζω, ότι δεν θα την πιστέψει ποτέ.

    Και δεν θα της το συγχωρήσει ποτέ όχι μόνο γιατί έγινε αλλά και για το timing που διάλεξε να της το πει. Ούτε μία εβδομάδα μετά ούτε ένας μήνας. 6 χρόνια είναι αυτά...

    Επίσης δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι ο εν λόγω καθηγητής είναι \"ανώμαλος\".

    Ότι του αρέσει να κάνει μασάζ μάλλον είναι αυτονόητο.Μπορεί να τον ηδονίζει αλλά δεν σημαίνει απαραίτητα και κάτι άλλο. Στη μαμά σου Σόνια δεν την \"έπεσε\". Απλά του σηκώθηκε...Ξέρει τα όριά του. Ενδεχομένως να μην την \"έπεφτε\" και σε σένα τώρα που είσαι 23.

    Να ξέρεις Σόνια ότι για την αδελφή σου ο άντρας της -εφόσον τα πάνε πολύ καλά όπως περιγράφεις- είναι σημαντικότερος για την ίδια απ΄ότι εσύ. Όσο και αν σε αγαπάει...
    ʼλλωστε και ο νόμος καθορίζει μεταξύ των συζύγων πρώτου βαθμού συγγένεια ενώ μεταξύ των αδελφών δεύτερη.

    Οπότε είναι πιο πιθανό να πιστέψει την δική του εκδοχή. Και αφού έχει την τάση να την πείθει όπως λες, και να τον βιντεοσκοπήσεις ακόμα, θα πείσει την αδελφή σου ότι εσύ του κούνησες την ουρίτσα σου...

    Διακινδυνεύεις λοιπόν πολλές ανθρώπινες σχέσεις:

    Της δικιά σου με την αδελφή σου.
    Της αδελφή σου με τον σύζυγό της.
    Της αδελφής σου με την μητέρα σας.
    Την δική σου με τον φίλο σου.

    Αξίζει?

    Για κάποια στιγμή ανθρώπινης αδυναμίας ενδεχομένως αξίζει να διαταραχθούν όλες οι ισσοροπίες που υπάρχουν εδώ και τόσα χρόνια?

    Θα είχα άλλη άποψη αν το συγκεκριμένο γεγονός γινόταν κατ΄εξακολούθηση.

    Φιλικά
    Μιχάλης
    Μιχάλη καλημέρα!
    Όπως τα λες έχεις δίκιο.Όσο και να με αγαπάει η αδερφή μου θα πιστέψει αυτόν.Είναι η πικρή αλήθεια αλλά αυτό θα γίνει.Κι εμένα αν ερχόταν και μου έλεγε κάτι τέτοιο για τον σύντροφό μου δεν θα την πίστευα και θα νευρίαζα μαζί της.Ίσως μετά από καιρό να την πίστευα,αλλά τουλάχιστον στην αρχή θα γινόμουν έξαλλη και θα αναρωτιόμουν,όπως λες κι εσύ,γιατί το έκρυψε όλο αυτό το διάστημα.
    Σ\'ευχαριστώ που λες ότι με πιστεύεις.Το έχω ανάγκη.Ξέρω πολύ καλά πόσο πιθανό είναι να υποθέσει κάποιος ότι τα ήθελα και τα έπαθα,αλλά δεν είναι έτσι.
    Είναι δύσκολο να κατανοήσουν οι άλλοι ότι έχεις δίκιο,όταν δεν σε ξέρουν και είσαι ένας άγνωστος μέσα στο νετ,που μπορεί στην τελική να λέει ό,τι του κατέβει στο κεφάλι.
    Γι\'αυτό σ\'ευχαριστώ.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Σόνια, πρίν από 5 χρόνια, μία εβδομάδα πριν από το γάμο ενός αδερφικού μου φίλου, κάποιος γνωστός μου- αξιόπιστο άτομο-, μού εκμηστηρεύτηκε ότι αυτός μαζί με ένα φίλο του, είχαν βρεθεί ερωτικά μαζί με την μέλλουσα γυναίκα του κολλητού μου, στις αρχές της σχέσης τους. Αρχικά δυσκολεύτηκα να τον πιστέψω γιατί δεν φαίνονταν για κοπέλα που κερατώνει τον σύντροφό της πολύ περισσότερο με δύο ταυτόχρονα!
    Μου είπε όλη την ιστορία. Η κοπέλα 20 χρονών τότε είχε παρασυρθεί και είχε πιεί πολύ περισσότερο από όσο έπρεπε.

    Τι έπρεπε να κάνω μία εβδομάδα πριν το γάμο?

    Να το ομολογήσω και να διαλυθούν όλα?

    Θεώρησα το γεγονός μεμωνομένο. ʼλλωστε, κάτω από κατάσταση μέθης, οι άνθρωποι έχουν το ακαταλόγιστο.

    Σήμερα 5 χρόνια μετά, σε πληροφορώ ότι είναι μία από τις πιο ευτυχισμένες οικογένεις που ξέρω. Και έχουν δύο υπέροχα παιδάκια που τα λατρεύω.

    Εγώ δεν μίλησα ποτέ σε κανένα, και δεν το σκέφτομαι ποτέ. Η δική σου περίπτωση μου το θύμησε. Εκ του αποτελέσματος αισθάνομαι περήφανος για την επιλογή μου.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Δηλαδή ρε μάγκα καλά που εμένα ο κολητός μου είπε ότι η δικιά μου τα φοράει αμέσως και δεν την άφησε να ξεσκιζετε με τον αλλον στα κρυφα. Ε ρε και να μου ερχόταν μετά από 6 χρόνια και να μου ελεγε \"μπεργκ ξερεις πριν εξι χρονια στα φορουσα\". Ή το λες στην αρχη και εισαι σωστος ή αν είναι να το πεις μετα απο ποσα τοσα χρονια και πανε και ολα καλα τοτε δεν το λες για καλο. Θυμαμαι τον Χαικαλη στους 10 μικρους Μητσους που έκανε τη γρια και τον Λαζοπουλο το γερο και του λεει στα βαθια τους γεραματα \"θυμασαι Μήτσομ τότε στην κατοχη με τους γερμανούς; Ε να ξέρεις εκεινος ο διδοικητης το ωραιο παλικαρι.....ε Μητσομ τι να κανω δεν κρατηθηκα και.....Θυμασαι Μήτσομ την άνοιξη που έλεγα την άνοιξη ότι πήγαινα στο δάσος για να μαζέψω λουλουδια.....ε να μορε εκεί ενας ωραιος νεαρος με ειδε τον ειδα και.....\". Μητσομ κακομοιρη στα γεραματα σου τα εμαθες της γριας τα πηδηματακια!!! Στα γεραματα θυμηθηκε η γρια να δειξει στο Μητσο οτι ηταν γκομενα στα νιατα της. Οταν θυμοταν χαιροταν η γιαγιακα.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Αλήθεια Σόνια μετά από έξι χρόνια σιωπής γιατί τώρα;

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    12
    Originally posted by raphsssodos
    Αλήθεια Σόνια μετά από έξι χρόνια σιωπής γιατί τώρα;
    Αν διάβαζες προσεκτικά το 1ο μου post,δεν θα ρώταγες.Δεν το έφερα ξανά στο προσκήνιο έτσι τυχαία.Έγινε σκηνικό με τη μαμά μου.Είπα ότι όταν της έκανε μασάζ του ανορθώθηκε.Εκεί δεν άντεξα εγώ και ξέσπασα αποκαλύπτωντάς της,όσα είχα κρύψει 6 χρόνια.Αν δεν είχε γίνει αυτό ούτε που θα το συζητούσα.Αλλά έγινε και μου ξύπνησε άσχημες μνήμες κι επίσης τώρα πια δεν είμαι μόνη μου σε αυτό,τα ξέρει και η μητέρα μου,η οποία δεν αντέχει να ξέρει ότι η μεγάλη κόρη της ζει με έναν άνθρωπο ο οποίος έκανε κάτι τέτοιο στη μικρή της κόρη.Και όσο να\'ναι,με επηρεάζει κι εμένα κάπως.Με βάζει σε δίλημμα να της το πούμε,αν και ξέρει κι εκείνη καλά ότι δεν πρέπει.Εγώ πλέον το εμπέδωσα και είμαι κάθετη,δεν θα της το πω ποτέ.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Εσύ πλέον Σόνια φυσικό είναι να μην το πεις ποτέ σου. Το είπες στη μητέρα σου και περιμένεις από εκείνη να το πει. Από μόνης σου δεν είχες το θάρος να το αποκαλύψεις. Περίμενες κάποιον κάτι να γίνει για να έχεις ας πούμε σύμμαχο. Όταν όμως o άλλος δεν είναι σωστός μαζί σου τότε την αλήθεια τη λες και ας είσαι μόνη. Δεν αφήνεις το χρόνο να περνάει εις βάρος ειδικά της αδερφής σου που είναι το πιο κοντινό σου πρόσωπο. Η αλήθεια και το δίκαιο όταν είναι στο πλευρό κάποιου του δίνουν από μόνα τους δύναμη. Δεν περιμένεις και άλλον για να σε βοηθήσει ή να συμμαχήσει μαζί σου. Ακόμα και αν έβγαινες η κακιά ή η \"τρελή\" που δεν ξέρει τι λέει θα είχες ήσυχη τη συνείδησή σου. Η συγκυρίες λοιπόν σε ευννόησαν και όχι η αγανάκτησή σου. Θα μου πεις και που το ξέρω εγώ και μιλάω για λογαριασμό σου. Τα γεγονότα αν τα κατάλαβα σωστά αυτην την αίσθηση μου δίνουν. Μην ξεχνάς όμως ότι κύλησε πολύς χρόνος από τότε. Και το βασικό που που δεν έχεις γράψει ή που μπορεί να έγραψες και να μην το πρόσεξα: ο άνρθωπος αυτός σήμερα τι συμπεριφορά έχει; Την ίδια με τότε;
    Φιλικά
    Alex30

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    11
    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΟΥ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΔΕΝ ΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΠΕΜΠΑ!!!ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΕΚΕΙ ΕΠΡΕΠΕ ΗΔΗ ΝΑ ΤΟ ΕΒΓΑΖΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΝΟΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΦΕΥΓΕΣ!ΑΡΑ ΜΗΠΩΣ ΣΕ ΕΡΕΘΗΣΕ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ?

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    12
    Originally posted by alex30
    Εσύ πλέον Σόνια φυσικό είναι να μην το πεις ποτέ σου. Το είπες στη μητέρα σου και περιμένεις από εκείνη να το πει. Από μόνης σου δεν είχες το θάρος να το αποκαλύψεις. Περίμενες κάποιον κάτι να γίνει για να έχεις ας πούμε σύμμαχο. Όταν όμως o άλλος δεν είναι σωστός μαζί σου τότε την αλήθεια τη λες και ας είσαι μόνη. Δεν αφήνεις το χρόνο να περνάει εις βάρος ειδικά της αδερφής σου που είναι το πιο κοντινό σου πρόσωπο. Η αλήθεια και το δίκαιο όταν είναι στο πλευρό κάποιου του δίνουν από μόνα τους δύναμη. Δεν περιμένεις και άλλον για να σε βοηθήσει ή να συμμαχήσει μαζί σου. Ακόμα και αν έβγαινες η κακιά ή η \"τρελή\" που δεν ξέρει τι λέει θα είχες ήσυχη τη συνείδησή σου. Η συγκυρίες λοιπόν σε ευννόησαν και όχι η αγανάκτησή σου. Θα μου πεις και που το ξέρω εγώ και μιλάω για λογαριασμό σου. Τα γεγονότα αν τα κατάλαβα σωστά αυτην την αίσθηση μου δίνουν. Μην ξεχνάς όμως ότι κύλησε πολύς χρόνος από τότε. Και το βασικό που που δεν έχεις γράψει ή που μπορεί να έγραψες και να μην το πρόσεξα: ο άνρθωπος αυτός σήμερα τι συμπεριφορά έχει; Την ίδια με τότε;
    Φιλικά
    Alex30
    Δεν ήθελα να δώσω την εντύπωση ότι περιμένω από τη μητέρα μου να το πει.Και σίγουρα δεν το είπα στη μητέρα μου για να με βγάλω από τη δύσκολη θέση.Το είπα απλά γιατί δεν άντεχα άλλο να το κρατάω μέσα μου,ξέροντας ότι υπήρχε περίπτωση να κάνει κάτι παρόμοιο στη μαμά μου.Όταν μου είπε για το σκηνικό μεταξύ τους,δεν ξέρω πώς,αλλά αυτόματα θεώρησα πως μπορεί να προσπαθήσει να της κάνει το ίδιο που έκανε σε μένα.Παραπάνω ο Μιχάλης νομίζω είπε πως δεν θα το έκανε γιατί ξέρει τα όριά του.Πάω πάσο,μπορεί να είναι κι έτσι.Όμως όταν την άκουσα να μου το λέει έπαθα πλάκα,και δεν ήθελα να έρθει στην ίδια θέση με μένα.Φανταζόμενη λοιπόν μια τέτοια σκηνή,αλλά και τη σκηνή που είχα ζήσει εγώ πριν τόσο καιρό με πήραν τα κλάματα κι έτσι της το είπα.Δεν το είχα προσχεδιάσει ούτε περίμενα ποτέ να μου δοθεί αφορμή,άλλωστε έτρεμα μήπως και η μητέρα μου με κατηγορήσει.
    Το μόνο που έχω γράψει σχετικά με αυτόν απ\'ότι θυμάμαι είναι ότι αυτός μου προτείνει συχνά να πάω σπίτι τους.Η συμπεριφορά του μου δείχνει από το λίγο που τον βλέπω ότι εαν εγώ άφηνα το περιθώριο να βρισκόμαστε πιο συχνά θα έκανε τα ίδια.Το λέω και το πιστεύω.Όταν τύχει - σπάνια πλέον - να είμαστε μαζί οι τρεις μας ψάχνει να βρει ευκαιρίες για να με πιάνει,διακριτικά εννοείται,για παράδειγμα πάει να μου χαιδέψει τα μαλλιά ή να με γαργαλήσει.Ευτυχώς καταφέρνω να το αποφύγω με διάφορες δικαιολογίες και δεν φαίνεται περίεργο στην αδερφή μου.

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    12
    Originally posted by ΜΑΡΚΕΛΛΑ
    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΟΥ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΔΕΝ ΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΠΕΜΠΑ!!!ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΕΚΕΙ ΕΠΡΕΠΕ ΗΔΗ ΝΑ ΤΟ ΕΒΓΑΖΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΝΟΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΦΕΥΓΕΣ!ΑΡΑ ΜΗΠΩΣ ΣΕ ΕΡΕΘΗΣΕ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ?
    Μαρκέλλα,ξέρω ότι εσύ μπορεί να έκανες αυτό τη θέση μου.Εγώ όμως είμαι άνθρωπος που τα χάνει πολύ εύκολα στα δύσκολα.Και είμαι ο ίδιος άνθρωπος που μικρή και άπειρη καυχιόμουν κι έλεγα \"ας έρθει να μου τα ρίξει κάποιος στο δρόμο το βράδυ και θα του δείξω εγώ\".Μετά από αυτό κατάλαβα πόση δυσκολία έχω στο να υπερασπιστώ τον εαυτό μου όταν απειλείται από τέτοιες καταστάσεις.
    Εντάξει,μπορεί να μην ήμουν μπέμπα,αλλά δεν ήμουν και καμιά μεγάλη.Δεν ερεθίστηκα καθόλου,αηδία ένιωσα,δεν ήμουν και καμιά προχωρημένη σε τέτοια θέματα ώστε να πεις ότι μου άρεσε.Ούτε τώρα είμαι.Εννοώ ότι δεν έχω κάνει ποτέ μα ποτέ αυτό που λέμε \"φάση\" ή \"one night stand\".Δεν είναι του στυλ μου.
    Ακούγεται περίεργο αλλά εκείνη την ώρα δεν λειτουργούσα..Δεν νομίζω ότι αυτό σημαίνει ότι μου άρεσε.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Σόνια εσύ εκείνη την ώρα τα έχασες. Είναι και αυτή μια αντίδραση ίσως όχι τόσο συχνή. Εκείνο όμως που με προβληματίζει αν το μάθει η αδερφή σου και έρχομαι στη θέση της αδερφής σου αν μου το έλεγες. Θα σε ρωτούσα πρώτα από όλα γιατί μου το λες αυτό μετά απο 6 χρόνια. Δε νομίζεις ότι θα εκνευριστεί όχι μόνο με τον άντρα της αλλά και με εσένα που σαν αδερφή σου ενώ σε εμπιστεύται δεν της είπες τίποτα; Αυτό θα σου έλεγα αν ήμουν στη θέση της. Είμαστε αδέρφια σε εμπιστεύομαι και με άφησες τόσα χρόνια με έναν τέτοιο χαρακτήρα να ζω; Την επαφή δεν ξέρω πόσο θα στη συγχωρέσει. Όπως σου είπε και η Μαρκέλα μπορούσες να φύγεις και μπορεί και εκείνη να αναρωτηθεί γιατί δεν έφυγες. Αν από την πρώτη στιγμή την έπιανες και της έλεγες τι συναίβει θα το εκτιμούσε. Εγώ έτσι θα έκανα. Από τη στιγμή που δεν τρέχει πλέον με εσάς τίποτα δεν ξέρω σε τι μπορεί να ωφελησει αν το μάθει από τη μάνα σου. Δεν ξέρω όμως αν το μάθει και εκείνος ότι της μεταφέρθηκε η επαφή που είχατε τι θα πει. Πρόσεξε μην πει ότι εσύ το επιδίωξες και τον παρακάλεσες μετά να μείνει μεταξύ σας. Το σκέφτηκες αυτό το σενάριο; Είναι δύσκολη η κατάσταση κοπέλα μου και οι ισορροποίες και λεπτές και εύθραυστες.
    Φιλικά
    Alex30

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    12
    Originally posted by alex30
    Σόνια εσύ εκείνη την ώρα τα έχασες. Είναι και αυτή μια αντίδραση ίσως όχι τόσο συχνή. Εκείνο όμως που με προβληματίζει αν το μάθει η αδερφή σου και έρχομαι στη θέση της αδερφής σου αν μου το έλεγες. Θα σε ρωτούσα πρώτα από όλα γιατί μου το λες αυτό μετά απο 6 χρόνια. Δε νομίζεις ότι θα εκνευριστεί όχι μόνο με τον άντρα της αλλά και με εσένα που σαν αδερφή σου ενώ σε εμπιστεύται δεν της είπες τίποτα; Αυτό θα σου έλεγα αν ήμουν στη θέση της. Είμαστε αδέρφια σε εμπιστεύομαι και με άφησες τόσα χρόνια με έναν τέτοιο χαρακτήρα να ζω; Την επαφή δεν ξέρω πόσο θα στη συγχωρέσει. Όπως σου είπε και η Μαρκέλα μπορούσες να φύγεις και μπορεί και εκείνη να αναρωτηθεί γιατί δεν έφυγες. Αν από την πρώτη στιγμή την έπιανες και της έλεγες τι συναίβει θα το εκτιμούσε. Εγώ έτσι θα έκανα. Από τη στιγμή που δεν τρέχει πλέον με εσάς τίποτα δεν ξέρω σε τι μπορεί να ωφελησει αν το μάθει από τη μάνα σου. Δεν ξέρω όμως αν το μάθει και εκείνος ότι της μεταφέρθηκε η επαφή που είχατε τι θα πει. Πρόσεξε μην πει ότι εσύ το επιδίωξες και τον παρακάλεσες μετά να μείνει μεταξύ σας. Το σκέφτηκες αυτό το σενάριο; Είναι δύσκολη η κατάσταση κοπέλα μου και οι ισορροποίες και λεπτές και εύθραυστες.
    Φιλικά
    Alex30
    Τα σκέφτηκα όλα αυτά που λες.Δεν είμαι σίγουρη πάντως ότι θα άλλαζε κάτι και να της το είχα πει με το που έγινε.Θα είχα όλο το δίκιο με το μέρος μου,και θα είχα όλο το θάρρος να της το πω αμέσως,μόνο εαν αντί να υπομείνω αυτό που με έβαλε να κάνω,τον χαστούκιζα,τον έβριζα και έφευγα.Γιατί κι αυτός τότε δεν θα είχε μούτρα να με αντικρύσει και να ισχυριστεί ότι λέω ψέματα.
    Αλλά αφού δεν αντέδρασα,δεν μπορώ να απαιτήσω από την αδερφή μου να κατανοήσει ότι δεν ήθελα αυτό που έγινε.
    Είμαι σίγουρη ότι αν ήμουν τόσο αποφασιστική,ώστε να τον χαστουκίσω και να σηκωθώ να φύγω,θα είχα και το θάρρος να πάρω επιτόπου την αδερφή μου και να της πω τα πάντα.Και θα την έπειθα ότι έχω δίκιο.Τώρα δεν μπορώ να την πείσω,αφού κι εγώ η ίδια δεν μπορώ να εξηγήσω στον εαυτό μου γιατί δεν αντέδρασα εκείνη την ώρα.
    Τόσα χρόνια πριν,άλλωστε,δεν πιστεύω ότι θα της ήταν τόσο άσχημο όσο τώρα,που έχει ζήσει τα καλύτερα χρόνια της μαζί του.
    Αυτό που με έκανε να μην το πω τότε αμέσως,ήταν ο φόβος ότι κανείς δεν θα με πιστέψει.Ότι θα νομίσουν ότι τα ήθελα.Και εκτός από την οικογένεια μου,που δεν ήθελα να με βάλει στο περιθώριο ,δεν ήθελα με τίποτα να χάσω το αγόρι μου,που τον λατρεύω κυριολεκτικά.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •