Άγχος ή κάτι άλλο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    58

    Άγχος ή κάτι άλλο;

    Πριν από 4 χρόνια και μετά από μία πολύ έντονη περίοδο στη ζωή μου, διαγνώστηκα με Σύνδρομο Χρόνιας Κόπωσης, μια νευρολογική πάθηση η οποία προκαλεί συνεχόμενη εξάντληση και άλλη μία σειρά προβλημάτων, όπως πνευματική θολούρα, αδυναμία συγκέντρωσης, κόπωση με το παραμικρό κ.α. Ενώ στην αρχή νοσηλεύτηκα για 2 εβδομάδες και έμεινα στο κρεβάτι με αναρρωτική 4 μήνες, μετά από πολλές αλλαγές στον τρόπο ζωής μου κατάφερα να επαναφέρω τον εαυτό μου σε ένα επίπεδο ικανοποιητικής «λειτουργικότητας» (δουλειά, σχέση, κοινωνική ζωή κ.α.). Έκανα και μια αγωγή με Entact σε πολύ μικρή δόση, προκειμένου να με βοηθήσει με την κόπωση, το οποίο και έκοψα πριν από έναν χρόνο.

    Πριν από έναν μήνα, έπαθα κάτι σαν βρογχίτιδα και ο γιατρός μου, μου έδωσε μια αγωγή με αντιβιοτικά. Από τότε, σχεδόν κάθε μέρα ταλαιπωρούμαι με τα εξής:

    - Eξάντληση (σε σημείο που μετά βίας να μπορώ να βγάλω το οχτάωρο στο γραφείο). Αντιστάθηκα πολλές φορές στον πειρασμό να επισκεφτώ τα επείγοντα.
    - Γενικευμένη δυσφορία (αίσθημα βάρους στο στήθος, δυσκολία στην αναπνοή, αίσθημα παλμών)
    - Έντονη πνευματική θολούρα και εύκολη κόπωση από εξωτερικά ερεθίσματα (υπολογιστής, δυνατή μουσική, τηλεόραση), αδυναμία συγκέντρωσης, σχεδόν κατατονία.
    - Υπνηλία

    Έκανα έναν παθολογικό έλεγχο και το μόνο προβληματικό σημείο ήταν κάποια χαμηλά ποσοστά ιχνοστοιχείων στον οργανισμό μου (νάτριο, μαγνήσιο κ.α.). Κάποιοι από τους γιατρούς που είδα θεωρούν ότι δεν έχω τίποτα και όλο αυτό είναι μία αγχώδης διαταραχή και άλλοι πάλι θέλουν να με φορτώσουν με συμπληρώματα, μήπως και επανέλθω. Έχω μια δυσανεξία στις αντιβιώσεις έτσι και αλλιώς και μου περνάει από το μυαλό μήπως όλη αυτή η κόπωση προκλήθηκε από αυτή. Καθώς έχω και το ΣΧΚ, γενικά ο οργανισμός μου είναι πιο ευαίσθητος σε κάποιες φαρμακευτικές αγωγές και γενικώς κουράζεται πιο εύκολα από τον μέσο άνθρωπο.

    Θα ήθελα τη γνώμη σας. Θεωρείτε ότι τα παραπάνω είναι συμπτώματα αγχώδους διαταραχής; Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να το ψάξω είτε προς την πλευρά της παθολογίας ή της ψυχιατρικής.

    Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    elie γεια σου !! αυτο που ειναι προτιμοτερο να κανεις ειναι να ζητησεις τη γνωμη των γιατρων που σε παρακολουθουσαν κ να ρωτησεις αυτα που θελεις, κ αν θες να ζητησεις κ τη γνωμη καποιου αλλου γιατρου ωστε να προσπαθησεις να εξακριβωσεις περι τινος προκειται ολο αυτο που περνας... μπορει να οφειλεται σε αιτια παθογολικα, μπορει σε αιτια ψυχολογικα, μπορει σε συνδυασμο των δυο, μπορει να υπαρχουν κι αλλοι λογοι... εμεις εδω ειδικοι δεν ειμαστε ωστε να σου πουμε κατι με ακριβεια, μπορει να σου πουμε κ μπαρουφες.. οποτε απευθυνσου σε γιατρους κ ενδεχομενως να σου πουν να κανεις εξετασεις.. τεσπα , αυτοι θα σε κατατοπισουν καλυτερα...
    καλη συνεχεια !
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Καταρχην ερχεται καλοκαιρακι . Φροντισε να γεμισεις τις μπαταριες σου ...με καλοκαιρι.
    Τα αντιβιοτικα σε ευαισθητους οργανισμους ενδεχομενως να δρουν κ ετσι.
    Μια σκεψη ειναι, το επομενο φθινοπωρο να κανεις ενα εμβολιο αντιγριπηκο ωστε να μην αναγκαζεσαι σε θεραπειες με αντιβιοτικα και αλλα .
    Μερικα συμπληρωματα (εγγεκριμενα απο εοφ κλπ) βοηθανε . Ενοειται βεβαια ενα πληρες διατροφικο προγραμμα ,ειναι αξιωμα !
    Το αγχος επομενο ειναι οταν εισαι εξαντλημενη κ μπερδεμενη .... μπορεις να το κοιταξεις παραλληλα

  4. #4
    Χαλάρωσε. Αν δεν έχεις κάτι παθολογικό, αν δεν υποφέρεις αποδεδειγένα από καποια πάθηση αποτελεσμα της οποίας είναι η χρόνια κόπωση τότε θα σου λεγα το πρόβλημα έχει ψυχολογικά αίτια.

    Τόσοι και τόσοι άνθρωποι εργάζονται πολλές ώρες το 24ωρο, μπορεί και δωδεκα και παραπάνω, κάνουν και δυο και τρεις δουλειές, με πολλές υποχρεώσεις, τρεχουν συνεχώς να τα προλαβουν όλα απ τον ένα τοπο στον άλλο και όλο αυτό για πολλά χρόνια, κι όμως κανενας τους δεν παθαίνει χρόνια κόπωση, ίσα ίσα είναι γεμάτοι ενέργεια και ευτυχισμένοι γι αυτα που κανουν.

    Υπαρχουν όμως κι άλλοι που παρά το ότι κανουν ελάχιστα πράγματα ή στα ίδια νορμαλ επίπεδα με άλλους εντούτοις είναι συνέχεια βυθισμένοι στη σκέψη τους, ο νους τους δεν κανει τιποτα άλλο παρά να αναμοχλεύει και να ανακυκλώνει καταστάσεις πραγματικές, φανταστικές και παραφουσκομένες, τα συνδυάζει με φοβίες, ανασφάλειες και έντονο άγχος, ένα άγχος χωρίς λογικό υπόβαθρο, μεγαλοποιήσεις για ασημαντα πράγματα, κρίσεις πανκού και άλλα συναφή. Το αποτέλεσμα ταχυκαρδίες, εφίδρωση, υπνηλία και με τον καιρό αποτέλεσμα τους η χρόνια κόπωση. Και απ την άλλη κανεις ζημιά και στην υγεία σου, αδυνατίζει το ανοσοποιητικό σύστημα, εύκολα αρρωστάς με κρυολογήματα και κουράζεσαι πιο εύκολα στη δουλειά.

    Αν τετοιο είναι το πρόβλημα το μόνο που χεις να κανεις είναι να χαλαρώσεις, να βρεις τον τρόπο. Ενας καλός ψυχολόγος θα μπορούσε να σε βοηθήσει με μεθόδους ελέγχου του άγχους και των διαστρεβλωμένων σκέψεων, από την άλη δώσε σημασία στα θετικά σου, φέρνε στη σκέψη σου περιστατικά που σε γεμίζουν θετική σκέψη, κοινωνικοπόιήσου όσο πιο πολύ γίνεται γιατί η απομώνωση είναι από τους καλήτερους συμμάχους της κατάστασης, βάλε πρόγραμμα και σαφείς στοχους στη ζωή σου, αυτό μειώνει το άγχος, κάνε παρέα με θετικούς΄ανθρώπους και ζητα τη συμβουλή τους για πράγματα που σε απασχολούν, κάνε χόμπι και πράγματα που σου προκαλούν ικανοποίηση.
    Κάπως έτσι να ξεκινήσεις και ένα καλό ταξίδι το καλοκαίρι!
    γιάννης

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    58
    Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διαθέσατε να μου απαντήσετε. Σε αυτή τη φάση, αυτό που με ενδιαφέρει να καταλάβω είναι αν όλο αυτό που βιώνω είναι μια υποτροπή του Συνδρόμου Χρόνιας Κόπωσης ή αν πραγματικά τα συμπτώματα που περιγράφω έχουν να κάνουν με μια πιθανή αγχώδη διαταραχή. Επειδή δεν έχω προηγούμενο αγχώδους διαταραχής, δεν γνωρίζω και το προφίλ της, δηλαδή πως εκδηλώνεται.
    Αγαπητέ Γιάννη, δυστυχώς το Σύνδρομο Χρόνιας Κόπωσης είναι από μόνο του πάθηση, νευρολογικής φύσης και δεν πρέπει να συγχέεται με την απλή κόπωση ή την ψυχολογική κόπωση. Πριν την πάθω, ήμουν ακριβώς σαν τους ανθρώπους που περιγράφεις, δούλευα πολύ, ταξίδευα πολύ, έβγαινα πολύ, είχα χόμπυ, φίλους, ενδιαφέροντα. Αυτό άλλαξε από τη μία μέρα στην άλλη, όταν έπαθα μία ανθεκτική ίωση και με οδήγησε σε μια κατάσταση που ονομάζεται μετα-ϊική κόπωση, με συμπτώματα απίστευτης εξάντλησης. Η κούραση και τα άλλα συμπτώματα του ΣΧΚ δεν έχουν να κάνουν με την κατάθλιψη ή την πνευματική κόπωση ή την έλλειψη φίλων ή ενδιαφερόντων. Είμαι αρκετά αισιόδοξος άνθρωπος και την παλεύω καθημερινά, δεν είμαι υποχόνδρια και δεν κάνω μακάβριες σκέψεις, είμαι αρκετά ικανοποιημένη από τη ζωή μου, αλλά θέλω να κάνω πολύ περισσότερα. Το ΣΧΚ το διαχειρίζομαι εδώ και 4 χρόνια όπως θα διαχειριζόμουνα οποιαδήποτε χρόνια πάθηση-με καλή διατροφή, ξεκούραση και χαλάρωση. Δυστυχώς, όπως οποιαδήποτε άλλη πάθηση, έτσι και το ΣΧΚ δεν φεύγει αν πας ένα ταξίδι ή κάνεις διακοπές.
    Όπως και να έχει, αυτό που με ενδιαφέρει όπως είπα, είναι να δω αν τα παραπάνω συμπτώματα ίσως να υποδεικνύουν ότι έχω κάποιο υπόγειο άγχος το οποίο πρέπει να βρω τρόπο να διαχειριστώ ή αν πρέπει να συμφιλιωθώ ότι υποτροπίασε πάλι η πάθηση που έχω.
    Ευχαριστώ και πάλι!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Να ενα σαιτ σχετικα με το συνδρομο που εχεις.

    http://www.naturalnews.com/024788_fa..._syndrome.html

    Γνωριζοντας μια ομοιπαθητικο μετα απο προβλματα με το στομαχι μου και την πεψη, πρεπει να σου πω οτι ενα πολυ μεγαλο μερος του πληθυσμου υποφερει απο συμπτωματα τα οποια εχουν αν κανουν σχεση με την καταστροφη της χλωριδας του στομαχου/εντερου απο αντιβιωσεις απο την βρεφικη μας ηλικια κιολας. Αναφερεται στο παραπανω σαιτ η candida albicans, της οποιας πολλα συμπτωματα ειναι ιδια με του ΣΧΚ. Δοκιμασε να αλλαξεις τη δαιτροφη σου, καλο κανει, κακο δε θα σου κανει, και να ακολουθσεις τις διατρφοικες συμβουλες για ενα διαστημα, και κοιτα αν θα δεις αλλαγη.. Εγω ειδα!

    http://www.thecandidadiet.com/

    http://www.changingshape.com/resourc...ndida-diet.php

  7. #7
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    58
    Σ' ευχαριστώ πολύ Carrie για τις χρήσιμες πληροφορίες. Η αλήθεια είναι πως κάποια από τα συμπτώματά μου μοιάζουν με τα όσα περιγράφονται για την Candida, την γνωρίζω ως κατάσταση αλλά δεν το έψαξα ποτέ προς αυτή τη κατεύθυνση. Υπάρχει κάποιο αξιόπιστο ιατρικό τεστ που να μπορεί να κάνει κανείς για να δει αν έχει αυτό το πρόβλημα;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Ρίξε μια ματιά:
    http://www.nutrilabs.gr

    Έχω βρει αυτό που δεν το θεωρώ πολύ πλήρες αλλά ρίξε μια ματιά.
    http://www.diagnostiki.gr/enimerosi/enimerosi_10.shtml

    http://iathiein.gr/content.php?subac...=27&page_num=3

Similar Threads

  1. θλιψη η κατι αλλο?
    By sunset in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 19-08-2010, 00:09
  2. ΑΓΧΟΣ - ΣΤΡΕΣΣ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?
    By Katrine in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 14-04-2010, 00:13
  3. Αρρωστοφοβία ή κάτι άλλο...???
    By Fivkoun in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 13-04-2010, 22:15
  4. ΑΠΛΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?
    By tinalost73 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 19-03-2008, 16:42
  5. δυσθυμία, κατάθλιψη ή κατι άλλο?
    By feli in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 56
    Last Post: 06-06-2006, 00:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •