Τι θα κανατε αμα μαθαινατε οτι καποιος πολυ δικος σας ειναι ναρκωμανης? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 63
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Για εμενα ετσι ειναι , ζωουλα μου κατι ξερω! οσο για την συγκριση που εκανα ,καμια σχεση λαθος μου!
    Τελος παντων καθε λεξη σημαινει κατι , ετσι και η λεξη "βοηθεια¨" δεν ειναι να με παει σηκωτο στην τουαλετα ουτε να μου κανει μασαζ ! αφου οπως ειπα τοτες επηνα μια δυο την βδομαδα! Αλλα και ετσι να ηταν δεν θα το ηθελα ,διοτι εχω ενα κομπλεξ με αυτο δεν θελω κανεναν δυπλα μου οταν ειμαι αρρωστος η αμα εχω χτυπισει νιωθω ,ευαλωτος! δεν κανω τον σκληρο απλα μου την σπαει οταν με κοιτανε με λυπησει λες και ειμαι κανα αναπηρο!
    ΒΟΗΘΕΙΑ λοιπον ειναι και να μην με πρηζει συνεχει με τα δικα της! βοηθεια ειναι να μην σκεφτετε πονηρα αμα θελω για καμια βδομαδα να ειμαι μονος μου! βοηθεια ειναι να μην κλαιει συνεχεια και χωρις λογο! ειναι να μου μιλα πιο γλυκα και ευγενικα ! οτι για καποιο καιρο θα εχω καταθλιψη! εστω να καταλαβει οτι θα εχω νευρα και εγω!
    Μην σας κουραζω ,το θεμα ειναι απλο , λογο της καριερας της που ονειρευεται και- ευχομαι να την κανει- θα επρεπε οι γυρο απο αυτην να ειναι πολυ κιριλε ! και δεν θα ηταν καλο αμα ο δικος της μαθαινοταν οτι πινει! μηδεν συναισθημα λοιπον !
    Δεν με νοιαζει ,καλα να ειναι παντα! μετα γνωρισα πολυ ποιο αξιολογες κοπελες απο αυτην! αλλα και χειροτερη! δεν ξερω ! τελικα οσο πιο ομορφη ειναι μια κοπελα τοσο πιο εγωιστρια ειναι! απλα προσεχω και δεν ανοιγομαι ευκολα! και οχι μονο εγω αλλα οποιος μπορει και δεν φενεται ακομα αυτο κανει!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    ....δεν κανω τον σκληρο απλα μου την σπαει οταν με κοιτανε με λυπησει λες και ειμαι κανα αναπηρο!

    κι ομως, αυτο εισαι.... και μαλιστα αναπηρο κατ επιλογην... μεγαλη υβρις προς την υπαρξη σου...


    ...
    Μην σας κουραζω ,το θεμα ειναι απλο , λογο της καριερας της που ονειρευεται και- ευχομαι να την κανει- θα επρεπε οι γυρο απο αυτην να ειναι πολυ κιριλε ! και δεν θα ηταν καλο αμα ο δικος της μαθαινοταν οτι πινει! μηδεν συναισθημα λοιπον !

    αν σε βολευει να σκεφτεσαι οτι ο λογος ειναι να φαινεται κυριλε στους κυκλους της, πιστευε το.
    προσωπικα δεν θα τα ειχα ποτε με εναν εθισμενο στην ηρωινη γιατι δεν αντεχω τοσο χασιμο διπλα μου, δεν αντεχω εναν ανθρωπο που φτυνει στα μουτρα την ζωη του, που κρεμιεται ετσι για να τον κουβαλαει μια ουσια στην πλατη της για να μην αντιμετωπισει τα θεματα του, δεν μπορω να τον κοιταω και να με κοιταει στα χαμενα...
    και πιστευω οτι μπορει και η κοπελα σου να σκεφτοταν τα ιδια κι οχι αυτο που βολευει εσενα.. και αυτο αγαπητε αν θες να ξερεις, ειναι υγεια και οχι ελλειψη συναισθηματος.



    Δεν με νοιαζει ,καλα να ειναι παντα! μετα γνωρισα πολυ ποιο αξιολογες κοπελες απο αυτην! αλλα και χειροτερη! δεν ξερω ! τελικα οσο πιο ομορφη ειναι μια κοπελα τοσο πιο εγωιστρια ειναι! απλα προσεχω και δεν ανοιγομαι ευκολα! και οχι μονο εγω αλλα οποιος μπορει και δεν φενεται ακομα αυτο κανει!

    εγωισμος ειναι να θελει να εχει διπλα της εναν ανδρα που να θαυμαζει, αλλα δεν ειναι εγωισμος δικος σου να ανεχεται μια κοπελα που ξερεις μολις 6 μηνες, την προβληματικη επιλογη σου που μπορουσε να καταστρεψει και την δικη σου και την δικη της ζωη, ε?
    ξανασκεψου τα φιλε..
    10 γραμματα

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Παθη , εξαρτησεις και αλλα που εχουν σχεση με ναρκωντικα τα ακουμε συνεχεια , οταν ειναι μακρια και εξω απο εμας τα βλεπουμε πιο ουδετερα .
    Αναροτιεμαι πως θα αντιδρουσατε αμα σας χτυπαγε την δικια σας πορτα? τι θα κανατε?
    Εγώ έχω να πω, πως έξω απ'το χορό πολλά τραγούδια μπορεί να πούμε. Είναι τελείως διαφορετικό να το υποθέτεις, απ'το να το ζεις αν κ οι απόψεις δείχνουν μια τάση προς το θέμα. Το'χω διαπιστώσει πολλές φορές απ'τον εαυτό μου. Γι'αυτό και λέω πως δεν ξέρω.
    Με ενδιαφέρει όμως να μάθω από σένα που ζεις το πρόβλημα, τι έχεις ανάγκη απ'τους πολύ δικούς σου ανθρώπους. Πως θα ήθελες να αντιδράσουν, οικογένεια, φίλοι, σχέση.

    Πάντως θα εστίαζα στο να αποφασίσει μόνος του κ να δει κάποια πράγματα κι όχι να πιέσω καταστάσεις. Τώρα τι θα βοηθούσε... αποδοχή, εμπιστοσύνη ώστε να ανοιχτεί, απομάκρυνση (ειδικά πιστεύω πως αν αφορούσε μέλος της οικογένειας θα ήταν πακέτο το θέμα). Γνωρίζω άτομο που είχε από κοντά τον αδερφό του να ξεμπλέξει. Δεν τον άφηνε στιγμή, να μην έρθει σε επαφή με παλιά περιβάλλοντα κλπ, να ζήσει καινούρια ΚΑΙ όοοοταν μέσα σε όλο το καλοκαίρι αποφάσισε να πάει διακοπές με την κοπέλα του για 5 μέρες... έγινε το μοιραίο. Ο αδερφός ξανακύλησε και τον βρήκαν νεκρό από υπερβολική δόση. Ειρωνία... στις 5 αυτές μέρες...
    (κ άλλη περίπτωση σε ξανακύλισμα γνωρίζω όταν έφυγε ο άνθρωπος που τον έπεισε να κόψει.. αλλά μάλλον δεν τον έπεισε, απλά το έκανε για τον άλλον, κοπέλα σγκεκριμένα)

    Οπότε πιστεύω πως όλη η ουσία είναι στην προσωπική απόφαση του χρήστη- εξαρτόμενου ανεξαρτήτου όλων των άλλων.
    Άρα πάνω σ'αυτό τι θα μπορούσαμε να κάνουμε άραγε?

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Θα συμφωνησω με Αρσι... το θεμα ειναι να καταλαβει καποιος οτι πρεπει να ζητησει βοηθεια, οτι πρεπει να προσπαθησει να απαλλαγει απ ολο αυτο, γνωριζοντας κ τις συνεπειες, οι οποιες δεν θα ειναι ευχαριστες σιγουρα, αλλα αν θες πραγματικα να βγεις απ αυτο το τρυπακι πρεπει να παλεψεις κ να στηριχτεις στον εαυτο σου.. δεν λεω οτι ειναι ευκολο η οτι δεν θελεις, σε καμια περιπτωση... αλλα την μεγαλυτερη ωθηση πρεπει να στη δωσει ο εαυτος σου, απο σενα τον ιδιο ξεκινανε ολα.. δεν μπορουμε παντα να τα φορτωνουμε στους αλλους η να περιμενουμε απ τους αλλους τα παντα... ακομη κ να φταιξανε καποιοι η να φερθηκαν αχαριστα, οφειλουμε να κοιταξουμε ΤΩΡΑ τι κανουμε κ να μη δυιλιζουμε τον κωνωπα αναλυοντας συμπεριφορες αλλων κ καταστασεις στη ζωη που ΑΝ το ενα, κ ΑΝ το αλλο, μπορει να ειμασταν τωρα αλλιως...

    πριν ενα μηνα περιπου εφυγε απ τη ζωη ενα πολυ αγαπημενο μου συγγενικο προσωπο απο υπερβολικη δοση ηρωινης....στα 22 του... ηταν σε χρηση απ τα 16, ξεκινησε με χορτο, μετα κοκα επαιρνε κ vulbe κ μετα αρχισε την πρεζα.... απ οσο γνωριζω δεχτηκε πολυ στηριξη απ τους γονεις του κ το συγγενικο του περιβαλλον, οι ανθρωποι καναν τα παντα ωστε να τον βοηθησουν να παει σε καποιο προγραμμα, σταθηκαν διπλα του μεχρι κ την τελευταια στιγμη... εκεινος ομως ΠΟΤΕ δεν σταθηκε στον ΕΑΥΤΟ του... 2 φορες εκανε ΟΚΑΝΑ, σηκωθηκε κ εφυγε... ετσι ειχε επιλεξει να ζει... κανεις δεν τον αναγκασε... ουτε κ μπορουσε κανεις να τον αναγκασει να απεξαρτηθει, να τον κλεισει πχ με το ζορι σε ενα δωματιο κ να μην εχει επαφη με τον εξω κοσμο, κατι τετοιο αλλωστε θα ηταν τελειως παραλογο.... πρεπει να το παρει καποιος συνειδητη αποφαση οτι θελει να απεξαρτηθει κ για ποιους λογους θελει να το κανει, κ οχι να το βλεπει σαν μια μηχανικη διαδικασια...

    ειναι κριμα παντως ανθρωποι, νεα παιδια, να επιλεγουν να ζουν σ αυτην την ψευδαισθηση... κ μιλαω βεβαια οταν εχει προχωρησει το πραγμα, κ εχεις πεσει στα σκληρα...εκει πραγματικα θελει πολυ αγωνα κ προσπαθεια κ δυναμη κ στηριξη..κ απο τους αλλους αλλα κυριως στηριξη απ τον εαυτο σου...

    καλη δυναμη γιωργο στον αγωνα σου... με αγγιξε πολυ το θεμα σου.....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    remedy:Δεν ξερεις τι συνεβαινε και για ποιους λογους εφυγε αυτη η κοπελα.Μπορει οντως να ηταν ενας λαθος ανθρωπος,κ να μην εφυγε απλως επειδη πληγωνοταν να τον βλεπει ετσι.Αν μη τι αλλων του ελεγε οτι ειχε συναισθηματα τα οποια δεν εδειξε τελικα.Υπαρχει και μια μεριδα ανθρωπων που τους νοιαζει απλα τι θα πει ο περιγυρος.Ποιος το αμφισβειτει αυτο?Δεν ξερουμε λοιπον την ιστορια,οποτε ας μην στεκομαστε εκει.
    Αλλα εξακολουθω να λεω..Τι σημασια εχει Γιωργο..Εκεινη φερθηκε οπως φερθηκε,εσυ συνεχίζεις.Ποσα χρονια εχουν περασει απο τοτε?Εκεινη φταιει?Μόναχα λαθος ανθρωποι υπηρξαν στη ζωη σου?Ξεπερνα λοιπον την ολη ιστορια και παρτο αλλιως το θεμα.

    Αrsi:Μπραβο!αυτο ακριβως ηθελα και τον ρωτησα κι εγω.Το πως το βλεπουν οι ιδιοι.Τι συμπεριφορα προσμενουν εκεινοι απ τους δικους τους ανθρωπους.Ο Γιωργος πολυ σωστα μου ειπε οτι καθενας ειναι διαφορετικός.Αλλα πιστευω οτι ορισμένα πραγματα σε ορισμένα σημεια ίσως δρουν πανομοιότυπα στον καθε εξαρτημενο,οσον αφορα το συγκεκριμενο προβλημα τους.Οπως κ να χει πιστευω οτι ειναι πιο ενδιαφερον και ωφελιμο να ακουσουμε την δικη σας πλευρα οσον αφορα την αρχική σου ερωτηση Γιωργο.

    Lacrymosa:συμφωνω απολυτα σ οσα γραφεις στη δευτερη παραγραφο σου.Λυπαμαι για το παιδι.Ετσι ειναι αυτο το θεμα..Καθαρη επιλογη του καθενος για το πως θελει να ζησει

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Καλησπερα σας !
    Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις παροτρησεις σας να μπω στο καλο δρομο!
    Η συπεριφορα σε οποιον παρει την αποφαση να κοψει θα ειναι στις πρωτες μερες να ειναι οπως καθε αρρωστος που εχει πυρετο, μολις φυγουν οι χαρμανες ειναι οπως καποιος που εχει καταθλιψη , ειναι σχεδον το ιδιο ,τιποτα και κανενας λογος δεν σου γενα αισθηματα, εισαι ρομποτ δεν νιωθεις ουτε γευσεις ,ουτε χαρα ,ουτε γελιο, ουτε ερωτας κανεις και τιποτα δεν νιωθεις ! τωρα ειναι σχετικο ποσο καιρο κραταει αυτη η καταθλιψη στο καθενα μας ! συνηθως γυρο στους 2-3 μηνες , αλλα σε πολους ειναι για παντα παθαινουν μονιμη βλαβη ,αυτοι ειναι και οι πρωτοι που ξανα πινουν.
    Ειναι πολυ ασχημο να εισαι αρρωστος με αυτο , και δεν ειναι τοσο ευκολο να κοψεις , πολυ θα το ηθελα να ειμουν απο την πλευρα ενως που δεν ειχε ποτε του προβλημα! αλλα η περιεργια μου με εφαγε! ευχομαι σε ολους υγεια σωματικη και ψυχικη !

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Οσο για την κοπελα που εγινε τοσος λογος δεν την κατηγορω για κατι που εκανε , αλλα για οτι δεν εκανε! παντως δυστυχως δεν ειναι η μοναδικη ¨Ρ. αλλα επειδη ειχα και ωραιες στιγμες μαζι της και δεν ειμαι κομπλεξικος ευχομαι παντα τα καλυτερα και ηδικα με την καριερα της που τοσο γουσταρε!¨)
    Lacrymosa ,εχεις δικιο ετσι ειναι ο καθενας κανει οπως θελει την ζωη του, και δεν ειναι δυσκολο ! πολλα παιδια που πινουν γουσταρουν να φευγουν απο τον κοσμο μας ,απο την κοινωνια οπως την εχουν φτιαξει καποιοι μανιακοι εξουσιαστες! και επειδη δεν εχουν τροπους αντιδρασης η ξερουν οτι ετσι ειναι ,δεν αλλαζει , δεν θα νιαστει καποιος για τον δυπλα του ευκολα , οταν αυτα τα παιδια δεν βλεπουν αλληλεγγυη πουθενα! παρα μονο ατομικοτιτα! και ιδιοκτησια φρικαρουν και αντι να τα αλλαξουν ολα , αλλαζουν τον εαυτο τους πανε σε αλλο κοσμο που ειναι οπως αυτα θελουν τον κανουν οτι θελουν!

  8. #38
    γιωργο.....
    Σόρι, αλλά βλέπω πως δεν απαντάς σε αυτα που σου γράφουμε.
    Κρατάς όσα σου κάνουν και το βλέπεις εντελώς επιφανειακά το θέμα.
    Λυπάμαι, αλλά η στάση σου αυτό δείχνει.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Γιωργο ολοι (ισως εκτος απ τα μεγαλα κεφαλια)νιωθουμε πνιγμενοι και αδικημενοι,κι αν κανεις μια περιηγηση στο φορουμ θα δεις τι ζορια και τι προβληματα περνανε παιδια,που οδηγηθηκαν εκει απο αυτο το πνιξιμο και την ευαισθησια τους και ειναι πραγματικα αγώνας ζωης αν οχι ανεφικτο να διορθωθουν πολλα απ αυτα.Δεν πεσαμε ομως στην πρεζα.Ετσι δεν μπορω να το δεχτω αυτο σε καμια περιπτωση.ειναι αδικια
    Συγχωρεσε με αλλα αυτο το βρισκω αλλη μια ευκολη δικαιολογία ειδικά δε απο εναν ανθρωπο που εχει δική του δουλεια και ολα τ αλλα καλα που ειχες στη ζωη σου.
    Οποτε καλα ολα αυτα τα "π***να κοινωνια" αλλα σε καμια περιπτωση δεν το δεχομαι ως λογο για να πεσει καποιος εκει.Είναι υπευθυνη για πολλα αλλα πραγματα.Για μιζερια κακομοιρια αδικια,ψυχολογικα,ισως αφηνει κι ελευθερη την πρεζα κ αλλα τετοια για καποιους λογους, αλλα δεν παει να την βαλει στη μυτη κανενος
    Ξεκινησες να πινεις -οπως κ οι περισσοτεροι-γιατι γουσταρες και σου αρεσε να διασκεδαζεις ετσι.
    Γενικα παψε να κοιταζεις το τι και πως γιατι δεν θα σου δωσει αυτο τη λυση.Το θεμα ειναι τωρα να αλλαξεις τη ζωη σου αφου λες οτι εχεις βαρεθει κ σιχαθει να εισαι σ αυτην την κατασταση
    Σε ρωτησα το πως θα ηθελες να σου συμπεριφερονται οι αλλοι προκειμενου να σε βοηθησουν,οχι το πως θα εισαι εσυ.Οταν εισαι εσυ ετσι οπως περιγραφεις παραπανω τι εχεις αναγκη απ τους γυρω σου?αυτο θα ηθελα να μας πεις
    Last edited by niah; 17-05-2011 at 04:25.

  10. #40
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    lΛυπαμαι αμα δεν απαντησα σε κατι που μου γραψες , δεν ειναι και στα καλυτερα της η αντιληψη μου , ζητω συγνωμη δεν αδιαφορω απλα ξεχνω!
    Για εμενα αυτες οι μερες ειναι πολυ δυσκολες , αποψε ειμαι καθαρος, οπως και εχθες, αυτο εχει να συμβει απο την μ. βδομαδα , και αλλες δυο τρεις φορες απο τα χριστουγεννα αν θυμαμαι καλα ,Ρ. Εχω αδυνατισει ,εχω ανεμια ,δεν κοιμαμαι ,δεν τρωω και αλλα διαφορα .
    Δεν ξερω αν θα τα καταφερω ,ποσο θα κρατηθω αλλα ΠΡΟΣΠΑΘΩΩ!!! θελω να κανω μπανακια κατω απο τον ηλιο οπως εσεις ¨)

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Γιώργο ως τώρα πόσο καιρό συνεχόμενο έμεινες καθαρός????

    Δύσκολα.. αλλά αξίζει, δύναμη και μην το βάζεις κάτω. Σκέψου πως κάποια στιγμή (και είναι σίγουρο) όλα τα συμπτώματα θα τελειώσουν κι εσύ θα ξανακερδίσεις τη ζωή σου.
    Δεν έχω διαβάσει το άλλο θέμα σου (μόνο σκόρπια ποστ) αλλά σ'αυτόν τον αγώνα καλό είναι να έχεις και βοήθεια, ψυχολογική υποστήριξη ας πούμε αλλά και πρακτική (για τη δουλειά πχ). (θα πάω να το διαβάσω τώρα...)

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    269
    ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟ ΚΑΙ ΔΙΝΕΤΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ,ΟΠΩΣ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑΣ,ΟΜΟΦΥΛΟΦΥΛΙΑΣ!
    ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ?
    ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ!
    ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΛΛΗΤΟ ΜΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΧΡΗΣΗ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ?
    ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΚΑΛΙΑΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥ ΠΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΜΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΟΛΟ ΑΥΤΟ!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Τι να σας πω, τόσες απαντήσεις διάβασα, εμπειρίες και συμβουλές, αλλά τίποτα δεν με ενέπνευσε.

    Ο ναρκομανής είναι ένας άνθρωπος που επέλεξε να αποχωρήσει της (καλής ή κακής, σημασία δεν έχει) μέσης πραγματικότητας και να ζει μια ζωή στα άκρα. Όταν είσαι στα χάι σου, είσαι ΠΟΛΥ καλά, και πολύ καλύτερα από το καλά που γνώριζες πριν. Λίγες στιγμές της κανονικής σου ζωής μπορούν να συγκριθούν με τη γαλήνη, τη χαρά, την ονειρική εμπειρία του ναρκωτικού (τα οποία όλα είναι φυσικά εντελώς τεχνητά). Όταν πέσεις από το τριπάκι, είσαι ΠΟΛΥ χάλια, πολύ χειρότερα από ό,τι μπορείς να θυμηθείς από μια κανονική "μέση" ζωή, πολύ χειρότερα από όσο θα μπορούσες να έχεις ονειρευτεί. Δεν υπάρχουν στιγμές της κανονικής σου ζωής που να συγκρίνονται στον πόνο, την αγωνία, και αυτή την αέναη, καταδυναστευτική ανάγκη... και αν υπάρχουν, δεν τις θυμάσαι και καλά. Παραδόξως, πέραν της προσωπικής δύναμης του καθενός, πιστεύω ότι είναι η μετριότητα της ζωής μας που μας κρατάει σε ισορροπία. Εάν γνωρίσεις την απόλυτη ευχαρίστηση, κάνεις τα πάντα για να την ξανανιώσεις. Εάν ζήσεις τον απόλυτο εφιάλτη, κάνεις τα πάντα για να τον αποφύγεις. Αν είσαι ψυχικά αδύναμος, και τα 2 καταλήγουν σε κάποιου είδους εξάρτηση.

    Τα ναρκωτικά είναι μια δίνη. Οι περισσότεροι άνθρωποι μπαίνουν μια-δύο φορές σε καμιά ρηχή δινούλα, ίσα ίσα στη περιφέρειά της για μια περιστασιακή βόλτα, γιατί ξέρουν ότι κάθε τριπάκι είναι σαν το τρενάκι του λούνα παρκ, και όση ευχαρίστηση, χαρά, ενθουσιασμό ή αγαλλίαση αισθάνεσαι, δεν μπορεί να διαρκέσει για πάντα. Πολλοί πεισμώνουν και δεν θέλουν η βόλτα να σταματήσει ποτέ, εθίζονται στη ζάλη και βυθίζονται όλο και περισσότερο στη δίνη... και υπάρχει ενα σημείο μέχρι το οποίο μπορείς να πλησιάσεις τη δίνη για να τους τραβήξεις έξω χωρίς η ορμή του να σε παρασύρει και εσένα μαζί, και ας πηγαίνεις και με ελικόπτερο.

    Προσωπικά είμαι πολύ σκληρή νομίζω. Υπάρχουν ένα σωρό άνθρωποι γύρω μου που χρειάζονται βοήθεια, είναι ικανοί να τη δεχτούν, και ΘΕΛΟΥΝ να σωθούν, και μόνο σε αυτούς διατίθεμαι να ξοδέψω χρόνο και διάθεση και ό,τι άλλο χρειαστεί για να ξεφύγουν από το οτιδήποτε τους ταλαιπωρεί. Δεν υπάρχει περίπτωση να σπαταλήσω τίποτα σε κάποιον που δε θέλει να ξεφύγει. Δεν υπάρχει περίπτωση να σπαταλήσω λέξεις και πράξεις σε κάποιον που είναι απρόθυμος να στηρίξει τις επιλογές του, καλές ή κακές. Δεν υπάρχει "δεν καταλαβαίνει πλέον από μόνος του" και δεν υπάρχει μεγαλύτερη μαλακία έκφραση από την "έπεσε στα ναρκωτικά". Προχωρούσε στο δρόμο και τον έσπρωξε κάποιος και παραπάτησε και έπεσε σε ένα βόθρο πρέζας; ΒΟΥΤΗΞΕ στα ναρκωτικά, και αυτό από μόνο του δείχνει έλλειψη σωστής αυτοπεποίθησης και αδυναμία να στηρίξεις τον εαυτό σου, περισσότερη από τον μέσο άνθρωπο, μεγαλύτερη από την αξία που δίνει ο ίδιος στη ζωή του. Δικός σου ξε-δικός σου άνθρωπος, το οφείλεις στη δική σου ανθρωπιά να του συμπαρασταθείς, να του μιλήσεις, να τον πιέσεις, να του φωνάξεις και να τον κλειδώσεις σε ένα δωμάτιο με ψωμί, νερό και ζάχαρη, είτε γιατί νομίζουμε ότι ο αλτρουϊσμός είναι σημάδι εξελιγμένης και ευαίσθητης προσωπικότητας, είτε γιατί οι άνθρωποι είμαστε κατά φύσιν εγωιστές, μας αρέσει η αίσθηση ικανοποίησης όταν βοηθάμε κάποιον, και θέλουμε να αισθανόμαστε καλά με τον εαυτό μας.

    Κάπου όμως βάζεις ένα φρένο και σταματάς, γιατί απλά καταστρέφεις τον εαυτό σου. Δεν μπορείς να σώσεις κάποιον που δε θέλει ή δεν μπορεί να σωθεί (ω ναι, υπάρχουν και περιπτώσεις που το "δεν μπορεί" είναι απολύτως αποδεκτό... ή άλλες όπου απλά, ΕΣΥ δεν μπορείς να τον σώσεις... το αντέχει αυτό ο εγωισμός σου; Όχι πάντα...). Οι αιώνιες πατερίτσες δεν έμαθαν κανέναν να στέκεται στα πόδια του μόνος του ξανά. Δεν μπορείς να δίνεις απεριόριστες ευκαιρίες, δεν μπορείς να περιμένεις να ανταποκριθούν όλοι στην προσπάθειά σου, λυπάμαι αλλά κάποιοι είναι απλά ο πιο αδύναμος κρίκος, και θα βγουν από το παιχνίδι. Δεν μπορείς να τους σώσεις όλους, δε χρειάζεται να τους σώσεις όλους, και σίγουρα δε χρειάζεται να χάνεις χρόνο προσπαθώντας και χαραμίζοντας εσύ τη δική σου δύναμη και αισιοδοξία για κάποιον που, μετά από αλλεπάλληλες προσπάθειες και κατρακύλες, είναι απλά loser. Ιδιαίτερα σε αυτή την εποχή που ζούμε, it is survival of the fittest, and some people are just not fit to survive.

    Γρήγορο κουίζ:
    Βρισκόμαστε στην προϊστορική εποχή (ή σε οποιαδήποτε εποχή) και 5 φίλοι κάθονται γύρω από τη φωτιά. Ξαφνικά, λόγω της λάμψης της φωτιάς, ακούγεται να πλησιάζουν δύο σπαθοδόντες, γρυλίζοντας απειλητικά.
    Ο πρώτος φίλος σκουντάει τα νούμερα 3 και 4, φωνάζει "θα τους απασχολήσω, θέλω και καινούρια γούνα, μαζέψτε τα και ραντεβού στον Ψηλό Βράχο ουγκ" πιάνει το ακόντιό του και πάει για κυνήγι.
    Ένας δεύτερος φωνάζει "τα λέμε στον Ψηλό Βράχο ουγκ" το βάζει στα πόδια και όπου φύγει φύγει.
    Ο τρίτος ρουφάει τον καπνό του νωχελικά και χαζεύει τη φωτιά, και ιδέα δεν έχει για τα αιλουροειδή που τον κοιτάνε ωσάν τραγανό παϊδάκι.
    Ενας τέταρτος επίσης ρουφάει τον καπνό του, εντοπίζει τις τεράστιες γατούλες αλλά λέει ένα μακρόσυρτο Θεσσαλονικιώτικο "χαλλλλλάρωσε φίλε ουγκ" γιατί ξέρει ότι ο πρώτος θα τον ξελασπώσει επειδή είναι καλός κυνηγός.
    Ο πέμπτος της παρέας φωνάζει και τους σπρώχνει, προσπαθώντας να τους ξεκουνήσει να πιάσουν κανά ακόντιο ή έστω καμιά ασπίδα, τους κλωτσάει και εισπράτει και ένα σωρό βρισιές ως ευχαριστώ, και αν και βλέπει την έφοδο να έρχεται, την αγνοεί γιατί πιστεύει πραγματικά ότι έχει το χρόνο και τη δύναμη να κάνει τους άλλους 2 να συνειδητοποιήσουν τον κίνδυνο που τους απειλεί.
    Ποιοί από τους παραπάνω χαρακτήρες έκαναν εγγόνια;
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ΑΡΣΙ , Σημερα το πρωι ειμουν πολυ χαλια και πηρα 1/3 σουμποτεξ ειναι ενα χαπι οχι μεθαδονι ,απλα σε κανει καλα ως πρως τα στερητικα και λογο μιας ουσιας που εχει δεν κανει να πιεις ηρωινη ,εχω παρει κατι βιταμινες 'Β' ,συμπληρωματα σιδιρου και αλλα στοιχεια που το σωμα μου εχει χρωνια να τα δει¨Ρ΄.
    Ως τωρα εχω μεινει 2-3 χρονια καθαρος στα 24χρονια μου ,τωρα ειμαι στα 31, αλλα και αλλα τοσα χρονια ειμουν χρηστης του σαβ.κυρ. Εμαθα την ηρωινη στα 17-18 μου ,ως τοτες ειχα πολυ μικρη σχεση με τα ναρκωντικα ειχα κανει γυρο στα 20 τσιγαρα χασις και 1-2 υπνοσεντον που ειπια στην 1ηγυμνασιου . παρακολουθω ενα προγραμμα απεξαρτησης ,οχι κλειστο και χωρις φαρμακα, ειναι πολυ καλοι ανθρωποι εκει και νοιαζοντε.
    Σε ευχαριστω πολυ για τα κινητρα που μου γραφεις ,αυτα σκεφτομαι και για αυτα ελποιζω!

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Μαρια αμα ειχε και αλλος κοσμος την δικια σου αποψη θα ειχαμε πολυ λιγοτερους χρηστες , μακαρι να ηταν και αλλοι σαν εσενα ,αλλα οι πιο πολυ αδιαφορουν την παρτι του ο καθενας !Ανθρωπια και ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ειναι το φαρμακο σε αρρωστες κοινωνιες !

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Μπορει να με βοηθησει καποιος;Δε ξερω τι να κανω και φοβαμαι πολυ.
    By Agia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 08-04-2011, 12:04
  2. Πως ειναι δυνατον να επανελθει καποιος?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 16-01-2011, 02:04
  3. Ο δικος μου γολγοθας
    By KATER_INA in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 23-09-2010, 17:20
  4. ποια ειναι τα σημαδια που εκπεμπει καποιος οταν ειναι ερωτευμενος;
    By Μαντω in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 04-03-2008, 10:35
  5. φοβος καποιος ειναι εκει
    By psychology in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 30-05-2007, 02:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •