Τι θα κανατε αμα μαθαινατε οτι καποιος πολυ δικος σας ειναι ναρκωμανης? - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 63 of 63
  1. #61
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    4
    Κοιταξε. Προσωπικα εχω μια αρκετα συντηρητική σταση απεναντι στα ναρκωτικα. θεωρω πως μετα απο τοσα χρονια ενημερωσης, θανατων μπροστα στα ματια μας στο κεντρο της πολης, εξαθλιωσης, αρρωστιας δεν μπορω παρα να θεωρησω ηλιθιο και ανωριμο το ατομο που γνωριζοντας τα παραπανω αποφασιζει να ενδωσει σε αυτη την "συνηθεια". Τα ναρκωτικα για μενα ειναι κινουμενη αμμος. Οχι μονο δεν πεφτεις αλλα δεν πλησιαζεις κανεναν για να τον τραβηξεις. Μονοι τους το διαλεξαν. Ας υποστουν λοιπον τις συνεπειες. Το ψυχολογικα, κακοι γονεις, προβληματα δεν το δεχομαι. Ολοι μας κουβαλαμε απο εναν σταυρο και κουραζομαστε σε αυτην την ζωη. Τι σημαινει αυτο; οτι πρεπει να πεσουμε στα ναρκωτικα; Οχι.

    Ειμαι υπερ της επιβολης αυστηροτατων ποινων σε βαθμο κακουργηματος στους χρηστες. Για τους διακινητες δεν το συζητω καν.
    Τα περι δικαιωματος και "χρηστης=θυμα" τα ακουω βερεσε.
    Το χασις ηταν ειναι και θα ειναι ναρκωτικο. Οσο καποιοι θολο-κουλτουριάρηδες θελουν να μας το πασάρουν ως χορτο του θεου.

    Η μανα μου να ηταν χρηστης θα την εκλεινα μεσα. Εισαι κινδυνος οχι μονο για τον εαυτο σου. Στο σωμα σου κανε οτι θες. Εισαι κινδυνος για ολους τους αλλους. Ενοχλεις, εισαι παρασιτο. Το ΕΠΕΛΕΞΕΣ, δεν σε ΠΙΕΣΑΝ.

    Καλησπερα.

  2. #62
    Ίσως φανώ κυνικός, πάντως όχι περιφρονητής των κοινωνικών συμβατοτήτων. Ότι λέω πηγάζει από την εμπειρία.
    Είναι, λοιπόν, απαραίτητο να υπάρξει μία απομυθοποίηση σε ότι αφορά τα ναρκωτικά. Ομιλώ για προσωπική του
    καθενός απομυθοποίηση, θέση και κοσμοθεώρηση. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως κάτι τέτοιο πρέπει να ισχύει όταν
    εξετάζουμε το ζήτημα με κοινωνικούς όρους. Τα ναρκωτικά παραμένουν κοινωνική μάστιγα είτε το θέλουμε είτε
    όχι, με παράμετρους ψυχολογικούς, προσωπικούς, διαπροσωπικούς, και εν τέλει γενικά υπαρξιακούς.

    Από την δική μου, πάντως, εμπειρία ως πολύχρονος χρήστης κατά το παρελθόν, το συμπέρασμα που εξάγω είναι πως
    η χρήση ναρκωτικών ουσιών αλλά και αλκοόλ, έπαιζαν και είχαν θέση στην ζωή μου μίας καθόλα ψυχολογικής
    πατερίτσας. Όπως αυτός που δεν έχει ένα πόδι και χρησιμοποιεί για τις κινήσεις του πατερίτσα ή όπως εκείνος
    που δεν έχει και τα δύο του πόδια και χρησιμοποιεί για τις κινήσεις του καροτσάκι, έτσι κι εγώ για τις καθημερινές μου
    υπαρξιακές κινήσεις έκανα χρήση ψυχολογικές πατερίτσες που κάποτε ήταν χασίσι, άλλες φορές κόκα και άλλοτε σπιντ.

    Όμως, εάν αγαπάμαι την έννοια της Αλήθειας και θέλουμε να προσανατολίζουμε την ζωή μας γύρω από τις απαιτήσεις της,
    θα πρέπει να σταθούμε στα πόδια μας, να αρκεστούμε εν πρώτοις σε ότι έχουμε μέσα μας, και να απεξαρτοποιειθούμαι.
    Για να θεμελιώσουμε έναν ολοκληρομένο χαρακτήρα και μία στιβαρή προσωπικότητα, δεν είναι ανάγκη η καταφυγή στις
    ουσίες. Ούτε είναι ανάγκη να κάνουμε χρήση ουσιών για να οξύνουμε τις εσωτερικές μας δυνάμεις, οξυδέρκεια δηλαδή,
    αισθαντικότητα, την δυνατότητα χαράς, την αυτοεκτίμηση και άλλα.

    Στο φινάλε ας μάθουμε να είμαστε ολιγαρκείς, μετριάζοντας τα πάθη μας τα οποία εξ ολοκλήρου ευθύνονται για το γεγονός
    πως κάνουν τις εξαρτιογόνες ουσίες ανάγκη μας, και παράλληλα να είμαστε αυστηροί με τον εαυτό μας.

    Αυστηροί με τον εαυτό μας, όχι με τους άλλους. Ένας χρήστης δεν έχει σε γενικές γραμμές τίποτε λιγότερο ούτε περισσότερο
    με έναν μη χρήστη. Εγώ όταν είδα με τα μάτια μου πολύ στενό συγγενικό μου πρόσωπο να ετοιμάζει τσιγαριλίκι χασίσι προς
    στιγμήν έχασα το έδαφος από τα πόδια μου. Η στενοχώρια μου ήταν τόσο δυνατή που δύο βράδια δεν κοιμήθηκα. Τον συμβούλεψα
    βέβαια με διάθεση αγαπητική και προστατευτική να μην κάνει χρήση άλλου, σκληρού, ναρκωτικού εκτός χόρτου, είμουν την
    στιγμή εκείνη επιρρεασμένος από το πρώτο σοκ, όμως στη συνέχεια η συμβουλή μου ήταν να παραδειγματιστεί από εμένα
    που δεν κατάφερα τίποτε στην ζωή μου και έπαιξαν τον ρόλο τους για αυτό οι καταχρήσεις, και πως πρέπει να κάνει ένα βήμα
    πέρα από την ανάγκη του για κάπνισμα χόρτου. Το γνώρισες, του είπα, κάνε ένα βήμα τώρα εμπρός. Δεν το χρειάζεσαι, βγάλτο
    από την ζωή σου. Μακάρι να εισακουστώ γιατί δεν θέλω το πρόσωπο αυτό να έχει ανάγκη και να κάνει χρήση ψυχολογικής πατερίτσας.

  3. #63
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    ΑΡΣΙ , Σημερα το πρωι ειμουν πολυ χαλια και πηρα 1/3 σουμποτεξ ειναι ενα χαπι οχι μεθαδονι ,απλα σε κανει καλα ως πρως τα στερητικα και λογο μιας ουσιας που εχει δεν κανει να πιεις ηρωινη ,εχω παρει κατι βιταμινες 'Β' ,συμπληρωματα σιδιρου και αλλα στοιχεια που το σωμα μου εχει χρωνια να τα δει¨Ρ΄.
    Ως τωρα εχω μεινει 2-3 χρονια καθαρος στα 24χρονια μου ,τωρα ειμαι στα 31, αλλα και αλλα τοσα χρονια ειμουν χρηστης του σαβ.κυρ. Εμαθα την ηρωινη στα 17-18 μου ,ως τοτες ειχα πολυ μικρη σχεση με τα ναρκωντικα ειχα κανει γυρο στα 20 τσιγαρα χασις και 1-2 υπνοσεντον που ειπια στην 1ηγυμνασιου . παρακολουθω ενα προγραμμα απεξαρτησης ,οχι κλειστο και χωρις φαρμακα, ειναι πολυ καλοι ανθρωποι εκει και νοιαζοντε.
    Σε ευχαριστω πολυ για τα κινητρα που μου γραφεις ,αυτα σκεφτομαι και για αυτα ελποιζω!

    ΚΕΘΕΑ ΔΙΑΒΑΣΗ
    210 8612604
    μόνο εκεί θα βοηθηθείς πραγματικά
    έχω προσωπική εμπειρία
    είναι στεγνό πρόγραμμα
    είναι ανοικτή κοινότητα
    είναι δωρεάν
    έχει οικογενειακή υποστήριξη
    δεν έχει λίστες αναμονής
    μην καθυστερείς τη ζωή σου άλλο

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Μπορει να με βοηθησει καποιος;Δε ξερω τι να κανω και φοβαμαι πολυ.
    By Agia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 08-04-2011, 12:04
  2. Πως ειναι δυνατον να επανελθει καποιος?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 16-01-2011, 02:04
  3. Ο δικος μου γολγοθας
    By KATER_INA in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 23-09-2010, 17:20
  4. ποια ειναι τα σημαδια που εκπεμπει καποιος οταν ειναι ερωτευμενος;
    By Μαντω in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 04-03-2008, 10:35
  5. φοβος καποιος ειναι εκει
    By psychology in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 30-05-2007, 02:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •